TL-WN8200ND ubuntu driver

Başlatan telecaster, 06 Ağustos 2013 - 01:00:04

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

telecaster

1 hafta önce wireless booster aldım. ve elimdeki ubuntu 10.04'te bu cihazı kullanmak istiyorum. aradım ama uyumlu bir driver bulamadım realtek sayfasından. yardım eden arkadaşlar çıkarsa sevinirim.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 06 Ağustos 2013 - 01:13:13

yardım eden yokmu?

hckr

Konu başlığında yazılı olan ürün TP-Link Kablosuz Adaptör ama mesajda Realtek'ten bahsediyorsunuz.

lsusb ve lspci çıktılarını aktarın isterseniz ve tam olarak ne istediğinizi.

if

@telecaster, imlâya biraz daha özen gösterip, yabancı kelimeler yerine Türkçe'lerini kullanırsanız memnun olurum. Çıktıları buraya geçin:

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=28764.0

@hckr benden önce davranmış sağolsun:)

heartsmagic

Alıntı yapılan: telecaster - 06 Ağustos 2013 - 01:00:04
yardım eden yokmu?

Saat gecenin 1'i, 13 dakika sonra yardım gelmediği için konu güncelleniyor?

Cidden bizim çıtamız çok üstlere çıkmış demek ki, beklentiler çok yüksek.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

telecaster

Merhabalar. Daha önce bu konuya benzer bir konu daha açmıştım fakat o konu iyice bulanmıştı.

Elimde 1 adet TL-WN8200ND kablosuz ağ internet güçlendiricisi bulunmakta. Bu güçlendirici ile karşı komşumdaki interneti kullanmaktayım (Ortaklaşa kullanmaktayız). Fakat masaüstü bilgisayarım çok fazla elektrik yakıyor. küçük dizüstü bilgisayarımda bulunan ubuntu 10.04'e bu cihazı takarak karşı komşumun internetine bağlanmak istiyorum. Bir çok kez denemelerde bulundum. Ama bu sistem bu cihazı tanımamakta ısrar ediyor. Wine aracılığıyla mevcut windows donanımını kurmak istesemde sistem cihazı görmedi. İnternette ne kadar araştırsam da linux sistemine göre bir donanım bulamadım. TL-WN8200ND kablosuz ağ internet güçlendirici cihazıma bir donanım arıyorum.

Vereceğiniz Yardımlarınıza ve Yazacağınız Yorumlarınıza Şimdiden Teşekkürler...

Saygılarımla...

if

Konunun başlığına nasıl etiketi koymuşsunuz, kaldırdım. Burada herhangi bir nasıl belgesi hazırlamamış, bilakis yardım istiyorsunuz. Diğer konu nasıl 'bulanmış' anlayamadım. Sizden gerekli çıktıları istemişiz, siz geri dönmek yerine yeni konu açıyorsunuz.

Konuları birleştiriyorum.

telecaster

Elimde 1 adet TL-WN8200ND (yani TP-*bağlantı kablosuz ağ güçlendirici) bulunmakta. Bu aleti ubuntu yüklü bir bilgisayara usb yoluyla takıp donanımını cd üzerinden wine aracılığıyla kurmak istiyorum. Fakat wine bu aleti tanımıyor. Ne yapabilirim?

Saygılar...

if

@telecaster, bir süre foruma ileti atamayacaksınız. Aynı sorun için farklı konular açmamanızı söylememe ve sorunun çözümü için gerekli çıktıları istememe rağmen yeni konu açmaktaki inadınız yüzünden verdim bu uyarıyı. Devam ettirirseniz üyeliğinizi yasaklayacağım.

bluernose

ben telecaster.

sayın if,

siz beni tamamen yanlış anladınız. ben sadece şu soruna 3 aydır çözüm getiremiyorum. kafam patladı bu işi halledebilmek için. hemen çıktıları yapıştırıyorum.

lsusb:

ubuntu@ubuntu:~$ lsusb
Bus 002 Device 001: ID 1d6b:0001 Linux Foundation 1.1 root hub
Bus 001 Device 004: ID 2357:0100 
Bus 001 Device 002: ID 090c:1000 Feiya Technology Corp. Flash Drive
Bus 001 Device 001: ID 1d6b:0002 Linux Foundation 2.0 root hub

lspci:

ubuntu@ubuntu:~$ lspci
00:00.0 Host bridge: Intel Corporation Mobile 945GME Express Memory Controller Hub (rev 03)
00:02.0 VGA compatible controller: Intel Corporation Mobile 945GME Express Integrated Graphics Controller (rev 03)
00:02.1 Display controller: Intel Corporation Mobile 945GM/GMS/GME, 943/940GML Express Integrated Graphics Controller (rev 03)
00:1b.0 Audio device: Intel Corporation N10/ICH 7 Family High Definition Audio Controller (rev 01)
00:1c.0 PCI bridge: Intel Corporation N10/ICH 7 Family PCI Express Port 1 (rev 01)
00:1c.1 PCI bridge: Intel Corporation N10/ICH 7 Family PCI Express Port 2 (rev 01)
00:1d.0 USB Controller: Intel Corporation N10/ICH7 Family USB UHCI Controller #1 (rev 01)
00:1d.7 USB Controller: Intel Corporation N10/ICH 7 Family USB2 EHCI Controller (rev 01)
00:1e.0 PCI bridge: Intel Corporation 82801 Mobile PCI Bridge (rev e1)
00:1f.0 ISA bridge: Intel Corporation 82801GBM (ICH7-M) LPC Interface Bridge (rev 01)
00:1f.1 IDE interface: Intel Corporation 82801G (ICH7 Family) IDE Controller (rev 01)
00:1f.2 SATA controller: Intel Corporation 82801GBM/GHM (ICH7 Family) SATA AHCI Controller (rev 01)
02:06.0 CardBus bridge: ENE Technology Inc CB1410 Cardbus Controller (rev 01)
02:08.0 Ethernet controller: Intel Corporation 82562ET/EZ/GT/GZ - PRO/100 VE (LOM) Ethernet Controller Mobile (rev 01)
10:00.0 Network controller: Intel Corporation PRO/Wireless 3945ABG [Golan] Network Connection (rev 02)
ubuntu@ubuntu:~$
[/b][/size][/color]

büyük ihtimal ağ güçlendirici 2357:0100 olan id.

if

bluernose

Alıntı yapılan: ifKod: [Seç]sudo su
modprobe rtl8192cu
echo 2357 0100 > /sys/bus/usb/drivers/rtl8192cu/new_id
exit

http://askubuntu.com/questions/301437/tp-*bağlantı-8200nd-how-to-make-this-thing-work-with-kernel-included-driver-f
teşekkür ederim. işimi gördü. fakat bir sorun daha var. bu kablosuz ağ güçlendiricileri modemden aldığı interneti başka bilgisayarlara kablosuz olarak dağıtabiliyor. şimdi ben wine ile tekrar windows donanımlarını cd ile kurmak istedim ama yapamadım. "wireless adaptor not in device manager" diyor. yani adaptör tanınamadı diyor. ama adaptörü tanıttım. yani ışığı yanıyor ve modeme bağlanabiliyor. sanırım wine'den kaynaklanan bir sorun.

buna da yardım ederseniz çok memnun kalacağım. ve bir dahakine forum kurallarına uyarak hareket edeceğim...

saygılar...

heartsmagic

Tüm metni koyu harflerle yazmazsan seviniriz.

İstediğin şeyi Windows sürücüleri ve Wine ile yapamazsın. Donanımsal olarak bir fayda vermez sana Wine. Bu işi Linux tarafında yapman lazım. İstediğin şeyin kavramsal olarak ismi nedir? Tekrarlayıcı mı (repeater) bu elindeki aygıt?

bluernose

Alıntı yapılan: heartsmagic - 18 Ağustos 2013 - 00:00:07
Tüm metni koyu harflerle yazmazsan seviniriz.

İstediğin şeyi Windows sürücüleri ve Wine ile yapamazsın. Donanımsal olarak bir fayda vermez sana Wine. Bu işi Linux tarafında yapman lazım. İstediğin şeyin kavramsal olarak ismi nedir? Tekrarlayıcı mı (repeater) bu elindeki aygıt?

Elimdeki adaptör tp lin k bağlantı wn8200nd yani kablosuz ağları güçlendiren adaptör. Realtek sitesinden rtl8192cu donanımını kurmayı başardım. Fakat bu adaptörle kablosuz modeme bağlanamıyorum. Windows sürücüsünü kurmamın nedeni o sürücüde internet paylaşımı yapılabiliyor.

heartsmagic

Şu an kablosuz modeme bağlanamıyorsan sürücünün kurulduğunu nereden biliyorsun? Internet Genel bölümünden ilgili çıktıları buraya aktarabilirsin, duruma bakarız. Diğer taraftaki sürücüyü unut, zira o bu tarafta işe yaramaz.

bluernose

Alıntı yapılan: heartsmagicŞu an kablosuz modeme bağlanamıyorsan sürücünün kurulduğunu nereden biliyorsun? Internet Genel bölümünden ilgili çıktıları buraya aktarabilirsin, duruma bakarız. Diğer taraftaki sürücüyü unut, zira o bu tarafta işe yaramaz.
Aslında evet, "modprobe rtl8192cu" yazdığımda terminalden "Fatal: module rtl8192cu not found" gibi bir hata almıştım. acaba bundan kaynaklanan birşey midir? birde ubuntu'da ev ağı kurarak varolan interneti kablosuz olarak diğer kullanıcılara dağıtmak mümkün müdür?

heartsmagic

Ubuntu sürümün 10.04 mü? Eğer öyleyse kendisinin desteği sona erdi. Mümkünse güncel bir sürüm kur. Bu 12.04 gibi uzun süreli desteğe sahip bir sürüm ya da 13.04 gibi güncel bir sürüm olabilir.

bluernose

Şuanda 13.04 bilgisayarımda bulunmakta. Kullanışsız olduğu için 10.04 daha iyi geldi. Hemen 13.04'e geçiyorum.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 18 Ağustos 2013 - 23:42:37

Ubuntu 13.04'ü denedim. Donanımı kurmadı bile. Adaptörü defalarca çıkarıp takmama rağmen bir şey olmadı. 10.04'e döndüm yine, bu sefer durum farklı. Donanım kuruluyor fakat internet bağlantısı olmuyor. Bir çözemedim şu işi.

heartsmagic

@telecaster, 10.04'ün desteği sonra erdi. 13.04 üzerinde taktığın gibi şıp diye tanımayabilir. @if'in söylediklerini yaptın mı? Yaptıysan ne tepki aldın?