Ubuntu ve türevleri dışında kullandığınız işletim sistemleri var mı ?

Başlatan BayboraKaan, 21 Temmuz 2013 - 15:17:04

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Varsa hangilerini kulanıyorsunuz?

Fedora/Red Hat Linux
11 (5.6%)
Arch/Chakra/Manjaro Linux
35 (17.9%)
Slackware Linux
4 (2.1%)
OpenSuSE/SuSE Linux
7 (3.6%)
Mageia, Mandriva
4 (2.1%)
Gentoo Linux
2 (1%)
Debian Linux ve Türevleri
42 (21.5%)
Pardus
20 (10.3%)
BSD ve Türevleri
6 (3.1%)
Mac OS
12 (6.2%)
Microsoft Windows
92 (47.2%)
Sadece Ubuntu'yu kullanıyorum.
43 (22.1%)
Diğer
12 (6.2%)
Pisi Linux
10 (5.1%)

Toplam Oy Verenler: 195

ulupınar

meda

Alıntı yapılan: ulupınar - 23 Kasım 2014 - 13:48:51
PisiLinux kullanıyorum "PisiLinux süper dağıtım" :D
Neye göre  veya sizden başka kaç kişiye göre ?
"BEDAVA Bedava yaşıyoruz, bedava;Hava bedava, bulut bedava;
Dere tepe bedava;Yağmur çamur bedava;Otomobillerin dışı,Sinemaların kapısı,Camekanlar bedava; Peynir ekmek değil ama Acı su bedava;Kelle fiyatına hürriyet, Esirlik bedava; Bedava yaşıyoruz, bedava. Orhan VELİ"

ulupınar

Alıntı yapılan: meda - 23 Kasım 2014 - 16:09:00

Bana göre Linux dağıtımlarının içinde en iyisi de benden başka bir kişi sayabilirim diğerlerinin görüşünü almadım.

meda

Alıntı yapılan: ulupınar - 23 Kasım 2014 - 16:25:07
Alıntı yapılan: meda - 23 Kasım 2014 - 16:09:00

Bana göre Linux dağıtımlarının içinde en iyisi de benden başka bir kişi sayabilirim diğerlerinin görüşünü almadım.
İddianı gerçekleyen bir inceleme ve karşılaştırma yazısı lazım yoksa Ay'a yürüyerek gitmek gibi bir şey olur.  ;D
"BEDAVA Bedava yaşıyoruz, bedava;Hava bedava, bulut bedava;
Dere tepe bedava;Yağmur çamur bedava;Otomobillerin dışı,Sinemaların kapısı,Camekanlar bedava; Peynir ekmek değil ama Acı su bedava;Kelle fiyatına hürriyet, Esirlik bedava; Bedava yaşıyoruz, bedava. Orhan VELİ"

Quapukulu

Sadece Ubuntu kullanıyorum.İhtiyaçlarımı karşılıyor.Dolayısıyla bilgisayarlarımda başka bir işletim sistemi yüklü değil.Gerek olduğunu da düşünmüyorum.

sezmen

Alıntı yapılan: sezmen - 21 Temmuz 2013 - 18:59:59
Manjaroyu keşfettikten sonra Ubuntu ve türevlerini kullanmıyorum. Yuvarlanan sürüm olması ve uygulamaların son sürümlerini *kararlı olarak sunması harika. Tüm masaüstü ortamları için tek seçenek benim için manjaro...

Diye yazmışım o zamanlar... Ancak son 8 aydır sadece ubuntu kullanıyorum evde. Tüm ev ahalisi de sadece ubuntu kullanıyor. En son windowsa da ulaşılamaz hale gelince, PC 'de sadece ubuntu kurulu olmuş oldu. Çok kararlı ve sıkıntısız çalışıyor. Unitye alışınca herşey ne kadar kullanışlıymış diyor insan. İş bilgisayarım da ise Linux mint 17 KDE kurulu, onu da KDE tarafını boş bırakmamak adına tutuyorum.
Linux merakla başlar, bağımlılık yapar. Linux gönül işidir.

https://500px.com/sezginmendil

eronis

Ubuntu şıkkı olarak "Sadece ubuntu kullanıyorum" olması biraz zorlama olmamış mı ? Hani ubuntu ve ubuntu tabanlı dağıtımlar diye bir seçenek olmalıymış. (Mint, Zorin, Elementary, Pinguy, Linux Lite...) Debian ve debian tabanlı dağıtımlar deyince ubuntu zorlamayla içine giriyor çünkü ubuntu debian değil ve debian ile paket yöneticisi dışında pek bir benzerliğimiz de yok sanırım ? Sonuçta 3 seçim hakkımız var.
The Linux philosophy is 'Laugh in the face of danger'. Oops. Wrong One. 'Do it yourself'. Yes, that's it. --Linus Torvalds

heartsmagic

O şık anketin amacı için uygun bence. Soru zaten Ubuntu harici bir şey kullanıyor musunuz sorusu. Varsa ve şıklarda mevcutsa işaretlenebilir. Kullanmayan da senin bahsettiğin şıkkı işaretleyerek sadece Ubuntu kullandığını ifade ediyor işte. Kaçırdığım bir nokta mı var?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

eronis

Alıntı yapılan: heartsmagic - 12 Temmuz 2015 - 23:13:35
O şık anketin amacı için uygun bence. Soru zaten Ubuntu harici bir şey kullanıyor musunuz sorusu. Varsa ve şıklarda mevcutsa işaretlenebilir. Kullanmayan da senin bahsettiğin şıkkı işaretleyerek sadece Ubuntu kullandığını ifade ediyor işte. Kaçırdığım bir nokta mı var?

Demek istediğim tamam sadece ubuntu kalsın ama "ubuntu" yada "ubuntu ve türevleri" diye ayrı seçenek olsun. "Debian ve türevleri" deyince insanların aklına sparky linux falan geliyor, sadece ubuntu ise ben 3 seçenek seçtim, opensuse, manjaro, "sadece ubuntu".

Demek istediğim, bu seçenek sizi gerçek istatistiklerden uzaklaştırıyor.
The Linux philosophy is 'Laugh in the face of danger'. Oops. Wrong One. 'Do it yourself'. Yes, that's it. --Linus Torvalds

heartsmagic

"ve" olmaz orada. Ubuntu dışında kullanılan sistem var mı diye soruluyor ankette. Bu kadar önemli mi yahu bu mesele :)
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

turkerataturk

''Mustafa Kemal ATATÜRK''

Ketboga

Alıntı yapılan: mustangank - 13 Temmuz 2015 - 03:37:20
mac os de kullanayım dedim ama kuramadım.

os x, apple üretimi olmayan hiçbir cihaza kanunen kurulamaz, hackintosh adı altında internette çeşitli işlemlerden geçmiş os x kalıpları dolaşmakta ama bunları kullanmak da ne derece sağlıklı olur orası size kalmış.
Hiçbir canlı kendisinden daha yüce bir varlığa inanç duymadan ve itaat etmeden yaşamını sürdüremez. İnanç duyanlar bu yükten kurtulmak adına kendilerinden daha güçlü kişileri ararlar ve buna karşılık, bunu aradıkları o kişiler de inanç duyabilecekleri daha da güçlü kişileri ararlar. Ve İşte krallar böyle doğar... Ve işte Tanrılar böyle doğar.

turkerataturk

Alıntı yapılan: Ketboga - 13 Temmuz 2015 - 04:07:57

os x, apple üretimi olmayan hiçbir cihaza kanunen kurulamaz, hackintosh adı altında internette çeşitli işlemlerden geçmiş os x kalıpları dolaşmakta ama bunları kullanmak da ne derece sağlıklı olur orası size kalmış.

Kullanayım demiştim o kadarda üstelemedim,, Mac fazla kullanamadım yani uzun süreli detaylı olarak..
Mac pc almayı düşünüyordum ama iphone gibi ise hiç bulaşmam kararsızım yani..

kalkan1973

2 yıl MAC OS X kullandım.Fazla bi özeline giremiyorsunuz. Kısıtlı kişiselleştirme olanağı var. Halbuki Linux da bilgisayarın ciğerlerine kadar mudahale edebiliyoruz. OS X de maalesef bu imkan yok. Kendi İMAC ve MACBOOK alırsanız ki çok pahalı o zaman biraz tat veriyor da evdeki bilgisayarınıza kurarsanız orijinalleri gibi olmuyor...
Evde İşte her yerde Linux

kalkan1973

Alıntı yapılan: Ketboga - 13 Temmuz 2015 - 04:07:57

Benim masaüstü bilgisayarın donanımı birebir uyuyor. Orijinal APP STORE dan indirdiğim kalıbı flash a yazdırıp kurabiliyorum. Ama ne dersen de... Orijinalleri gibi tat vermiyor...
Evde İşte her yerde Linux

turkerataturk

Alıntı yapılan: kalkan1973 - 13 Temmuz 2015 - 05:06:31
2 yıl MAC OS X kullandım.Fazla bi özeline giremiyorsunuz. Kısıtlı kişiselleştirme olanağı var. Halbuki Linux da bilgisayarın ciğerlerine kadar mudahale edebiliyoruz. OS X de maalesef bu imkan yok. Kendi İMAC ve MACBOOK alırsanız ki çok pahalı o zaman biraz tat veriyor da evdeki bilgisayarınıza kurarsanız orijinalleri gibi olmuyor...

Kısıtlamalar varsa ben o işte olamam :) O zaman ben yine Monster bakayım kardeşim..

betseg

eronis

Ayriyeten Ubuntu'da ücretsiz olarak kullandığın bazı programları (Openshot misal) mac os'a kurarken sorun yaşayacaksın, mac seni paralı uygulama almak zorunda kılacak. Beni keriz mi sandı bu apple ? Openshot benim bu zamana kadar alıştığım ve severek kullandığım ücretsiz bir yazılım, ben onu atıp hiç bilmediğim aynısını openshot'ta da yapabileceğim paralı bir uygulama satın alacam ? Kişiselleştirme için bile uygulama satın almalısın. Yok yaa ???

-DıLgEş-

Aşkın; gözü kör, kulağı sağır, dili tutuk, aklı kıttır..! Hayır yani bu halde nasıl herkesi madara ediyor onu çözemedim..

seron

Linuxda wine üzerinde sağlıklı çalışmayan bazı özel programlar ve oyunlar nedeniyle windows'u tamamen bırakamıyorum. Örnek vermek gerekirse, linuxda her ne kadar muadilleri bulunsa da;

-NCH Videopad video editor (kulanımı en basit, hızlı, başarılı video editörü; linuxda da iyi lternatifler olsa da bunu yeri başka)
-NCH wavepad wave editor (kulanımı en basit, hızlı, başarılı video editörü; linuxda da iyi lternatifler olsa da bunu yeri başka)
-Format factory (ücretsiz ve en başarılı bulduğum video kodlama dönüştürücüsü. linux'da vlc player ve video editörleri de bu işi yapabiliyor)
-Adobe Photoshop (wine üzerinde çalışıyor ama zaman zaman hata verebiliyor)
-Nero ya da ücretsiz Muadilleri(bootable iso yapabilme ve bir medyadan iso yakalama özelliği nedeniyle; linuxda da var ama ben yapamadım bir türlü)
-Battlefield, Call of Duty... gibi "net framework, direct-x ve donanım bağımlısı" oyunlar...
-Hata veren, bağlanamayan diskler için windows scandisc ve biçimlendirme programları (scandisc işlemi ve disk formatlama işlemlerinde windowstan daha çok memnunum).
-Eraser isimli güvenli silme (safe erasure) programı (Linux'da bu işlevi siyah ekrandan yapmayı istemiyorum, bleachbit'e de güvenmiyorum)
-Diğer...