[Çözüldü] 13.04'te Turkcell VINN (ZTE-MF667) ile internete girememe

Başlatan aykuluk, 15 Ağustos 2013 - 20:52:54

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

aykuluk

13.04 64bit'te Turkcell VINN (MF667) ile henüz internete hiç giremedim.

Usb stick'i -ara kablosuz- doğrudan taktıktan sonra "bağlandı" ifadesi beliriyor ve kablolu bağlantı kuruyor. Yukardaki ağ ikonunda "Yeni mobil ağ oluştur" tarzında bir şey çıkmadığı gibi, "Mobil geniş bant ağları etkinleştir" ifadesini de henüz hiç görmedim. "Bağlantıları düzenle" yoluyla APN:"mgb" ile pin kısmına da "PIN 1" değerini girerek (PIN 2 var bi de) mobil geniş bant kaydını yaptım ancak etkinleştirme sorunu ne olabilir?

"lsusb" çıktısı:
Bus 001 Device 005: ID 0bda:8189 Realtek Semiconductor Corp. RTL8187B Wireless 802.11g 54Mbps Network Adapter
Bus 001 Device 003: ID 5986:0200 Acer, Inc OrbiCam
Bus 001 Device 007: ID 19d2:1405 ZTE WCDMA Technologies MSM
Bus 003 Device 002: ID 09da:000a A4 Tech Co., Ltd Optical Mouse Opto 510D
Bus 001 Device 001: ID 1d6b:0002 Linux Foundation 2.0 root hub
Bus 002 Device 001: ID 1d6b:0001 Linux Foundation 1.1 root hub
Bus 003 Device 001: ID 1d6b:0001 Linux Foundation 1.1 root hub

"sudo gedit /etc/modules" çıktısı:
Alıntı Yap# /etc/modules: kernel modules to load at boot time.
#
# This file contains the names of kernel modules that should be loaded
# at boot time, one per line. Lines beginning with "#" are ignored.
# Parameters can be specified after the module name.

loop
lp
usbserial vendor=0x19d2 product=0x1405
rtc

Nasıl ilerlemeliyim?

ironic

gksu gedit /etc/udev/rules.d/15-zte-MF667.rules

ile açılan dosyanın içine şu içeriği ekleyerek kaydedip kapatın. İşlemden sonra  yeniden bağlanmayı deneyin.

"SUBSYSTEM=="usb",SYSFS{idProduct}=="1405",SYSFS{idVendor}=="19d2",RUN+="/lib
/udev/modem-modeswitch --vendor 0x12d1 --product 0x1446 --type
option-zerocd""

kaynak

aykuluk

@ironic,
gksu ile dosya açılmadı, sudo ile ekleyip kaydettim. Ama değişiklik olmadı. Kaynakta verilen emaile de durumu bildirdim.

Bir de, yeniden başlatınca 2 saniyeliğine şu ekranı alıyorum:
[17.879743] usbserial_generic 1-8:1.0: Generic device with no bulk out, not allowed.
[17.879766] usbserial_generic 1-8:1.1: Generic device with no bulk out, not allowed.

heartsmagic

@aykuluk, sen bu başlığı uyguladın kısacası değil mi:
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=34610.0

Buna rağmen görünmüyor?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

aykuluk

@heartsmagic,

O başlığı uygulayıp mgb'li mobil geniş bant kaydı yaptım ama yukardaki ağ ikonunu tıklayınca "mobil geniş bant ağ etkinleştirme" alt menüsü gelmediği için internete giremedim.

Altındaki Windows çözümünü denerken; aygıt yöneticisinde vınn'ı "disk sürücüleri" altında "usb storage" olarak görüyor, yani üstte modem tabı bulunan bir aygıta rastlamadım. Fax modem'inkiler var; bağl.noktası:com3, max speed:115200. Bunlarla vista'da putty ile session açıp AT ile ok, AT^U2DIAG=0 ile error aldım. Bu noktadayım.

if

@aykuluk, AT^U2DIAG=0 kısmını doğru giriyor musunuz? Bu adımda sorun yaşayan başka üyelerimiz de olmuştu.

aykuluk

@if,
AT^U2DIAG=0 kısmını doğru girmiştim, zaten putty'de komutlar görünüyor ekranda, tekrar denedim yine "ERROR" verdi,

aygıt yöneticisinde "evrensel seri veri yolu denetleyicileri" altında "usb bileşik aygıt" lar var, usb'yi çıkarıp takınca kaybolup beliren aygıtta port:8, hub:3 yazıyor, com8 denedim "unable to open serial port" hatası ile komut ekranı bile gelmiyor, com3 denedim error verdi.

hyperterminal yükledim, default com3 geliyor, denedim, AT^U2DIAG=0 kısmı error verdi.

heartsmagic

O hatayı sanırım farklı bir Windows sürümünde sorun olmadan uygulayabiliyordu bazı kullanıcılar.

aykuluk

Vista, xp, win7 de baktım ama hiçbirinde bağlantı noktasını okuyamıyorum, aygıt yöneticisinde modem olarak bağlantı noktasını bulamıyorsunuz, cihaza has olabilir mi?
Internet'te de aratacağım ama daha önce benzer sorunla karşılaşan olduysa çözümü paylaşabilir mi?

heartsmagic

Yani tüm sistemlerde AT^U2DIAG=0 komutu hata mı veriyor? Forumdaki geçmiş konulara bakabilirsin ancak sende durum daha karışık gibi duruyor ne yazık ki. Umarım daha önce bu sorunu yaşamış biri vardır forumda.

if

Burda[1] bir çözüme ulaşılamamış maalesef. Burdaki[2] benzer cihaz için önerileni deneyelim. Pin'i iptal etmek gibi bir şeyden bahsediyorlar, nasıl oluyorsa pini iptal edip dener misiniz?

Olmazsa şunu deneyelim: sudo su
echo  19d2 1405 > /sys/bus/usb-serial/drivers/option1/new_id
service network-manager restart

[1] http://www.draisberghof.de/usb_modeswitch/bb/viewtopic.php?t=924
[2] https://bugs.launchpad.net/ubuntu/+source/modemmanager/+bug/891307

aykuluk

@heartsmagic,
Hiçbir sistemde bağlantı noktasını öğrenemeyince; Vista'da com1 .. com12 arasını sırayla denemeye karar verdim, hepsinde "unable to open" hata penceresi aldım, sadece com3'te komut ekranına ulaşıp onda da AT^U2DIAG=0 ile error aldım. Sanırım com3 de zaten dahili fax modem'inki. Ortada bağlantı noktası yok.

@if,
Verdiğin 1. bağlantıda şu cümleyi okudum:
Alıntı YapThis is the first time I've seen a modem with no serial port at all.
Sanırım bu modemin seri portu yok. Ki bu durumda AT komutları da işlemeyecek.

AT hakkında fazlası: burdaki bağlantıda http://3g-modem.wikifoundry.com/page/Huawei+AT-commands AT komutlarını Huawei/ZTE/vs. olarak ayırmış, ve AT^U2DIAG=0 komutu Huawei başlığı altında,
bi forumda da şöyle bir paylaşım gördüm:
Alıntı YapCommands like the ones you are referring to are known for Huawei modems.
Unfortunately, these are not standardized in any way, just specific to the manufacturer.
I don't know if there are any for your device, sorry.
AT^U2DIAG=0 komutu ZTE'de işlemiyor olabilir mi? Forumda ZTE'de kullanmış olan var mı?

@if,
pin'i telefona takıp iptal edebiliyoruz, küçük sim olmadığı için yarın arkadaşın telefonunda deneyeceğim.

Diğer komutun çıktısı:
echo  19d2 1405 > /sys/bus/usb-serial/drivers/option1/new_id
bash: /sys/bus/usb-serial/drivers/option1/new_id: Böyle bir dosya ya da dizin yok

if

@aykuluk, o iletiyi ben de okumuştum. Arama sırasında zaten çok az sonuç çıkmasından işimizin zor olduğunu anlamıştım:) Aslında @ironic'in önerisinin neden işe yaramadığını anlamadım. Forumdaki bir kaç ZTE'yi bu şekilde çözmüştük sanırım.

aykuluk

Arkadaşlar sorun çözüldü, 3G bağlanabiliyorum. Sim kartı bi telefona takıp pin'i kaldırdım.

@if, teşekkürler,
destek veren diğer arkadaşlara ve genel olarak foruma teşekkür ederim.
Sağladığı bütün ek faydaların yanında bu forumdaki birliktelik ve paylaşım ayrı anlamlı ve çok güzel.

Yine bu sorun sırasında bir forumda rastladığım şu cümleyi de paylaşmak istiyorum:
Alıntı YapSometimes it takes a considerable reservoir of patience on the road to success ...

Bağlantıyı kurunca acaba hangi minimum değişiklik serisinin çözümü getirdiğini düşündüm. Ağ ikonu ile açılan menü görünümünü aşağıya ekliyorum. Mobil ağ hala görünmüyordu, etkinleştir seçeneği de yoktu, "ethernet ağı" altında kablolu bağlantı kurmuştu. Bu durumda resimli anlatımlardaki mgb'li mobil ağ ekleme işlemi gereksiz gibiydi, emin olmak için mobil ağı sildim, bağlantım devam ediyordu.

Özetle 3 işlem yapmıştım, sırasıyla;
1-sudo gedit /etc/modulesçıktısına satır eklemek,
2-sudo gedit /etc/udev/rules.d/15-zte-MF667.rules ile açılan dosyaya içerik eklemek,
3-pin'i kaldırmak.

1 ve 2'den biri olmasa olur muydu bilemiyorum, belki yorum yapan olur.

ZTE MF667 ve -belki- seri portuna ulaşılamayan benzer modemler için 13.04'te çözüm bu şekilde.

[eklenti yönetici tarafından silindi]

heartsmagic

@aykuluk, senin kadar sevindik desek yeridir :)
1 ve 2 aynı adımın parçaları, eğer senin donanımına sahip biri olursa önce onu denetiriz olmazsa PIN meselesini araya katarız. Fakat sen PIN'i iptal edene kadar bağlanamadığın için sanırım PIN önem arz ediyor burada. Haliyle senin söylediğin gibi ilk aşama yapılmasa olur muydu? Onu da artık bir sonraki tecrübede anlarız.

Etiket için teşekkürler.

Technoshaman

Arkadaşlar dün nihayet ben de kendime bir  Vınn aldım ve başladım Ubuntu'da nasıl kullanılır diye araştırmaya. Internet'te bu konuda bir sürü sorun ve çözüm gördüm ama Türkçe olarak bu yolu deneyen görmedim. Bendeki ZTE MF667 USB modemi de bilgisayarım direk Kablolu Bağlantı olarak görüyor. Bu aslında yukarıda belirtildiği gibi bir sorun değil. nm-tool gibi bir programla bir terminal emülatöründen arabirimlere bakın. Orada  Driver: cdc_ether satırını içeren cihazın Gateway adresini (mesela 192.168.1.0) Firefox'a yazın. Doğrudan Windows yazılımında gördüğünüz ve cihazın üzerinde yüklü olan Vınn sayfasına gideceksiniz. Oraya PIN kodunuzu girin ve bağlanın. Sayfayı kapasanız da artık hep bağlantıdasınız. Daha sonra aynı adresten tekrar girip bağlantıyı kesebilirsiniz. udev derdi yok, network ayarlarına mobil eklemek yok.
'What a man never has, he never misses.' Dick Proenneke

if

Technoshaman

'What a man never has, he never misses.' Dick Proenneke