Windows'u Gömmeliyiz

Başlatan XRumer, 16 Ağustos 2013 - 20:01:26

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

okkangal

Benzetmem belki biraz afaki olacak ama şimdi hobi olarak elektronik ile ilgilenen birisinin çıkıpta bak bende kendim çok güzel işler yapıyorum CERN'de neymiş arkadaş para tuzağı bunlar demesi tabiki abesle iştigaldir değil mi ? Windows'u gömmek yerine , " Biz Linux seviyoruz arkadaşlar ve koca bir camiayız . Bu sistemden memnunuz ve mutluyuz . " demek bence daha doğru gibi geliyor bana . Ben bu forumdaki kimseler gibi takır takır betikler yazan , terminalde fırtınalar estiren bir Linux kullanıcısı değilim ama , yine de bir çok konuda Windows ile sürekli kıyas yapmayı pek mantıklı görmüyorum . Benim Windows' u tamamen terk etmemin sebebi ise Linux' un harikalar yaratan bir sistem olması değil , sadece Microsoft vb. bir çok şirketin artık küresel bir sermaye halini alıp , sanki olmazlarsa dünya dururacakmiş havasında olmaları idi . Kendi çapımda tırışka bir eylem yaptım ve gayette memnunum . Ama son ve kişisel kullanıcıların en Windows ' a yakın derecede rahat bir kullanıma ulaşması için Linux'un bir miktar daha gelişmesi gerekmekte diye düşünüyorum . Ama ben yine de seviyorum , bu sitede ki değerli hocaların sorunlar için verdiği komutları terminale kopyalayıp izlemek ve uğraşmak hoşuma gidiyor . Kendimi ciddi bir iş yapıyormuşum gibi hissediyorum . 

heartsmagic

@exclipit, kararsızlıklar elbette olabilir fakat kişinin kararsız sandığı şeyler bireysel sorunlar da olabilir. Tabi forumda kemikleşmiş, genele yayılmış sorunları görüyoruz bu bir gerçek.

Ara ara söylüyorum bizim dünyamız devinime çok açık, kullandığımız uygulamalar sürekli güncelleniyor. Eğer bu devingenliği istemiyorsak uzun süreli desteğe sahip bir sürüm seçip hayatımıza onunla devam edebiliriz. Orada da sorunlar olacaktır elbette ancak çok güncel sürümlere nazaran daha az olacaktır.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Tuxie

Wİndows'un lisanslarına ve satış uygulamalarına karşıyım.Fakat konuyu açan arkadaş bana göre biraz ağır vurmuşsun.Bende uzun süredir Linux kullanıyorum bunun yanında windows'ta kullanıyorum.Fakat hayatımda ilk kez bilgisayarla tanışmamda windows ile olmuştu.
Ayrıca o kadarda kötü olmadığını düşünüyorum.Bizler farkında olmayabiliriz ancak birçok orjinal gelişmeyide windows platformu yapmıştır.Tabi bunda uzun süre tekel olmasınında payı var.Ancak o kadarda kötü değil bence.Sistem ağırlaşması,ram yemesi tüm işletim sistemlerinde görülebilen birşey.Aynı durumu birçok işletim sisteminde yaşadım.Şu olabilir belki Linux çok daha fazla kişiselleştirilebilir olduğu için daha hızlı olabiliyor.
Unutmayalım ki windows bilgisayar bilgisi çok basit düzeyde olanlarada hitap etti.O yüzden adamlar kodlarken bazı şeyleri güncelleme gibi kullanıcıya bırakmamış.Günümüzde eridiğine de katılmıyorum şu açıdan piyasada epey bir tablet çılgınlığı var.Ayrıca akıllı telefonlar artık bilgisayarlarla yarışıyor windows'u vuran bu oldu bence.Linux hala istediğimiz ve hakettiği yerde değil.Umarım birgün windows'ta açık kaynak ailesine katılır diyorum.Yiğidi öldürelim de hakkınıda yemeyelim.

exclipit

Alıntı yapılan: betseg - 19 Ağustos 2013 - 19:14:06
Alıntı yapılan: exclipit - 19 Ağustos 2013 - 18:09:48(Sadece örnek) Mesela çok uğraşmama rağmen, Ana Seçke'nin arkaplanının bulanıklığını kaldıramadım (düşük işlemcimden dolayı bulanıklık, sistemi kilitliyor bazen). Unity 2D grafik arayüzünde bu ayarı ne MyUnity, ne de Unsettings ile çözebildim.
Unsettings'de var. Ana seçke sekmesinde bulanıklık diye bir şey var.

İşte olmuyor, çok uğraştım. Unsettings, sadece Unity normalin bulanıklığını çözüyor bende. 2d'yi ayarlamıyor. Neyse zaten konumuz bu değil.
Çalışan iki el, dua eden binlerce elden daha çok iş yapar. – Gene Roddenberry

dorukduruberk

Dün bilgisayarıma format atıp windows 7 yükledim ama bilgisayar çok yavaşladı ve şu anda windowsun yanına ubuntu kuruyorum. ama malesef windowsa c# için ihtiyacım var. geçen xubuntu kurmuştum pili parlaklık en yüksekteyken 4 saat dayanmıştı.

kalkan1973

Alıntı yapılan: exclipit - 20 Ağustos 2013 - 13:54:48
Alıntı yapılan: exclipit - 19 Ağustos 2013 - 18:09:48(Sadece örnek) Mesela çok uğraşmama rağmen, Ana Seçke'nin arkaplanının bulanıklığını kaldıramadım (düşük işlemcimden dolayı bulanıklık, sistemi kilitliyor bazen). Unity 2D grafik arayüzünde bu ayarı ne MyUnity, ne de Unsettings ile çözebildim.

İşte olmuyor, çok uğraştım. Unsettings, sadece Unity normalin bulanıklığını çözüyor bende. 2d'yi ayarlamıyor. Neyse zaten konumuz bu değil.

Ubuntu Tweak BU İŞİ YAPIYOR...

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 20 Ağustos 2013 - 18:14:53

Windows geliştiricileri patronlarının istediğini.... Linux dünyasındaki geliştiriciler ise HAYALLERİNİ dinler yapmaya çalışır. WİNDOWS kapalı kaynak ile her zaman sınırlı kalmaya devam edecektir. Linux ise binlerce gönüllü ile sınırları hayal gücünü zorlayacaktir. ARADAKİ EN BÜYÜK FARK BU...
Evde İşte her yerde Linux

exclipit

Alıntı yapılan: Mustafa Kalkan - 20 Ağustos 2013 - 18:09:20
Alıntı yapılan: exclipit - 20 Ağustos 2013 - 13:54:48

Ubuntu Tweak BU İŞİ YAPIYOR...

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 20 Ağustos 2013 - 18:14:53

Windows geliştiricileri patronlarının istediğini.... Linux dünyasındaki geliştiriciler ise HAYALLERİNİ dinler yapmaya çalışır. WİNDOWS kapalı kaynak ile her zaman sınırlı kalmaya devam edecektir. Linux ise binlerce gönüllü ile sınırları hayal gücünü zorlayacaktir. ARADAKİ EN BÜYÜK FARK BU...

İnce ayar eklentisi yüklemem gerekiyor galiba. Çünkü Ubuntu Tweak da bulanıklığı değiştiremiyor normalde... Yüklü.

heartsmagic

Arkadaşlar sanırım meselenin Unity2B olduğunu kaçırıyorlar, o konuda bir sorun olabilir belki.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

krwlng

@dorukduruberk, Mono C# olarak araştırma yapabilirsiniz.
http://twitter.com/yusuFBrn

Ali İsmail Korkmaz, FENERBAHÇE Yıkılmaz!

skyprotector

Alıntı yapılan: exclipit - 18 Ağustos 2013 - 01:54:03
Windows hiç bilmeyen birisinin bile kolay kullandığı bir sistem. Linux ile ilgili hala, "son kullanıcıyla uygun" deniliyor ama konsol bilmeyen birisi, düz duvara dalabilir Linux'ta... Bunun çözülmesi de grafik arayüzünün gelişmesi ile değil, kararlı yazılımların gelmesiyle mümkün. Grafik arayüz bence fazla gelişti bile. Hatta bazıları hantallaştı...

Katılıyorum

srgnaras

Windows'u gömmek zamanla olacak bir şey değil ve bunu kullanıcının elinde de değil. A firması Windows üzerinde çalışan hastane sistemi üretir. B firması sadece Windows üzerinde çalışan IDE satar. C firması sadece Windowsta oynanabilen oyun programlar... Asıl problem firmaların windows'tan vazgeçmesi.. Çünkü çoğu kimse firmalar yüzünden windows'a bağlı yaşıyor. Kendimden örnek vereyim. Ben 2 ay özel bir hastanede bilgi işlem bölümünde staj yaptım. Bu süre zarfında kullanılan her makinede  Windows Xp veya 7 kuruluydu.. Hastanedeki server bile Windows Server 2008'idi. Bunun sebebi hastanenin kullandığı otomasyon sistemi windows için yazılmıştı. Benden büyüklerim ilk kez (duymuşlar ama görmemişler) ubuntuyu görünce hoşlarına gitti ancak windows'ta çalışan araçların genel olarak çalışmadığını duyunca ilgilerini kaybetmişlerdi.
En zengin insan en güçlü arkadaşlara sahip insandır.

ekremsenturk

Sigara tiryakisine neden sigarayı bırakmadığını sorduğunuzda, size bin bir, aklınıza hayalinize hiç gelemeyecek yararını sayabilir. benim Bilgisayarıımı kullananlar, genelde aradan bir kaç gün geçtikten sonra fark ediyorlar, başlangıçta Windows yazısının çıkmadığını ve merakla neden bunda Windows yazmıyor diye soruyorlar.

Başkalarının sorunlarını çözmek ve onlara yol göstermek bize düşmez, Akıllı olan er veya geç doğru yolu kendisi bulur. Tabii herkesin doğrusu, yanlışı, bakış açısına göre değişir. Her insan, kendi hayal dünyasında yaşar ve o hayal dünyasında, herkesin oynadığı oyunu oynamak varken, herkesin kullandığı sistemi kullanmak varken, kimseyi marjinal olmaya veya mantıklı düşünmeye ikna edemezsiniz. Önce yeni bir hayal yaratmalısınız ve o hayalin içine (Örneğin: "sert adamlar Linux kullanır" gibi) kendi örnek karakterinizi yerleştirirsiniz. Bunuda en iyi yapan Hollwood'ur. Bütün çocuklar örümcek adam olamk isterler ve de aileerini böyle bir gülünç kıyafete yüksek miktarda para ödemek için bir de ikna ederler. Örümcek adam filmi hiç oynamamış olsaydı, kimse o bücürlere bu kıyafeti giydirmeyi başaramazdı.

İnsanlar hayaller ile yönlendirilirler ve yönetilirler. Microdoft'un başarısıda sadece bir hayal üretmekten ibaret. İnsanlar bildiklerini değil, kendilerine dayatılanı över ve savunurlar. Kölelik döneminde (buna inanabilirsiniz) köleliğin en büyük savunucuları, kölelerin kendileriydi. Onlar, kendi alışık oldukları düzende, kendilerini güvende ve emniyette hisederlermiş. Çünkü başka bir şey görmemişler, ve gözleri, hürriyetin güvensizliğinden ve belirsizliğinden korkutulmuşlar.

Bir Windows kullanıcısına Windows'unun kötü olduğunu söylerseniz, kendisine hakaret edilmiş olarak kabul eder, çünkü kendisini, sahibi olduğu mülk ile özdeşleştirir. O halde, iyicene Windows'tan sıkılmasını bekleyin, bırakın kendisi kaka desin ve siz ondan sonra önerinizi yapın.

eRenleR

Sahsi fikrimdir, sahsi tecrubemdir, baskalarinin ki ile degisiklik gosterebilir:

Kaynak kodlarinin kapali olmasi disinda Windows isletim sistemleri ile(Vista dahil) sorunlu hicbir anim olmadi.

alikemalocalan

Alıntı yapılan: 91011UFEI sayesinde yavaş açılma olayı ortadan kalktı linuxtan daha hızlı açılıyordu win8.
Alıntı yapılan: hckrAndroid için yorumlarınıza maalesef katılamıyorum.Sürekli kendi kendine bir programı açıyor. Ram ilk açılışta minimumda daha sonra 1 GB'tan aşağı inmiyor. Sistemin neyi, nasıl çalıştırdığını anlayabilmiş değilim daha.<br><br>Diğer yorumlarınıza ise genel olarak katılıyorum.<br><br>Yazılım geliştiricileri için de her şey kolay değil, Linux'te tam karşılığı bulunmayan RAD(Rapid Application Development) araçları ve bunlara daha sonradan ekledikleri bileşenleri kullanıyorlar. O yüzden geçiş çok zor oluyor.

samsung un rom ları öyledir ama cynojen-mod gibi bir rom kullan yüzde 100 artıs var hem ram hem işlemci.örnegin s3 teki orjinal rom 900 mb ama cynojen-mod 145 mb üstelik çogu uygulamada mevcut.uygulamarın suçunu androide atmayalım :D

exclipit

Bence masaüstleri çok basit olabilir. Hiç efekti olmayabilir. Ama "düzenli" olmalılar. Çünkü çoğu kişinin düzenli dediği tasarımlar, çok rahatsız ediyor.

Windows, tüm sürümlerde dünyanın en "düzenli" tasarımlarını şıklıkla sunuyor bence. Örneğin Linux min'in en uyumlu teması Mint-X'tir. Onun dışında bazı yazılımlarda butonlara tasarımlar tam yüklenemeyebiliyor. Fakat bu temada sol alttaki menüde, simgelerin üzerine geldiğimizde düzensiz borderler oluştuğunu görürüz. Çünkü alt kısım aşağıya uzanır. Ya da menülerin aralarındaki uzaklıklar eşit değildir. Çünkü beni "olağanüstü" şekilde rahatsız eden şeyler oldu. XFCE üzerinde şu an çözdüm bunları.

akifguzen

Benim linux maceram bir kaç ayı geçmez. Kesinlikle hakim değilim ama evde ki kişisel bilgisayarımda şuan linux kullanıyorum ve son zamanlarda format için makinesini getiren arkadaşların bilgisayarlarına linux kuruyorum. Al kullan beğenmezsen getir windows kurarız diyorum. Henüz geri dönen makina olmadı. ;)
Ben beni bilirim de sen seni bilirmisin? Ben beni bilmesem de sen seni bil..!
Kan Grubu: B Rh+

exclipit

Ubuntunun Unity 2D çok iyi fakat sol uygulamaların kısmındaki çöp kutusuyla bir sürü sorun yaşadım ben.

ceddiguzel

Linux ne zaman windows kadar büyük bir rantı ifade eder işte o zaman bir şansımız olabilir
Aksi halde istediği kadar kod çöplüğü olsun bu geçerlilik anlamında hiç bir şey ifade etmeyecektir

Siz istediğiniz kadar devletin resmi politikasını açık kaynak koddan yana düzenlemek isteyin
Bill amca gelir bir gün yatıyla ve bütün işi bağlar gider

Öncelikle açık kaynak kod yazılımlar para kazandırmaz etiketiinden kurtulacaksınız
Aksi halde windows Linuxu her halükarda gömer

Windowsun arkasında Amerika var, cia var fbi var
Linuxun arkasını da bu kadar güçlendireceksiniz

Kısacası Linux'u bir numara yapmak gibi bir hedef varsa önce Amerikayı ikna edeceksiniz
Aksi halde geri kalan tüm argümanlarınız hepimiz için geçerli bir bahane olarak kalacaktır 

arpia

Alıntı yapılan: ceddiguzel - 29 Ekim 2013 - 09:01:02
Kısacası Linux'u bir numara yapmak gibi bir hedef varsa önce Amerikayı ikna edeceksiniz
Aksi halde geri kalan tüm argümanlarınız hepimiz için geçerli bir bahane olarak kalacaktır

Amerika kim ki ben Amerika'yı ikna etmek için uğraşayım. Sadece Linux için değil hiç bir konuda öyle bi ideolojim olmadı.
Başka Ülkelerin ne yaptığı beni ilgilendirmez, sadece Türkiye Cumhuriyeti ilgilendirir.

Açık kaynağın Dünya'da yayılması tabii ki Dünya'nın daha hızlı gelişmesi için önemli. Ama önce kendimize bakalım, Ülkemize bakalım, zira bunun için Amerika'nın onayına ihtiyacımız yok. Başka hiç bir şey için olmadığı gibi...

ceddiguzel

Alıntı yapılan: arpia - 29 Ekim 2013 - 09:12:37

Amerika kim ki ben Amerika'yı ikna etmek için uğraşayım. Sadece Linux için değil hiç bir konuda öyle bi ideolojim olmadı.
Başka Ülkelerin ne yaptığı beni ilgilendirmez, sadece Türkiye Cumhuriyeti ilgilendirir.

Açık kaynağın Dünya'da yayılması tabii ki Dünya'nın daha hızlı gelişmesi için önemli. Ama önce kendimize bakalım, Ülkemize bakalım, zira bunun için Amerika'nın onayına ihtiyacımız yok. Başka hiç bir şey için olmadığı gibi...

Amerikanın kim olduğu bu forumun konusu değil
Söz konusu hangi etkin güçlerin temsilcisi olduğu ve çıkarları doğrultusunda hangi kurumların sponsoru olduğudur

Windows Amerika için bir simge, bir ikon, para ve bağımlılık ifade etmektedir
Halen ülkemizde windows üzerinden geçimlerini sağlayan insanlar vardır

Windows üzerinden üretilen yazılımlar dünyada milyonların geçim kaynagıdır
Sorun işte temelde buradan başlamaktadır

Daha donanım üreticilerini açık kaynak konusunda ikna edememişken
Bu işten geçinimini sağlayan ve bagımlılıkları olan bu insanları ikna etmek devletleri ikna etmekten çok daha zordur

Yoksa bende isterim evimdeki rahatlığı iş yerimde bulayım ve açayım bilgisayarımı önümde linux göreyim
Ama o kadar kolay değil işte

Bu ciddi bir harekettir ve o oranda bir organizasyon gerekir
Bu organizasyonu yaparız biz diyen varsa bu ülkenin en büyük linux topluluğu olan bu forumun ne kadar aktif olduğuna baksın önce

Linuxun gücünü buradan yeterli kitlelere ulaştırabiliyor muyuz, insanları ikna edebiliyor muyuz sorusunu kendine sorsun
Benim gibi linux beleşçisi olup zerre kadar hayrı dokunmayanlar ise bu soruyu çok daha fazla sorsun   

alquirel

Kişisel yargı olamayacak, öznel olarak nitelenemeyecek bu gibi cümleleri söylerken kaynak/destek/ispat ile bizlere sunmanız daha uygun olacaktır. Aksi takdirde bu diyalog (sözüm meclisten dışarı) kahvehane muhabbetinden öteye gidemeyecektir ve bu durumda da forumda yönetim olarak kesinlikle görmeye tahammül edemeyeceğimiz bir durum ortaya çıkmış olur.

arpia

Bu başlıkta daha önce belirttiğim gibi asla Microsoft yada benzer firmaları gömme gibi bir isteğim olmadı, tam tersine yazılar yazdım.

Fakat olay sizin dediğiniz kadar komplike değil, zira o 'birilerine' bağlı kalmadan kendi istediğini yapan Ülkeler mevcut.

Kimsenin onayına yada iznine ihtiyacımız yok, hiç bir zaman olmadı, olmayacakta. Tarihte kendi dümeninin peşinde koşan insanlar belirli kitleleri buna inandırmış olabilir ama buna da dur demenin zamanı geldi de geçti güzel ülkemde.

ceddiguzel

Alıntı yapılan: alquirel - 29 Ekim 2013 - 09:56:41

Kişisel yargı olamayacak, öznel olarak nitelenemeyecek bu gibi cümleleri söylerken kaynak/destek/ispat ile bizlere sunmanız daha uygun olacaktır. Aksi takdirde bu diyalog (sözüm meclisten dışarı) kahvehane muhabbetinden öteye gidemeyecektir ve bu durumda da forumda yönetim olarak kesinlikle görmeye tahammül edemeyeceğimiz bir durum ortaya çıkmış olur.

Çin de öğrencilerin üzerinden tanklar geçtiği zaman mevcut Amerikan başkanının bir açıklaması vardır
İnsan hakları ihlalleri Amerika birleşik devletlerinin dış ticaretini etkilemez diye

Legal ya da illegal Amerikanın lehinde olan her işin arkasında Amerika bütün kurumlarıyla vardır
Misal olarak attığınız her mail Amerikada bir süzgeçten geçtiğini her fert bilir ama kimse ortaya net delil koyamaz

O nedenle kahvehane muhabbeti olayını geçelim
Pardus milli savunma bakanlığında kullanılmaya başladığı günlerde ülkemizi ziyaret edip ilgili mercilerle gereken bağlantıyı yapan Bill amca kahve içmeye gelmedi sonuç olarak

Bu işlerin arkasında bizim idealist yaklaşımlarımızın ötesinde çıkarlar olduğu sürece işimizin zor olduğunu söylüyorum
Sadece kendi adıma bir devlet memuru olarak en az üç defa başbakanlığa mail atmış biri olarak söylüyorum bunu ki ben gerçekten bir linux beleşçisiyim

Burada zaman veren. emek veren insanların yanında ismimi bile geçmez ama bunu yaptım
Sonuç olarak geri dönüş bile olmadı

98 Yılından beri Linux kullanan biri olarak şurada arzu edilenin gerçekleşmesini en çok ben isterim
Fakat gerçekler maalesef bizi aşıyor

Bu beni etkiler mi derseniz asla etkilemez
Ben yaşadığım sürece kullanacağım linux sürümlerini

alquirel

Bu forum bu tür siyasi konuların konuşulduğu ya da konuşulan konulara siyasetin de bulaştırılabildiği bir forum değil. Bu tür konular konuşmak isteyenler internette kendilerine onlarca platform bulabilirler. Burası Linux kullanırken sorun yaşayanların sorunlarına çözüm arama yeri olarak küçük ve sakin hayatına devam edecektir.

Başlığı kilitliyorum.