[Çözüldü] Ubuntu yükledikten sonra Windows'ın açılmaması

Başlatan pilock, 28 Temmuz 2013 - 00:04:53

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

pilock

ubuntu'yu 'nomodeset' seçeneğiyle kurdum. bilgisayarı yeniden başlattığımda grub ekranıyla karşılaşmıyoumr, boş eflatun bir ekran ve ardından ubuntu açılırkenki logoyla karşılaşıyordum. ubuntu'da sıkıntı yoktu. şurada (http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=38133.msg457791#msg457791) yazanı live cd ile değil de sistemde çalışan ubuntu üzerinde yaptım ve bilgisayarı yeniden açtığımda 'boot failure......' -devamını hatırlamıyorum- uyarısı ile karşılaştım. ubuntu'yu yeniden kurdum ve 'boot failure' hatası değişmedi. bios'a girip hdd'den *önyükleme yaptım. bir hatayla karşılaşmadan ubuntu'ya geçebildim.

bilgisayarı canlı cd ile başlatınca karşıma arayüz çıkmıyor. terminal çıkıyor. 'boot-repair'i terminalden çalıştırmayı denersem sorun çözülebilir mi?

sudo fdisk -l komutu da şöyle:
WARNING: GPT (GUID Partition Table) detected on '/dev/sda'! The util fdisk doesn't support GPT. Use GNU Parted.

Disk /dev/sda: 750.2 GB, 750156374016 bytes
255 heads, 63 sectors/track, 91201 cylinders, toplam 1465149168 sektör
Units = sektör of 1 * 512 = 512 bytes
Sector size (logical/physical): 512 bytes / 4096 bytes
I/O size (minimum/optimal): 4096 bytes / 4096 bytes
Disk kimlikleyicisi: 0x0c6f28dd

Aygıt Açılış    Başlangıç     Bitiş  BlokSayısı Kml Sistem
/dev/sda1               1  1465149167   732574583+  ee  GPT
Partition 1 does not start on physical sector boundary.

Disk /dev/mapper/cryptswap1: 2047 MB 2047868928 bayt
255 heads, 63 sectors/track, 248 cylinders, toplam 3999744 sektör
Units = sektör of 1 * 512 = 512 bytes
Disk kimlikleyicisi: 0xabfba587

/dev/mapper/cryptswap1 diski geçerli bir disk bölümleme tablosu içermiyor

heartsmagic

boot-repair uygulamasının uçbirim desteği varsa deneyebilirsin. Diskin GPT olarak görünüyor, bir de üzerine şifreleme var mı acaba?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

pilock

@heartsmagic, sanırım boot-repair uygulamasının uçbirim desteği yok. disk üzerine bir şifreleme yapmadım. olup olmadığı nasıl öğrenilir bilmiyorum.

ayrıca boot-repair'i konsoldan çalıştırdım. bilgisayarı yeniden açtığımda 'secure boot' uyarısı ile karşılaştım. secure boot'u kapatıp tekrar bilgisayarı açtığımda bu sefer de 'efidisk read error' uyarısı ile karşılaştım ve her iki sisteme de giremedim. Windows'la recovery yapıp fabrika ayarlarına döndürdüm bilgisayarı ve tekrar ubuntu kurdum. şimdi de ubuntu'ya ulaşamıyorum. doğrudan windows açılıyor. sorun nedir? grub2'nin yüklenmemiş olması olabilir mi ki fabrika ayarlarında ilk kurduğumda ubuntu'yu, doğrudan ubuntu açılıyordu.

bir de bios'tan sistem boot seçeneklerine girdiğimde hdd kısmında 'toshiba mq01abd075(s1)' yazıyor. windows sda1'de kurulu. ubuntu sda7'de. parantez içerisindeki 's1' sistemin doğrudan sda1'den önyüklendiğini belirtiyor olabilir mi? öyleyse bunu nasıl değiştirebiliriz? değilse, boot-repair benzeri bir yöntemle grub'u nasıl onarabilirim?

not: ekran kartımın linux sürücüsü olmadığı için-galiba- canlı cd grafik arayüz olarak çalışmıyor. terminal arayüz olarak çalışıyor.

heartsmagic

Makinede UEFI var mı? Eğer varsa UEFI için yazılmış forum başlığımıza veya Wiki maddemize bakabilirsin.
Grafik kartının sürücüleri neden yok, nedir modeli?

pilock

uefi var ve deaktif edilemiyor. grafik kartı amd hd 7610 m. uefi makalesini okudum. ancak sorunum boot-repair'la. çünkü boot-repair'i çalıştırabilmek için canlı cd'yi takıp masaüstüne geçmemiz gerekiyor. bense terminale düşüyorum. grafik arayüze ulaşamıyorum.

heartsmagic

Uçbirim dediğin senden kullanıcı girişi beklediği bir yer mi?
nomodeset parametresi ile açılıyor mu denedin mi Canlı CD?

pilock

canlı cd ile açınca mor bir ekran geliyordu. canlı cd'yi nomodeset parametresi ile açınca da uçbirim geliyor karşıma. uçbirim dediğim yerde kullanıcı girişi beklenmiyor. ubuntu kullanıcısının oturumu açık bir şekilde komut satırında geliyordu.

uefi seçeneğini kapabildim. böylece nomodeset parametresini kullanmadan canlı cd'yi grafik arayüzle açabildim ve boot-repair'i kullandım. şimdiyse, uefi modunda açınca makinayı direk windows açılıyor. uefi modu kapalı olarak açınca boş siyah bir ekranda 'GRUB>' yazısı çıkıyor ve hiçbir şey yazılamıyor.

boot-repair'ın bana verdiği link:
paste.ubuntu.com/5934150

heartsmagic

Açıkçası UEFI ile çok uğraşmadığım için sorunu uzaktan tahmin etme yöntemiyle tespit edemiyorum. Boot-repair ile bir defa daha denenmesi önerilmiş bizim Wiki'mizdeki maddemizde. Eğer o da işe yaramazsa diğer kurulum seçenekleri var hemen altında.

pilock

grub'u güncelleyebildim. makina uefi modundayken açılışta grub menüsü geliyor ve windows 8 de ubuntu da görünüyor. windows'u açabiliyorum ancak ubuntu'yu açmaya çalıştığımda yanıp sönen mor bir ekranla karşılaşıyorum. bu ekranla ubuntu'yu kurmaya çalıştığım ilk zamanda da karşılaşmış ve öneriniz üzerine 'nomodeset' seçeneğiyle kurabilmiştim. ancak şimdi normal bir şekilde açmaya çalıştığımda da 'nomodeset' seçeneğiyle de açamıyorum.

grub'u boot-repair aracılığıyla onarırken çekirdek önyükleme seçeneği olarak 'nomdeset' seçeneğini seçerek onarmıştım. sorun bundan kaynaklanmış olabilir mi?

ekleme:
ubuntu'yu uefi değil de csm modunda kurdum tekrar ve doğrudan ubuntu açılıyordu. haliyle grubu yeniden güncelledim. uefi modunda grub menüsünden windows'a ulaşabiliyorum. ubuntu için sorun aynı şekilde devam etmekte.

csm modunda başlatınca makinayı şu hatayı alıyorum:
error: incalid arch independent ELF magic
grub rescue>_

uefi modunda nomodeset seçeneğiyle başlatmaya çalışınca ubuntu logosu geliyor ama açılmıyor. arkada yazansa şu:
stopping System V runlevel compatibility

burk

sudo fdisk -l komutu canlı CD ile açtığınız sistemden mi alındı?

pilock

@burk, hayır. makinadan ubuntu'ya girebildiğim zaman -o zaman windows'a girilmiyordu.- aldım. eğer canlı cd ile de yazmak gerekiyorsa onu da denerim.

burk

sudo fdisk -l  çıktısına göre csm için bir deneme yapalım.

pilock

@burk, csm'de komutun çıktısı:
ubuntu@ubuntu:~$ sudo fdisk -l

WARNING: GPT (GUID Partition Table) detected on '/dev/sda'! The util fdisk doesn't support GPT. Use GNU Parted.

Disk /dev/sda: 750.2 GB, 750156374016 bytes
255 heads, 63 sectors/track, 91201 cylinders, total 1465149168 sectors
Units = sectors of 1 * 512 = 512 bytes
Disk identifier: 0x0352b6a5

Device Boot      Start         End      Blocks   Id  System
/dev/sda1               1  1465149167   732574583+  ee  GPT
Partition 1 does not start on physical sector boundary.

burk

Çalışan sistem ile uçbirimi açın ve şu komutu uygulayın;
sudo grub-install --force --boot-directory=/mnt /dev/sda
Çıktı olarak şunları görürseniz muhtemelen işlem başarıyla geçmiş demektir;
/usr/sbin/grub-setup: warn: This GPT partition label has no BIOS Boot Partition; embedding won't be possible!.
/usr/sbin/grub-setup: warn: Embedding is not possible.  GRUB can only be installed in this setup by using blocklists.  However, blocklists are UNRELIABLE and their use is discouraged..
Installation finished. No error reported.

pilock

@burk, çalışan sistem derken canlı cd ile değil makinadaki kurulu sistemden değil mi? bir de uefi modunda mı yapacağım? çünkü, csm modunda kurulu sistem grub rescue'ya düşüyor.

burk

Hayır, kurulum CD'inde yüklemeden dene seçeneği var, onunla sistemi başatıp dediğim işlemi orada açtığınız uçbirimde gerçekleştireceksiniz.

pilock

@burk, çalışan cd'yi önce uefi modunda 'nomodeset' seçeneğiyle açtım; böyle açınca canlı cd'yi grafik arayüz gelmiyor. direk linux arayüz geliyor. daha sonra da csm modunda açtım; böyle açınca grafik arayüz geliyor. ikisinde de aldığım hata aynı:
/usr/sbin/grub-probe: error: cannot find a device for /mnt/grub (is /dev mounted?).

grub bulunamadı diyor ama ben windows'u açarken grub menüsünden açıyorum ki menüde ubuntu da görünüyor.

burk

@pilock sanal sistemden açtığımız için bulamıyor, şimdi kurulu sistemde çalıştırdığınızda  gelen kurtarma ekranından şu komutu verin;
sudo grub-install /dev/sda1

Daha sonra ilk komutu şu şekide değiştirelim;
sudo grub-install --force --boot-directory=/mnt /dev/sda1

pilock

@burk, komutların sonucu:
Installition finished. No reported.

ancak hata aynen devam ediyor; csm modunda 'grub rescue'ya, uefi modunda 'nomodeset' seçeneğiyle de linux ekranına düşüyorum. grafik arayüzüyle açmaya çalışınca 'Starting CUPs printing spooler/server' yazıyor ve öylece kalıyor.

sonuçta, grub menüsü var. işletim sistemleri de görünüyor. windows'a ulaşabiliyorum. ubuntu'ya da linux terminal satırını kullanmak şartıyla ulaşabiliyorum. sorun ekran kartından kaynaklı olabilir mi? çünkü, sadece ekran kartı işlevini yerine getirememiş oluyor.

burk

Bu arada  linux ekranından kastınız nedir? Uçbirim mi yoksa sistemin kendisi mi?

pilock

sistemin kendisi. unity'de uçbirimi açtğınızı düşünün. benim karşıma sadece uçbirim geliyor. normalde grafik ayayüzde kullanıcı giriş ekranında şifre soruluyor ama bende
siyah bir ekranda 'ubuntumob login:' diye kullanıcı adını ardından şifreyi soruyor; bunları girince de
hasan@ubuntumob:~$'a geçiyor. yani ubuntu açılıyor ama hiçbir grafik arayüz olmadan.

if

@pilock, eğer Ubuntu'yu UEFI açık şekilde yüklerseniz sürekli böyle kullanmalısınız, CSM dediğiniz şekilde yüklerseniz sürekli böyle kullanmalısınız. UEFI'yi bir açıp bir kapatıp kullanmaya çalışmayın. Boot-repair için de aynı şey geçerli, UEFI kurulum yaptıysanız ona göre Grub'u onarır. Ondan sonra UEFI'yi kapatırsanız Grub'a ulaşamazsınız.

Makinanın marka ve modeli nedir? Güvenli Önyükleme (Secure Boot) var mı? Açık mı? 64 bit Ubuntu kullanıyorsunuz değil mi?

pilock

@if, ubuntu'yu csm modunda kurdum. doğrudan ubuntu açılıyor ve uefi seçtiğimde grub rescue'ya düşüyordu. yine csm modunda boot-repair-disk' i taktım onardım. bu sefer de csm modunda grub rescue'ya, uefi modundaysa her şey normal grub menüsünden ubuntu'ya da windows'a da giriliyor ama ubuntu grafik arayüzsüz.

makinanın marka ve modeli: toshiba satelitte c855-26r
secure boot var. kapatmıştım. 64 bit ubuntu kullanıyorum.

sonuçta, makinayı windows'u da kullanabilmek için uefi modunda kullanmam gerektiğinden ubuntu'yu tekrar uefi modunda kurmam gerekiyor ama uefi kurulumu yaptıktan sonra da bozulan grub'u onarmak için canlı cd kullanmam lazım. canlı cd'yi de csm modu dışında hiçbir seçenekle kullanamıyorum. o zaman ne yapmam lazım?

ekleme:
ubuntu'yu uefi modunda 'nomodeset' seçeneğiyle kurdum. makinayı yine uefi modunda açınca 'grub rescue'ya düştüm. haliyle boot-repair-disk'i taktım ve grub'u onardım. ancak ubuntu'ya grafik arayüzüyle ulaşamama sorunum devam ediyor.

if

@pilock, yine nomodeset parametresiyle açmaya çalışın.

pilock

@if, nomodeset'le açınca ekranda yazılar akmaya başlıyor ve 'ubuntumob login:' geliyor kullanıcı adı ve şifreyi girince hesabıma giriş yapabiliyorum ama metin tabanlı. grafik arayüz yok.

aynı şekilde ekranda yazılar akarken aşağı yönlü ok tuşuna basınca ubuntu açılırkenki grafik arayüzünde bekleme ekranı çıkıyor ardından da tekrar metin ekranına geçiyor. burada da şöyle bir şey yazıyor: 'stopping System V runlevel compatibility' ve donuyor. o kadar beklememe rağmen hiçbir hareketlilik yok.

benim kanaatim ekran kartı işlevini yerine getiremiyor. windows'dan bakınca ekran kartım radeon 7610m, linux'tan bakınca 6310m olarak görünüyor. sorun buradan kaynaklı olabilir mi?