C ile Web Yayını Yapın

Başlatan egcodes, 26 Temmuz 2013 - 22:42:02

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

egcodes

Basit web yayını yapmak için geliştirilmiştir. Programın tek amacı kendi açtığı porta (web yayını için çoğunlukla 80. port) gelen isteklere, web dosyasını yollamak. Basit olarak isteği alır ve 200 OK HTTP kodunu yollar ve ardından web sitesini yollar. Bunları soket programlama ile yapar.

Test ettiğim Chrome, Firefox gibi tarayıcılarda başarı ile çalıştı. Üstelikte web yayını olarak Facebook sitesinin bir kopyasını indirerek test ettim. Şu an kendi sunucumda en azından Facebook'un ana sayfasının yayınını yapabiliyorum :)

Program özgür ve aşağıdaki depodadır.

Blog : http://egcodes.blogspot.com/2013/07/c-program-ile-web-sitesi-yayn-yapn.html

Depo: https://github.com/egcodes/kurtcudukkani

1f u c4n r34d th1s u r34lly n33d t0 g37 l41d

plymouth

Selam

Soket programlama için yazdığınız kodu merak ettim. C'de IP network, TCP, UDP gibi kavramları nasıl daha iyi öğrenebilirim? Beej'in ağ programlama kitabı dışında tavsiyeniz var mı?
This life is not the real thing.
It is not even in Beta.
If it was, then OpenBSD would already have a man page for it

travego0403

Alıntı yapılan: plymouth - 27 Temmuz 2013 - 01:01:05
Selam

Soket programlama için yazdığınız kodu merak ettim. C'de IP network, TCP, UDP gibi kavramları nasıl daha iyi öğrenebilirim? Beej'in ağ programlama kitabı dışında tavsiyeniz var mı?

İngilizce biliyorsanız çok güzel kitaplar var.
"Matematik bir dildir ve bu dilde şairlere fizikçi denir." Richard Feynman

egcodes

Alıntı yapılan: plymouth - 27 Temmuz 2013 - 01:01:05
Selam

Aslında bu programda C ile soket programlama olaylarının TCP kısmının %90'ı var. C ile soket programlamada fonksiyonlar benim bildiğim kadarı ile 10 tane civarındadır.

Zaten soket programlamının temeli de TCP yada UDP  (Raw sokette vardı yanılmıyorsam) için soket aç,kapat - bağlantı kabul et, etme - veri gönder,oku - blocking-nonblocking soketler üzerinedir. Daha gelişmiş kodlar yazmak için sisteme uygun soketleri bilmek, programın amacına uygun soketleri kullanmak ve optimizasyondur. Bunlar ile ilgili kendinizi geliştirmek için de kod okumak ve yazmak gerekir.

En azından ben zamanında öyle yapmıştım. Bu arada ben de Beej dökümanından öğrenmiştim bunu.
1f u c4n r34d th1s u r34lly n33d t0 g37 l41d

plymouth

Evet Beej gerçekten güzel bir kaynak.
This life is not the real thing.
It is not even in Beta.
If it was, then OpenBSD would already have a man page for it

blackwidow

Allah bilir bunu yazarken Fork  , Pipe , ve Paralel programlamayla ne savaşmıssınızdır :D