Chromium tarayıcısında Flash Video izlerken DONMA Problemi

Başlatan welldive, 27 Temmuz 2013 - 11:44:35

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

welldive

Chromium tarayıcısında Flash Video izlerken donma problemi yaşıyorum ve bilgisyarım kilitleniyor, restart etmek zorunda kalıyorum. Sizce sorum nereden kaynaklanıyor. Ekran kartımın sürücüsü : nvidia 310.16

lspci | grep VGA çıktısı : VGA compatible controller: NVIDIA Corporation GT216M [GeForce GT 240M] (rev a2)

heartsmagic

Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

welldive

Evet, dün yada önceki gün bir güncelleme geldi ve bende yükledim

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 27 Temmuz 2013 - 11:50:04

Version 28.0.1500.71 Ubuntu 12.04 (28.0.1500.71-0ubuntu1.12.04.1)

burak öztürk

Kendi gözlemlerime göre Chrom tarayıcılar sık sayılabilecek bir güncelleme sıklığına sahip ve bu sıklığa pararlel olarak yeni sürüme güncellenmediğinde flash tarafında sıkıntı yaratıyor. Ben ne zaman Chrom ile flash problemi yaşasam yeni bir güncellemenin zamanının geldiğini anlıyorum ve çok geçmeden de güncelleme kullanılabilir durumda oluyor zaten.

welldive

Daha yeni güncelleme geldi sorunun başka birsey olduğu kanaatindeyim

burak öztürk

Aynı model ekran kartını kullanıyoruz. Ancak ben 313,30 sürücüsünü kullanıyorum. Sıkıntı yaşamıyorum.
Faydası olur mu bilmiyorum ama eğer denemek isterseniz sürücüyü 313,30'a yükseltebilirsiniz. Bunu yazılım kaynaklarında ek sürücüler sekmesinden kolayca yapabilirsiniz.

welldive

nvidia nın en son sürümü olan 319 u yükledim ppa ile fakat anlamadığım bir olay nvidia x server settings de driver versionu olarak 310 gözüküyor, bunun için bir yöntem varmı ?

burak öztürk

Nvidia Settings'e ait sürüm numarası olabilir. Sürücüyü öğrenmek için şu çıktılara bir bakmak lazım;
glxinfo | grep render
glxinfo | grep version

welldive

glxinfo | grep render
direct rendering: Yes
OpenGL renderer string: GeForce GT 240M/PCIe/SSE2
    GL_NVX_conditional_render, GL_NVX_gpu_memory_info,
    GL_NV_blend_square, GL_NV_complex_primitives, GL_NV_conditional_render,
    GL_NV_parameter_buffer_object2, GL_NV_path_rendering,
    GL_OES_element_index_uint, GL_OES_fbo_render_mipmap,
    GL_NVX_conditional_render, GL_NVX_gpu_memory_info,
    GL_NV_blend_square, GL_NV_complex_primitives, GL_NV_conditional_render,
    GL_NV_parameter_buffer_object2, GL_NV_path_rendering,
    GL_OES_element_index_uint, GL_OES_fbo_render_mipmap,

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 27 Temmuz 2013, 21:26:57

glxinfo | grep version
server glx version string: 1.4
client glx version string: 1.4
GLX version: 1.4
OpenGL core profile version string: 3.3.0 NVIDIA 310.14
OpenGL core profile shading language version string: 3.30 NVIDIA via Cg compiler
OpenGL version string: 3.3.0 NVIDIA 310.14
OpenGL shading language version string: 3.30 NVIDIA via Cg compiler

burak öztürk

@welldive, sürücünüz hala 310.14 olarak görünüyor. Yani sürücü 319 değil.

welldive

FireSwords

welldive

heartsmagic

Chrome ile sorun var mı?
Günlük bir PPA mı takip ediyorsun?

welldive

heartsmagic

Chromium'un ev dizinin içindeki gizli .config dizini içinde bir dizini olacak. Orada Chromium'un dizini vardır, onu ismini Chromium kapalıyken değiştirip yani yedekleyip sonra Chromium'u tekrar açıp bir dener misin?

welldive

heartsmagic, sanırım bu yönteminiz işe yarıyor fakat biraz daha deneyip sonuca göre çözüldü ibaresini koymayı planlıyorum

KemalALKIN

Kardeşim benim izlenimim veya benim sisteme göre izlenimim; Chrome (entegre/gömülü flash player) dışındaki diğer tarayıcılarda Adobe Flash Player içerikleri Windows sistemde bile (Windows için güncel sürüm olmasına rağmen) kasıntı vesayre yaşatıyor. Bu yüzden Chrome kullanıyorum. Sanırsam Chromium ilede Chrome gibi olmuyor Flash Player çünkü gömülü değil. Google optimize edip gömüyor sanırım içerisine :).

Not: Bios ayarlarımda HPET MODE = Enabled yani açık iken kasıyorlardı Chrome harici ama kapalı iken denemedim. Eğer sizin bios ayarlarınızda hpet varsa disabled yapıp kapatın. Bende Windows ve oyunlar hızlandı diğer sistemleri ise test etmedim daha :). Belkide ondan olabilir. Bir tavsiye.
www.tckemal.ist

decent

welldive

@decent

Selamlar, hayır üstadım öyle kullanmıyorum.

KemalALKIN

www.tckemal.ist

if

@welldive, donanım ivmelemesini kapatınca durum nedir?

welldive

@if, Donanım ivmelemesi dediğiniz olayı anlamadım

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 06 Ağustos 2013 - 13:23:59

Alıntı yapılan: KemalALKIN - 05 Ağustos 2013 - 22:40:53
Alıntı yapılan: welldive - 05 Ağustos 2013 - 14:27:14
@decent

Selamlar, hayır üstadım öyle kullanmıyorum.

Önerimi denediniz mi ?

Evet denedim ve chrome ile bir sorun yok fakat Chromium ile ilgili sorun devam ediyor...

if

Donanım ivmelemesi Firefox'ta bulunuyor gerçi, karıştırmışım. Forumda flash sorunu için başka çözümler de var onlara bakın.

welldive

Alıntı yapılan: if - 06 Ağustos 2013 - 23:51:06
Donanım ivmelemesi Firefox'ta bulunuyor gerçi, karıştırmışım. Forumda flash sorunu için başka çözümler de var onlara bakın.

Forumu inceledim fakat bana uygun bir çözüm üretemedim, chrome ile yoluma devam edeceğim bakalım umarım bir sıkıntı çıkmaz