[Çözüldü] Yeni bir disk parçası nasıl oluşturulabilir ?

Başlatan PythonBT5, 11 Ağustos 2013 - 12:21:10

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

PythonBT5

Herkese Merhaba

Yine bir soru ile karşınızdayım :)

GNU/Linux dağıtımlarda nasıl yeni bir disk oluşturabilirim.Yani 30 gb diskin tamamına linux dağıtımım kurulu burdan ayrı bir 5 gb lık disk yaratmak istiyorum nasıl yapabilirim ?

Ms win'da disk yönetimi yeni disk alanı oluştur filan ordan hallediyorudu.

Bilgisayarda girmedik yer bırakmadım ama biryer göremedim yine uçbirimden kodlarlamı halledeceğiz ?
İLGİ ALANLARI :
Python | İşletim Sistemleri ve Anatomisi|

Avatarımdaki X-Men Linux hoşuma gidiyor :)

cokomoko

''Eğer 386BSD ben Linux'a başladığımda var olsaydı, Linux büyük bir olasılıkla olmazdı."
........................Linus Torvalds..........................
İnsanın aradığı sadece huzur ve mutluluktur, 1 numara olmak yalnız kalmak demektir ve 1 numara kalmak için birçok şeyi feda etmek zorunda kalırsın...

PythonBT5

Yazılım merkezinden yükleyeyim dedimde resimdeki hatayı verdi :(
İLGİ ALANLARI :

heartsmagic

Ne üzerine yüklemeye çalışıyorsun? Çalışan sistem üzerine yüklesen dahi istediğin şeyi yapamazsın, Wiki'deki maddeyi okudun mu?
Fakat normal şartlar altında bu hatayı vermemeliydi. Muhtemelen depolar veya bağımlılıklarla ilgili bir sorun var. Uçbirimden yüklemeye çalışıp ayrıntıları buraya geçebilirsin. Ancak söylediğim üzere Gparted'ı çalışan sistem üzerine yüklemen senin istediğin şeyi sağlamayacaktır.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

PythonBT5

"Ne üzerine yüklemeye çalışıyorsun?" derken işletim sistemini soruyorsanız Bt ama olmuyorsa tek disk üzerine kullanırım yapacak bir şey yok teşekürler.
İLGİ ALANLARI :

heartsmagic

@PythonBT5, olmuyor diye bir şey yok. Ne üzerine derken de "çalışan sistem mi" yoksa "usb bellek,cd mi" demek istemiştim. Sana verilen Wiki maddesini okudun mu? Yapacağın şey çok basit, Canlı CD/USB üzerine Gparted kurup işlem yapmak.

PythonBT5

Ben kuramadım ki ordaki işlemleri uygulayayım.Neyse sorun çözüldü diye başlığı düzenliyim o zaman.

İlginiz için teşekür ederim.
İLGİ ALANLARI :

burk

@PythonBT5 etiketin doğru kullanımı için; cozuldukonusu

Sizin sorununuz çözülmedi, ilgili yazılımı çalışan sistem üzerinde deniyorsunuz değil mi?

PythonBT5

Ben uygulayamadığımdan tek  disk üzerinden devam edeceğimden çözüldü başlığını kullandım.
Evet çalışan sistem üzerine deniyorum.
İLGİ ALANLARI :

heartsmagic

Alıntı yapılan: PythonBT5 - 15 Ağustos 2013 - 12:59:09
Evet çalışan sistem üzerine deniyorum.

Çalışan sistem üzerinden Gparted kursan da olmaz. Sanırım üçüncü defadır bunu söylüyor veya ima ediyorum. Wiki'deki anlatımda da açık açık yazıyor. Çalışan sistemin üzerine Gparted kuramaman ayrı bir durum, ancak kursan da disk bölümlemesi olmaz. Daha dikkatli bir şekilde okuman lazım önerileri.

PythonBT5

O zaman sorun çözüldü başlığı kaldırılmasın tamamdır benim açımdan sorun yok
İLGİ ALANLARI :

burk

Başlıktaki istek;
Alıntı Yap30 gb diskin tamamına linux dağıtımım kurulu burdan ayrı bir 5 gb lık disk yaratmak istiyorum nasıl yapabilirim ?
Gelinen nokta;
Alıntı YapBen uygulayamadığımdan tek  disk üzerinden devam edeceğimden...

Burada bir çözüm yok maalesef. Bu durumda başlık açık kalmalıdır.

Küçük bir araştırmadan sonra buraya öneri için açıklayıcı bir cevap yazmaya çalışacağım.

PythonBT5

Benim konuda öğrenmeyi amaçladığım konu linux ta disk parçalarını kurcalamak öğrenmek kendimi geliştirmek idi.Verilen Gparted konusunu okudum orada çalışan sistem üzerine kurulamayacağını kurulsada işlem yapılamayacağını öğrendim lakin ben o aracı kurup arayüzünü görmek yazılanları uygulanmasada bakmak görmek kısaca linux ta bu olayı kavramak adına öğrenmek istedim.Ama Gparted kurulumu olmuyordu.Şimdi sistemi baştan kurdum olucakmı bilmiyorum uygun vakitte bakıcam.Konuyu hemen kapatma isteğimde açıkçası ben elimden geldiğince seviyeli düzgün bir üslup kullanmaya özen gösteriyorum ilk mesajımdada linux u bilmediğimi öğrenmeye çalıştığımı öğrenirken fırça dahi yiyebileceğimizi belirtmiştim lakin bana karşı gelen üslup içime sinmedi açıkçası  herkes için kullanmıyorum tabi bu ifadey amaçım polemik filanda değil yanlış anlaşılmasın sadece kendimi ifade ediyorum.

Dediğim gibi BİLMİYORUm 3 defa anlatırsınız ima edersiniz anlamam ama bu kapasitemizden değil işe yeni başlamamzdandır.Bilmediğimizden gocunmayız öğrenmemekten utanırız.

Ben başlığı kapatma taraftarıyım.Ama yönetici hocamız 2 dir düzenliyor o yüzden dokunmuyorum.

Zahmet edip vakit ayıran herkese teşekür ve şükranlarımı sunarım.

@burk Hocam : İlginiz için teşekür ederim.

İyi çalışmalar
İLGİ ALANLARI :

burk

@PythonBT5 öğrenme kavramı başlı başına zorlu bir süreçtir, sabırlı olmak gerekiyor. Kolay  kolay vazgeçmemek lâzım.

Üslüb konusunda ise isim vererek ve örnek göstererek anlatım yaparsanız daha iyi olur zira burada bulunan kimse öğrenme amaçlı kişilere karşı kasti bir zorluk çıkartma niyetinde değildir, yanlış anlaşılma varsa düzeltilir.

Konuyla ilgili olarak siz şurayı inceleyin, takıldığınız yer olursa buradan devam ederiz; http://www.howtogeek.com/114503/how-to-resize-your-ubuntu-partitions/

heartsmagic

@PythonBT5, sözlerini üzerime alayım. Öncelikle kendi adıma aşırı tepki verdiğimi düşünüyorsan özür dileyeyim. Fakat alınganlık yapmak yerine biraz daha neden böyle davrandığımı anlamaya çalışmalısın. Bizler burada kimseye ama hiç kimseye yeni olduğu için kötü davranacak değiliz. Eğer böyle olsa neden bu forumda olalım? Benim "üç defadır" söylüyorum derken ima ettiğim şey sana gösterilen öğretici yolları iyi kullanman adına.

"Çalışan sistem üzerindeki bölümü o çalıştığın sistem üzerinden değiştiremezsin". Bu Wiki'deki anlatımda da var, bu başlıkta da bizler söyledik. Ha, amacın illa Gparted kurup durumu görmekse bunu bizlere daha önce söylemen durumunda sana yardımcı olurduk elbet.

Kimseyi durduk yere fırçalamak, hatta fırçalamak gibi bir amacım yok.

PythonBT5

burk  HOCAM : Elimizden geldiğince sabırla öğrenmeye işletim sistemlerini kavramaya çalışıyorum.
Verdiğiniz linki inceledim sanırım teoride ne yapmam gerektiğini anladım gparted in iso sunu indirdim bunu usb ye boot edip gparted kurmuş olucam bilgisayar açılışındada usb yi seçip gparted arayüzüne gelecem burdandan wikideki adımları uygulayabilirim sanırım.Teoride böyle düşünüyom ilk fırsatta pratiğe dökmeye çalışacağım da bu aralar vakit sıkıntım var bakalım ilk fırsatta deneyeceğim isim konusundada polemik yapmak istememiştim herkesin iyi niyeti hakkında şüphem yok

Bu forum ve yönetim anlayışınız için size ve diğer yöneticilere teşekür ediyor başarılar diliyorum

heartsmagic HOCAM : Öncelikle özür dilemek gibi bir erdemde bulunduğunuz için teşekür ederim.Ben neden öyle yanıt vermeye çalıştığınızı anlamak için çabaladım ve anladım bu yüzdendirki her mesajımda BİLMEDİĞİMİ AÇIKÇA BELİRTEN MESAJLAR ATMAYA ÖZEN GÖSTERDİM.Gparted in çalışan sistem üzerine kurulamayaçağını kurulsada işlem yapılamayacağını öğrendim lakin amacım olayı kavramak ve sistemimde yazılım merkezinde kurulamayan gparted i kurabilmekti bu yüzden de resim dahi ekledim EĞER Kİ MESAJLARIMDA BUNU BELİRTEMEDİYSEM BEN SİZLERDEN ÖZÜR DİLERİM AMA BUNU AMAÇLAMAKTAYDIM.
Ayrıca sizede  bu forum ve yönetim anlayışınız için  teşekür ediyor başarılar diliyorum

Açıkçası ben bana karşı aşırı tepki verdiğinize inandığımdan öyle bir mesaj yazmıştım ama yanıtınızdan anladığım kadarıyla yanılıp yanlış anlamışım iyi niyetinizden ve ve yardımseverliğinizden şüphem yok.YANLIŞ ANLAMA İÇİN ŞAHSINIZDAN ÖZÜR DİLERİM

Konu ya dönersek  galiba teoride ne yapmam gerektiğini anladım dediğim gibi pratiğe dökmek için uygun vakit e kaldı.
İLGİ ALANLARI :

heartsmagic

Gparted'ı kurabilirsin, kurabilmelisin. Kurulmuyorsa ki sende kurulmuyor sorun var demektir. Ancak söylemek istediğim kursan bile sistemin yüklü olduğu, çalıştığı disk bölümü üzerinde işlem yapamazsın. Kurulmama sorununu ayrıca konuşabiliriz, irdeleriz.

Fakat disk üzerinde işlem yapacaksan canlı Ubuntu CD'sine yani Ubuntu'yu kurduğun CD'ye veya son söylediğin gibi Gparted ISO'sundan yapacağın CD'ye, belleğe ihtiyacın var.

Gparted kurulmuyorsa bu ayrıca konuşulabilir.

PythonBT5

Peki teorideki bilgim doğru değil mi ?

"gparted in iso sunu indirdim bunu usb ye boot edip gparted kurmuş olucam bilgisayar açılışındada usb yi seçip gparted arayüzüne gelecem burdandan wikideki adımları uygulayabilirim sanırım"
İLGİ ALANLARI :

heartsmagic

Evet, o şekilde de olur. Kullandığın Ubuntu olmadıktan sonra ister Gparted ISO'sunu bir yere yak oradan çalıştır, istersen kurulum yaptığın Ubuntu CD'si ile açacağın sisteme Gparted kur öyle yap fark etmez. Hangisi daha kolayına gidiyorsa onu kullanabilirsin.

PythonBT5

Anladım ilginiz için teşelür ederim.Galiba sorun çözüldü şimdi başlığı düzenliyebilirim sanırım.
İLGİ ALANLARI :

burk

Hangi anlatımla sorun çözüldü? Tam olarak yapabildiniz mi istediğinizi?

PythonBT5

http://sourceforge.net/projects/gparted/ Bu adresden gparted iso sunu indiriyoruz.

Bu isoyu usy belleğe yazdırıyoruz.Daha sonra işletim sistemimizin boot ekranından usb ile açıyoruz.Karşımıza gparted ekranı geliyor.
Ordan wikiye göre ayarlamalar yapıyoruz.

Yöntem bu şekilde başlığı değiştiriyorum.

İlginiz için herkese teşekür ederim.
İLGİ ALANLARI :