Ubuntu yıldırdı beni

Başlatan ghostmans, 19 Ağustos 2013 - 12:11:01

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 6 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ghostmans

Birşey sölicem gerçekten tarafsız konuşuyorum şu an benim bir laptopum var optimus teknolojili 4 gb ramı 320 gb hafızası filan var iyi bir bilgisayar yani orta sınıf diyebilirim ben buna ubuntu kurdum sistemi o kadar kastı okadar kastı ki anlatamam.ısınma sorunları oldu menüler arasında takılmalar mı dersiniz (bu arada bumblebee kuruşlumu yaptım yani sorun ekran kartından kaynaklanmıyor) şu an linux mint kullanıyorum hiç öyle bir sorun yaşamadım.Ubuntu gerçekten en büyük linux işletim sistemi diye düşünüyorum fakat nasıl oluyorda böle sorunlar çıkarıyor anlamıyorum.Ben normalde ubuntu kullanmak istiyorum fakat yukarıdaki sorunlar yüzünden artık başlıktada belirttiğim gibi yıldırdı beni.Bir made masaüstülü linux mint seviyesinde olmadığı sürece ubuntuya geçmeyi düşünmüyorum.Bence ubuntu gibi büyük bir topluluğun *bir şeyler yapması lazım bu konuda.Yani ne bileyim bana çok garip geldi bütün forumlarda herkes ubuntuyu  tavsiye ediyor gel gelelim ki 4gb ramli bir bilgisayarda bile kasıyor.Bana bu çok ironik geldi.

arpia

Değiştirmeden önce 2gb bellekli diz üstü bilgisayarımda gayet güzel çalışıyordu. 4gb bellek ile kasılıyor diye bir genelleme söz konusu olamaz.

Ayrıca kurduğunuz diğer işletim sistemi başka bilgisayar da benzer sorun çıkarırsa bu seferde o dağıtımın mı buna çare bulması lazım? Malum problem genelde donanım problemi, şuan kullandığınız sistemden memnunsanız taşınmayın ama ben Ubuntu kullanıcam mutlaka diyorsanız açın sorunlar için tek tek başlık, bir çözüme ulaşır umarım.

Kısacası sizin dediğiniz gibi Ubuntu'nun yapması gereken bir şey değil. Zira benim donanımımla gayet güzel çalışıyor ve çok mutluyum, optimus kullanmama rağmen.

ghostmans

Tamam haklısınız ama sizcede Türkiye nin hatta dünyanın en büyüğü sayılabilicek bir linux işletim sisteminin böle bir sorun çıkarırken linux mint in böle bir sorun çıkarmaması sizce garip değil midir.Peki siz ne düşünüyorssunuz benim bilgisayarımda bu kadar kasma yapmasının sebebi nedir?Yani ne farkı var mint ile ubuntunun da birinde kasarken diğerinde kasmıyor?Yani bence sizin daha iyi olmanız lazım daha hafif olmanız lazım diye düşünüyorum.Şimdi bir sürü fark söliceksinizdir kesinde bu farkların ne gibi bi etkisi var bunu sormamın sebebi bu kasmanın sebebi bu farklardır.

cagriemer

Alıntı yapılan: ghostmans - 19 Ağustos 2013 - 12:11:01
topluluğun *bir şeyler yapması lazım bu konuda.

Somut bir istek ya da oneriniz yoksa konuyu Genel kategorisine tasiyacagim.

ghostmans

Alıntı yapılan: cagriemer - 19 Ağustos 2013 - 13:06:13
Alıntı yapılan: ghostmans - 19 Ağustos 2013 - 12:11:01
topluluğun *bir şeyler yapması lazım bu konuda.

Somut bir istek ya da oneriniz yoksa konuyu Genel kategorisine tasiyacagim.

Yok benim tek isteğim sizden en azından çoğu kişi programlama dilinden filan anlıyor yada siz ne diyorsanız en azından mint ile karşılaştırıpı ne farkı var diye araştırmanız bunu sadece kendim için istemiyorum chip adlı sitede veya diğer bütün forumlarda benim gibi mağdur olan insanlar var.Ubuntunun donduğunu veya çok yavaş ilerlediğini söyleyen kullanıcılarınız var.Bence bu sorun neredeyse bunun üzerine bir çözüm yapılmalı.Teşekkürler.Sakın yanlış anlamayın ben burda ubuntuyu kötüleme gibi birşey yapmaya çalışmıyorum.Aksine ubuntunun en iyisi olduğuna inandığım için bunu kullanmak istiyorum.Fakat kullanamadığım için mağduriyetimi dile getiriyorum.

arpia

Merhaba @ghostmans,

Bizde Ubuntu'yu göklere çıkarmaya yada kötülemeye çalışmıyoruz. Arada kaçan nokta; sizde olan bir sorunu genellemeniz.  Mint yada başka sistemlerde de sorun yaşayan bir sürü insan var zira yeni aldığım notebook'ta Mint düzgün çalışmıyor ama düzeltmek için bir çaba harcamadım zira kalıcı olarak kullanma niyetim yoktu zaten. Ama bu Mint'in her sistem de aynı sorunları çıkaracağı yada genel bir sorun olduğu anlamına gelmez.

Ayrıca o kullanıcılar bizim kullanıcımız değil. Burada ki herkes zamanından ayırıp gönüllü olarak yardım etmeye çalışıyor o kadar.

Karşılaştığınız bu yavaş çalışma v.b sorunlar için başlık açtınız mı?

Şöyle bir başlık görebildim benzer konuyla ilgili o kadar,
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=35214.msg424075#msg424075

Sizin bilgisayarınız da bu sorunu yaşamanız bu dağıtımın kötü olduğunu, benim ise hiç sorun yaşamamam ve optimus ile süper çalışması bu dağıtımın mükemmel olduğunu kanıtlamaz.

Bu arada bu şekilde boşa ve tamamen anlamsız konuşuyoruz. Sorununuz varsa başlık açın ve çözmeye çalışalım. Gerek yok kullandığım sistemden memnunum diyorsanız boşa kürek çekmeyelim.

ginraj

hangi sürümü kurdunuz? ben 12.04 bu tür sorunlarla karşılaştım şuan ise 13.04 kullanıyorum gerçekten çok memnunum.

ghostmans

Alıntı yapılan: arpia - 19 Ağustos 2013 - 17:50:44
Merhaba @ghostmans,

Bizde Ubuntu'yu göklere çıkarmaya yada kötülemeye çalışmıyoruz. Arada kaçan nokta; sizde olan bir sorunu genellemeniz.  Mint yada başka sistemlerde de sorun yaşayan bir sürü insan var zira yeni aldığım notebook'ta Mint düzgün çalışmıyor ama düzeltmek için bir çaba harcamadım zira kalıcı olarak kullanma niyetim yoktu zaten. Ama bu Mint'in her sistem de aynı sorunları çıkaracağı yada genel bir sorun olduğu anlamına gelmez.

Ayrıca o kullanıcılar bizim kullanıcımız değil. Burada ki herkes zamanından ayırıp gönüllü olarak yardım etmeye çalışıyor o kadar.

Karşılaştığınız bu yavaş çalışma v.b sorunlar için başlık açtınız mı?

Şöyle bir başlık görebildim benzer konuyla ilgili o kadar,
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=35214.msg424075#msg424075

Sizin bilgisayarınız da bu sorunu yaşamanız bu dağıtımın kötü olduğunu, benim ise hiç sorun yaşamamam ve optimus ile süper çalışması bu dağıtımın mükemmel olduğunu kanıtlamaz.

Bu arada bu şekilde boşa ve tamamen anlamsız konuşuyoruz. Sorununuz varsa başlık açın ve çözmeye çalışalım. Gerek yok kullandığım sistemden memnunum diyorsanız boşa kürek çekmeyelim.

Ben niye bu kadar kızdığınızı anlamadım kusura bakmayın keşke söylemeseydim hiçbirşey.Ben aslında üstte sorunumu belirtmiştim.Menü açılışlarında yani sistemin genelinde bir yavaşlık vardı.Ayrıca çok ısınıyordu.Ve ben bunun ekran kartından dolayı olmadığını biliyordum çünkü bumblebee kurulumu yapmıştım.Burada bir sürü konu da açmışımdır bunun hakkında 12.04 ü kurdum 13.04 ü hiç denemedim ayrıca.Dediğim gibi burada bir genelleme yapmadım sadece benim gibi bu sorundan müzdarip olanlar var dedim.Biliyorum buradaki herkes gönüllülük esasıyla çalışıyor ben zaten burda yardımcı olmaya çalışan hiçkimseye bişey demedim sadece naçizane bir tavsiyede bulundum tabi ben ne programlamacıyım ne çok bu işlerden anladım tamamen acemice bir yotumdu benimkisi ve siz onlar bizim kullanıcımız değil diyorsunuz bunu nerden biliyorsunuz onu da anlamadım belkide onlar da benim gibi yardım almaya çalışmış fakat yaptığı çözümler işe yaramamış olabilir.Neyse ben gerçekten bu kadar kızıcağınızı veya kırılacağınızı bilmiyordum.Başlığım kilitlenebilir.Yinede teşekkür ederim.İyi günler size.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 20 Ağustos 2013 - 14:46:45

Belki başlığım yanlış anlaşılmış olabilir çok düşünmedim başlık hakkında o nedenle dediğim gibi konum kilitlenebilir veya silinebilir

arpia

@ghostmans, yazınızı okuduktan sonra özür dileme gereği duydum :) Ben kesinlikle kızmadım yada kırılmadım.

Benim anlatmak istediğim yakınıp durmakta fayda yok, açın sorunla ilgili başlık. Açılmışı varsa buraya bağlantısını verin, çözülmediyse çözmeye çalışalım şeklindeydi.

Yoksa şirkette windows yada linux sunucularımda yada clientlarda sorun yaşıyorum diyip kenarda oturmuyorum ki ben. Söyleyelim Microsoft'a düzeltsinler. Böyle bir şey bizim için söz konusu olmadığı için sorunu araştırıp çözme yoluna gidiyoruz.

Sanırım yazım şeklim yüzünden sizi böyle düşündürdüm ama kesinlikle kızmadım. Kusura bakmayın, yanlış anlatmışım o zaman.

Alıntı yapılan: ghostmans - 20 Ağustos 2013 - 14:45:23
Ben bunun ekran kartından dolayı olmadığını biliyordum çünkü bumblebee kurulumu yapmıştım.
Burada tahminler üzerine gidiyoruz çünkü bumblebee kurmanız onun sorunsuz çalıştığı anlamına gelmez. Bumblebee ile ilgili başlıklara bakarsanız; sorunu yaşayan kişinin başlığa geçtiği çıktıları ve çözüme doğru uzanan yolu fark edersiniz.

Burada bir sürü konu da açmışımdır bunun hakkında
Ben açtığınız konular içinde ilgili konu hiç göremedim kusura bakmayın. Varsa bağlantıyı paylaşın, yine dediğim gibi yardımcı olmaya çalışalım.

Dediğim gibi burada bir genelleme yapmadım sadece benim gibi bu sorundan müzdarip olanlar var dedim.

Microsoft ve Apple firmaları dahil bütün sistemlerde benzer sorunlardan mezdarip olanlar var? MacOSX dahil forumlarında ki sorunlara bakarsanız şaşırırsınız ki adamlar donanımla birlikte üretiyor yazılımı, daha ne kadar uyumlu yapsınlar :)

Kısaca, sizin çıktılarınızı görmeden, hata mesajlarını okumadan yorumlayamayız ve yardımcı olamayız. Siz Ubuntu bunu çözsün demekle kalırsınız ama Ubuntu bile sizin sorununuzdan bir haberdir. Benzer sorunları windows üzerinde yaşayan kişilere de Microsoft yardım etmiyor genelde.

Neyse, tekrar kusura bakmayın kendimi yanlış anlattığım için, asla size kızmadım zira haddime değil.

İyi günler dilerim...