[Çözüldü] if komutu kullanımı

Başlatan rigormortis93, 27 Temmuz 2013 - 10:51:29

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

rigormortis93

arkadaslar bu if komutuna ihtiyaç duydugumu biliyorum. ama nasıl kullanacagımı anlayamadım. simdi elimde bir metin dosyası var. bunun içinde tamam yazıyo. benim yapmak istediğimde terminali kullanarak "Tamam" yazıyorsa xdotool'u kullanarak 341:216 koordinatına tıkla. tamam yazmayan tum durumlarda birsey yapmadan devam etsin. ornek kodumu paylasıyım. hatayı anlamadım :(

if [ "cat /home/fatih/Masaüstü/cc2c.txt" = "Tamam" ]; then xdotool mousemove 341 216; xdotool click 1;  fi

komut sonucunda hiçbirsey yapmıyo

heartsmagic

"cat /home/fatih/Masaüstü/cc2c.txt"

komut yürütmez, şu şekilde dene:

`cat /home/fatih/Masaüstü/cc2c.txt`

Dikkat et, normal tırnak değil buradaki, AltGr ile yapılan ve ; tuşunun olduğu yerdeki tırnak.

Bu tırnakla yapmak istemiyorsan daha "modern" yolla

$(cat /home/fatih/Masaüstü/cc2c.txt) şeklinde yapabilirsin.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

rigormortis93

malesef olmadı :( rica etsem kodun son halini yazarmısınız? bir txt dosyası olusturup deneyebilirseniz birde mukemmel olur. bende hata verince ne yapacagımı bilmiyorum.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 27 Temmuz 2013 - 13:29:18

yaptım :D cok sağolasın abicim yardımın için. cözüldü olarak etiketlemeyi bilmiyomda sorun olmaz inşAllah :)

travego0403

"Matematik bir dildir ve bu dilde şairlere fizikçi denir." Richard Feynman

rigormortis93

dostlarım heartsmagic. yeni basladıgım için cok sık anlamadıgım sey oluyo. türkçe kaynakta yok pek ubuntuya dair. takıldıgımda direk size ulasabileceğim bi yol bulsak? facebook e mail filan. simdi her sorunumada konu acmak olmaz.

arpia

Her sorununuz için konu açmanız neden olmasın. Tabii ki de olur. Burada yardımcı olacak bir çok gönüllü arkadaş var.
Sizin isteğiniz biraz kişiye özel hizmet olmuş gibi :)

rigormortis93

valla o zaman siz istediniz bunu :D

bu arada son kodum su sekildeydi

if [ `cat cıktı.txt` = $(cat tamam.txt) ]; then xdotool mousemove 70 340; else rm cıktı.txt; fi

burk

heartsmagic

`cat falanca` ile $(cat falanca) aynı işi görür orada, ayrı ayrı kullanmana gerek yok.

Bu şekilde sorunun çözüldü değil mi şu an etiketlediğine göre?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

rigormortis93