Ekran çözünütlüğü arttırmak

Başlatan osmanpavraz, 30 Temmuz 2013 - 11:28:49

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

osmanpavraz

Merhaba arkadaşlar benim ekranım 1366*768 çönürülğü destekliyor çözünürlük ayarlarında o gürünüyor ama bu bana yetmiyor. Forum da araya yaptım bir adet yöntem denedim ama işe yaramadı galiba önerebileceğiniz yeni yollar var mı? Yada isteğim şey oluyor mu?

heartsmagic

Eksik bilgi. Grafik kartı, hangi sürücüyü kurduğun vs. Ben biliyorum şu an, Optimus ile uğraşıyorsun ama diğer arkadaşlar bilemezler bunu. Yetmiyor dediğin çözünürlükten daha yükseğini kullanmış mıydın daha önce?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

osmanpavraz

yok kullanmadım ububntu dada windowstada gördüğün en çok 1366*768 görüyorum optimus yüklü bende sadece çözünürlüğün biraz daha artmasını istiyorum o kadar.

arpia

Windows tarafında "Ekranın görüntüleyemediği çözünürlüğe izin ver" benzeri bir kısım vardı. Teorik olarak 1366x768 çözünürlüğün üzerine çıkabilmesi lazım fakat bizim tarafta nasıl olur bir fikrim yok.

Biraz bakınalım, belki bir şeyler çıkar :)

ersinkandemir

Böyle bir şey mümkünse ben de denemek isterim. 1366x768 desteklenen son çözünürlük. Windows'ta da bu kadardı.

Bilgiler şöyle:
Ubuntu 13.04 Unity
Nvidia GT218M [GeForce 310M] yazıyor model olarak. Parantez içerisindeki serisi olsa gerek.

Where there's a shell, there's a way.

osmanpavraz

Araştırıyorum bende haberlerinizi bekliyorum...

arpia

@osmanpavraz,

Araştırıyoruz ama monitor ne destekliyor :)

bu arada /etc/X11/xorg.conf içeriğini buraya geçer misin?
ve daha sonra ki adımlara istinaden ne olur ne olmaz diyerek,

sudo cp /etc/X11/xorg.conf ~/xorg.conf_yedek

osmanpavraz

çıktı bunlar

cp: `/etc/X11/xorg.conf' durumlanamadı: Böyle bir dosya ya da dizin yok

arpia

Elle yaratmak gerekecek anlaşılan, ekran kartı ve monitör çözünürlüklerini belirterek. Buda sonuç olarak işe yarayacak mı bilmiyorum.
örnek xorg.conf dosyasını kendi donanımınıza göre yapılandırabilir misiniz?

Not: Yapılandırmadan sonra ekran gelmezse, xorg.conf dosyasının yerini yada adını değiştirmeniz yetecektir. xorg.conf_old gibi...

osmanpavraz

xorg.conf  dosyasını nasıl bulabilirim birde nasıl bir ayar yapmalıyım dosyanın içinde

arpia

lspci | grep VGA

Çıktısını rica edebilir miyim?

xorg üzerinde bir becerim yok ama sizin vereceğiniz çıktıya göre bir yönlendirme denerim.
Dosyayı size elle oluşturup oraya kayıt ettireceğiz, bakalım neler olacak :)

osmanpavraz

ÇIKTILAR

00:02.0 VGA compatible controller: Intel Corporation 2nd Generation Core Processor Family Integrated Graphics Controller (rev 09)
01:00.0 VGA compatible controller: NVIDIA Corporation GF108M [GeForce GT 525M] (rev ff)

İnşallah iyi şeyler olur

arpia

Oy, optimus var. Bumblebee kurdunuz mu?

Bu durumda xorg intel'e göre olacak sanırım. Külliyen tahmini olacak bu iş ama geri alması kolay.

Bu arada bu konuda uzman bir arkadaş el atarsa daha iyi olur :)

Ben intele göre örneklere bakayım, bulduğum örneklere göre yapacaklarınızı aktaracağım.

osmanpavraz

Bumblebee kurulu aktarımlarını bekliyorum bende araştırayım biraz

arpia

Bu arada diğer sorunuzla ilgili olarak,

Her hangi bir sorun yok. Eğer sorun yaşıyorsanız başka bir başlık açın ve verdiği hataları geçin ki arkadaşlar ona göre yönlendirsin... (12.04 için olanı kurdum)

EK:

xrandr

çıktısı ne diyor?

osmanpavraz

xrandr ÇIKTILARI

Screen 0: minimum 320 x 200, current 1360 x 768, maximum 32767 x 32767
LVDS1 connected 1360x768+0+0 (normal left inverted right x axis y axis) 344mm x 194mm
   1366x768       60.0 +   40.1 
   1360x768       59.8*    60.0 
   1024x768       60.0 
   800x600        60.3     56.2 
   640x480        59.9 
VGA1 disconnected (normal left inverted right x axis y axis)

arpia

xorg.conf dışında bulduğum şeyleri yazdım denemeniz için fakat önce ben deneyim dedim ve notebook açılmadı :)
Düzelttikten sonra tekrar bakacağım :)

Deadpool

Bildiğim kadarıyla iki ekran kartı bulunan bilgisayarlarda(intel/nvidia ve intel/amd) xorg intele göre ayarlanıyor. Onunda desteklediği en yüksek çözünürlük 1366*768 diye biliyorum. Bu da daha yüksek çözünürlük için sadece harici ekran kartını kullanmanız gerek yani bu çözünürlüğün yukarısına çıkabilmeniz pek mümkün değil gibi ancak belli olmaz belki bir yapan vardır umut fakirin ekmeğidir sonuçta :D.

arpia

Umarım dizüstü bilgisayarın üzerinde ikinci bir işletim sistemi de vardır. Canlı cd ile mount edip chroot falan gerekebilir işe yaramadığı zaman.

Bende de optimus var @Deadpool, ve intel 1920x1080 çalışıyor. Ama arkadaşın dizüstü bilgisayarının ekranı 1366x728 üstünü göstermeyecektir muhtemelen, en azından denemiş oluruz :)

Dünkü denemem sonucu ekran hiç gelmedi :)

osmanpavraz

ikinci bir işletim sistemi yok bilgisayarımda demesem daha iyi galiba o zaman ... :)

arpia

Eğer denerseniz ve işe yaramazsa ekran gelmeyecek ama konsola düşme ihtimaliniz var. Bende hiç açılmadı nedense, Ubuntu kurulum CD'si ile açıp, "/" olan yeri bir yere bağladıktan (mount) sonra chroot ile kök dizin tanımlayıp daha sonra yarattığımız dosyayı silerek normale dönebilirsiniz. Fakat az da olsa tecrübeye dayalı bir risk, seçim sizin.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 01 Ağustos 2013 - 11:55:30

Ctrl+Alt+F1 tuşlarına beraber basıp siyah ekrana düştükten sonra kullanıcı adı ve şifrenizi girin (şifre yazarken gözükmez, merak etme)

sudo killall lightdm
sudo X -configure

Son komut ev dizininize yani bulunduğunuz yere xorg.conf.new diye bir dosya oluşturacak. Onun içeriğini buraya geçer misiniz?

Dosyayı test etmek için,

sudo X -config xorg.conf.new

yaza bilirsiniz. Eğer ekran gelmezse önemli değil, yeniden başlatın bilgisayarı normal açılır.

furkankalkan

sudo find / -name xorg.conf komutu /etc/X11/xorg.conf çıktısını veriyorsa cat /etx/X11/xorg.conf komutunun çıktısını alabilir miyiz ?
Lover
twitter.com/furkan_kalkan1

osmanpavraz

sudo find / -name xorg.conf komutu /etc/X11/xorg.conf çıktısı

[sudo] password for osman:
find: dosya yolları ifadeyi öncelemelidir: komutu
Kullanımı: find [-H] [-L] [-P] [-Oseviye] [-D help|tree|search|stat|rates|opt|exec] [dosyaYolu...] [ifade]

cat /etx/X11/xorg.conf  çıktısı

cat: /etx/X11/xorg.conf: Böyle bir dosya ya da dizin yok

birde benim intel ekran kartım HD3000aynı model kart kullanan arkaşımın ekran çözünürlüğü daha yüksek ayarlar çıkabiliyor  1920*1080 mesela

arpia

Alıntı yapılan: osmanpavraz - 31 Temmuz 2013 - 01:40:26
çıktı bunlar
cp: `/etc/X11/xorg.conf' durumlanamadı: Böyle bir dosya ya da dizin yok

Bu mesajına istinaden zaten xorg.conf yok, biliyoruz.
Son verdiğim kodlarla xorg.conf'u yaratıp denediniz mi?
Eğer denerseniz bi xorg.conf dosyamı olacak.
Ayrıca yarattığı dosyanın içeriğini buraya geçerseniz merak ediyorum.

Alıntı yapılan: osmanpavraz - 01 Ağustos 2013 - 17:15:25
birde benim intel ekran kartım HD3000aynı model kart kullanan arkaşımın ekran çözünürlüğü daha yüksek ayarlar çıkabiliyor  1920*1080 mesela

Bu sadece ekran kartı ile ilgili bir durum değil. Monitörün öyle bir desteği yoksa, ekran kartı ne yapsın. xrandr çıktısında gördüğümüz üzere HDMI çıkışıda yok, VGA çıkışı var, o derece bir performans beklemek yanlış olur.

if