Mandriva 2009

Başlatan munirekinci, 09 Ekim 2008 - 21:57:22

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 5 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

munirekinci

Bugün, en yaygın Linux dağıtımlarından biri olan Mandriva'nın 2009 sürümü (kararlı/stable) yayınlandı.

İçerdiği bazı yazılımların sürümleri;
Linux 2.6.27
KDE 4.1.2
GNOME 2.24
Mozilla Firefox 3.03
OpenOffice.org 3 (rc2)

Mandriva bu sürümünde yeniden tasarlanan kurulum programı ve kontrol merkezi ile geliyor. Yenilikler ile ilgili daha ayrıntılı bilgi almak için;
http://wiki.mandriva.com/en/2009.0_Notes
http://blog.mandriva.com/2008/10/09/mandriva-linux-2009-is-released/
http://distrowatch.com/?newsid=05127

Mandriva konusunda genel olarak bilgi almak için;
http://distrowatch.com/table.php?distribution=mandriva
http://www.mandriva.com
http://tr.wikipedia.org/wiki/Mandriva

İndirmek İçin:
DVD sürümü;
ftp://ftp.u-strasbg.fr/pub/linux/distributions/Mandriva/official/iso/2009.0/mandriva-linux-free-2009-dvd-i586.iso
DVD sürümü (64 bit);
ftp://ftp.uninett.no/linux/MandrivaLinux/official/iso/2009.0/mandriva-linux-free-2009-dvd-x86_64.iso
KDE sürümü; (CD)
ftp://ftp.free.fr/mirrors/ftp.mandriva.com/MandrivaLinux/official/iso/2009.0/mandriva-linux-one-2009-KDE4-int-cdrom-i586.iso
GNOME sürümü; (CD)
ftp://ftp.free.fr/mirrors/ftp.mandriva.com/MandrivaLinux/official/iso/2009.0/mandriva-linux-one-2009-GNOME-int-cdrom-i586.iso

Mandiva 2009 kullanan arkadaşların yorumlarını bu başlık altında paylaşmaları rica olunur :)

atomkarinca

.27 kernel'i niye kullaniyorlar anlamiyorum, bildiğim kadarıyla daha kararlı sürümü çıkmadı ve büyük bir sorun bulunmuştu. Güncellemelere koymak çok mu zor geliyor acaba?

Eren

Ben denedim ve notum zayıf. Kurulum aracı Türkçe desteklemiyor. Sistem de Türkçe seçilmesine rağmen Türkçe olarak açılmıyor. Depoda da Türkçe paketler eksik. Nvidia sürücülerini kurduktan sonra sistem sapıtıyor. Wireless'i ise Windows sürücüsü ile bile çalıştıramadım. Paket yüklerken 4-5 defa KDE çöktü.

Bu şartlar altında bu dağıtım son kullanıcı açısından iyi bir dağıtım diyemem.

extremebrutal

Alıntı yapılan: Eren - 13 Ekim 2008 - 17:24:01
Ben denedim ve notum zayıf. Kurulum aracı Türkçe desteklemiyor. Sistem de Türkçe seçilmesine rağmen Türkçe olarak açılmıyor. Depoda da Türkçe paketler eksik. Nvidia sürücülerini kurduktan sonra sistem sapıtıyor. Wireless'i ise Windows sürücüsü ile bile çalıştıramadım. Paket yüklerken 4-5 defa KDE çöktü.

Bu şartlar altında bu dağıtım son kullanıcı açısından iyi bir dağıtım diyemem.

Ben de kurdum Mandriva'yı ve yukarıda ki bahsettiklerinizden hiç birini yaşamadım.. Kurulum aracı Türkçe idi ve sistem Türkçe olarak başladı. Wireless sorunsuz çalıştı.. Ekran kartım intel olduğu için nvidia'yı bilmiyorum. Ayrıca KDE4 ile en sorunsuz kullandığım dağıtım oldu Mandriva 2009.. Bence tam son kullanıcı dağıtımı :)

Eren

O zaman biz farklı 2 dağıtımdan bahsesiyoruz. Ben tek CD sürümümü indirdim.

atillux

Alıntı yapılan: Eren - 13 Ekim 2008 - 19:02:03
O zaman biz farklı 2 dağıtımdan bahsesiyoruz. Ben tek CD sürümümü indirdim.

Tek Cd'lik Mandriva sürümlerinde Türkçe dil paketleri hazır değil. Bu sebeple kurulumu, ancak ingilizce olarak yapabilirsiniz. Tek Cd'lik sistemler aslında live cd olarak hazırlanmıştır. Ama kurulum da yapılabilir. Tek Cd'lik Mandriva One Cd'lerinde sadece KDE veya sadece Gnome kurulumu yapılabiliyor.

Mandriva'yı Türkçe kullanmak için dvd sürümünü indirip kurmanız gerekiyordu. Dvd sürümünde dil paketlerinin yanında, KDE 4, Gnome ve Lxde masaüstlerini ve pek çok programı kurmak mümkün.

Eren

Depodan çekme özelliği olsa güzel olurdu. Ben 2009 sürümünü pek beğenmedim. 2008.1 bence daha güzeldi.

Contempt

Mandriva dvd kurulumda sorunsuz bir kurulum yapmış olmaktayım. Kurulum tamamen türkçe ve sorunsuz.
Herşeye Rağmen...

mbt28

Bende yarın indirip kuracağım. Bakalım ekran kartımı, kablosuz kartımı, sd kart okuyucumu, ses kartımı, donanım tuşlarını sorunsuz çalışırabilecekmi.

potasyumsiyanur

ben live cd olarak denedim ve bu haliyle bile gözlerim kamaştı diyebilirim
son kullanıcı için iyimidir? kötümüdür? bilemem ama opensuse ve mandriva kesinlikle çok çok güzel olmuş.
deniz yanmaz dersin ama...
yanarsada kimse söndüremez.

zoyaist

Selamlar,
Dün akşam Mandriva 2009 u kurdum. KDE4 cd dağıtımı. Yıllardır nedendir bilmem Mandrake ve Mandrivayı çalıştırmayı (kendi PC imde) başaramamıştım. Sanırım Donanım nedeniyle.

Fakat;
Mandriva 2009 kurulumu gayet rahat, şık ve sorunsuz geçti. Açılıştan sonra KDE4 sorunsuz (şimdilik) çalıştı. Tüm donanımlarımız (kart okuyucular, kısa yol tuşları vb.) eksiksiz kullanılabiliyor. KDE4 için Türkçe paketlerini de netten yükledik (ekle-kaldır programında "-tr" uzantılı paketleri).

Sonuç;
-HP Presario 6630 dizüstü bilgisayarımda- Bence Güzel ve Hoş bir kullanımı var. Ama, Ubuntuya alışkın parmaklar zorlanıyor. ilk kullanıcı için değerli bir dağıtım olur bence.

Yalnız, ilginçtir, grub ekranında sıralı olarak; mandriva, ubuntu, pclos geliyor.
Mandiravı seçerseniz, direkt mandriva açılıyor. Ama ilk olarak ubuntu veya diğer işletim sistemlerini açarsanız, O işletim sistemine ait diğer çekirdeklerin, "memtest", "rm", ve Mandira harici işletim sistemlerinin de bulunduğu ayrı bir grub ekranından tekrar seçim yapmanızı istiyor.

iyi çalışmalar.
Linux For All

mbt28

Hem mandriva indiriyorum bugün de intrepide geçeceğim. İntrepid sorunlarımı çözmesse zor olucak ama ubuntuya elveda diyeceğim.

Eren

Intrepid bir çok sorunu çözüyor. Ubuntu'ya bence Mandriva alternatif bir dağıtım değil. Bende Intrepid kararlı sürüm çıkana kadar Ubuntu'ya ara verdim, sadece ara ara bakıyorum.

Motorola ve Acer'ın partner olduğu ve bu 2 markanın ürünlerinde kullandığı LinPus Linux dağıtımını denemeyi düşünüyorum. Türkçe desteği ve Synaptic+APT desteği bulunuyor, Gnome ile geliyor.

zoyaist

Alıntı yapılan: Eren - 14 Ekim 2008 - 15:35:32
Intrepid bir çok sorunu çözüyor. Ubuntu'ya bence Mandriva alternatif bir dağıtım değil. Bende Intrepid kararlı sürüm çıkana kadar Ubuntu'ya ara verdim, sadece ara ara bakıyorum.

Motorola ve Acer'ın partner olduğu ve bu 2 markanın ürünlerinde kullandığı LinPus Linux dağıtımını denemeyi düşünüyorum. Türkçe desteği ve Synaptic+APT desteği bulunuyor, Gnome ile geliyor.

Linpus sitesinden bende gün içinde indireceğim. Sizde deneyiminizi anlatırsanız sevinirim.
Linux For All

mbt28

Şu an İntrepid'e güncellemek için paketleri indiriyorum. Mandriva çok içine kapanık bir dağıtım ama kendi kendine yetiyor şu an hem güncellemeleri hem Mandrivayı indiriyorum. Eğer sorunsuz bir kullanım yakalarsam günlüğümde bu bilgisayarda nasıl sorunsuz linux kullanılır yazacağım.

Linpus'u merak ettim ama evde değilim dolayısı ile denek makinam yok :( .

ynt

Acaba Ubuntu'ya hangi dağıtım alternatif olabilir?

Eren

Alıntı yapılan: ynt - 14 Ekim 2008 - 22:59:20

Acaba Ubuntu'ya hangi dağıtım alternatif olabilir?

Bana göre son kullanıcı açısından Linpus, Pardus, Linux Mint, Mepis olabilir. Ama kişisel tercih meselesi, kişi hangisinde rahat ediyorsa onda kalmalı.

btermeli

Duvarları olmayan bir dünyada, neden pencerelere ihtiyaç duyayım ki???

erginemr

Kullanım kolaylığı açısından bakılırsa; Mint, Pardus, PCLinuxOS...

mbt28

Mandrivanın 64 bit olanını indiriyorum sorun olurmu? (turion 64 bit dizüstü)

Wine ile 32 bit uygulamaları çalıştırabilirmiyim?

mbt28

Mandriva 2009 kurdum ama ses kartımı tanımadı. Kurulum yaparken listede lxde yoktu. Flash kurulu değildi. 64 bit sürümü kurdum.

Sistemi güncelleyip bir daha deneyeceğim. İnşallah artık ses sorunuma bir çare bulurum. Yoksa opensuse kurmayı düşünüyorum.

aliufuk

Arkadaşlar ben powerpack li olanı kurdum lisansi satin aldim driver problemi yok en azından bende olmadı bütün donanimlarim wireless dahil tanındı şu varki ne cedega ile oyun kurabildim nede  bir c programı olarak en basit merhaba dünya adlı programı derleyebildim, tekrar ubuntuya döndüm ben linux dünyasında ubuntuyu tek gecerim hiç bir problemim yok ubuntu çok hızlı ,çok sade tam istedigim gibi  birde pardus ubuntu ve pardus benim gözümde bu dünyanın taçsız kralları ben çok dagıtım kurdum ama ubuntu ve pardus bambaşka size tavsiyem gnome kullanacaksanız  ubuntu yok eger kde kullanacaksanız pardus kullanın derim

potasyumsiyanur

live cd yi indirdim
kurulum aşamasına gelince mavi çubukta dolum işareti yapmakta ve %80 lere gelince donmakta
kendi makinemde 1 defa açabildim live cd yi ondada ne yaptığımı bilmiyorum kurulum aşamasında f3 ile seçeneklerde noapic nolapic gibi seçenekler çıkmakta ne yaptığımı bilmeden açtım ama sonrasında bir daha açamadım
diğer makinelerde sorunsuz kurlum olmakta bende problem yaratmakta sebebini bilen ve yardım edebilecek varmıdır?

d.n:kurulum esnasında siyah bir ekran çıkmakta ve sanırım donanımı tarıyor ..ok ..ok ... şeklinde yazılar çıkmakta
en sonunda audit...sayılar res=1 v.s şeklinde yazılar çıkmakta ve login fln yazıyor anlamadım:S
deniz yanmaz dersin ama...
yanarsada kimse söndüremez.

mbt28

Mandriva olmamış, belki bilgisayarımın donanımı daha uygun olsaydı evet güzel olabilirdi ama ubuntu ile kıyas edilemez. Şu an tek çalışmadığını bildiğim donanımım kart okuyucum. Kablosuz kartımın sürücüsünü ise kendi kurdu :) . Kurulum bittiğinde internete bağlanabiliyordum, mandriva ndiswrapper filan uğraştırdı. Ubuntunun bu sürümü biraz hatalıydı ama gerçekten çok beğendim. Mandriva ise bence git gide derecesini azaltıyor. Önceleri bundan çok daha iyi bir dağıtımdı. Kullanılabilirlik yönünden tek artısı denetim masası.

Eren

Mandriva gerçekten olmamış. Nerede eski Mandriva nerede yeni Mandriva.