[Çözüldü] Lenovo G580 parlaklık sorunu

Başlatan usb2.0, 08 Ağustos 2013 - 11:37:02

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

usb2.0

Öncelikle herkesin Ramazan Bayramını en içten dileklerimle kutluyorum  :) 

Celeron 1000m işlemcili ve intel hd graphics vga ya sahip bir modele sahibim.Ubuntu,xubuntu,mint türevlerini denedim ama parlaklık ile ilgili hepsinde aynı sorunu alıyorum.fn ve yukarı-aşağı tuşları ile parlaklık ayarı yapılıyor gibi ekranda parlaklık simgesi çıkıyor fakat parlaklıkta bir değişme olmuyor.Bazen ise sorunsuz çalışıyor fakat sistem kapanı açılınca yine aynı sorun başgösteriyor.Nette arama yapınca bazı komutlar ile ayar yapmayı denedim ama parlaklıktan ziyade renkler ve kontrast değişti gibi sanki,ekran morarıyor gibi oluyor.Terminalde grafik kartına bakınca intel hd graphics ivy bridge diye çıkıyor fakat herhangi bir sürücü yüklemeside yapmadım.Soruna yardımınızı rica ediyorum çünkü parlaklık çok göz aldığı için linux kullanamıyorum.Diğer fn tuşlarınında bazıları çalışmıyor(touchpad kapatma gibi) ama onlar olmasada kullanılabilir fakat parlaklık rahatsızlık veriyor.Şuan yüklü olan dağıtım xubuntu 12.04 lts ve tüm güncellemeler kurulu.

brightness indicator isimli bir yazılım kurdum ve menü çubuğunda simgesi ile parlaklık değişti(o sırada fn+yön tuşları ilede değişiyordu parlaklık) fakat sistem yeniden başlayınca şuan bu programda işe yaramıyor.Parlaklık seviyesi seçiyorum ama değişme olmuyor

Edit:ekleme

if

usb2.0

İlgilendiğiniz için teşekkür ederim ama buradaki kodları tam larak nasıl kullanabilirim bilemiyorum.

acpi_backlight=vendor

GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="quiet splash"

bu 2 kodu başka yerlerde gördüm ama dediğim gibi nasıl kullanacağımı bilemiyorum,grub.cfg dosyasını açtım ama özellikle ilk kodu nereye eklenecek bilgim yok

if

Bir şey değil @usb2.0. Onlar komut değil, çekirdek önyükleme seçeneğir. Bu[1] konunun 1.3.üncü şıkkında anlatılanı uygulayınız.

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=31554.0

usb2.0

Çok teşekkür ederim,şuan parlaklık ayarlanıyor bu girdiler sonrası ama sorunum bazen tekrarlanıp bazen hiç olmadığı için kesin olarak çözüldümü bilemiyorum.Bir müddet kullanıp sorun olursa tekrar yazmak üzere çözüldü olarak işaretliyorum.

if