hangi dosya sistemi daha iyi

Başlatan eyyaf, 13 Ağustos 2013 - 12:04:07

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

eyyaf

birazdan format atacam hdd yi hangi dosya sistemiyle bicimlendirmeliyim?
ext3, ext4, btrfs arasinda kaldim
LİNUX Dünyası :D

arpia

Şahsen ext4 kullanıyorum fakat şuraya bir göz atın.

Gabriel

Şuradaki test daha güncel.
Sonuçlara bakılırsa ext4 lider.
Yeryüzü bize atalarımızdan miras kalmadı, çocuklarımızdan ödünç aldık.

eyyaf

usteki testin anlami ne alttaki testin anlami ne?

cagriemer

Aslinda bu soruya ne yapacaginiz bilmeden cevap vermek cok zor. Kabaca btrfs henuz ext3 ya da ext4 kadar olgun ve test edilmis degil. Ileride bir sorunla karsilasirsaniz kurtarmasi -gorece- daha zor olabilir. O yuzden yil 2013 itibariyle onu simdilik gecmemizde sakinca yok. ext3, ext4 arasinda aslinda ikisini de secebilirsiniz. ext3 dolayisiyla daha uzun suredir kullaniliyor ve Windows vs. falan ile kullanacaksaniz arac bulmaniz daha kolay olabilir. ext4, ext3'e gore fsck'i cok daha hizli bitiriyor. Ben ext4 kullaniyorum gunluk sistemimde, siz de gonul rahatligiyla ext4 kullanabilirsiniz.

eyyaf

hdd de 16gb lik bolum olusturdum ubuntuyu windowsun yanina kuracagim biraz once ubuntu 12.4.2 64bit i cdye yazdirdim onu kuracagim, genelde dosya kopyalama-yazma isleriyle ugrasiyorum btrfsyi gectik hadi, ext3 mu tercih etmeliyim ext4 mu?

heartsmagic

ext4 biraz daha önde okuma ve yazmada ancak bu seçim öyle aman aman bir fark yapmayacaktır senin için. Güncel olan ext4 kullanabilirsin rahatlıkla, çok irdelemeye gerek olmayabilir kısacası.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.