[Çözüldü] NFS Root ile Ubuntu 12.04 ü çalıştıramıyorum

Başlatan djfaster, 18 Ağustos 2013 - 00:35:17

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

djfaster

Merhabalar,

Aranıza yeni katılıyorum daha önce katılmadığım içinde üzülüyorum.

pxelinux.0/default: config dosyam

LABEL UBUNTU 12.04
MENU LABEL Linux Ubuntu 12.04
kernel ubuntu-12.04/vmlinuz
append boot=casper netboot=nfs nfsboot=nfs nfsroot=192.168.2.2:/nfsroot/ubuntu-12.04 initrd=ubuntu-12.04/initrd.lz vga=791

/nfsroot/ubuntu-12.04 içerisinde ubuntu 12.04 iso dosyasının içeriği var.
/tftpboot/ubuntu-12.04 altında initrd.lz ve vmlinuz var yüklemeleri başarıyla yapıyor ancak,

cilent bilgisayarda ,

mount call failed - server replied: Permission denied

hatası veriyor

/etc/exports altında /nfsroot ve ubuntu-12.04 dizinleri ekli,

ancak bir türlü yapamadım konu ile ilgili başka neye ihtiyacınız var ise verebilirim.

Teşekkürler yardımlarınız için

heartsmagic

Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

djfaster

Dosya icerigi su sekilde

# /etc/exports: the access control list for filesystems which may be exported
# to NFS clients.  See exports(5).
#
# Example for NFSv2 and NFSv3:
# /srv/homes       hostname1(rw,sync,no_subtree_check) hostname2(ro,sync,no_subtree_check)
#
# Example for NFSv4:
# /srv/nfs4        gss/krb5i(rw,sync,fsid=0,crossmnt,no_subtree_check)
# /srv/nfs4/homes  gss/krb5i(rw,sync,no_subtree_check)
#
/nfsroot             192.168.2.2(rw,no_root_squash,async,insecure)
/nfsroot/ubuntu-12.04  192.168.2.2(ro,sync,no_root_squash)

djfaster

Usta verdigin linklerden anladigim uzere tum cilentlerin yararlanabilmesi icin 192.168.2.2 yerine 192.168.2.0/24 yapmam gerekiyormus o sekilde yapdim /etc/exports icimdekileri suan  mount call failed - server replied: no such file or directory. Hatasi aliyorum

cagriemer

Sunucu olarak is gorecek makinenin IP'si 192.168.2.2 mi? Ayrica syslog'da daha detayli hata mesaji var mi?

djfaster

Merhaba ekte syslogdaki hataların resmi mevcut, ayrıca pxe ve nfs sunucusu yan iş görecek olan sunucu 192.168.2.2 dir.

Syslog dan pek bir şey anlamasam da yardımlarınızı bekliyorum :)

Aug 18 10:11:53 pxe rpc.mountd[1211]: authenticated mount request from 192.168.2.16:775 for /nfsroot/ubuntu-12.04 (/nfsroot/ubuntu-12.04)
Aug 18 10:11:53 pxe rpc.mountd[1211]: can't stat exported dir /nfsroot/ubuntu-12.04: No such file or directory

[eklenti yönetici tarafından silindi]

cagriemer

nfsroot dizininde ubuntu-12.04 isimli bir dizinin olmadigindan yakiniyor. ls -l ciktisina bakabilir miyiz?

djfaster

Hocam dizin var, deneme yanılma sırasında cihazın kendi boot ayarını local deyin nfs yapmışım :/ oda reboot da işletim sistemi açılmadı. Yeniden kurulum yaptım, PXE ve TFTPBOOT u bu anlatım ile;
https://help.ubuntu.com/community/DisklessUbuntuHowto

NFS yi ise bu anlatımdaki gibi yaptım.

http://blogs.sourceallies.com/2010/02/ubuntu-live-network-boot-using-pxe/

Sorunsuz çalıştı ancak ubuntu-12.04.2 ya açılmıyor low graphic hatasi veriyor yada açıldığında mause çalışmıyor. low graphic i cfg dosyasına vga=791 ekledim düzeldi ancak mause problemini düzeltemedim. yarın 12.04.0 verisyonunu deneyeceğim. Yinede sizede sorayım; Normalde usb ile live çalıştırdığımda bu hataları almaz ike neden nfs ile mause çalışmaz acaba ?

label unetbootindefault
menu label Default
kernel /ubnkern
append initrd=/ubninit vga=788 -- quiet

buradaki "-- quiet" nedir NFS için de eklemelimiyim ?

Teşekkürler

heartsmagic

"quiet" daha az bilginin verildiği açılış şekli, eklenmesi en azından hataların görülmesi adına güzel bir şey. Fare çalışmıyor ancak sistem açılıyor öyle değil mi? Bir şekilde giriş yaptıktan sonra uçbirim açarak şu komutu yürütme şansın var mı?

sudo modprobe psmouse

djfaster

Sorunu cozdum sonunda bircok anlatim var, cogu yarim anlatilmis sistemi tamamladigimda buraya kurulumu eksiksiz anlatacagim.

Nasil cozdugum ise cok basir gozden kacirdigimiz bir detay ; iso yu mount edip

cp /mnt/* /srv/nfs/ubuntu-12.04/

Komutunu calistirdigimzda /mnt altindaki .disk klasorunu kopyalamiyor. Cp komutuyla ozlikle bu klasorude ayni yere kopladigimizda sorunsuz calisiyor bir cop versiyon denedim 10.10, 12.04, 12.04.2 gibi sorunumuz tamamen bundan kaynakli imiş

heartsmagic

Geçmiş olsun, anlatımı bekleyelim mi yoksa bu konuyu kapatalım mı? Bence bu konuyu etiketleyip kapatalım, sen anlatımı yeni bir başlıkta yaparsın.

djfaster

Konuyu kapatalim cözüldü. Baştan aşagı yeni bir konu ile aynı katagoride anlatimi yapacagim tesekkurler :)