Granular, KDE kullanan hoş bir dağıtım.

Başlatan Eren, 08 Ekim 2008 - 14:56:20

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 8 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Eren

DistroWatch Sayfası: http://distrowatch.com/table.php?distribution=granular
Web Sayfası: http://www.granularlinux.com/

Granular PCLinuxOS tabanlı, KDE kullanan, paket sistemi olarak RPM, paket yönetimi olarak Synaptic kullanan güzel bir dağıtım. APT-GET desteği mevcut. Kullandıkları KDE hoş ve sade. Gnome tarzında bir KDE kullanıyorlar. Kontrol Merkezleri PCLinuxOS dağıtımında bulunan kontrol merkezi ile aynı.

Açılışta ve kurulumda Türkçe desteği yok ancak kurduktan sonra PCLinuxOS kadar Türkçe olabiliyor. Özellikle KDE kullanıldığı için KDE Türkçe olabiliyor. Kontrol Merkezi ve Pidgin gibi yazılımlarda Türkçe olarak kullanılabiliyor.

Tek CD'den oluşan bir dağıtım. Tek CD üzerinden hem canlı olarak çalışıyor (çalışan CD) hemde kurulabiliyor (kulurum CD). Kurulumu yaklaşık 25 dakika sürdü.

Sistemde bulunan mevcut donanımların hepsini (Wireless dahil) sorunsuzca tanıdı ve kullanıma geçirdi. Üzerinde bulunan KDE de yazı tipi yumuşatması kullanılmış böylece LCD monitörlerde yazı tipi güzel görünüyor.

İçerisinde kendi sürümünüzü hazırlamanız için gerekli araçlar kurulu geliyor.

Benim puanım 10 üzerinden 8.

Not: Dağıtım incelemeleri devam edecek. Test makinesi oluşturdum bilinen tüm dağıtımları sırasıyla kurup deniyorum.

Intel

Denedim tavsiye ederim. 2 sene gecti ama yeni versiyonu sonunda yayinladilar KDE kullanmak isteyenler icin iyi bir alternatif.

hasansahin

Eren, çok teşekkürler. Sana zahmet silmediysen, depolar hakkında birkaç soru soracaktım.

* PCLinuxOs depoalarını kullanabiliyormu?
* VirtualBox,wine gibi yazılımlar depolarına nasıl ekleyecez?
* Depoların genişliği ve zenginliği hakkında ne söyleyebilirsin?
* Depolarda lxde,xfce varmı?
* Depolarda ve varsayılan olarak hangi kde sürümünü kullanılıyor?
Anyone who has never made a mistake has never tried anything new.
Albert Einstein.

Eren

Alıntı yapılan: HasanŞahin - 02 Mart 2009 - 09:43:56
Eren, çok teşekkürler. Sana zahmet silmediysen, depolar hakkında birkaç soru soracaktım.

* PCLinuxOs depoalarını kullanabiliyormu?
* VirtualBox,wine gibi yazılımlar depolarına nasıl ekleyecez?
* Depoların genişliği ve zenginliği hakkında ne söyleyebilirsin?
* Depolarda lxde,xfce varmı?
* Depolarda ve varsayılan olarak hangi kde sürümünü kullanılıyor?

* PCLinuxOS ve kendi depolarını kullanıyor.
* Wine ben kurduğumda vardı.
* Depolarda Ubuntu depoları gibi geniş.
* XFCE vardı ama LXDE'ye bakmadım.
* 3.5.9 vardı

Ben 2008 sürümünü kurmuştum yeni yayınlanan 2009 sürümünü kurmadım. Büyük değişiklikler olduğunu söylüyorlar ve daha da ilerlemiş. Ayrıca Granular için bir kaç kişi sistemin genelinde Zemberek için çalışıyordu. Türkçe kısmı içinde uğraşan arkadaşlar var ama çalışmaları ne alemde bilemiyorum.

Bana göre PCLinuxOS'dana daha iyi bir dağıtım.

mtilhan

İyi o zaman bir de onu deneyeyim :)
Bir şey soracağım Granular 1.0 değil mi 2009 sürümü?
You're beatiful but you will never be mine.
Ash nazg durbatulûk, ash nazg gimbatul, ash nazg thrakatulûk agh burzum-ishi krimpatul.

Eren

Alıntı yapılan: mtilhan - 02 Mart 2009 - 14:33:44
İyi o zaman bir de onu deneyeyim :)
Bir şey soracağım Granular 1.0 değil mi 2009 sürümü?

Evet Granular 2009 yerine 1.0 demeyi uygun buldular.

hasansahin

Gerçektende hoş bir dağıtıma benziyor. Arkalarında kim var?
Albert Einstein.

hasansahin

Sanıyorum bu dağıtımda gnome paketleri yok. En azından cd içeriğinde yok. İçerdiği bazı yazılımları aşağıdaki linkten bulabilirsiniz.
http://wiki.granularlinux.com/en/Granular_1.0_Release_Notes

Albert Einstein.

Eren

Alıntı yapılan: HasanŞahin - 02 Mart 2009 - 14:42:08
Gerçektende hoş bir dağıtıma benziyor. Arkalarında kim var?

Bildiğim kadarıyla Granular Hindistan'da liselerde kullanılıyor. Bizim Milli Eğitim Bakanlığı gibi bir bakanlıktan destek alıyorlar diye hatırlıyorum. Granular uzun soluklu bir proje olacaktır.

Amaçları hem hafif, hem görsel açıdan iyi hemde kolay bir dağıtım ortaya çıkartmak. Dünya çapında bir patlama yapamadılar, hedefleri Pardus ile benzeşiyor. Pardus'dan sonra KDE kullanarak en çok rahat ettiğim dağıtım Granular.

Maddi açıdan yüksek paralar gelmediği için büyük bir atılım yapabilirler mi bilemiyorum. İnşallah istedikleri gibi olur ve isteklerine kavuşurlar.

Eren

Alıntı yapılan: HasanŞahin - 02 Mart 2009 - 14:49:07
Sanıyorum bu dağıtımda gnome paketleri yok. En azından cd içeriğinde yok. İçerdiği bazı yazılımları aşağıdaki linkten bulabilirsiniz.
http://wiki.granularlinux.com/en/Granular_1.0_Release_Notes

Depoda 2.24.1 varmış. Kurulumda Gnome desteği yok. (Yeni sürümde)

mtilhan

Ash nazg durbatulûk, ash nazg gimbatul, ash nazg thrakatulûk agh burzum-ishi krimpatul.

Eren

mtilhan

O zaman önce Zenwalkı denemek lazım :) Acaba Türkçe desteği var mıdır?

Eren

Alıntı yapılan: mtilhan - 02 Mart 2009 - 16:30:29
O zaman önce Zenwalkı denemek lazım :) Acaba Türkçe desteği var mıdır?

Ben kurarken Türkçe desteği yoktu deposunda da Türkçe paket görememiştim ama uzun süre oldu, belki Türkçe desteği gelmiştir.

Eren

Merak edilen sorulara cevaplar.

Granular'ın kendi paket deposu var mı?

Evet kendi paket deposu var, ayrıca PCLinuxOS depoları kapalı olarak geliyor, istediğiniz anda ekleyebiliyorsunuz.

Kurulum Türkçe destekliyor mu?

Granular Live CD Türkçe ile açılabiliyor ama kurulum sadece İngilizce. Bildiğimiz PCLinuxOS kurulumu.

Türkçe paketler sonradan yüklenebiliyor mu?

Türkçe paketler sonradan yüklenebiliyor ve sistem Türkçe olabiliyor.

Kontrol merkezi Türkçe mi?

Kontrol merkezi İngilizce.

Temel sistem hangi masaüstü ortamı ile geliyor

KDE 3.5.10 ile geliyor.

Gmome yükleme şansı var mı?

Evet PCLinuxOS depolarından Gnome yüklenebiliyor, ben yükledim sorunsuz çalıştı.

Sistem genelinde Zemberek imla denetimi çalışıyor mu?

Lapis ile PCLinuxOS tabanına kazandırılan bu özellik Granular ile de geliyor. Sistemin genelinde (Firefox dahil) Türkçe imla denetimi yaptırmak mümkün.

Hangi paket yöneticisi kullanılıyor?

Synaptic paket yöneticisi kullanılıyor ve apt-get destekliyor.

Sistem performansı nasıl, orta sınıf bir bilgisayar için uygun mu?

Sistem performansı gayet güzel. Pardus ile karşılaştırdığımda Pardus kadar hızlı olduğunu gördüm. Orta sınıf bir bilgisayar için uygun.

Ekran kartı kurulumu için özel bir araç var mı?

Ekran kartı kurulumu için özel bir araç yok. Depodan ekran kartı paketleri çekilerek kurulabiliyor.

Paket deposu yeterli mi?

Evet yeterli. Ubuntu'ya alışanlar rahatlıkla kullanabilirler.

Hata listesi var mı?

Hata listesi ve Forumu mevcut, İngilizce olarak soru sorabiliyorsunuz.

Kurulum ortalama kaç dakika sürüyor?

Ortalama 20 dakika sürüyor. (Sisteme göre değişiklik gösterebilir)

İlk kurduğumda Firefox sorun verdi ancak hata kaydına ulaşıp çözümü buldum ve sorunumu hallettim. Pardus harici her KDE dağıtımı gibi ilk kurulumda biraz toplamak gerekiyor. Kurulumun sadece İngilizce olması kötü bir özellik, ayrıca kontrol paneli tercüme edildiği halde bu tercüme dağıtıma girmemiş.

Genel olarak Türkçe dil desteği ve bazı ufak sıkıntılar haricinde kullanabilecek bir dağıtım.

Eren

Kurulumdan sonra karşılaşmanız gereken standart masaüstü.

Granular 1.0 (2009) KDE 3.5.10

Eren

Synaptic ve Kontrol Paneli için Türkçe .po dosyalarını yolladım. Ayrıca kullandıkları kurulum yöneticisininde çeviri dosyasını arıyorum, bulursam yollayacağım.

Eren

Deposu çok kararsızlaşıyor, çözülmemiş bir çok sorunu olduğunu fark ettim. Özellikle PCLinuxOS paketlerine ihtiyaç duyuyor ama bunları yükleyince de sistem kararlılığı bozuluyor.

Uzun süreli incelemem sonucunda Granular gözümden düştü. Özellikle 3 sisteme kurdum ve ekran kartı sürücü sorunu yaşattı, doğru paket kurulu olduğu ve xorg.conf doğru ayarlandığı halde hep sorun çıkarttı. Bununda kaynağını buldum sistemdeki xrunner ile alakası varmış çözmeye çalışıyorlarmış.

Kullanılmasını tavsiye etmiyorum.

mtilhan

Bunu ben indirmeden söylediğin için saol yoksa tamda onu indirecektim şu an :D

Eren

Alıntı yapılan: mtilhan - 03 Mart 2009 - 16:53:28
Bunu ben indirmeden söylediğin için * sağ ol yoksa tamda onu indirecektim şu an :D

Rica ederim. Bunun için test makinesi barındırıyorum. :)

mtilhan

Eh şöyle test makinesi diyip de ağzımızı sulandırma benim tek bilgisayarım var o da aşırı taka :)

Eren

Alıntı yapılan: mtilhan - 03 Mart 2009 - 17:47:05
Eh şöyle test makinesi diyip de ağzımızı sulandırma benim tek bilgisayarım var o da aşırı taka :)

:D

Kimisi çalışır, didinir parasını elektronik ürünlere yatırır, kimisi çalışır didinir parasını başka alanlara yatırır. Ben bugüne kadar elime ne geçtiyse bu aletlere yatırdım, kısa süre önceye kadarda bu aletler sayesinde ekmek yiyordum. Bu sebeple test makinesi mevcut. :D

3mr3

@Eren yaptığın bu çalışmalar ve bilgilendirici konular konusunda seni tebrik ederim. Benim de böyle düşüncelerim var. Yani elektronik konusun yatırım yapacam :D
Ben, seninle ben oldum. | Başkalarına karşı merhametli, şefkatli, iyiliksever...

Eren

Alıntı yapılan: 3mr3 - 03 Mart 2009 - 18:07:35
@Eren yaptığın bu çalışmalar ve bilgilendirici konular konusunda seni tebrik ederim. Benim de böyle düşüncelerim var. Yani elektronik konusun yatırım yapacam :D

Hiç tavsiye etmem. Ben yaza doğru bu işleri tamamen bırakmayı planlıyorum. Elektronik, bilgisayar, programcılık işleri tamamen bitecek. Artık ülkemizde ve 5-6 sene sonra bu işlerin olacağını düşünmüyorum.

Örneğin 2-3 sene içerisinde projesi bitecek yapay zeka çalışmaları sonucunda siz istediğiniz projeyi yapay zekaya bildireceksiniz yapay zeka istediğiniz projeyi istediğiniz programlama dili ile kodlayacak. Şu an Sony'nin robotu bile bunu yapabiliyor. Aynı şekilde elektronik tamamen otomasyona dayandı ve tamir seri üretim arttıkça bitecek. Örneğin benim 55 ekran televizyonum bozuldu tamirciye götürdüm 125 lira istedi. 55 ekran flat seg (vestel) markalı televizyon hem yeni hem flat ve markette 175 lira. Avrupa'da tamir olayı bitti bizde de aynı durum olacak yakında.

Üretici değilde sadece tüketici olduğumuz için artık bu sektörlere yatırım yapmak hiç akıl karı değil. Özellikle büyük köklü bilgisayar firmalarının durumu ortada, dünya genelinde de hem krizle hem etkili hemde tıkanma yüzünden bilgisayar üretimi durma noktasına geldi. Büyük firmalar üretimi %50 durdurdu. Koskoca firmalar artık cep telefonu üretmeyi düşünüyor, Sony ürünlerini satamayıp zarar ediyor koskoca Sony.

Bu işi yapacaksanız ya en iyilerden biri olup ABD'de yapacaksınız ya da hiç bulaşmayacaksınız. En azından ben çekileceğim, diğer arkadaşlar ne yapar eder bilemiyorum.

mtilhan

Bence insan oldukça bileşimde programlama devam edecektir. Şu anki kriz durulduğunda bileşim şirketleri tekrar kara girecek. En kötü ihtimalle bileşim AR-GE'lerinde programcılara ihtiyaç duyulacak. Çünkü ne kadar iyi olsa da Yapay Zeka insan ürünü olacak ve 4/4'lük olmayacak.