Disket klonlaması yapmam gerekiyor

Başlatan exclipit, 10 Ağustos 2013 - 23:36:36

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

exclipit

Elimde bir disket var. Bir boot disketi. Burada yazamayacağım bir hastane cihazı için çalışıyor.  Windows üzerinde, disketin içerisindekiler gözükmüyor vs, linux bir makinede bunu denemedim. İçeriğinin dosya sistemini de bilmiyorum. Ama cihaz açılırken, ekranda içerisinde "/dev/sda" tarzı yazılar geçen mesajlar gördüm. Unix veya linux, ya da türevi bir altyapısı olabilir.

Elimdeki disketin klonunu direk nasıl çıkarabilirim? Ya da direk o halinin imajını...
Çalışan iki el, dua eden binlerce elden daha çok iş yapar. – Gene Roddenberry

guopx

Dd ile olabilir sanki. Bir inceleyin:
http://www.momonga-linux.org/docs/Removable-HOWTO/C/autogen-8.html

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 10 Ağustos 2013 - 23:50:08

Önce kopyalanacak disketi takarsınız
dd if=/dev/fd0 of=/tmp/fdimage komutunu verirsiniz içerik /tmp/fdimage'ye kopyalanır sonra boş bir disket takıp
dd if=/tmp/fdimage of=/dev/fd0 ile içeriği boş diskete aktarırsınız.
DİKKATli kullanmanızda fayda var bence önce iki boş disketle deneyin sonra kopyalanacak disketi deneyin. Mağdur olmanızı istemem :)
Sevdiklerine sevdiğini söyle çok geç olmadan.

exclipit

Teşekkürler, bunu deneyip sonuçları inceleyeceğim.  :)

furkankalkan

Ben de size tam DOS ta çalışan diskcopy yi önerecektim ama bu program işe yaramayabilir bi durumda. DD bu konuda daha yardimci olacaktır. Ayrıca meraktan soruyorum. Aldığınız disket kalıbını internette paylaşabilir misiniz ? Öyleyse incelemek için gönderirseniz sevinirim :)
Lover
twitter.com/furkan_kalkan1

exclipit

Pekala, şu sıralar almayacağım, ama aldığımı hemen burada da paylaşırım  :)