[Çözüldü] Ekran Klavyesi, Farklı Dile Ait Klavye, Diller Arası Geçiş

Başlatan pervane2, 05 Ağustos 2013 - 15:35:15

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

pervane2

Merhaba;
Arkadaşlar benim tek başlık altında bir kaç sorum olacak:
1- Ekran Klavyesine nasıl ulaşabilirim?
2- Türkçe dışında Arapça klavye nasıl ekleyebilirim?
3- Yazı yazarken diller arasındaki geçişi nasıl sağlayabilirim? (Sağ alt köşede dil çubuğu göremedim)
Erkek Adamın Kaynak Kodu Açıkta Olur

heartsmagic

Google aramasından:
http://www.nhs.uk/accessibilityhelp/Using-the-on-screen-keyboard-in-KDE4.html

Dil değişimi ayarlar altında olabilir. Diller arası geçiş de uygulama çalıştıktan sonra eğer panele falan yerleşiyorsa oradan yapılabilir. Klavye kısayolu da olabilir. Deneyemediğim için ancak yönlendirebiliyorum.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

pervane2

Kubuntu'da yüklü bir ekran klavyesi bulamadım. Bende depodan "Virtual Keyboard - Kvkbd" uygulamasını yükleyerek 1. soruna çözüm buldum. Şimdi sırada 2 ve 3 var. Onlara da çözüm bulunca buraya yazarım. Eğer sizinde aklınıza bir şey gelirse yönlendirin ki daha çabuk sonuca gidebilelim.

if

@pervane2, Sistem Ayarları > Dil ve Bölge Ayarları > Klayve yerleşimi > Arabça2yı seçin. Bundan sonra alttaki panelde bayrak simgesi görmeniz gerek. Oradan istediğiniz dili seçebilirsiniz.

pervane2

İki adım daha çözüldü.
@if; dostum yönlendirmen için teşekkürler. Bölge ve dil ayarlarına kadar gelip Arapça dilini yükledim ancak bu sistem dilini değiştirdi. Benim istediğim sadece klavyeyi değiştirmek. Ayrıca Dil ve Bölge Ayarları altında Klavye Yerleşimi yok idi. Ancak bu yönlendirmen ile Sistem Ayarları > Girdi Aygıtları > Klavye > Düzenler altından önce Bayrağı Göster'i seçtim. Ardından aynı bölümden Düzenleri Yapılandır'a girip Ekle dedim ve Arapça dilini ekledim. Sağ alt köşede bayrak göründü. Ona tıklayınca yazım dili değişiyor. Aşağıda örnekte yazdığım gibi:

د ج ح خ ه ع غ ف ق ث ص ض

ِAncak şu an şöyle bir sorun var: Dili değiştirmeme rağmen ekran klavyesi üzerindeki harfler değişmedi. Acaba farklı bir klavye mi yüklemem lazım? Buna da yarın bakarım artık. Saat geç oldu :)
Bu konuda da eğer bir fikir verirseniz sevinirim. Yönlendirme yapılınca en azından hedef tam tutmasa da çözüme daha çok yakınlaşıyoruz.

@if, tekrar teşekkürler.

if

Bir şey değil @pervane2. Siz çözdünüz sayılır. KDE kullanmayalı uzun zaman olduğu için hatırladığım kadar yazıyorum.

Kvkbd uygulamasının ayarlarında klavye için dil seçme bulunmuyor mu? Ekran klavyesi ile Arapça yazabiliyor fakat klavye üzerindeki tuşlar Latin harfleri mi yoksa?

pervane2

Alıntı yapılan: if - 07 Ağustos 2013 - 03:44:29
Bir şey değil @pervane2. Siz çözdünüz sayılır. KDE kullanmayalı uzun zaman olduğu için hatırladığım kadar yazıyorum.

Kvkbd uygulamasının ayarlarında klavye için dil seçme bulunmuyor mu? Ekran klavyesi ile Arapça yazabiliyor fakat klavye üzerindeki tuşlar Latin harfleri mi yoksa?

@if; dostum Kvkbd içinde klavye için dil seçimi bulamadım. Ama simge üzerinde sağ tık yapınca Help > Switch Application Language var. Onun içinde ise sadece Primary language American English görünüyor. Add Fallback Language diyorum ve yine sadece American English ekliyor.

Ekran klavyesi de normal klavye gibi Arapça yazıyor ama üzerinde Arapça harfler yok. Arapça yazmasına rağmen üzerindeki harfler latin harfleri, bir türlü değiştiremedim. Zaten tek sıkıntı şu an bu kaldı.

if

@pervane2, üzerine tıkladığınız simge neyin simgesi? Ekran klavyesi dediğiniz kvkbd değil mi?

pervane2

@if; üzerinde sağ tıkladığım simge sağ alt köşedeki kvkbd simgesi.

if

@pervane2, kvkbd sisetm dili ne ise onu kullanıyormuş. Geliştirilmesi de bitmiş zaten. Bunun yerine başka bir uygulamaya bakabiliriz.

kdeplasma-addons paketini kurun, plasmaboard'u çalıştırın. Bununla deneyelim.

pervane2

@if; plasmaboard yükledim ancak bazı sorunlar çıkardı. Şöyle ki word belgesi açık olunca sanal klavye altta kalıyordu. Onu düzeltmeye çalışınca bir de baktım ki ekran klavyesi çalışmamaya başladı. Bende Ubuntu Yazılım Merkezi'nden Onboard yazıp çıkan paketi kurdum ve şu an sorunsuz kullanıyorum.
Yazdığım 3 soruna da hep beraber çözüm bulduk. Yardımlarınız için hepinize teşekkür ederim.
Konu kilitlenebilir.