AMD RADEON HD 8730M ekran kartı kurulmuyor

Başlatan secret35, 30 Temmuz 2013 - 06:48:56

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

secret35

Merhaba arkadaşlar 4 aydır Ubuntu kullanıyorum ve ubuntuyu çok sevdim bırakmak istemiyorum ama bazı sorunlarım var. Bilgisayarım çok ısınıyor 2. ekran kartım olan ATI kullanmıyorum bu konularda yardımcı olursanız çok sevinirim.

Ekran kartı modelim : AMD RADEON HD 8730M

Bilgisayarımda çalışan grafik kartı ;

Ek Sürücülerde Yazan Ekran Kartı ;

ve formda anlatılan : http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=37801.0 linkdeki anlatımı aynen uygulama sorunum düzelmedi yardımcı olursanız sevinirim.

MRWhite

Open source driverlar iki ekran kartına destek vermemekte

sudo apt-get update

sudo apt-get install linux-headers-$(uname -r) build-essential dkms

sudo apt-get install fglrx-updates fglrx-amdcccle-updates

sudo aticonfig --initial -f

sudo reboot

sırasıyla bu satırları uygularsanız harici ekran kartını kurabilirsiniz.

secret35

Tüm paneller gitti üst panel sol panel her şey kayıp oldu sistem ayrıntıları açılmıyor

secret35

Merhaba arkadaşlar tüm paneller gitti nasıl geri getirebilirim ? ekran kartı değiştirdikten sonra gitti.

heartsmagic

@secret35, sadece sorununu bilmemiz sana yardımcı olmamıza yetmez. Grafik kartın nedir? Daha önce hangi sürücüyü kullanıyordun? Şimdi kurduğun sürücüyü, nereden, nasıl kurdun? Kurulum nasıl gitti, sorun yaşadın mı yaşamadın mı?

Bu soruları aktarmalısın ki vakit kaybetmeden cevap alabilesin. Fakat grafik kartları bölümlerimize bakarsan hemen hepsi için açık kaynak sürücülere geri dönüş anlatılmakta.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

heartsmagic

İkinci bir başlığa gerek yokmuş şu durumda @secret35, birleştiriyorum başlıklarını.

heartsmagic

Şurası kenarda dursun:
http://xpressrazor.wordpress.com/2013/05/31/fix-catalyst-driver-in-ubuntu-13-04/

Hangi sürücüyü kurduysan kaldırıp şu sürücüyü dene öncelikle:
http://www2.ati.com/drivers/beta/amd-catalyst-13.15.100.1-linux-x86.x86_64.zip

Eğer sıkıntı olursa orada çözümlere bakarız. Bu arada sende çift kart mı vardı? Çıktıyı elle geçtiğin için emin olamıyoruz. Başlık açmadan önce sabit konularımızı gözden geçirmekte fayda var. Lütfen şu konuya bak:
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=33412.0

if

secret35

Merhaba arkadaşlar Ubuntu kullanıyorum gayet memnunum lakin amd radeon 8730M ekran kartım var. Sanırım kurulu değil daha önceden kurmaya çok çalıştım başarılı olmadım formdaki tüm artarnatifleri denedim olmadı. Açıkcası ekran kartımı kuramıyorum ayrıca bazen fan o kadar çok çalışıyorki sessinden rahatsız oluyorum bazen uykudan uyandırıyor. Sebebi nedir acaba ? ayrıca Ekran kartımı kurabilecek kadar bilgisi olan arkadaşvar ise teamviewer ile bilgisayarıma bağlanabilir talep ederse ücret karşılığıda yaptırabilirim.

Ubuntuu 12.04 kullanıyorum

Bilgisayar modelim Dell 5521

secret35

Uzun süre bilgisayar başına geçemediğim için yazamadım

bu linkdeki tüm kodları yazdım : http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=33412.0

Ayrıca Ek sürücülere baktığımda ATI/AMD ekran kartının ayrıntısında ; Bu sürücü etkinleştirilmiş fakat şuanda kullanımda değil yazıyor.

yunusemre@ubuntu:~$ lspci | grep VGA
00:02.0 VGA compatible controller: Intel Corporation 3rd Gen Core processor Graphics Controller (rev 09)
01:00.0 VGA compatible controller: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] Mars [Radeon HD 8730M]
yunusemre@ubuntu:~$ support_test -p
support_test: komut bulunamadı
yunusemre@ubuntu:~$ sudo support_test -p
[sudo] password for yunusemre:
sudo: support_test: command not found
yunusemre@ubuntu:~$ support_test -p --compiz
support_test: komut bulunamadı
yunusemre@ubuntu:~$ jockey-text --list
xorg:fglrx_experimental_13 - ATI/AMD sahipli FGLRX grafik sürücüsü (**deneysel** beta) (Sahipli, Etkinleştirildi, Kullanımda değil)
yunusemre@ubuntu:~$ lspci
00:00.0 Host bridge: Intel Corporation 3rd Gen Core processor DRAM Controller (rev 09)
00:01.0 PCI bridge: Intel Corporation Xeon E3-1200 v2/3rd Gen Core processor PCI Express Root Port (rev 09)
00:02.0 VGA compatible controller: Intel Corporation 3rd Gen Core processor Graphics Controller (rev 09)
00:14.0 USB controller: Intel Corporation 7 Series/C210 Series Chipset Family USB xHCI Host Controller (rev 04)
00:16.0 Communication controller: Intel Corporation 7 Series/C210 Series Chipset Family MEI Controller #1 (rev 04)
00:1a.0 USB controller: Intel Corporation 7 Series/C210 Series Chipset Family USB Enhanced Host Controller #2 (rev 04)
00:1b.0 Audio device: Intel Corporation 7 Series/C210 Series Chipset Family High Definition Audio Controller (rev 04)
00:1c.0 PCI bridge: Intel Corporation 7 Series/C210 Series Chipset Family PCI Express Root Port 1 (rev c4)
00:1c.1 PCI bridge: Intel Corporation 7 Series/C210 Series Chipset Family PCI Express Root Port 2 (rev c4)
00:1d.0 USB controller: Intel Corporation 7 Series/C210 Series Chipset Family USB Enhanced Host Controller #1 (rev 04)
00:1f.0 ISA bridge: Intel Corporation HM76 Express Chipset LPC Controller (rev 04)
00:1f.2 SATA controller: Intel Corporation 7 Series Chipset Family 6-port SATA Controller [AHCI mode] (rev 04)
00:1f.3 SMBus: Intel Corporation 7 Series/C210 Series Chipset Family SMBus Controller (rev 04)
01:00.0 VGA compatible controller: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] Mars [Radeon HD 8730M]
07:00.0 Ethernet controller: Realtek Semiconductor Co., Ltd. RTL8101E/RTL8102E PCI Express Fast Ethernet controller (rev 05)
08:00.0 Network controller: Intel Corporation Centrino Wireless-N 2230 (rev c4)
yunusemre@ubuntu:~$ xrandr
Screen 0: minimum 320 x 200, current 1366 x 768, maximum 8192 x 8192
LVDS1 connected 1366x768+0+0 (normal left inverted right x axis y axis) 344mm x 193mm
   1366x768       60.0*+   40.1 
   1360x768       59.8     60.0 
   1024x768       60.0 
   800x600        60.3     56.2 
   640x480        59.9 
VGA1 disconnected (normal left inverted right x axis y axis)
HDMI1 disconnected (normal left inverted right x axis y axis)
DP1 disconnected (normal left inverted right x axis y axis)
yunusemre@ubuntu:~$

if

Hangi dağıtımın hangi sürümünü kullanıyorsunuz?

secret35

if

@secre35, http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=40112.msg476754#msg476754

Ubuntu 13.10 üzerinde 3.11 sürümü çekirdeği kurduktan sonra en güncel AMD sürücüsünü kurmayı deneyebilirsin.

secret35

if

secret35

Peki tam olarak ne zaman çıkacak ? Ayrıca ekranımın ışığını kısmak istiyorum kısılmıyor kısma animasyonu çıkıyor kısılmıyor :)

if

17 Ekim'de çıkacak. Ekran parlaklığı için xbacklight kullanabilirsiniz. ls /sys/class/backlight ne diyor?

secret35

acpi_video0  intel_backlight

17 ekimi 14 gözle bekliyorum.

if

secret35

if

secret35