Terminal penceresinden kablosuz başlantı kurma

Başlatan yildiz2005, 05 Ağustos 2013 - 01:12:20

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 4 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

yildiz2005

Slm arkadaşlar

Terminal penceresinden , evimdeki wireless özelliği olan modeme wireless üzerinden bağlanmak istiyorum.

Söz konusu wireles'e bağlandıktan sonra terminal penceresinden dns ayarlarını değiştirmek istiyorum.

Mümkün mü , mümkün ise söz konusu komut dizinleri nedir
Teşekürler.

UykusuzBizon

Beni doyurmuyor ne para ne sistemin masalı.

yildiz2005

söz konusu konuyu gördüm

yaptığım araştırma da
ancak ben terminal penceresinden dns ayarları yapmayı istiyorum.

modeme bağlanıyorsunuz sıkıntı yok ancak terminalden dns vs diğer ayarları yapamıyorum.

UykusuzBizon

DNS için şurası yeterli oluyor mu ?
http://wiki.ubuntu-tr.net/index.php/DNS_adreslerini_de%C4%9Fi%C5%9Ftirmek#2._Metod:_U.C3.A7birim_.C3.BCzerinden

Burada dosya üzerindeki değişikliği gedit ile değil bir metin editörüyle yaptığınızda istediğiniz oluyor diye düşünüyorum.

Yine de daha iyi bilen birinin cevap vermesinde fayda var saygılar

heartsmagic

Alıntı yapılan: yildiz2005 - 05 Ağustos 2013 - 03:01:06
söz konusu konuyu gördüm

yaptığım araştırma da
ancak ben terminal penceresinden dns ayarları yapmayı istiyorum.

modeme bağlanıyorsunuz sıkıntı yok ancak terminalden dns vs diğer ayarları yapamıyorum.

İlk iletinde DNS'den bahsetmiyorsun, sadece kablosuz ağ meselesi görülmekte. DNS için @StewieGriffin'in yönlendirdiği üzere birden fazla yöntem var. Ağa bağlandın ve DNS değişikliği mi istiyorsun?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

yildiz2005

networkmanager programcığının yaptıklarını
terminal penceresinden komutlar vasıtası ile yapmak istiyorum.

ilk iletimde dns ayarlarını terminal penceresinden değiştirmek istediğimi belirtiyorum. Galiba bir yanlış anlaşılma var

UykusuzBizon

Alıntı yapılan: yildiz2005 - 05 Ağustos 2013 - 23:22:55
networkmanager programcığının yaptıklarını
terminal penceresinden komutlar vasıtası ile yapmak istiyorum.

ilk iletimde dns ayarlarını terminal penceresinden değiştirmek istediğimi belirtiyorum. Galiba bir yanlış anlaşılma var

Bir önceki iletimde yolladığım wiki belgesini incelediniz mi? Orada gedit ile açıp dosya içeriğini değiştirmek yerine Vim metin editörünü kullanmayı deneyebilirsiniz. Böylelikle dosya içeriğini uçbirimden değiştirebilirsiniz. Bağlantıyı tekrar veriyorum;
http://wiki.ubuntu-tr.net/index.php/DNS_adreslerini_de%C4%9Fi%C5%9Ftirmek#2._Metod:_U.C3.A7birim_.C3.BCzerinden

Root olduktan sonra uçbirimde vi /etc/dhcp3/dhclient.conf komutunu yürütmeniz gerekli.
Vim kullanmadıysanız daha önce, internetten bakınmanızda yarar var. Yine de buradan belli konularda ( vi hakkında ) yardımcı olmaya çalışırız. Dosya içeriği biraz dolu olduğundan önce kendiniz bir kaç deneme amaçlı dosya yaratıp Vim ile haşır neşir olursunuz daha sonra bu tarz şeylerde kullanırsanız daha sağlıklı olur diye düşünüyorum.

heartsmagic

Alıntı yapılan: yildiz2005 - 05 Ağustos 2013 - 23:22:55

Evet, ikinci istek buymuş gözümden kaçmış. @StewieGriffin'in yönlendirdiği anlatıma bakabilirsin. vim kullanmak zor gelecekse nano ile de devam edebilirsin işlemlerine. Nispeten daha kolay bir metin düzenleyicidir.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

furkankalkan

nmcli dev wifi connect wifiadi password sifre komutu işinize yarayacaktır.
Lover
twitter.com/furkan_kalkan1