[Çözüldü] 2.Linux Kurarken Hata

Başlatan plastner, 15 Ağustos 2013 - 15:08:30

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

plastner

Konuyu nereye açacağımı bilemedim.Mod ilgili yere taşırsa sevinirim.
Merhaba arkadaşlar ben normalde tek debian kullanırım ama bunu çözemedim.Scientific Linux Kurmak ve Centos kurmak İstedim ama
Could not allocate requested partitions:not enough free space on disk hatasını almaktayım.
Sistemimde

Windows 7

Debian 7 whezzy

Bulunmakta ben Scientific Linux ve Centos Kurmak istiyorum.

Windows 7 format bölgesinden mantıksal alan oluşturmam sorunu çözermi...

Ekran Görüntüleri Şöyle :

https://twitter.com/cennker/status/367840077214269440/photo/1
https://twitter.com/cennker/status/367840077214269440/photo/2
https://twitter.com/cennker/status/367840077214269440/photo/3

jayw

3 tane birincil (primary) ve 1 tane uzatılmış (extended) disk bölümüne sahip olduğunuz için bu hatayı alıyorsunuz. Disk bölümlendirmenizi yeniden düzenleyip boş alanı uzatılmış bölgeye almanız gerekli, aksi takdirde kurulum yapamazsınız ne yazık ki. Gparted işinize yarar diye düşünüyorum ama uzun sürecek ve (çok ama çok zayıf bir ihtimal bile olsa da) veri kaybına sebep olabilecek işlem(ler) yapacaksınız muhtemelen, bu sebeple önemli verileriniz varsa yedeklemenizi ve daha sonra gparted ile disk bölümü işlemlerini yapmanızı öneririm.

plastner

Alıntı yapılan: jayw - 15 Ağustos 2013 - 16:13:21
3 tane birincil (primary) ve 1 tane uzatılmış (extended) disk bölümüne sahip olduğunuz için bu hatayı alıyorsunuz. Disk bölümlendirmenizi yeniden düzenleyip boş alanı uzatılmış bölgeye almanız gerekli, aksi takdirde kurulum yapamazsınız ne yazık ki. Gparted işinize yarar diye düşünüyorum ama uzun sürecek ve (çok ama çok zayıf bir ihtimal bile olsa da) veri kaybına sebep olabilecek işlem(ler) yapacaksınız muhtemelen, bu sebeple önemli verileriniz varsa yedeklemenizi ve daha sonra gparted ile disk bölümü işlemlerini yapmanızı öneririm.

Biraz sıkıntımı araştırdım :))

Sorun 4 adet birincil bölüm oluştuğundan kaynaklanıyor.Bir Bölümü Sildim.
Windows 7 yi açtım farkettimki bölüm oluşturamıyorum.
Şu hatayı aldım..
DİSKTE BULUNAN BÖLÜM SAYISI ZATEN ÜST SINIRDA OLDUĞUNDAN, BU AYRILMAMIŞ ALANDA YENİ BİRİM OLUŞTURAMAZSINIZ
Anladımki aldığım hata çok fazla birincil bölüm olmasından kaynaklanıyor..

heartsmagic

Bir bölümü silmek iş görmeyebilir, nihayetinde kaç birincil bölüm olduğu önemli. Senin sorunun ilk iletide farklı, son iletide farklı görünüyor. İlk iletide birincil bölüm hatası yok, diskte yer kalmamasıyla alakalı bir sorun var. Zaten bölüm görüntülerinden de esasında birincil bölüm sorunu olmadığı görülüyor. sda1, sda3 ve sda4 Windows'a ait bölümler. Sen sda2'yi mantıksal bölüm yapmışsın. Eğer bölüm boyutlarını doğru ayarlarsan istediğin gibi at koşturabilirsin orada. Tabi dört adet birincil bölüm olduğu için son görünen "Free" yani boş bölümü hiçbir şekilde biçimlendiremezsin. Onu en azından mantıksal alanın altına alman lazım.

Şu aşamada son disk bilgilerini görmemiz lazım.

Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

plastner

Alıntı yapılan: heartsmagic - 16 Ağustos 2013 - 00:24:36
Bir bölümü silmek iş görmeyebilir, nihayetinde kaç birincil bölüm olduğu önemli. Senin sorunun ilk iletide farklı, son iletide farklı görünüyor. İlk iletide birincil bölüm hatası yok, diskte yer kalmamasıyla alakalı bir sorun var. Zaten bölüm görüntülerinden de esasında birincil bölüm sorunu olmadığı görülüyor. sda1, sda3 ve sda4 Windows'a ait bölümler. Sen sda2'yi mantıksal bölüm yapmışsın. Eğer bölüm boyutlarını doğru ayarlarsan istediğin gibi at koşturabilirsin orada. Tabi dört adet birincil bölüm olduğu için son görünen "Free" yani boş bölümü hiçbir şekilde biçimlendiremezsin. Onu en azından mantıksal alanın altına alman lazım.

Şu aşamada son disk bilgilerini görmemiz lazım.
Hocam disk sıkıntımı çözdüm.Sorun belli bir diske 4 birincil bölümden ya da 3 birincil bölümden fazla birincil bölüm yapamazsın.Geri kalanı mantıksal olarak ayarlamak gerekir.Sorunu şu şekilde çözdüm aslında windowsu kaldırdım.Debian ve centos kurdum.Debian da virtual box ile scientific linux kurdum. bu şekilde 3 işletim sistemini kurmuş oldum.