[Çözüldü] Usb ye kurulu Zorin Os 7 ve Türkçe klavye problemi.

Başlatan sedat1661, 19 Ağustos 2013 - 16:53:14

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

sedat1661

Merhabalar .

Şu sıralar tatildeyim. Hem eğlenip hem de arada sırada memleketteki çevreme Linux tanıtımı yapıyorum kendimce. :)

Genelde yedek veya kurtarıcı olarak yanımda Linux dağıtımı kurulu ( genelde Zorin olur )  usb çalışan bellek taşırım.

Bu da bazen küçük çaplı problemlere neden olabiliyor. Mesela bugün alışveriş için Usb deki Zorin' i kullanmak istediğimde Türkçe karakter sorunu ile karşılaştım. Maalesef dağıtım standart İngilizce olduğu için klavye de İngilizce oluyor ve Türkçe karakter kullanamıyorum. Türkçe Klavye seçmeye çalıştım ama başarılı olamadım. Dil paketi yüklemeye çalıştım o da hata verdi . ( galiba çalışan Usb olduğu için ).

Acaba bunun kolayı yokmudur. Herhangi bir bilgisayara usb yi takınca dil tamamen Türkçe olmasada Klavye Türkçe karakterli olsun ? ???
*Kıyamet günü nereye gitmek istiyorsanız, hazırlığınızı ona göre yapınız.* Ömer bin Abdülazîz (Radıyallahi anh)

heartsmagic

Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

sedat1661

Alıntı yapılan: heartsmagic - 19 Ağustos 2013 - 17:02:32
setxkbmap tr
komutunu bir deneyebilirsin.

Teşekkürler. Komuttan sonra Türkçe karakter sorunu ortadan kalktı.

Fakat bunu usb yi her bilgisyara taktığımda yeniden yeniden uygulamaya gerek kalmadan kullanmamı sağlayacak bir yöntem yok mu ?

Ayrıca aynen slax' daki gibi Usb çalışan modda bile olsa Türkçe dil paketleri yüklü halde yanımda taşımak ve her bilgisyara takışımda Usb çalışan Zorin Türkçe açılabilmesi mümkünmü ?
*Kıyamet günü nereye gitmek istiyorsanız, hazırlığınızı ona göre yapınız.* Ömer bin Abdülazîz (Radıyallahi anh)

arpia

USB bellek üzerine kurulum yapsanız?
İyi tattiler bu arada :)

sedat1661

Alıntı yapılan: arpia - 19 Ağustos 2013 - 17:42:10
USB bellek üzerine kurulum yapsanız?
İyi tattiler bu arada :)

Teşekkür ederim.  :D

Usb üzerine kurulum yapmayı bende düşündüm fakat 2 sebeble vazgeçtim.

1- Usb belleğe kurulum yaparsam ( 8 gb ' lık Usb 2.0 ) epey yavaş çalışır diye düşündüm. Hatta canlı ( live ) olanından daha yavaş olabilir diye. Denemedim , belkide sadece yanılıyorumdur.

2- Çalışan Usb olunca en azından başka cihazlara da kurabilme imkanım oluyor. Tekrar indirmeye gerek kalmıyor. Usb ye kurarsam başka  cihazlara kurmak biraz sıkıntı olur diye tahmin ettim.

Fakat yukarıdakiler sadece benim tahminlerim. Yanılyorsam söyleyin , olmazsa sizin dediğiniz gibi yaparız.  ;)

heartsmagic

Kurulu sistem hız olarak ne kadar fark eder bilemiyorum. Biri bellekten (ram) çalışıyor biri usb bellekten. Hafif kullanımlar için belki canlı bellek kullanılabilir belki ancak daha çok yönlü işler için zaten kurulu bir şeyler kullanmak daha makul.

İstediğin şeyi ISO'yu düzenlemeden nasıl yapabiliriz bilmiyorum. Eğer sistem açılışında böyle bir seçenek yoksa muhtemelen ne yazık ki açılışa kadar bu şekilde devam etmen gerekiyor.

if

Alıntı YapChange default keyboard

In 12.04, changing the default keyboard for a live boot is not as obvious as it used to be in 10.04 and earlier. As an example, if you want to keep the default language as English but set the default keyboard to "GB", you are going to have to edit the file /usr/lib/ubiquity/ubiquity/misc.py. If you look at the hard-coded defaults table at around line 620 it should be fairly obvious what's going on...

// In /usr/lib/ubiquity/ubiquity/misc.py line 620:
    default_keymap = {
        'ar': 'ara',
        'bs': 'ba',
        'de': 'de',
        'el': 'gr',
        'en': 'us',
etc...

ou can se the default keymap for your default language by editing this table, but remember that if you update the ubiquity package on your image then any changes will be clobbered.

Also note this only works for X. To set the console keyboard: dpkg-reconfigure keyboard-configuration
https://help.ubuntu.com/community/LiveCDCustomization

Benzer bir işlem gerekecektir ki uğraşmaya değmez.

sedat1661

Çok saçma mı bir soru bilmiyorum ama sormadan edemeyeceğim. :-[

Mesela ben şu an dizüstü bilgisayarımda kurulu olan Zorin OS' u  ( Tr dil paketleri ve sonradan kurulu uygulamalar ) İso haline getirip onu canlı Usb olarak Usb belleğime atıp çalıştırabilirmiyim ?  Galiba windows da buna benzer şeyler yapılabiliniyordu. Bazı antivirüs ve uygulamalar ile ( Acronis di galiba ) kendimize sistem yedeği ( kurtarma cd si ) yapabiliyorduk.

Sözün kısası ;extra programlı ve Türkçe olarak Canlı Usb bellek kullanabilmek mümkünmü ? Kendim ayrı bir sürüm çıkarmışım gibi  ;D

if

Mümkün, forumda benzer bir sürü soru ve cevap var. Remastersys vs.

sedat1661

Mesala Zorin OS da kendiliğinden böyle bir ugulama ( Deja Dup backup tool ) adlı bir uygulama var. Örnegin ben bunun ile bir sistem yedeği oluştursam. Sonra o isoyu Usb belleğe atıp canlı Usb olarak kullansam.

Peki böyle olunca yine de benim cihazım ile aynı donanımı taşımayan çoğu cihaz ile uygun çalışabilir mi ? Aynı şekilde o Usb den diğer cihazlara normal kurulum yapabilir miyim ?

heartsmagic

Dejadup'un alacağı yedek senin işine yaramaz, düşündüğün şeyi de doğrudan o şekilde yapamazsın zaten. Remastersys yoluna gitmişsin, oradaki neticeyi görelim bence.