Uydunet bilgilendirme

Başlatan Xenophobia, 09 Ekim 2008 - 19:05:09

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Xenophobia

Bu adresteki sistemi kullanan arkadaşlarımız var mı?

Şayet var ise hangi modem ile ve ne derece verimli kullandıklarını bildirebilirlerse memnun olurum.

Docsis 2.0 destekli modem tavsiyelerinizi de ekleyebilirsiniz.

eren

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,3524.msg38997.html#msg38997

Uydunet Uydu İnternet değildir. Uydu Net sadece bir pazarlama taktiği ve bağlantı Kablo TV alt yapısı üzerinden veriliyor.

Türk Telekom = Smile ADSL
Turksat Kablo Net = Uydu Net

Kablolu TV hattından verilen İnternet sağlıklı değil ve modem seçeneği çok az. Ayrıca sürekli alt yapısı değiştiği için modem değiştirmek gerekiyor.
Forumda açtığım eski konularla veya belgelerle ilgili yardım gerekiyorsa lütfen ilgili konunun altına yazın, mutlaka yardım edenler olacaktır. Forum dışı ortamlardan bana ulaşıp yardım isteyenlere maalesef yardım edemiyorum. Anlayışınız için teşekkür ederim.

kernel

peki bu kadar dezavantajı varken,tanıtımlarında bunlara hiç değinmemeleri suç değil mi?ben cebit fuarındaki uydunet tanıtımını izledim,adamlar 20 magabit net hızından bahsediyor bu yalan mı direk olarak?
Dünyada herkese yeticek kadar kaynak var. Ama açgözlüleri doyurucak kadar kaynak yok..

eren

Hayır yalan değil. Kablo Net üzerinden o hızı verebiliyorlar.
Forumda açtığım eski konularla veya belgelerle ilgili yardım gerekiyorsa lütfen ilgili konunun altına yazın, mutlaka yardım edenler olacaktır. Forum dışı ortamlardan bana ulaşıp yardım isteyenlere maalesef yardım edemiyorum. Anlayışınız için teşekkür ederim.

ironic

Alıntı yapılan: kernel - 10 Ekim 2008 - 01:36:17
peki bu kadar dezavantajı varken,tanıtımlarında bunlara hiç değinmemeleri suç değil mi?ben cebit fuarındaki uydunet tanıtımını izledim,adamlar 20 magabit net hızından bahsediyor bu yalan mı direk olarak?

kablo arapnet'e göre hem ucuzdur hem de vermekle  yükümlü olduğu hızı fazlasıyla verir. 1 yıldan fazladır adsl aboneliğim var daha 800kbps 'yi aştığını görmedim.

Kabloda sorunlar genelde bölgesel,sorunsuz kullanan, çok memnun olanlar da var. Ayrıca  her isteyen de  hizmet alamıyor sanırım. Mahalle de santral olması gerek onun içinde 40 hane başvurusu gerekliymiş.

Bizim Akdeniz taraflarına gelir mi bilmem ama benim gözdem Quiknet.  ;) 100 Mbps 'yi şu aşamada hayal bile edemiyorum. Şu lanet sözleşme bitsin de devam etmeyeceğim. Kablo veya (çıkarsa) yeni firmalara başvuracağım.

kernel

o zaman tanıtımlarında en kötü malı dahi iyi gösteren reklamcılarla çalışmışlar.şimdi anladım ne yapmaya çalıştıklarını teşekkür ederim.
Dünyada herkese yeticek kadar kaynak var. Ama açgözlüleri doyurucak kadar kaynak yok..

extremebrutal

Alıntı yapılan: ironic - 10 Ekim 2008 - 01:48:30
Alıntı yapılan: kernel - 10 Ekim 2008 - 01:36:17
Bizim Akdeniz taraflarına gelir mi bilmem ama.

Ben Antalya'da 2005-2007 arasında iki sene kablonet kullandım. Kesinlikle tavsiye ederim. Türkiye'ye dönünce de yine kablonet alacağım. ADSL kesinlikle düşünmüyorum..

eren

Kablo Net Türkiye'nin %2'si ya da %3'ü kadar bir bölgeyi kapsıyor. Fiber kadar kısıtlı bir bölge yani. Zaten çoğu şehirde hatta İstanbul'un bir çok lüks semtinde bile yok.

Sürekli modemi değişen, aradığın zaman modem bulamadığın, modem seçeneği olmayan bir sistem bana seçenekmiş gibi gelmiyor. Şimdi de yeni taktik bulmuşlar Uydu Net diye. :D

Xenophobia

packerd

UyduNet (kablonet)'te geçiş yapmayı düşünenler!!!!!
Eğer'ki bir TTnet abonesi iseniz,sözleşmenizi iptal ettirmeniz gerekiyor ve bu yaklaşık 150 Lira gibi bir ücrete denk geliyor.  :-\
Iptal ücreti sizin tarifeniz veya (TTnet'ten verilen) ücretsiz Modem gibi durumlarda değişebiliyor.
Bir geçiş durumunda sözleşmeyi göz önünde bulundurmak lazım.

Uydunet kullancılar için bir soru???
2 yıllık sözleşmem 28.07.2009 bitiyor,evimde kabloT.V var,sizce geçiş yapmalımıyım  ???
Macera aramıyorum sadece verimli internet sağlayıcısını istiyorum.  :)
Nush ile uslanmayanı etmeli tekdir,Tekdir ile yola gelmeyenin hakkı kötekdir.

ozan

Alıntı yapılan: Eren - 10 Ekim 2008 - 01:22:42

Uydunet Uydu İnternet değildir. Uydu Net sadece bir pazarlama taktiği ve bağlantı Kablo TV alt yapısı üzerinden veriliyor.

Kablolu TV hattından verilen İnternet sağlıklı değil ve modem seçeneği çok az. Ayrıca sürekli alt yapısı değiştiği için modem değiştirmek gerekiyor.

ilk kısım doğru ancak ikinci kısım safsata olmuş. yaklaşık 2 yıldır kablo net kullanıyorum şimdide uydunet oldu hiç bir değişim olmadı. internet sağlıklı değil denmiş o da doğru değil. özelliklede telekomun kopmaları çağrı merkezlerinin vurdumduymazlığı efsane haline gelmişken, sorun olduğunda bile çok kısa sürelerde çözülmesi çok güzel. 512 sınırsız kullanıyorum mesela düşük olmasına rağmen bana yetiyor.(19ytl aylık) altyapı farkından dolayı hızda dalgalanma olmuyor yani birşey indirirken 58-59 kb/sn de indiriyor ki zaten maximum 60 olabiliyor yani hız da sorunlu değil.(kullanan arkadaşlarımda da öyle) modem az çeşit katılıyorum ama son zamanlarda arttı eskiden hiçbiryerde bulunazken şimdi mavi bilgisayar gibi yerlerde ucuza bulunabiliyor.
yani kusura bakmayın ama sizin yazdıklarınız çok fazla önyargılı olmuş. windows kullananlarda aman linux de neymiş ben sürekli komut girmek zorundamıyım, zaten driverı da yokmuş derlerya ona benzemiş biraz.

Amad

Alıntı yapılan: kernel - 10 Ekim 2008 - 01:53:35
o zaman tanıtımlarında en kötü malı dahi iyi gösteren reklamcılarla çalışmışlar.şimdi anladım ne yapmaya çalıştıklarını teşekkür ederim.

Bi' anlam vermene gerek yok ki parayı bastırsınlar kurulu olmayan bir firmanın reklamını bile yapar CeBit... kim olsa yapar çünkü adamlar paranın peşinde =)
Hanım! Kahvemi getir!

eren

Alıntı yapılan: ozan - 21 Şubat 2009 - 12:08:46
Alıntı yapılan: Eren - 10 Ekim 2008 - 01:22:42

ilk kısım doğru ancak ikinci kısım safsata olmuş. yaklaşık 2 yıldır kablo net kullanıyorum şimdide uydunet oldu hiç bir değişim olmadı. internet sağlıklı değil denmiş o da doğru değil. özelliklede telekomun kopmaları çağrı merkezlerinin vurdumduymazlığı efsane haline gelmişken, sorun olduğunda bile çok kısa sürelerde çözülmesi çok güzel. 512 sınırsız kullanıyorum mesela düşük olmasına rağmen bana yetiyor.(19ytl aylık) altyapı farkından dolayı hızda dalgalanma olmuyor yani * bir şey indirirken 58-59 kb/sn de indiriyor ki zaten maximum 60 olabiliyor yani hız da sorunlu değil.(kullanan arkadaşlarımda da öyle) modem az çeşit katılıyorum ama son zamanlarda arttı eskiden hiçbiryerde bulunazken şimdi mavi bilgisayar gibi yerlerde ucuza bulunabiliyor.
yani kusura bakmayın ama sizin yazdıklarınız çok fazla önyargılı olmuş. windows kullananlarda aman linux de neymiş ben sürekli komut girmek zorundamıyım, zaten driverı da yokmuş derlerya ona benzemiş biraz.

@ozan yazdıklarım safsata değil. Docsis / Euro Docsis 1.0 - 1.1 - 1.5 - 2.0 değişimlerinden dolayı bir çok Kablo Net kullanan arkadaşlarım modemlerini değiştirmek zorunda kaldılar, alt yapısı son 5 yılda 4 defa değişti, Uydu Net ülkemizin sadece %2 %3 gibi bir kısmını kapsıyor, ADSL gibi yaygın değil, bilgisayar sektöründen geldiğim için çok iyi biliyorum. ADSL modem markası 30 civarında ve alt markalarda mevcut. Tonlarca kablosuz ADSL modem var. Ancak Kablo Modem aradığınızda marka sayısı 3. Kablosuz modemde ise 2 ya da 3 model var. Ayrıca orta sınıf bir ADSL kablosuz modem 60 lirayken orta sınıf bir kablosuz kablo modem 150 lira.

Yoğun kullanım olan bölgelerde kullanım yoğunluğundan ötürü bağlantı sorunları oluyor. Kablo Net bir local ağ gibidir, ttr bağlantı vermez, ADSL gibi herkesin kendine ait bir portu yoktur ortak local ağdan bağlanılır. Aynı mahallede 10 kişi Kablo Net kullanıyor ve tek router cihazdan hizmet alıyorsa sorun olmaz ancak aynı mahallede 100 kişi Kablo Net kullanıyorsa bir sürü sorun yaşarsınız.

Umarım aradaki farkları anlatabilmişimdir. Ben gerçekleri yansıtmaya çalıştım, araştırmadan kimse benim söylediklerime göre hareket etmemeli, araştırdıktan sonra eğer benim söylediklerimin doğru olduğuna kanaat getiriyorsanız benim görüşlerimi dikkate alabilir ve buna göre davranabilirsiniz.

eren

@ozan

Bize Uydu Net ile ADSL arasındaki farkları, avantajları ve dezavantajları bildiğiniz kadarıyla sıralarsanız çok memnun olacağım. İki sistemi de kullanmış biri olarak basitçe bile olsa aradaki farkları yazabileceğinizi düşünüyorum. Şimdiden teşekkür ederim.

ozan

@eren safsata lafı biraz amacından sapmış olabilir o yüzden en baştan özür dilerim. ama kablonet kullanıcılarının bağnazlığı da nette ünlüdür :) 
ev kullanıcısı olarak bişeyler yazmaya çalışırsam:
avantajları:
- çağrı merkezlerini arayınca çile çekmedim
- kablo tv de dahil gece 11de bile sorun olsa ekip geldiği oldu.
- fiyat daha uygun 512 sınırsız 19 ytl. kotalılarda da son kampanyada ne oldu bilmiyorum ama son baktığımda 1gb daha avantajlıyıdı(bakmaya üşendim şimdi kusura bakmayın)
- sabit ip veriliyor(avantaj mı değil mi bilemedim)
- adsl e ilk 2002 de bağlanmıştım.(şimdi ne haldedir bilmem) bağlantının adam olması 1 ay kadar sürmüştü.günlük 2-3 arama yapardım ancak anlaşabilirdik.
- hız dalgalanması yaşanmıyor. ilgi alanım değil ama altyapı farkından dolayı olduğunu okumuştum. yani düzgün bir kaynaktan indirirken 59-60kb gidiyor.ama bu tabi mahallenin rahat olmasından da olabilir.
- telekomun bende yarattığı müthiş itici imajla muhattap olmak zorundadeğilim ki bu bile tercih sebebidir.
-
dezavantajları:
- modem sıkıntısı var ancak eskisi gibi değil en azından. ben alırken piyasada hiç bulunmazdı.
- her yerde yok kabul ediyorum ama benim mahallemde olduğu için pek de benle ilgili olmadığı için pek de sorundan saymıyorum.

aklıma gelenler bunlar. son iki senedir modem değiştireceksiniz gibi birşey yaşamadım. mahallede kablo tv kullanımı yaygın, uydu çok nadir var. kablonet kullanımını tahmin edemiyorum ama kullananlar vardır diye tahmin ediyorum. herhangi bir hız sorunu olmadı bu güne kadar.

sözün özü eğer bulunduğunuz yerde kablonet varsa ben kendi deneyimlerime dayanarak tavsiye ediyorum.

agritux

şu anki durum ne acaba? telefonu ve adsl'i kapatıp kablonete geçeceğim. kablotv + 1mb sınırsız 30 lira imiş.

hitokiri

Alıntı yapılan: agritux - 25 Ekim 2010 - 20:18:23
şu anki durum ne acaba? telefonu ve adsl'i kapatıp kablonete geçeceğim. kablotv + 1mb sınırsız 30 lira imiş.
Arayıp sorununu giderebilirsin , sıkıntı olmuyor genel olarak tavsiye edilir ,
Hiç sorun yaşamama ihtimalin tabiki yok iki ayrı mahallede de kullandım\kullanıyorum sorunlar olsada maximum 1 günde ekip gelir halleder :)
Geç tabi :D

agritux

100 metre ilerimizde türksat santrali var :D bunun bir + sı olur mu peki :)
sorunlar ne gibi sorunlar? internet kopması ya da hiç bağlanamamak gibi sorunlar mı?

hitokiri

Sorunlar doğal afet falan :)
Bi keresinde elektrik santraline yıldırım düşmüştü mesela şehir iflas etmişti muhtalif onun haricinde "şebeke" problemi dedikleri bi şey olmuştu 2 yılda bi kere şebeke sorunu var yani :)
Saçmaklık ve de şaka yollu fikirler;
"Olur herhalde kendi kablonu falanda çekebilirsin kaçak :P
Fazla bi kablo masrafın olmaz :P"

Alıntı Yapsorunlar ne gibi sorunlar? internet kopması ya da hiç bağlanamamak gibi sorunlar mı?
Öyle bi şey oldu mu 444 0 126 aranır ordan bi modemi resetler bakar düzelmezse ekip gelir gün geçmeden :) (yani 11'de arasan sabah 7-8 gelirler :) )
Yani sorun olmama ihtimali bana yok gibi geliyor olcaksa illa bi şey çıkar önemli olan destek gelip konuya el atıyor sorunlar en kısa sürede çözülüyor internet hızı falan gibi şeylerde sıkıntı olmuyor açıkça kararlı tutarlı internet hızı :)

agritux

Peki :) teşekkür ederim. geriye başvuru ve kullanım kalıyor. boş yere bağlı duran ev telefonundan ve sabit ücretinden, telekomun pahalı fiyatından vede hiçbir kanalı doğru düzgün göstermeyen televizyonumuzdan kurtulmuş olacağız en azından. üstelik daha az para ödeyerek :) bilgiler ve şahane şakalı fikirler için teşekkürler :)

hitokiri

Alıntı yapılan: agritux - 25 Ekim 2010 - 21:06:17
Peki :) teşekkür ederim. geriye başvuru ve kullanım kalıyor. boş yere bağlı duran ev telefonundan ve sabit ücretinden, telekomun pahalı fiyatından vede hiçbir kanalı doğru düzgün göstermeyen televizyonumuzdan kurtulmuş olacağız en azından. üstelik daha az para ödeyerek :) bilgiler ve şahane şakalı fikirler için teşekkürler :)
Yardımcı olabildiysem ne mutlu :)
<"Evet kablonet akıllı ol herzamanki gibi yüzümü kara çıkarma :P">

agritux

Şimdi merak ettiğim bir konu daha ortaya çıktı :D

orada bir virgül eksikliğinden dolayı anlatım bozukluğu olmuş.
herzaman neyi niteliyor? herzaman yüzünüzü mü kara çıkartıyor yoksa herzamanki gibi akıllı olmasını mı istiyorsunuz :D

hitokiri

Madem düzelmeye başladık üstteki parantez içindeki ;
Alıntı Yap(yani 11'de arasan sabah 7-8 gelirler  )
(yani 11'de arasan sabah, 7-8 gelirler  )
bunuda düzelteyim :D
"Evet kablonet akıllı ol herzamanki gibi , yüzümü kara çıkarma "
Yoksa niye önereyim yahu :)

agritux

barış

@agritux, bizim semtte kablo TV ağı hemen hemen her caddede var. Kullanan arkadaşlarım var. 1mbit 29tl ödüyorlar, hızı falan da aynı. Şimdi Docsis 3.0 gelmiş. Kablosuz modemleri de kendileri veriyorlar kampanyayla az önce baktım sitesinden. Kullanan arkadaşlarım memnun, eskiden ekip çağırmak gerekirdi diyorlar şimdi ise uzun zamandır çağrı merkezini aramadıklarını söylüyorlar. Ben de tahhütüm biter bitmez koçnetten kurtulup uydunete geçmeyi planlıyorum. Hız dalgalanması falan da olmuyor çok iyi yani.
Modemi ilk gördüğümde arkadaşımın evinde çok şaşırmıştım. Arkada TV çıkışı gibi bir delik vardı :D hayatımda ilkti :D