Web tasarlama konusunda yeniyim. Tavsiye istiyorum.

Başlatan berat01, 29 Temmuz 2013 - 12:35:41

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

berat01

Merhaba arkadaşlar,

Önümüzdeki bir kaç ay içinde bir internet sitesi yapmam lazım. Bu internet sitesi 3 yıldızlı bir otele ait olacak. Konuyu biraz araştırdım PHP, CSS, HTML gibi çeşitli kavramlar var. http://www.mondpalast.de/www/content.php gibi bir site için HTML bilgisi yeter mi?

CSS yada PHP hangi durumlarda bana gerek olur? Yada başka nelere ihtiyacım var?

Ubuntu da Kompozer diye bir program buldum, sizce yeterli bir program mıdır?

Bir de sitenin online rezervasyon özelliği olmalı bunu yapmayı öğrenmem için bildiğiniz güzel bir kaynak (Türkçe, İngilizce, Almanca) var mı? Rezervasyon esnasında ücretin %10 luk kısmı online ödenecek.

Aslında programlama konusunda tecrübem var, programcı olarak bazı yerlerde çalıştım. Fakat web tasarımı işi ile şimdiye kadar hiç ilgilenmedim. Yardımlarınızı bekliyorum. Şimdiden teşekkür ederim.

gokhanyildiz

Bu siteye müdahale edebilmek için orta seviyede php bilmen yeterli. HTML - CSS için http://www.sercaneraslan.com/css.php adresini dolaşmanı öneririm. Ama birkaç ay dediğin nasıl bir zaman dilimi. 4-5 ay mı 1-2 ay mı. 1-2 ayda 0 bilgi ile başlayıp bu tarz bir internet sitesini yapman zor. Ancak HTML - CSS öğrenip hazır scriptler ile (wordpress, drupal, joomla, cotonti gibi...) bir yerlere belki gelebilirsin ama ihtiyacın olan modülü bulamadığın zaman yine iş php bilgine kalacak. 

berat01

En geç ekim gibi bitirsem çok iyi olur. Yani 2.5 aylik bir süreden bahsediyorum. HTML kodlarını çat pat derslerden biliyorum o kadar :). Ama diğer programlama dilleri ile ugraştıgım için hiç bilmeyen birisi gibi de değilim. PHP yi kurcalamaya yavaştan baslasam iyi olacak o zaman.  http://www.sercaneraslan.com/css.php sitesine bakacağım bu iş için, teşekkürler.

Bu isler icin Kompozer iyi bir program mi peki? Sen hangi programi kullaniyorsun yda kullanirdin?

Bir de bu online ödeme işleri nasıl oluyor?

gokhanyildiz

Ben text editör kullanarak hallederim işimi genelde. Kodlama yapmak için illa şu program olacak diye bir takıntım yok. Ama tavsiye istiyorsan netbeans kullan. Dreamwiever a en yakın program budur. PHP ile bu tarz bir site yapmak istiyorsan 2.5 aydan fazlası gerekli senin için. Önceliğin öğrenmek olsun ama bu işi yapmak içinde farklı arayışlar içine girmelisin. Online ödeme işleri ödeme şekline göre değişir. Kredi kartı'mı yoksa mobil ödeme sistemi mi istiyorsun bunu belirtmen gerek.

Kredi kartı ile ödemede bankadan api alıyorsun kendine. Daha sonra bu api'yi sistemine entegre ediyorsun. Aynı şey mobil ödeme için de geçerli.

tefoski

Web sayfalarınızı kendiniz yapmak isterseniz ;

Yeni başlayanlar için Seamonkey .html editörü
kolay,kullanışlı,işlevsel ve en uygun olanıdır.

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=28373.0
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=15085.0
BirDost

berat01

Kredi kartı ile ödeme diye düşünmüştüm. Önce taslağını halledelim sonra bakarız o zaman ödeme işlemlerine. 2.5 aya taslak çıkarsa sonra yavaş yavaş geliştiririm olmadı. Seamonkey programını deneyeceğim. Cevaplar için sağolun.   :)

tefoski

- Kredi kartı ile ödeme sistemi kurmak,
- Yeni başların çok çalışmasını gerektirir,
- genelde bu türden işler HTML sayfaları içinde veya PHP sayfaları olarak,
- PHP programlama dili ile inşa edilirler.
- E - Dükkan olarak adlandırılan türden çalışmalar yapabilmek için,
- Burayı ( OpenCart ) burayı ( Türkçe Destek ) inceleyin...   
BirDost

berat01

@tefoski: Teşekkür ederim. Linkleri inceleyeceğim.

ersinkandemir

Yeni başladığınız bir dilde ödeme sistemi olan bir site oluşturmak zor olacaktır. PHP'yi düz haliyle kullanırsanız acemi olduğunuz için pek çok güvenlik açığı verebilirsiniz. Güvenlik açığı olmasa da buglar olacaktır. İlk proje için zor bi' script doğrusu.

Laravel gibi PHP çatılarına yönelebilirsiniz belki. Tabii bir çatı kullanmadan önce temel PHP bilgisi almalısınız.

Tasarım için ise Twitter Bootstrap kullanabilirsiniz. 3. versiyonu da çıkmış. Ufak-tefek renk değişiklikleriyle güzel şeyler çıkartabilirsiniz.
Where there's a shell, there's a way.

berat01

Zor bir yola girdim demek. Öncelikle sitenin ana hatlarını oluştururum o zaman. Gerisi sonra yavaş yavaş olur umarım. Bu gün CSS öğrenmeye başladım biraz. Sonra temel PHP konularına bakacağım.

Kredi kartı işine girersem, güvenlik açıklarını azaltacağım konuları da sonra araştırırım. Güvenlik açıklarını minimum seviyeye getirmek için önerebileceğiniz kaynaklar var mı?  Mecbur okuyup araştırıp bir şeyler çıkarmaya çalışacağım, o yüzden bildiğiniz güzel kaynaklar varsa sevinirim. Güzel kaynaklar işi yarı yarıya kolaylaştırıyor :) Tabi aldığım yardımlardan yola çıkarak ödeme işlemlerini ertelemeye karar verdim.

ersinkandemir

PHP'de güvenliğin temel kuralı dışarıdan gelen verileri kontrol etmeden kullanmamaktır.

Şu slayta göz atabilirsiniz: www.webguvenligi.org/docs/izmir/oguzhan_php.ppt‎
Where there's a shell, there's a way.

berat01

kypdk

Alıntı yapılan: berat01 - 29 Temmuz 2013 - 12:35:41
Merhaba arkadaşlar,

Önümüzdeki bir kaç ay içinde bir internet sitesi yapmam lazım. Bu internet sitesi 3 yıldızlı bir otele ait olacak. Konuyu biraz araştırdım PHP, CSS, HTML gibi çeşitli kavramlar var. http://www.mondpalast.de/www/content.php gibi bir site için HTML bilgisi yeter mi?

CSS yada PHP hangi durumlarda bana gerek olur? Yada başka nelere ihtiyacım var?

Ubuntu da Kompozer diye bir program buldum, sizce yeterli bir program mıdır?

Bir de sitenin online rezervasyon özelliği olmalı bunu yapmayı öğrenmem için bildiğiniz güzel bir kaynak (Türkçe, İngilizce, Almanca) var mı? Rezervasyon esnasında ücretin %10 luk kısmı online ödenecek.

Aslında programlama konusunda tecrübem var, programcı olarak bazı yerlerde çalıştım. Fakat web tasarımı işi ile şimdiye kadar hiç ilgilenmedim. Yardımlarınızı bekliyorum. Şimdiden teşekkür ederim.

kompozer hiç bir işe yaramaz artık table ile site tasarımında seo puanin çok düşüyor
kodları kendin yazmalısın div üzerinden -kate gedit vs farketmez
ama tekerleği yeniden keşfetmene gerek yok drupal, joomla biçilmiş kaftan
drupal'in hazir Türkiye bankaları için entegreli ishopping distrosu var (tavsiye edilen)
drupal'in mantalitesi biraz zordur ama cok esnektir
çok güvenlidir nasa, beyaz saray bir çok alışveriş sitesi drupal'dir
sana düşen template yapacaksin ve içerik gireceksin
cms ile yaparsan içerik güncelleme cok kolay

öncelikle lamp kurulumu yap local'de akabinde drupal kur ve template editle css düşünüldüğü gibi roman okur gibi öğrenilmez ne yapmak istiyorsun ona istinaden araştıracaksın w3c standartlarına gore
tabi çizim için gimp yeterde artar. gimp kullanacaksan elimdeki free fontlari ve fırcalari ve onlarca script'i gonderirim cok pratik button yapimi efeckt uygulamasi ile cok pratik
vectorel cizimler için inkscape arada lazım oluyor örneğin logo tasarımlarında
kendi sunucum var sana web alanı veririm ordan beraberde calisabilriz

şimdilik aklıma gelenler bunlar

kadir.uysal57

Yorumları biraz okudum herkes cok güzel bilgilendiri yorum yapmış benim yorumum;
  1-)önce kağıt üzerine bi taslak cıkarman gerek ve kodlamaya geçtiğinde işinin kolay olması için
  2-) html temelini ögrenmen gerek
  3-) css kodları ögrenmen gerek
  4-) yerel css,harici css, genel css ögrenmen gerek ve nasıl uygulandıgını kavraman gerek burası sana zor gelebilir biraz uzun uzun kod yazmanın başlangıçları olacak
  5-) sonra da veritabanı bağlamayı ögrenmelisin(Eğer buradan yapılan  rezervasyonun başka birisi tarafından dolu gözükmemesi için vb )
  6-) hayata geçirmek için son dokunuşları yapman
        ve güzel bi siteye sahip olacagına eminim :D
eğer bu dediklerime ulaşmak istiyorsan milli eğitim tarafından yayınlanan mödüllere bakabilirsin güzel anlatım yapılmış işine yarıyacak herşeyi bulabilirsin eminim :) kolay gelsin şimdiden

neynefes

Eski bir başlığa bir heves cevap verilmiş :) Bence silmenize gerek yok. Dursun başka arayanlar için bilgi niteliğinde olur.

kadir.uysal57

Alıntı yapılan: neynefes - 17 Aralık 2015 - 20:16:34
Eski bir başlığa bir heves cevap verilmiş :) Bence silmenize gerek yok. Dursun başka arayanlar için bilgi niteliğinde olur.

aynen oyle oldu tarihe bakmayınca bir hevesle .s.s.s silmiyeceğim zaten  boyle bi konuya ihtiyacı olan olursa bakar... :D

mayur

[mention=475391]@gokhanyildiz[/mention]

Hey,
Ben de bir başlangıç için serbest çalışan bir şirket olarak tasarım yapmak ve çalışmak için yeni biriyim. Onların içeriğini yazdım ancak sorun, içeriğin çok kalın olması ve bir taşınabilir aygıtta pek kullanıcı dostu olmaması.
Bu sayfada, mobil cihazlarda daha çekici kılmak için bazı tasarım değişiklikleri önerebilir misiniz?

Herhangi bir yardım takdir edilecektir.