Wine Windows Programlarını Açmıyorsa

Başlatan cankural, 17 Ağustos 2013 - 21:55:42

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

cankural

Merhaba arkadaşlar,
Basit bir konu biliyorum ama yapamayan arkadaşlar olmuş , zaten bilenin burada işi olmaz :)
Windows programlarını ubuntuda çalıştırmak için "Wine Wİndows Program Loader" programını kullanıyoruz. Bazı arkadaşlar hiçbir windows programını çalıştıramadığını söylüyor. Çözüm şöyle;
İlk olarak Ubuntu Yazılım Merkezinden Synaptic paket yükleyici adlı programı yüklüyoruz. Ondan sonra tekrar yazılım merkezinden Wine'ı indiriyoruz. İkisinide kurdukdan sonra Paket yükleyiciyi açıp arama yerine Wine yazdıkdan sonra karşımıza gelen (Wİne Programının Adı Geçen) her label'a sağ tıklayıp kurulum için işaretle diyoruz hepsine yaptıkdan sonra onayle deyip gelen mesaj kutusuna evet diyoruz. Tekrar yazılım merkezine gidip "Q4Wine" adlı program kurulu değilse kuruyoruz artık İstediğiniz ".exe" uzantılı dosyayı Ubuntu'da çalıştırabilirsiniz.

Eğer yukarıdaki işlemler sizin programınızı çalıştırmadıysaPhotoShop cs6 gibi programlarda sorun olabiliyor.) şimdi yapacağınız şey kesinlikle ama kesinlikle oyununuzu bile çalıştırır.)
İlk olarak yazılım  merkezine gidip VirtualBox adlı programı kuruyoruz yukarıda anlattığım gibi yine paket yükleyicisini açıp programın bütün bileşenlerini kuruyoruz. Programınızı kasmaması için xp pro yapıcam eğer Bilgisayarınıza güveniyorsanız Wİn8 Bile kurabilirsiniz  8)
Programımızı açtıktan sonra :
Yeni butonuna basıyoruz.

İleri (next) basıyoruz.

Kuracağımız İşletim sistemine bir isim veriyoruz ve hangi işletim sistemini kuracağımızı buradan seçiyoruz(Xp kurulumu yaptığım için Xp Seçtim)

Bu ekranda sanal sistemimize ne kadar ram ayıracağımızı belirtiyoruz. (Programınızı göre Ayarlarsınız ama ben 2gb lık ram için 700mb yeter olarak goruyorum)

Yine Next Diyoruz

Bu ekranda sistemimize ne kadar harddisk ayıracağımızı belirtiyoruz.(İstediğiniz kadar ayırabilirsiniz zaten kullandıkça sizin HDD'den eksiliyor ve silince geri normale dönüyor)

Burada " Create " diyoruz ve sistem ayarlama işlemi bitiyor

Başlat dedikten sonra gelen mesajlarada Next deyince bu ekranda .iso formatında bulunan işletim sistemimizi programa gösteriyoruz klasör butanuna basarak yerini seçiyoruz

Başlat dedikten sonra kurulum başlıyor...

Ve sonuç...

Eğer sanal makinenizi internete bağlamak isterseniz CTRL+F Yapıp Aygıtlar simgesinden Bağlantı "Network" den ayarlayabilirsiniz. Tam ekran yapmak (Bence işletim sisteminin içine girmek için :) )                  " Aygıtlar – Misafir Eklentilerini Yükle " ye basabilirsiniz :)

Bi teşekkürü zor görmeyin :)
----------------------------------------------------------------------------------------------------
Windows'a Hayır Deyin Boştan Yere Para Ödemeyin !

heartsmagic

@cankural, hoş geldin buraya. 
Yazında bir iki değişiklik yaptım, ek boyutlandırma gibi meseleleri pek kullanmıyoruz bizler. Başlıklarda da bu tür anlatımlar için [Çözüm] kullanmıyoruz, sadece çözülen başlıklarımız için etiketimiz var. Kısacası bunları düzenledim :)

Not: VisualBOX değil de Virtualbox uygulamanın ismi.

Teşekkürler :)
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

elviskilli

cankural

Saol :)

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 18 Ağustos 2013 - 00:47:52

Bazen oluyor öyle kelime karışıklıkları siz anlarsınız zaten hangi programdan bahsettiğimi :)
----------------------------------------------------------------------------------------------------
Windows'a Hayır Deyin Boştan Yere Para Ödemeyin !

heartsmagic

Bu arada ufak bir şeyi daha ekleyeyim. Linux forumları genelde diğer forumlar gibi değildir, hele hele bizdeki yerel forumlar gibi. "Emeğe saygı, şöyle olsun böyle olsun, teşekkür edin, rep verin" tarzı uygulamalar yoktur. Yavaş yavaş da olsa vakit geçirdikçe bunu anlayacaksın, kendine biraz zaman tanı ve önce ortamı anlamaya çalış.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.