[Çözüldü] Kurulum sonrası açılma problemi [UEFI]

Başlatan gokhanyildiz, 26 Temmuz 2013 - 11:23:11

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 5 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

gokhanyildiz

Ubuntu 13.04'ü sorunsuz bir şekilde kurduğumu düşünüyordum taa ki yeniden başlattığımda 'No boot disk has been detected or the disk has failed.' hatasını görene kadar. Aynı dvd ile notebook'a kurulum yaptım herhangi bir problem yok ama yeni gelen masaüstü freedos bilgisayara kurulumda böyle bir problemle karşılaştım. Sorunu forumda arattığımda http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=32202.0 konusunda sorunu yaşayan kişi bir çözüm sunmuş ama aynı sonuca ben ulaşamadım. Elime ilk defa freedos bir bilgisayar geçti kurulum sırasında harddisk i sil ve yeni ubuntu kur seçeneği üzerinden gittim. Acaba başlangıçta okuması gereken birkaç dosya vardıda onları mı sildim diye düşündüm ama böyle birşeyi düşünmek saçma olabilir diye de aklımdan geçmedi değil. Bu problemi nasıl halledebilirim?

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 26 Temmuz 2013 - 12:05:39

http://askubuntu.com/questions/282576/ubuntu-installed-cant-boot buradaki işlemi yapınca açılıyor ama yeniden başlatınca tekrar aynı işlemi yapmak zorunda kalıyorum...

heartsmagic

UEFI mi var makinede? Freedos ile gelen makinede ne işi varmış? Wiki'mizdeki UEFI maddesine bakabilirsin. Forumda da arama yapabilirsin bu konu hakkında. Ancak UEFI olduğundan emin olmak lazım.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

gokhanyildiz

Alıntı yapılan: heartsmagic - 27 Temmuz 2013 - 08:05:03
UEFI mi var makinede? Freedos ile gelen makinede ne işi varmış? Wiki'mizdeki UEFI maddesine bakabilirsin. Forumda da arama yapabilirsin bu konu hakkında. Ancak UEFI olduğundan emin olmak lazım.

Evet var. Açılışta ESC tuşuna basıp içinde UEFI ayarlarına giriyorum.

heartsmagic

O zaman forumdaki veya Wiki'deki UEFI konusuna bir bak.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

okayokay

bilgisayarını kurulum yaptıktan sonra live olarak çalıştırmaya devam et (eğer kurulumdan sonra bişi silmedinse aynı şekilde sadece live aç) 

sudo add-apt-repository ppa:yannubuntu/boot-repair && sudo apt-get update
sudo apt-get install -y boot-repair && (boot-repair &)

bu komutları ver boot-repair programı üzerinden bir ayar yapman gerekmiyor direk 
"Recommended repair" butonuna bas ardından yeniden başlat

uefi olsa da olmasa da çalışacaktır. 

bu arada
uefi yi bios dan kapatabilirsin.
Okay OKAY

arpia

Alıntı yapılan: okayokay - 27 Temmuz 2013 - 12:37:43
bu arada

@MaTh1ens,
Eğer kurulumu UEFI olarak yaptıysanız, UEFI BIOS üzerindne kapatırsanız çalışmaz. UEFI açık olduğuna göre muhtemelen UEFI kurulum yaptınız.
Bu durumda boot seçeneklerine girdiğiniz zaman (UEFI BOOT) Ubuntu'yu görüyor musunuz? Eğer en üst sırada görmüyorsanız Ubuntu'yu en üste almak sorunu çözecektir.

gokhanyildiz

Alıntı yapılan: okayokay - 27 Temmuz 2013 - 12:37:43
bilgisayarını kurulum yaptıktan sonra live olarak çalıştırmaya devam et (eğer kurulumdan sonra bişi silmedinse aynı şekilde sadece live aç)

sudo add-apt-repository ppa:yannubuntu/boot-repair && sudo apt-get update
sudo apt-get install -y boot-repair && (boot-repair &)

bu komutları ver boot-repair programı üzerinden bir ayar yapman gerekmiyor direk
"Recommended repair" butonuna bas ardından yeniden başlat

uefi olsa da olmasa da çalışacaktır.

bu arada

Teşekkürler. Verdiğiniz komutlar sorunumu çözdü ama bios'ta uefi 'yi kapatmak için herhangi bir seçenek yok. Tüm bios'un altını üstüne getirdim ama bulamadım. Sanırım kaldırmışlar.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 29 Temmuz 2013 - 09:16:53

Alıntı yapılan: MaTh1ens - 26 Temmuz 2013 - 11:23:11
Ubuntu 13.04'ü sorunsuz bir şekilde kurduğumu düşünüyordum taa ki yeniden başlattığımda 'No boot disk has been detected or the disk has failed.' hatasını görene kadar. Aynı dvd ile notebook'a kurulum yaptım herhangi bir problem yok ama yeni gelen masaüstü freedos bilgisayara kurulumda böyle bir problemle karşılaştım. Sorunu forumda arattığımda http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=32202.0 konusunda sorunu yaşayan kişi bir çözüm sunmuş ama aynı sonuca ben ulaşamadım. Elime ilk defa freedos bir bilgisayar geçti kurulum sırasında harddisk i sil ve yeni ubuntu kur seçeneği üzerinden gittim. Acaba başlangıçta okuması gereken birkaç dosya vardıda onları mı sildim diye düşündüm ama böyle birşeyi düşünmek saçma olabilir diye de aklımdan geçmedi değil. Bu problemi nasıl halledebilirim?

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 26 Temmuz 2013 - 12:05:39

http://askubuntu.com/questions/282576/ubuntu-installed-cant-boot buradaki işlemi yapınca açılıyor ama yeniden başlatınca tekrar aynı işlemi yapmak zorunda kalıyorum...