Sharkoon Drakonia oyuncu faresi sorunu

Başlatan siar, 15 Ağustos 2013 - 12:35:45

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

siar

Herkese merhabalar öncelikle Ubuntuya yeni giris yapiyorum ama ufak bi sorunum var.Kullandigim fare Linux sistemlerde calismiyor sadece Windows icin Ubuntu forumundan baktim 4. adima kadar yapabildim gerisi gelmiyor yardimci olabilecek konuyu daha basitlestirip anlatabilecek olan var mi? Simdiden tesekkürler. Ingilizce olarak bu sekilde anlatilmis 4. adimdan sonrasini cözemedim.

http://askubuntu.com/questions/232564/sharkoon-drakonia-gaming-mouse-doesnt-work-at-all

heartsmagic

@siar, Ubuntu ve Linux'a yeni geçiş yapan birisi için zor bir sorunla karşılaşmışsın. Yapacağın şey kullandığın çekirdeği yeniden derlemek olacak ki azıcık zahmetlidir. Adım adım anlatmaya çalışırız ancak senin yapamadığın veya yapamayacağını düşündüğün yerleri buraya ayrıntılı bir şekilde geçmen lazım.

ctrl+alt+t ile uçbirimi açıp devam et şu şekilde.

sudo apt-get install fakeroot kernel-wedge build-essential makedumpfile kernel-package libncurses5 libncurses5-dev
Burada derleme için gerekli paketler kuruluyor.

mkdir ~/source
cd ~/source
apt-get source linux-image-$(uname -r)

Burada ev dizinin içinde source isminde bir dizin açılıyor, içine giriliyor ve derlenecek çekirdeğin kaynağı indiriliyor.
Şimdi, sen bu aşamaları yaptıysan bir daha yapmana gerek yok, ancak yaptığından emin olmalısın. Eğer yaptığından eminsen sadece şu komutu verip sonraki adıma geç:

cd ~/source

Yukarıdaki adımlar tamamlandıysa şu komutu yürüt:
ls -l

Bu aşamada eğer üstteki işlemler sıkıntısız bittiyse şuna benzer bir çıktı görmelisin:
linux-image-3.2.0-45-generic
Sende farklı olabilir, hatta olacaktır. Bu dizinin içine girmelisin uçbirim üzerinden:
cd linux-TAB_tuşuna_bas
Bu komut şu anlama geliyor: linux yaz ve TAB tuşuna bas. Kabuk kendisi tamamlar dizin ismini, sonra Enter ile girersin. linux değil l yazsan bile tamamlar, hatta dizinde başka bir şey olmadığı için cd yazıp boşluk bırakır ve TAB yaparsan yine tamamlar.

Doğru dizine girdikten yani linux-xxxx dizine girdikten sonra şu komutu ver:
gedit include/linux/hid.h

Bununla yeni bir dosya açılmalı ve içi dolu olmalı. Bu dosyada ctrl+f ile şu ifadeyi bulacaksın:
Alıntı Yap"#define HID_MAX_USAGES"
Karşısında bir değer olacak onu da 64000 yapacaksın. Daha sonra dosyayı kaydedip kapat.

cp -vi /boot/config-`uname -r` .config ile zaten kullanmakta olduğun çekirdeğin yapılandırma dosyasını alacaksın. Bu komut çıktı vermez sana ancak bulunduğun dizinde
ls
komutunu verirsen artık linux-image-xxx dizini yanında bir tane .config ile başlayan dosya görürsün.

Derleme hızını arttırmak için bir adım var burada. Şart değil ancak hızı arttıracağı için işe yarayabilir. (Kendime not, bu make için -j kullanımının make-kpgk muadili imiş)
export CONCURRENCY_LEVEL=2
veya çift çekirdekli bir sistemin varsa:
export CONCURRENCY_LEVEL=3

make-kpkg clean
ile kısa bir temizlik yapacaksın.

fakeroot make-kpkg --initrd --append-to-version=-sk kernel-image kernel-headers

komutu ile uzunca bir derleme işine girişeceksin. Bu aşamada oldukça beklemen gerekebilir, çay kahve molası iş görür. Eğer her şey yolunda giderse ve hata almazsan bulunduğun dizinde artık linux-image ve linux-headers ile başlayan .deb paketleri göreceksin.

Bu aşamaya kadar geldiğinde tekrar foruma gelir devamını sorarsın. Ancak, yaptığın tüm işlemleri ve adımları lütfen bir dosyaya aktar. Buraya döndüğünde onları kod etiketi içinde ( kodetiketi ) foruma aktarırsın. Böylece bir sorun olduğunda nerede sorun oluştuğunu anlamış oluruz.

Devamı çok zor değil, önce sen bir çekirdeği derle.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.