[Çözüldü] Dell 5521 fan sorunu

Başlatan khandor, 04 Ağustos 2013 - 10:53:05

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

khandor

merhabalar,

Laptop açtıktan sonra fan devamlı çalışıyor. 12.04 ve 12.10 da ikinci ekran kartını yüklemek için catalyst driver' ı yüklediğim zaman unity tamamen kayboluyor ve sadece mouse imleci gözüküyor. bu yüzden bu iki sürümü kullanmak yerine 13.04 ve 13.10 denemelerinde bulundum ve sürücüleri kendiliğinden tanıyor. fakat bu fanın devamlı çalışmasını çözemedim.

lspci | grep VGA

00:02.0 VGA compatible controller: Intel Corporation 3rd Gen Core processor Graphics Controller (rev 09)
01:00.0 VGA compatible controller: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] Mars [Radeon HD 8730M]

ekran kartına ek olarak laptop' da core i5 işlemci var ve işlemci booster özelliğine sahip. Bu durumda şu soru aklıma geliyor "acaba devamlı işlemci overclock' da mı çalışıyor. Bu yüzden fan devamlı çalışıyor olabilirmi"

AMD/Intel Hybrid Graphics works /  Alexislavie nin yazısını okudum fakat o çözümleri 12.04ve 12.10' da sunmuş. yine catalyst driver yükleyerek.

Bu konuda yardımlarınızı bekliyorum.
İyi günler

heartsmagic

Alexislavie'nin yolunu denedin mi yoksa depolardan denediğin Catalyst çalışmadığı için mi tekrar denemek istemiyorsun? Depodan sorun yaşayanlara sanırım o yöntemi öneriyorduk bizler de. Gerçi Xorg sürümünün düşürüldüğü bir başka yöntem daha hatırlıyorum ancak onlar sanırım eski kartlar içindi.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

khandor

aslında, 12.10 de depodan catalyst yüklemeye çalıştım. problem oldu. Alexislavie nin yöntemini 13.04 ve 13.10 da denediğimde de unity uçtu. tekrar geri getirmeye çalıştım. xorg ce dfr.. gibi bisey vardı galiba onları sildim. fakat unity yi geri getiremedim. şimdi 13.10 da sürücüler gözüküyor. fakat fa bi türlü susmuyor.

if

Yeni bir ekran kartı imiş[1] olsa gerek. 3.11 çekirdeği bu kartlara desktek sunuyormuş[2]. Makalede söylenene göre yaşadığınız sorun çözülmüş olacak. Açık kaynak sürücüye bu kart için destek daha 7 Ağustos'ta girmiş[3]. Kapalı kaynak sürücü için en güncel olanını denemekten başka çareniz yok.

[1] http://www.phoronix.com/scan.php?page=news_item&px=MTI5Mjk
[2] http://www.phoronix.com/scan.php?page=news_item&px=MTM5ODA
[3] http://www.phoronix.com/scan.php?page=news_item&px=MTQzMDU

khandor

kernel 3.11 yükseltmesi yaptım. Fakat fan yavaş çalışmasına rağmen windows 7 deki kadar sessiz çalışmıyor. belki 14.10 u beklemeliyim ya da laptop' ı değiştirmeliyim:D
aşağıda sıcaklıklar ile ilgili;

hakan@hakan-Inspiron-5521:~$ sensors
coretemp-isa-0000
Adapter: ISA adapter
Physical id 0:  +57.0°C  (high = +87.0°C, crit = +105.0°C)
Core 0:         +54.0°C  (high = +87.0°C, crit = +105.0°C)
Core 1:         +57.0°C  (high = +87.0°C, crit = +105.0°C)

pkg-temp-0-virtual-0
Adapter: Virtual device
temp1:        +57.0°C 

radeon-pci-0100
Adapter: PCI adapter
temp1:        +50.0°C 

hakan@hakan-Inspiron-5521:~$ sudo hddtemp /dev/sda
/dev/sda: ST1000LM024 HN-M101MBB: 37°C

bir problem olmamasına rağmen fanın neden çalıştığını çözememek can sıkıcı. Problem Ati' den kaynaklanıyor değil mi?

if

@khandor, "kernel" değil de çekirdek diyelim.

ATI ekran kartından kaynaklandığını düşünüyorum. Sürekli mi çalışıyor ki fan?

khandor

Çekirdek uyarısı için teşekkür ederim. 14.10 için ati için destek olacak mı. Bu muzdarip dertten kurtulabilecekmiyiz.

ayrıca konuyu kapatalım mı. Çözüm bulamayacağız galiba.

heartsmagic

14.10 değil de 13.10 sanırım? :) 13.10'da ne olacağını bilemeyiz, o zamana kadar neler değişir, neler eklenir şu zamandan öngörmek biraz zor. Benim 3.11 sürümlü çekirdek için ümidim vardı ancak sorun düzelmedi diyorsan o kapı da kapanmış oluyor.

Çözülmeyen başlıklarımızı kapatmıyoruz, zira olur da öneri getirmek isteyen olursa yazabilir buraya.

if

@khandır, 13.10 ile kartınıza destek gelecektir. 3.11 çekirdeği ve Ubuntu 13.10 henüz geliştirilme aşamasında olduğu için istenen düzeyde başarım elde edemeyebilirsiniz şu an. Kararlı sürümler çıktığında düzelir inşallah.

keylog

Bu konuda bir gelişme var mıdır?

khandor

Herkese tekrar Merhaba,

Daha önce yaşamış olduğum fan sorununu "intel 3rd Gen/AMD HD 8730" çift ekran kartından yaşadığımızı düşünerek AMD HD 8730 u yükleyerek kurtulabileceğimizi düşünmüştük. Bunun için bazı çözümler geliştirip AMD HD 8730' u yüklemeyi başardım. Fakat fan sesi ile ilgili problemin çözümünü geliştiremedim. Yine de istediğim ekran kartını kullanabiliyorum.

Çözüm:

linkten amd sürücüsünü indirmemiz gerekiyor.

http://support.amd.com/en-us/download/desktop?os=Linux%20x86_64

1. mevcut fglrx ve fglrx-amdcccle silmemiz gerekiyor.
sudo apt-get remove --purge fglrx fglrx-amdcccle
ve
sudo apt-get remove --purge fglrx-updates fglrx-amdcccle-updates

2.  restart yapıyoruz
3. linkten indirdiğimiz sürücüyü uç birim e sürüklüyerek açıyoruz. "Run" uzantılı olanı

4. yeni bir xorg.conf oluşturuyoruz.
sudo amdconfig --initial

5. restart
6. driver' ın çalışıp çalışmadığını aşağıdaki kodu girerek gözlemleyrebilriz.
fglrxinfo

gelen ekranda aşağıdaki gibi bir çıktı almamız gerekmektedir.

hakan@hakan-Inspiron-5521:~$ fglrxinfo
display: :0  screen: 0
OpenGL vendor string: Advanced Micro Devices, Inc.
OpenGL renderer string: AMD Radeon (TM) HD 8500M/8700M
OpenGL version string: 4.3.12798 Compatibility Profile Context 13.35.1005

bunda sadece amd yi kullanabiliyoruz. eğer intel' e geçmek isterseniz. tekrar restart yapıp silmeniz gerekmektedir. Hala çift ekran kartı taşıyan sistemlere destek gelmemesi ilginç

silme:
sudo amdconfig --uninstall

Kolay gelsin.
not : eğer yanlış bir kod ile yanlış yönlendirme yapmamam için yardımlarınızı bekliyorum

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 03 Mayıs 2014 - 14:14:18

Fan için bir kaç öneri denedim. Çözüm yolu için ;

aşağıdaki kodu girmem yeterli oldu. çözüm yolunu Ubuntu destek sitesinden buldum. şimdilik fan sustu.
sudo apt-get install i8kutils

[eklenti yönetici tarafından silindi]

heartsmagic

ATI'nin sağladığı pxpress sürücüleri ile bu karta destek yok mu hâlâ?
Kurduğun paket de nokta atışı olmuş zira kendisi Dell dizüstleri için fan denetim uygulamasıymış.

Konu senin adına çözüldüyse: cozuldukonusu

Not: İstiyorsan pxpress konusunu konuştuktan sonra kapatırız konuyu.

khandor

AMD sistemler için Ubuntu' nun tavsiye ettiği gereksinim "fglrx or fglrx-updates" olmasına rağmen problemler oluyor. Ama sitemin asıl sorunu Bizim Laptop' ların düşük gereksinimde ana kart üzerindeki ekran kartını kullanırken ihtiyaç duyduğunda AMD' ye geçme isteğinden kaynaklanıyor. Belki Bios' tan intel ekran kartını iptal etsem sistem daha düzenli çalışabilirdi. Şimdilik bu şekilde devam etmeyi düşünüyorum. yardımlarınız için teşekkür ederim.

heartsmagic

İşte, doğrudan o paketler kurulmayacak zaten. ATI'nin çift kartlara destek verdiği sürücü fgrlx-pxpress depolarda mevcut. Gerçi 14.04 ile kendisi geçiş paketi haline gelmiş ve sanırım ubuntu-drivers-common paketine bırakacak yerini, fakat çift kartı olan kullanıcılar uzunca bir süredir bu paketi kurup kullanıyorlar sürücüleri. Benim sorduğum, bu paketi denemiş miydin?

khandor

Alıntı yapılan: heartsmagic - 05 Mayıs 2014 - 00:42:29
İşte, doğrudan o paketler kurulmayacak zaten. ATI'nin çift kartlara destek verdiği sürücü fgrlx-pxpress depolarda mevcut. Gerçi 14.04 ile kendisi geçiş paketi haline gelmiş ve sanırım ubuntu-drivers-common paketine bırakacak yerini, fakat çift kartı olan kullanıcılar uzunca bir süredir bu paketi kurup kullanıyorlar sürücüleri. Benim sorduğum, bu paketi denemiş miydin?

buntu-drivers-common paketinden bahsediyorsan denemedim. Zaten bu paket içerisinde fgrlx-pxpress gelmiyor mu ? fgrlx-pxpress benim için çözüme ulaşamamıştı.

heartsmagic

Bu başlıkta pxpress kurduğundan bahsetmemişsin hiç, o nedenle önerdim. ubuntu-drivers-common 14.04'e özel bir paket, fglrx-pxpress gibi sürücüler artık yerini bu pakete bırakacak sanırım. Fakat kendisi sürücü içermiyor, ek sürücüleri belirleyip kurmaya yarıyor gibi. 

pxpress kurdun ve fan sorunu çözülmemişti, ancak elle ATI sürücüsü kurduğunda sorun ortadan kalktı yani?

khandor

Evet. hatta fglrx-pxpress sürücüsünü sildim. Daha sonra ATI' yi yükledim. bu arada ilgin için teşekkür ederim.

hakan@hakan-Inspiron-5521:~$ sensors
coretemp-isa-0000
Adapter: ISA adapter
Physical id 0:  +66.0°C  (high = +87.0°C, crit = +105.0°C)
Core 0:         +66.0°C  (high = +87.0°C, crit = +105.0°C)
Core 1:         +65.0°C  (high = +87.0°C, crit = +105.0°C)

i8k-virtual-0
Adapter: Virtual device
Right Fan:      0 RPM
CPU:          +64.0°C

ısınma gibi bir sorunum kaldı. Onuda çözebilirsem iyi olacak.

heartsmagic

Isınma sorunu için tlp gibi uygulamalara bakabilirsin. Fakat ne derece yararlı olur bilemiyorum.

if

https://bugs.launchpad.net/ubuntu/+source/linux/+bug/1172294

Birisi daha şikayetçi olmuş. Yorumculardan biri i8kutils ile sorunun çözüleceğini söylemiş. lsmod | grep i8k
cat /proc/i8k
çıktılarına bakalım.

sudo aticonfig --px-igpu komutundan sonra sıcaklık ne durumda?

heartsmagic

Evet, geçen gün birisi daha Dell için i8kutils ile fan sorununu çözmüştü. Gerçi şu an fan sorunu yerine sıcaklık sorunu var sanırım, ancak paketi kurmak bence de makul.

yterzi

[mention=506077]@khandor[/mention]
şu sesi susturmama yardımcı oldun ya Allah ne muradın varsa versin