[Çözüldü] Gnote Çalışmıyor

Başlatan XRumer, 15 Ağustos 2013 - 01:13:16

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

XRumer

Bir not alma yazılımına ihtiyacım vardı ve önümdeki en uygun iki alternatif Tomboy ile Gnote'tu. Tomboy'un Mono bağımlılıkları olduğu için tercihimi Gnote'dan yana kullandım.

Fakat uygulamanın Unity menüsündeki simgesine tıkladığımda uygulama açılmıyor, hiçbir hata iletisi de çıkarmıyor. Sorunun nerede olduğunu anlamak için Uçbirim'den çalıştırmayı denedim. Asıl garip olan da o zaman karşıma çıktı. Gnote, Uçbirim'den sorunsuz çalışıyor ama normal menüden girip simgesini tıkladığımda hiçbir şey olmuyor.

Ama bu, sadece ilk seferinde oldu. İkinci defa Uçbirim'den çalıştırmayı denediğimde oradan da çalışmadı ve şu hata iletisini aldım: okan@SamsungR580-ubuntu:~$ gnote

(gnote:13287): libtomboy-WARNING **: Binding '<Alt>F12' failed!

(gnote:13287): libtomboy-WARNING **: Binding '<Alt>F11' failed!

Bu arada sistemim 64 bit. Gnote'un 64 bitlik paketinde sorun olabilir mi dedim ama 32 bit olanı da aynı durumda.

Ne yapmamı önerirsiniz?

hckr

Eğer herhangi bir not alma işlemi yapmadıysanız ~/.config ve ~/.local/share içerisindeki gnote klasörlerini silip tekrar deneyebilir misiniz?

13.04 64-Bit kullanıcısıyım açabiliyorum gnote'u.

XRumer

Alıntı yapılan: hckr - 15 Ağustos 2013 - 14:02:49
Eğer herhangi bir not alma işlemi yapmadıysanız ~/.config ve ~/.local/share içerisindeki gnote klasörlerini silip tekrar deneyebilir misiniz?

13.04 64-Bit kullanıcısıyım açabiliyorum gnote'u.

İşe yaramadı.

ironic

Merhaba,

Gnote deposunda 3.6.2 sürümü varmış.  Ubuntu 13.04 deposunda 3.6.1 gözüküyor. Yeni sürümle deneyelim.

sudo add-apt-repository ppa:gnote/ppa
sudo apt-get update
sudo apt-get install gnote

heartsmagic

Alıntı yapılan: XRumer - 15 Ağustos 2013 - 01:13:16
Ama bu, sadece ilk seferinde oldu. İkinci defa Uçbirim'den çalıştırmayı denediğimde oradan da çalışmadı ve şu hata iletisini aldım: okan@SamsungR580-ubuntu:~$ gnote

(gnote:13287): libtomboy-WARNING **: Binding '<Alt>F12' failed!

(gnote:13287): libtomboy-WARNING **: Binding '<Alt>F11' failed!

Bunlar hata değil, uyarı sadece. Bunların haricinde başka bir şey basmıyor mu? @ironic'in önerisini denersin, sorun çözülmezse tüm basılan şey bu mu diye bir daha bakarsın.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

XRumer

@heartsmagic bunlar dışında başka çıktı vermiyor.

@ironic öneri için teşekkür ederim ama işe yaramadı.

heartsmagic

Bu durumda açılıyordur kendisi diye düşünüyorum. Fakat eğer sistem tepsisine yerleşiyorsa sendeki sıkıntı o olabilir. Örneğin normal menüden açmayı dene, ardından şu komutun çıktısına bak:
ps aux | grep gnote
Muhtemelen süreçler arasında görünecektir, eğer görünüyorsa dediğim gibi sistem tepsisi sorunu vardır. Yok çalışmıyorsa zaten süreçler arasında görünmez.

hckr

XRumer bende düzgün bir şekilde açılıyordu ancak "Status Icon" ya da "Bildirim simgesi" özelliğini açınca açılmaz oldu ve tam belirttiğin gibi uçbirimden açabildim ancak bir sonraki açılışta aynı uyarıları aldım.Acaba aynı işlemi yapmış olabilir misiniz?
Başka bazı uygulamalarda da bu sorunla karşılaşmıştım. Gnote'u süpürdükten sonra yukarıda bahsettiğim klasörleri silip tekrar yükledim. Tekrar açıldı.Aslında bunun yerine:

gsettings set org.gnome.gnote use-status-icon false

komutu çalışıtırılabilir.

Yeni sürümlerde bu sorunu çözmüş olabilirler.Eğer bildirim simgesi istiyorsanız şuanki Gnote sürümünde (Ubuntu 13.04 ve unity kullandığınızı varsayıyorum):
Buradaki http://www.webupd8.org/2013/05/how-to-get-systray-whitelist-back-in.html ve ardından buradaki işlemleri uygulamanız gerekli: http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=1988262

Sanırım bu işlemlerden sonra 13.04'te kaldırılan whitelist'i getirip gnote'u da ona ekleyeceğinizden bildirim simgesi çalışacaktır.

XRumer

@heartsmagic dediklerini uyguladım, işte çıktısı: okan@SamsungR580-ubuntu:~$ ps aux | grep gnote
okan     17421  0.7  0.7 634644 30612 ?        Sl   15:36   0:00 gnote
okan     17427  0.0  0.0  14992   960 pts/0    S+   15:36   0:00 grep --color=auto gnote

ayrıca her ikinizin de dediği üzere bir sistem tepsisi sorunuymuş. Çünkü Tomboy'da sistem tepsisi sorunsuz çalışırken Gnote'da hiç görünmüyor.

@hckr verdiğin komutu girdim, artık çalışıyor Gnote. Sistem tepsisi simgesi ile ilgili verdiğin çözümü ise denemedim. Çünkü sistem tepsisine ihtiyacım yok.

Sonuç olarak sorun çözüldü. Yardımlarının için çok teşekkür ederim. Konuyu çözüldü olarak etiketliyorum.

heartsmagic

Ben sadece tahmin yürütmüşüm, @hckr ise sağ olsun çözümü vermiş :)
Etiket için teşekkür ederek konumuzu kapatalım.