640*350 den yüksek çözünürlük yok

Başlatan hatas, 09 Ekim 2008 - 22:35:48

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

hatas

Ekran kartımın sürücülerini yüklemeden önce istediğim çözünürlüğü kullanabiliyorum.

System > Yönetim > Hardware Settings yolunu izleyerek ekran kartımın sürücülerini  (sanırım nvidia-glx olması lazım) yükledikten sonra 640x350 den yüksek çözünürlüğe ulaşamıyorum yani "Ekran Çözünürlüğü" aracında 640x350 den daha büyük bir çözünürlük bulunmuyor.

Şu sayfada aynı problemden ve çözüm yönteminden bahsedilmiş ama uygulamda sorun yaşıyorum.

alt+f2 yapıp  gksu nvidia-settings komutunu verdikten sonra normal olarak şifre sorma ekranı geliyor. Şifremi girdikten sonra (root ve kullanıcı şifrem aynı) Uç Birim kendiliğinden kapanıyor hiç bir işlem yapamıyorum.

Bu arada Pardus'da ekran kartımın sürücülerinin yüklenilmesinde herhangi bir sorun yaşamıyorum.

Teşekkürler.

erginemr

Merhaba,

1- Nvidia ekran kartınızın modeli?

2- Konsoldan şu iki komutun çıktısı?
lspci | grep -i vga
glxinfo | grep render

3- /etc/X11/xorg.conf dosyasının içeriği?
gedit /etc/X11/xorg.conf

4- "nvidia-settings" komutunu konsoldan verdiğinizde aldığınız hata mesajı?

ilhuns

Bende ekrankartini yükledikten sonra çözünürlük sorunu yaşıyordum xorg.conf dosyasını değiştirerek sorunumu çözdüm belki yardımcı olur.

sudo nano /etc/X11/xorg.conf

ile xorg.conf dosyasının içeriğini açıyoruz orada bulunan en baştaki screen bölümünün içine
Section "Screen"
Identifier "Default Screen"
Monitor "Configured Monitor"
Device "Configured Video Device"
Defaultdepth 24
SubSection "Display"
        Modes           "1280x1024@60"
EndSubSection
EndSection

EndSectiondan önce yukarıdaki gibi SubSection la başlayan bölümü komple ekleyin modes bolumunun karşınada istediğiniz çözünürlüğü ekleyin sorun çözülecektir. ama daha iyi bir yol veya daha doğru bir yol bilen arkadaşlarda vardır.

jollythejoker

Arkadaşla aynı problemi yaşıyorum.Kullandığım sürüm Ubuntu Studio.Hardware Drivers ta ''Nvidia hızlandırılmış grafik sürücüsü'' eksik gözüküyor.Etkinleştirip kurduğumda ise arkadaşımızın da belirttiği problem olan 640x350 ekran çözünürlüğü ayarlanıyor.
Bunu değiştirmek içinde ekran çözünürlüğü bölümüne giriyorum buradaki en yüksek çözünürlük 640x350.Forumda bir kaç topikte arkadaşlara önerilenleri uyguladım fakat başarılı olamadım.

Alıntı yapılan: erginemr - 09 Ekim 2008 - 22:43:46

-Nvidia 64 mb GeForce 4 mx440 APG8X

lspci | grep -i vga kodu için aldığım mesaj:
01:00.0 VGA compatible controller: nVidia Corporation NV18 [GeForce4 MX 440 AGP 8x] (rev c1)

glxinfo | grep render kodu için aldığım mesaj:

direct rendering: Yes
OpenGL renderer string: GeForce4 MX 440 with AGP8X/AGP/SSE/3DNOW!

gedit /etc/X11/xorg.conf

Section "InputDevice"
   Identifier   "Generic Keyboard"
   Driver      "kbd"
   Option      "XkbRules"   "xorg"
   Option      "XkbModel"   "pc105"
   Option      "XkbLayout"   "tr"
   Option      "XkbOptions"   "lv3:ralt_switch"
EndSection

Section "InputDevice"
   Identifier   "Configured Mouse"
   Driver      "mouse"
   Option      "CorePointer"
EndSection

Section "Device"
   Identifier   "Configured Video Device"
   Driver      "nvidia"
   Option      "NoLogo"   "True"
EndSection

Section "Monitor"
   Identifier   "Configured Monitor"
EndSection

Section "Screen"
   Identifier   "Default Screen"
   Monitor      "Configured Monitor"
   Device      "Configured Video Device"
   Defaultdepth   24
   Option      "AddARGBGLXVisuals"   "True"
EndSection

Section "ServerLayout"
   Identifier   "Default Layout"
  screen "Default Screen"
EndSection
Section "Module"
   Load      "glx"
EndSection

4- "nvidia-settings" komutunu konsoldan verdiğinizde aldığınız hata mesajı?

'nvidia-settings' programı şu anda kurulu değil.  Yüklemek için şunu yazabilirsiniz:
apt-get install nvidia-settings
bash: nvidia-settings: command not found''

Hatasını almaktayım.apt-get install nvidia-settings koduyla nvidia-settings i kurdum.Fakat yine başarılı olamadım.Ve şöyle bir problem daha var.Açılan nvidia-settings ayarlarını görüntüleyen pencerenin alt kısımlarına çözünürlüğüm 640x350 olduğu için inemiyorum.Yardımcı olursanız sevinirim.

hatas

Xorg.conf dosyasına dokunmadan önce "erginemr"'nin sorularına yanıt vereyim.

1) Ekran Kartım Nvidia Geforce MX 440

2) lspci | grep -i vga komutunun çıktısı:

02:00.0 VGA compatible controller: nVidia Corporation NV17 [GeForce4 MX 440] (rev a3)

glxinfo | grep render komutunun çıktısı;

OpenGL renderer string: GeForce4 MX 440/AGP/SSE/3DNOW!

3) Xorg.conf dosyasının içeriği; http://www.sudrap.org/paste/4820/http://www.sudrap.org/paste/4820/

4) Konsolda normal kullanıcı olarak  nvidia-settings yazıp entere tıkladığımda alttaki yanıtı alıyorum;

The program 'nvidia-settings' is currently not installed.  You can install it by typing:
sudo apt-get install nvidia-settings
bash: nvidia-settings: command not found

Pardus 2007 kullanırken ekran kartımı tanıtmak için sudo nvidia-xconfig komutu veriridim. Bir de bu komutun çıktısını yazayım;

Using X configuration file: "/etc/X11/xorg.conf".
Backed up file '/etc/X11/xorg.conf' as '/etc/X11/xorg.conf.backup'
New X configuration file written to '/etc/X11/xorg.conf'

"nvidia-settings" komutunun yanıtını isterken gksu nvidia-settings komutunu kastetmiş olabileceğinizi düşünerek bu komutu da denedim.Geçen sefer gksu nvidia-settings komutunu verdiğimde Uç birim kendiliğinden kapanıyordu. Bu sefer nedense Nvidia X Server Settings diye bir ayar ekranı çıkıyor.

jollythejoker

Alıntı yapılan: hatas - 11 Ekim 2008 - 20:38:08
Ekran Kartım Nvidia Geforce MX 440
Aynı chipsete sahip ekran kartlarımız var.Ve aynı soruna sahibiz.

erginemr

@hatas ve @jollythejoker,

Kulübe hoş geldiniz, çünkü benim kart da aynı.  :D

Ubuntu ile gelen NVidia sürücüsü çalışmadığına göre; ikinize de tavsiyem, ekran kartınızın güncel sürücüsünü Envy'yi (http://albertomilone.com/nvidia_scripts1.html) kullanarak kurmanız olacak. Envy'yi kurmak için:
sudo apt-get install envyng-gtk

Program, Uygulamalar >> Sistem Araçları menüsü altına kuruluyor. Buradan çalıştırıp güncel NVidia sürücüsünü kurabilirsiniz.

Grafik ekran hata verirse, konsoldan kurmayı deneyin:
sudo envyng -t

İyi şanslar...

zeitgeist

Merhabalar, her ne kadar acemi bir kullanıcı olsam da aynı sorunu ubuntuyu kurduğum ilk hafta yaşadığım için belirteyim dedim. Ekran kartı yüklendiği halde 1024-768 üzerine çıkamıyordum. Forumdaki öneriler üzerine nvidia x server settings kurmuştum. Sistem/Yönetim/Nvidia x server settings i çalıştırıp display configuraion dan 1152-864 e ayarlayabiliyor ancak ekran tazeleme hızını değiştiremiyordum ve ubuntu tekrar açıldığında 1024-768 e geri dönüyordu. x server display configuraion da display sekmesi altında monitörümü tanıttıktan sonra desteklenen tüm çözünürlükler açıldı istediğim değişiklikleri yaptıktan sonra yine aynı pencerede "save to configuration file" tıkladım sorun çözülmüş oldu. Belki sizin de monitörünüzü tanıtmanız işe yarayabilir.
Özgürlüğü ne kadar anlarsan o kadar az sahip olursun. John Fowles

jollythejoker

Alıntı yapılan: erginemr - 12 Ekim 2008 - 00:50:02
@hatas ve @jollythejoker,

Kulübe hoş geldiniz, çünkü benim kart da aynı.  :D

Ubuntu ile gelen NVidia sürücüsü çalışmadığına göre; ikinize de tavsiyem, ekran kartınızın güncel sürücüsünü Envy'yi (http://albertomilone.com/nvidia_scripts1.html) kullanarak kurmanız olacak. Envy'yi kurmak için:
sudo apt-get install envyng-gtk

Program, Uygulamalar >> Sistem Araçları menüsü altına kuruluyor. Buradan çalıştırıp güncel NVidia sürücüsünü kurabilirsiniz.

Grafik ekran hata verirse, konsoldan kurmayı deneyin:
sudo envyng -t

İyi şanslar...

Envy i aslına bakarsanız nvidia sürücüleri olmayınca kurup denemiştim.Nvidia sürücüleri için dediğim her şey Envy içinde geçerli.

jollythejoker

Alıntı yapılan: meczupx - 12 Ekim 2008 - 01:03:35
Merhabalar, her ne kadar acemi bir kullanıcı olsam da aynı sorunu ubuntuyu kurduğum ilk hafta yaşadığım için belirteyim dedim. Ekran kartı yüklendiği halde 1024-768 üzerine çıkamıyordum. Forumdaki öneriler üzerine nvidia x server settings kurmuştum. Sistem/Yönetim/Nvidia x server settings i çalıştırıp display configuraion dan 1152-864 e ayarlayabiliyor ancak ekran tazeleme hızını değiştiremiyordum ve ubuntu tekrar açıldığında 1024-768 e geri dönüyordu. x server display configuraion da display sekmesi altında monitörümü tanıttıktan sonra desteklenen tüm çözünürlükler açıldı istediğim değişiklikleri yaptıktan sonra yine aynı pencerede "save to configuration file" tıkladım sorun çözülmüş oldu. Belki sizin de monitörünüzü tanıtmanız işe yarayabilir.

Öncelikle yardımcı olmak istediğin için teşekkür ederim.Şu an kurduğum nvidia driverını kaldırdım.Ubuntu ilk kurulumdaki sürücülerle çalışıyor.O yüzden nvidia settings e giremiyorum.

Fakat söylediklerini daha önceden yapmıştım.Velakin nvidia settings teki monitör listesinde benim monitör modelim bulunmuyor.(Philips107t5 monitörüm).İşin garip tarafıysa nvidia sürücüleri kurulu değilken(mesela şu anda pc de kurulu değil) ekranımın modelini tam olarak görüyor sistem.Philips107t5 yazısını görüyorum.Nvidia sürücülerini kurduğumda ise ortada ne t5 kalıyor ne çözünürlük  :)

zeitgeist

Forumda ubuntuya hakim kullanıcılar arasında öneride bulunmak biraz abes gibi ama kendimi tutamadım. nvidia X server settings i kurmadan önce burada verilen bilgilerle etc/X11/xorg.conf dosyasını editlemiş ve çözünürlük değerlerine 1152-864 değerini eklemeyi başarmıştım, sağlıklı bir şekilde çalışıyordu. Son önerim de belki xorg.conf edit sürecinden sonra nvidia settings i tekrar kurmayı deneyebilirsiniz. Sağlıcakla...

erginemr

@jollythejoker,

Eğer denemediyseniz, @ilhuns'un yukarıdaki güzel önerisini de değerlendirerek, istediğiniz çözünürlüğü X ayar dosyasına elle eklemeyi deneyebilirsiniz.

maxim42

Arkadaşlar bu sorunu ben de yaşıyorum ve bir türlü çözemedim kesin bir yolunu anlatacak yok mu?

displayconfig-gtk çalışmıyor bu arada.Sanırım ubuntu 8.10da artık yokmuş. Ne yapmalıyım? Acil yardım lütfen..

zeitgeist

Bu sayfada önerilen yöntemleri uyguladınız mı? etc/X11/xorg.conf dosyasını editlemeyi denediniz mi yada envy ile kurmayı, bunları denediyseniz nerede hata olduğunu açık bir şekilde anlatınız ki soruna göre çözüm önerileri gelsin.

maxim42

evet burda bahsedilen herşeyi denedim. Malesef olmadı.
özetlersem:

1-Envy ile driver aratınca buldugu seçeneklerden en yenisi olan 177'yi recommend etmiyor ben de recommended olan 173ü seçip kuruyorum.
Bu şekilde nvidia-settings ayarlarına ulaşabiliyorum.

2-

" sudo dpkg-reconfigure -phigh xserver-xorg"

Bu komut sanırım driver'i uninstall ediyor ve varsayılan ayarlara dönüyor. Bu komutu verip tekrar başlattığım zaman 800*600 çözünürlüğe ulaşıyorum, kısmen iyi ama tabi yine de çözüm bu değil. Driver'ı kurdugum an en fazla 640*480 çözünürlüğe ulaşabiliyorum.

3-nvidia-settings ayarlarında çözünürlük seçenekleri yine aynı. Oraya kendim yeni değer ekleyemiyorum.Zaten düşük çözünürlükte o ayarları kontrol etmek bile bir işkence oluyor.

4-xorg.conf dosyasına bahsedilen komutları ekledim ama hiç birşey değişmedi.

5-displaycongif-gtk komutu çalışmıyor.

erginemr

@maxim42,

Aynı soruları size de sorayım:

lspci | grep -i vga
glxinfo | grep render

gedit /etc/X11/xorg.conf

maxim42

ekran kartım FX 5200.

lspci | grep -i vga

01:00.0 VGA compatible controller: nVidia Corporation NV34 [GeForce FX 5200] (rev a1)

glxinfo | grep render

OpenGL renderer string: GeForce FX 5200/AGP/SSE/3DNOW!

gedit /etc/X11/xorg.conf :

# xorg.conf (X.Org X Window System server configuration file)
#
# This file was generated by dexconf, the Debian X Configuration tool, using
# values from the debconf database.
#
# Edit this file with caution, and see the xorg.conf manual page.
# (Type "man xorg.conf" at the shell prompt.)
#
# This file is automatically updated on xserver-xorg package upgrades *only*
# if it has not been modified since the last upgrade of the xserver-xorg
# package.
#
# Note that some configuration settings that could be done previously
# in this file, now are automatically configured by the server and settings
# here are ignored.
#
# If you have edited this file but would like it to be automatically updated
# again, run the following command:
#   sudo dpkg-reconfigure -phigh xserver-xorg

Section "Monitor"
   Identifier   "Configured Monitor"
EndSection

Section "Screen"
   Identifier   "Default Screen"
   Monitor      "Configured Monitor"
   Device      "Configured Video Device"
   DefaultDepth   24
EndSection

Section "Module"
   Load   "glx"
   Disable   "dri2"
EndSection

Section "Device"
   Identifier   "Configured Video Device"
   Driver   "nvidia"
EndSection

erginemr

Kartınız gayet güzel tanınmış gibi görünüyor. Bir sorum daha olacak, monitörünüzde normalde kullandığınız/tercih ettiğiniz çözünürlük nedir?

Bir de çözüme kavuşmuş çok benzer bir konu başlığı için:
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,5103.0.html

maxim42

ben normalde windows kullanıyorum ve genelde (1152 * ) olanı kullanıyorum , ikinci degeri hatırlayamadım şu an :D

ama 1024*768 de kullandığım oldu eski zamanlarda.

verdiğiniz sayfayı da okumuştum. Buraya yazmadan önce en son ordaki arkadaşın "xorg.conf" dosyasının içeriğini kullandığımda monitör gitti, hani ekran kararıp ? şeklinde yazı kayar ya öyle oldu. Tekrar Xserver ayarlarını resetleyerek girebildim.

İçimden bir ses monitör ile ilgili bir sorun oldugunu söylüyor. Çünkü ekrarn çözünürlüğü ayarlarına girdiğim zaman Bilinmeyen ekran diye bi yazı geliyor monitör kısmında. Sanki orası daha farklı olmalı.

Ama nasıl yapacağım konusunda bir fikrim yok :(

Çağlar

# xorg.conf (X.Org X Window System server configuration file)
#
# This file was generated by dexconf, the Debian X Configuration tool, using
# values from the debconf database.
#
# Edit this file with caution, and see the xorg.conf manual page.
# (Type "man xorg.conf" at the shell prompt.)
#
# This file is automatically updated on xserver-xorg package upgrades *only*
# if it has not been modified since the last upgrade of the xserver-xorg
# package.
#
# Note that some configuration settings that could be done previously
# in this file, now are automatically configured by the server and settings
# here are ignored.
#
# If you have edited this file but would like it to be automatically updated
# again, run the following command:
#   sudo dpkg-reconfigure -phigh xserver-xorg

Section "Monitor"
Identifier "Generic Monitor"
EndSection

Section "Screen"
Identifier "Default Screen"
Monitor "Generic Monitor"
Device "nvidia"
DefaultDepth 24
        SubSection "Display"
Depth 1
Modes "1600x1200" "1400x1050" "1280x1024" "1024x768" "800x600" "640x480"
EndSubSection
SubSection "Display"
Depth 4
EndSubSection
SubSection "Display"
Depth 8
EndSubSection
SubSection "Display"
Depth 15
EndSubSection
SubSection "Display"
Depth 16
EndSubSection
SubSection "Display"
Depth 24
EndSubSection
EndSection

Section "Module"
   Load   "glx"
   Disable   "dri2"
EndSection

Section "Device"
Identifier "Configured Video Device"
Option "UseFBDev" "true"
Driver "nvidia"
EndSection

Bu şekilde dener misiniz? Hertz konusunda ayar yapmak gerek eğer olmazsa onu ayarlayıp yenisini gönderirim.
We got a badass over here!

maxim42

denedim ama malesef birşey değişmedi. Şu anda sizin yazdıklarınız kayıtlı xorg.conf içinde. Ama herşey eskisi gibi.

Yalnız bu sefer az önce bahsettiğim şekilde monitör gitmedi.

zeitgeist

Monitörü tanıtmayı denediniz mi, çünkü benim en yüksek 1024-768 çözünürlüğüm monitörü tanıttığımda 1600 lere kadar çıkmıştı ve nvidia-settings ile düzenleyebilmiştim.

maxim42

monitörü nasıl tanıtacağımı tam olarak bilemiyorum, tarif edebilir misiniz? klasik samsung 793df monitör..

heartsmagic

Sürücüyü kurduktan sonra düzenlediğin xorg.conf sayfasını buraya geçersen bir de biz kontrol etmiş oluruz. Ayrıca kartının modeli ne?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

zeitgeist

Ben size çözünürlükle ilgili kendi maceramı özetleyeyim:

Benim ekran kartımın da sürücüsü (nvidia-glx new, sanırım 177 oluyor)sizinki gibi sorunsuzca kurulmuştu (GeForce8500Gt) ama çözünürlük 1024-768 den yukarı değildi ve tazeleme hızını ayarlayamıyordum. İlk önce xorg.conf dosyasını düzenledim düzelmedi ardından nvidia-settings i kurdum ancak ayarlada yine istediğim çözünürlükler yoktu. Sonrasında nvidia-settings arayüzünde display configuration da Display-Model bölümünde Lg monitörümü işaretledim ve tüm çözünürlükler açıldı.

Bu arada siz burada konuşulan önerileri uyguladığınızı söylemiştiniz ki bunların içinde xorg dosyasını düzenlemek de var fakat sizin verdiğiniz xorg çıktısında çözünürlükle ilgili eklemeler göremedim.