[Çözüldü] Elemantary os kurulum sorunu (GRUB)

Başlatan skyprotector, 19 Ağustos 2013 - 02:19:20

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

skyprotector

Arkadaşlar grub ekranında install elemantary os seçeneğini seçtikten sonra böyle oluyor ve monitör kapanıyor

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 19 Ağustos 2013 - 02:44:43

Böyle saçma bir şey mi olur ben anlamadım

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 19 Ağustos 2013 - 03:39:25

Konu 23 defa okunmuş fakat bir kişi bile cevap yazmamış.  :-\

arpia

Kurulum medyanızın MD5 bütünlüğünü denetlediniz mi?

Ayrıca altta ki başlığa bir göz atın lütfen.
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=31554.0;topicseen

heartsmagic

Alıntı yapılan: skyprotector - 19 Ağustos 2013 - 02:19:20

Olabilir, okuyanlar arasında çözümü bilen yoktur belki? Botlar bile okuyor bu sayfaları, başlığın okunması çok fazla anlam ifade etmez.

@arpia'nın yönlendirdiği başlıktan özellikle nomodeset parametresini deneyebilirsin. Tabi md5 dğruluğu yapıldıysa.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

skyprotector

Alıntı yapılan: arpia - 19 Ağustos 2013 - 09:46:09
Kurulum medyanızın MD5 bütünlüğünü denetlediniz mi?

Nereden denetliyoruz?

heartsmagic

Forum aramasına "md5" diye yazarsan birçok başlık ve ilk sırada Wiki maddemizi göreceksin.

skyprotector

Alıntı yapılan: heartsmagic - 19 Ağustos 2013 - 14:07:48
Forum aramasına "md5" diye yazarsan birçok başlık ve ilk sırada Wiki maddemizi göreceksin.

Çok emin değilim http://elementaryos.org/journal/luna-beta-2-released bu sitenin en aşağısındaki md5 kodu elementary nin dimi? Eğer öyleyse indirdiğimle aynı değil.

arpia

O beta .

Aşağıda ki bağlantıya göz atın.
http://elementaryos.org/answers/what-are-the-checksums-for-the-elementary-luna-isos

64 ve 32 bit md5 leri alt alta .. Eğer tutmuyorsa kurulum olsa bile sağlıklı olmaz. Tekrar indirmeniz de fayda var.

skyprotector

Alıntı yapılan: arpia - 19 Ağustos 2013 - 14:26:37
O beta .

Aşağıda ki bağlantıya göz atın.
http://elementaryos.org/answers/what-are-the-checksums-for-the-elementary-luna-isos

64 ve 32 bit md5 leri alt alta .. Eğer tutmuyorsa kurulum olsa bile sağlıklı olmaz. Tekrar indirmeniz de fayda var.

ben amd işlemciler için indirmişim burayı anlamadım. Bunlar betayı sadece amd işlemciler için mi çıkarmış? Ayrıca Md5 uyumluluğu var.

arpia

amd64 yazanlar amd işlemci için demek değil.

64 bit dağıtımlar amd64 olarak geçiyor. Sanırım 64 biti ilk AMD çıkarmıştı o yüzden olsa gerek.

i386 olan 32 bit - amd64 yazan 64 bit. Hangisini indirdiyseniz ona göre bakarsınız.

64 bit ile md5 tutuyorsa demek kalıp dosyasında sorun yok. İşlemci mimariniz de 64 bittir sanırım.
Bu durumda,
Alıntı yapılan: arpia - 19 Ağustos 2013 - 09:46:09
Alıntı yapılan: heartsmagic - 19 Ağustos 2013 - 11:50:25
özellikle nomodeset parametresini deneyebilirsin.

skyprotector

Alıntı yapılan: arpia - 19 Ağustos 2013 - 14:36:46
amd64 yazanlar amd işlemci için demek değil.

64 bit dağıtımlar amd64 olarak geçiyor. Sanırım 64 biti ilk AMD çıkarmıştı o yüzden olsa gerek.

i386 olan 32 bit - amd64 yazan 64 bit. Hangisini indirdiyseniz ona göre bakarsınız.

Anladım şimdi md5 uyumluluğu mevcut. Ben isoyu tekrardan mı indirmeliyim?

arpia

Hayır tekrar indirmenize gerek yok. MD5 tutuyorsa dosya bire bir doğru gelmiştir.
Yukarı da yazdığımız başlıklara ve @heartsmagic'in önerisine bakın lütfen.

skyprotector

Alıntı yapılan: arpia - 19 Ağustos 2013 - 14:40:36
Hayır tekrar indirmenize gerek yok. MD5 tutuyorsa dosya bire bir doğru gelmiştir.

Boyle bır ekran cıkıyor burada ne yapmam gerek?

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 19 Ağustos 2013 - 15:58:58

Sanırım elementary yerine başka bir dağıtım seçeceğim. Bu konuda bilgili bir arkadaş yok sanırım.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 19 Ağustos 2013 - 16:08:07

Alıntı yapılan: heartsmagic - 19 Ağustos 2013 - 11:50:25
Alıntı yapılan: skyprotector - 19 Ağustos 2013 - 02:19:20

Olabilir, okuyanlar arasında çözümü bilen yoktur belki? Botlar bile okuyor bu sayfaları, başlığın okunması çok fazla anlam ifade etmez.

@arpia'nın yönlendirdiği başlıktan özellikle nomodeset parametresini deneyebilirsin. Tabi md5 dğruluğu yapıldıysa.

Parametre secme yeri yok.

heartsmagic

Yukarıdaki ilk resimdeki linux satırını görüyorsundur. O satırda -örneğin- quiet parametresinden sonra bir boşluk bırakıp nomodeset yazacaksın. Parametreler arasında boşluk kalsın ama buna dikkat et. Ardından ctrl+x ile devam edersin sistemi açmaya. İş görür mü görmez mi bilemiyorum.

KemalALKIN

Alıntı yapılan: arpia - 19 Ağustos 2013 - 14:40:36

arpia mesaj kutun dolu olduğu için buradan yazıyorum sorunuza yanıtı: [yönetimden özür dilerim ama mecburdum]

Alıntı yapılan: arpia - 19 Ağustos 2013 - 11:34:21
Merhaba,

öncelikle iyi haftalar dilerim.

Size hackintosh hakkında bir sorum olacaktı.
Bende DELL XPS 15 var. Ürün bu : http://www.dell.com/tr/p/xps-15-l521x/pd
Bu donanımda Mac sorunsuz çalışır mı bilmiyorum ama ben bir türlü kuramadım. Nasıl bir yol izleyeceğimi bilmiyorum sanırım zira daha boot ettirip kuruluma geçemedim.
Öneriniz var mı acaba? Bu donanıma kurulur mu? Yada kurulum için bağlantı verebileceğiniz bir site var mı ne yapap gerektiği konusunda beni aydınlatan.

Bir kaç iso indirip denedim ama başarılı olamadım, kuruluma bile geçemedim. Boot etmek için ayrı bir iso mu gerekiyor tam anlayamadım olayı.

Şimdiden teşekkür ederim, iyi günler...

Türkçe siteler:

iphoneyardim.net - appleyardim.org

İngilizce (tr forum var) :

osx86.net

tamamen ingilizce siteler:

tonymacx86.com
insanelymac.com
projectosx.com/net

öncelikle aida64 isimli proıgram ile sistem özetinizi almanız lazım (windowsta tüm sürücüler vb kurulu iken alın)

daha sonra iphoneyardim.net sitesinde uygun yere özet vb bilgilerle konunuzu açın (yardım vb yazmayın başlığa yoksa silerler)
oradan cevap bekleyebilirsiniz
ayrıca müsait olunca bende bakabilirim

bana sosyal ağlardan ulaşabilirsiniz ancak girip çıkan bir yaşamım var sosyal ağ için yani oku yaz geç git :)...

bu kadar :) bu arada para varsa zorlayın orijinal alın derim :).
www.tckemal.ist

arpia

O parayı Dell'e verdik zaten mac almayı düşünmediğim için. Fakat bu notebook üzerinde deneyip görmek istedim ama denemelerim boşa çıktı :)
Teşekkür ederim ilginiz için.

skyprotector

Alıntı yapılan: heartsmagic - 19 Ağustos 2013 - 16:54:25
Yukarıdaki ilk resimdeki linux satırını görüyorsundur. O satırda -örneğin- quiet parametresinden sonra bir boşluk bırakıp nomodeset yazacaksın. Parametreler arasında boşluk kalsın ama buna dikkat et. Ardından ctrl+x ile devam edersin sistemi açmaya. İş görür mü görmez mi bilemiyorum.

Dediğinizi yaptım elememtaryi kurdum sonra yeniden başlat dediğinde  konuda verdiğim ilk şey oluyor

arpia

Tekrar aynı parametre ile başlatmayı deneyin.
Her hangi bir sorun çıkmazsa, önerilen başlıkta, "1.2. Kurulu işletim sistemini çekirdek parametreleriyle başlatmak" kısmına göz atın.

skyprotector

Alıntı yapılan: arpia - 19 Ağustos 2013 - 17:30:47
Tekrar aynı parametre ile başlatmayı deneyin.
Her hangi bir sorun çıkmazsa, önerilen başlıkta, "1.2. Kurulu işletim sistemini çekirdek parametreleriyle başlatmak" kısmına göz atın.

O sekilde baslattım fakat işletim sistemini kurduğum halde masaüstünde install yeri geliyor

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 19 Ağustos 2013 - 17:39:57

Su anda elementary den baglaniyorum. Install dan cik dedigimde masaustune dondu. simdi bilgisayari actigimda direk elementary nin gelmesi icin ne yapmam lazim

arpia

CD hala için de mi?
Ayrıca sabit diskten boot ettiğinize emin olun.

skyprotector

Alıntı yapılan: arpia - 19 Ağustos 2013 - 17:40:38
CD hala için de mi?
Ayrıca sabit diskten boot ettiğinize emin olun.

usb ile yukledim. su anda usb en ustte sanirim. dock kisminda elemantary i kur diyor, ben anlamadim bu isi.

arpia

@skyprotector, USB ile kurduysanız, "CD hala için de mi?" sorusunu "USB hala takılı mı?" şeklinde yorumlayabilirsiniz.
Takılıysa çıkarın lütfen.

skyprotector

Alıntı yapılan: arpia - 19 Ağustos 2013 - 17:55:16
@skyprotector, USB ile kurduysanız, "CD hala için de mi?" sorusunu "USB hala takılı mı?" şeklinde yorumlayabilirsiniz.
Takılıysa çıkarın lütfen.

Usb yi çıkarttım. Biostan sabit diski boot ettim ve boyle bır sey cıktı.

arpia

Boot edecek bir şey bulamadığını söylüyor. Bu durumda ya kurulum yapılmadı. Ya sabit diskinize bakmıyor boot etmek için.  Yada ... başka ihtimallerde var ama sabit diskinizin kablosunun durduk yere çıkacak hali yok sanırım :) o yüzden bu ihtimali saymayalım...

Muhtemelen şuan diske bakmıyor boot etmek için. Emin olur musunuz?

skyprotector

Alıntı yapılan: arpia - 19 Ağustos 2013 - 18:08:44
Boot edecek bir şey bulamadığını söylüyor. Bu durumda ya kurulum yapılmadı. Ya sabit diskinize bakmıyor boot etmek için.  Yada ... başka ihtimallerde var ama sabit diskinizin kablosunun durduk yere çıkacak hali yok sanırım :) o yüzden bu ihtimali saymayalım...

Muhtemelen şuan diske bakmıyor boot etmek için. Emin olur musunuz?

Biostan elementary adlı seçeneği en üste çıkardım. F10 diyip üıktım ve grub karşıladı beni. Oradan sistemi geri yükle gibi bir seçeneğini seçtim. Biraz bekledikten sonra masaüstü açıldı. Şu anda kurduğum işletim sisttemini kullanıyorum. Anlamadığım şey sabit disk birinci seçenekte değil şu anda "elementary" adında bir seçenek 1. Sırada. Sanırım düzeldi.

arpia

UEFI var anlaşılan.
İyi günler de kullanın.