Ubuntu ve türevleri dışında kullandığınız işletim sistemleri var mı ?

Başlatan BayboraKaan, 21 Temmuz 2013 - 15:17:04

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Varsa hangilerini kulanıyorsunuz?

Fedora/Red Hat Linux
11 (5.6%)
Arch/Chakra/Manjaro Linux
35 (17.9%)
Slackware Linux
4 (2.1%)
OpenSuSE/SuSE Linux
7 (3.6%)
Mageia, Mandriva
4 (2.1%)
Gentoo Linux
2 (1%)
Debian Linux ve Türevleri
42 (21.5%)
Pardus
20 (10.3%)
BSD ve Türevleri
6 (3.1%)
Mac OS
12 (6.2%)
Microsoft Windows
92 (47.2%)
Sadece Ubuntu'yu kullanıyorum.
43 (22.1%)
Diğer
12 (6.2%)
Pisi Linux
10 (5.1%)

Toplam Oy Verenler: 195

BayboraKaan

Eludecraft

Arch, Fedora, Windows kullanıyorum. Bu arada anket için teşekkürler. :)

sezmen

Manjaroyu keşfettikten sonra Ubuntu ve türevlerini kullanmıyorum. Yuvarlanan sürüm olması ve uygulamaların son sürümlerini stabil olarak sunması harika. Tüm masaüstü ortamları için tek seçenek benim için manjaro...
Linux merakla başlar, bağımlılık yapar. Linux gönül işidir.

https://500px.com/sezginmendil

alihanozturk

Özgürlük şimdi başladı...

http://www.pisilinux.org/

Eludecraft

Alıntı yapılan: alihanozturk - 21 Temmuz 2013 - 19:25:59
Yalnız pardus ve pisilinux birbirinden farklıdır ayrı açın
Bilerek koydum. Şimdilik betada olduğu için ve Smf'deki en fazla eklenebilir şık sayısı 10 oldunu hatırladığım (Ki yanlış) için birlikte koymayı düşündüm.

Lock

Arch ve bazen Slackware kullanıyorum.Eskiden BSD kullanmışlığım var.Yine BSD kullanmak isterim donanım desteği geldiğinde.

cumali

Arch ve Manjaro Linux kullanıyorum. Ancak Manjaro Linux listede yok. Arch/Chakra seçenegi Arch/Arch tabanlı Linux şeklinde düzenlenebilirdi.

burak öztürk

Pardus Topluluk-2 Beta1, Gnome Shell ile ilk açılışta 200-220MB ram tüketimi. Geliştirilmiş scriptler, acemi kullanıcıya iş bırakmayacak şekilde hazırlanmış hazır gelen ekran kartı sürücüleri, tüm kodekler ve diğer birçok paketler ile "out of the box" deneyimi.
Hayat Debian'da :-*

heartsmagic

Alıntı yapılan: Eludecraft - 21 Temmuz 2013 - 19:27:41
Bilerek koydum. Şimdilik betada olduğu için ve Smf'deki en fazla eklenebilir şık sayısı 10 oldunu hatırladığım (Ki yanlış) için birlikte koymayı düşündüm.

İlginç bir açıklama olmuş :) Yanlış hatırladın muhtemelen.

Anketteki Pisi Linux şıkkını değiştiren benim. Pardus benzeri olduğu için böyle yaptım, farklı elbette ancak bu anket her dağıtım eklenmeye çalışılırsa uzayıp gider. Hani açılmışken kalsın böylece dedim ve Pardus'un olmadığını görünce ekledim.

Manjaro'yu da ekleyelim.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

alihanozturk

Alıntı yapılan: heartsmagic - 22 Temmuz 2013 - 00:39:15
Alıntı yapılan: Eludecraft - 21 Temmuz 2013 - 19:27:41

Pardus benzeri olduğu için böyle yaptım

Pardus benzeri de değil tamamen ayrı bir tabanı var Pisilinux'un. Yanlış biliyorsunuz.

heartsmagic

Esasında yanlış bilmiyorum :) Pardus'u henüz kuluçka dağıtım üzerinden geliştirilmeye başladığı günden bu yana takip ediyorum diyebilirim. Yanlış bilmesem de yanlış ifade ettiğim doğrudur. Artık Pardus benzeri demek ne kadar doğru bilemiyorum ancak dikkat edersen sen de (daha doğrusu ekip) açıklamalarında bak ne diyor :)

Alıntı YapMeraklısına notlar:
* Beta sürümün kod adı İspanyolca Sueno(Rüya), orijinal Pardus'u yaşatmak bizim için bir rüya olduğundan geliştiricilerin oy birliği ile seçildi.

Şu durumda taban da değiştiğine, çatı da değiştiğine göre listeye Pardus'u alalım, ancak Pisilinux'u çıkartalım. Sebep basit esasında henüz oturmamış bir dağıtımı oraya eklersek birçok insan farklı dağıtımlar için ankete geleceklerdir.

Hoş Rosa Linux'un orada ne iş gördüğünü de anlamadım :) Pek biliniyor mu kendisi haberim yok. Kaldı ki "Enterprise" sürümü için RHEL tabanlı denmiş, onu da kaldıralım.

Not: Yine de eski Pardus için çalışan birileri olduğu için ankette ayrı bir şekilde bıraktım kendisini. İsteyenler oy değişimi yapabilir.

cumali

heartsmagic

alihanozturk

Şu anda Pisilinux ile birlikte Ubuntu 13.04 kullanıyorum ama ankete işaretlemedim Ubuntu'yu. Neyse güzelmiş Ubuntu'da bu kapatma, simge durumuna küçültme, ekranı kaplama tuşları sol tarafta olunca biraz zorlanıyor insan :) Sağ üst köşeye gidiyor elim direk kapatma tuşu var oradada :D

microanaliz

Korkarak kurdum Debian 7.0 teknik bakımdan analiz edemeyeceğim konuya yabancıyım ama harika gnome 3 şenliği sunuyor.Kasılma yok, uyumsuzluk yok, program çakışmaları yüzünden çökme yok , görüntü harika, unity çok basit yapısı yok gnome 2 karmaşıklığı yok şık bir tasarım olmuş.Gene yaparsa Debian yapar dedirtiler bana...
MicroAnaliz

qhareb

Arch ve Manjaro kullanıyorum.
+1 Diğer : Bir süredir deneme amaçlı PcLinuxOs Kde FullMonty kullanıyorum. Herhangi bir sorunla karşılaşmadım. Son kullanıcı için oldukça kolay ve geniş bir dağıtım. Özellikle güçlü donanımı olan ve yapılandırmayla uğraşmak istemeyenlere tavsiye ederim. (Paket yönetici olarak Synaptic kullanıyor.)
"İşte dünyanın sonu gelir böylece
Bir patlamayla değil fakat
Bir iniltiyle" 
  T. S. Eliot

furkankalkan

Arada Fransız kalmamak için Debian türevlerini (Ubuntu ve Diğerleri) deneme amaçlı kullanıyorum ama asıl sistemim hep Manjaro Netinstall (Genelde üzerine LXDE).
Lover
twitter.com/furkan_kalkan1

Felâsife

Üç yılı aşkındır BSD dağıtımlarını kullanıyorum, FreeBSD ve PCBSD arasında gidip geliyorum, genelde ikiside sistemimde kurulu oluyor ama bir ona bir buna geçiş işlerini pek sevmediğimden sadece biri ile yetiniyorum.
Ana makinem geçenlerde bozulduğu için yedek makineye geçtim bunada PCBSD + Xfce kurup yoluma öyle devam ediyorum.
Aslında en merak ettiğim sistem OpenBSD ama bir türlü onu deneyemedim, onda işler biraz değişik ve benim CD-ROM larda bozuk olunca hiç kısmet olmadı, yoksa bir arkadaşımız OpenBSD 5.3 konusunda gayet güzel rehberlede hazırladı, yani beni kur kur diyor da yerim dar işte :D

Çok sık olmasada ara sıra Parted Magic 'in sihirli dünyasına daldığımda oluyor, Linux'lara en yakınlaştığım anlar o anlardır diyebilirim.  :)
Ez-cümle sanal yolculuk BSD ile devam ediyor yani. 
Maceraya hazır mısın!  Bir BSD almaz mısın?

Eludecraft

Alıntı yapılan: Felâsife - 06 Ağustos 2013 - 05:20:23
Üç yılı aşkındır BSD dağıtımlarını kullanıyorum, FreeBSD ve PCBSD arasında gidip geliyorum, genelde ikiside sistemimde kurulu oluyor ama bir ona bir buna geçiş işlerini pek sevmediğimden sadece biri ile yetiniyorum.
Ana makinem geçenlerde bozulduğu için yedek makineye geçtim bunada PCBSD + Xfce kurup yoluma öyle devam ediyorum.
Aslında en merak ettiğim sistem OpenBSD ama bir türlü onu deneyemedim, onda işler biraz değişik ve benim CD-ROM larda bozuk olunca hiç kısmet olmadı, yoksa bir arkadaşımız OpenBSD 5.3 konusunda gayet güzel rehberlede hazırladı, yani beni kur kur diyor da yerim dar işte :D

Çok sık olmasada ara sıra Parted Magic 'in sihirli dünyasına daldığımda oluyor, Linux'lara en yakınlaştığım anlar o anlardır diyebilirim.  :)
Ez-cümle sanal yolculuk BSD ile devam ediyor yani.
Garip. Hazır bir BSD kullanan elemanı yakalamışken sorayım;
-FreeBSD ve PCBSD arasındaki fark nedir? PCBSD kurmuştum ve son kullanıcıya odaklı bir sistem dışında bir şey bulamadım.

Felâsife

Alıntı yapılan: Eludecraft - 06 Ağustos 2013 - 14:43:59
... PCBSD kurmuştum ve son kullanıcıya odaklı bir sistem dışında bir şey bulamadım.

Evet son kullanıcıya odaklıdır PCBSD, kullanıcının ayarlarla filan uğraşılması pek istenmez onda.  :)
Aradığınız nasıl bir şey orasını bilemiyorum ve hangi sürümü denediniz onuda bilemiyorum ama PCBSD de her şey neredeyse full dediğimiz şekilde gelir, FreeBSD ise bu noktada daha ketumdur, base system denilen taban sistem ile gelir ve gerisini size bırakır, artık bundan sonrası size kalır.

PCBSD nin geliştiricileri aynı FreeBSD takımından olsada, kernel veya tabanda aynı olsada, kullanım açısından PCBSD ve FreeBSD pek aynıdır diyemeyiz, PCBSD de kendine has appcafe, kontrol mrk, warden, wlan, güncelleme aracı gibi bir takım grafiksel araçları vardır, FreeBSD de yoktur.

Hasılı bir kolay yoldur, diğeride zor yoldur. 
Veyahut biri arabaya binip şöyle bir gezmektir, diğeri ise garajda motor ile uğraşmaktır.  ;D
Maceraya hazır mısın!  Bir BSD almaz mısın?

7hr33l3t73r

dc -e '[q]sa[ln0=aln256%Pln256/snlbx]sb207356256404211981204295703670388snlbxq'
https://www.getgnu.org/gnulinux/gnulinux-ipuclari/nasil-akillica-soru-sorulur.html

neynefes

Grafik tasarım kısmında sıklıkla Windows. Geri kalan tüm zamanda Ubuntu :-) 

NOT: Tasarım konusunda açık kaynak yazılımlarda tatmin edici sonuçlar veriyor ama alışkanlık işte :-) 
Açık kaynak yazılımlarıda öğreniyorum tabi bu arada. 

Gray Hat Ninja

Arch ve OpenBSD,FreeBSD kullanıyorum.Bazende Mac OS X ama daha çok archlinux'u tercih ediyorum.
Back To Basics !

cokomoko

Genelde Arch+Openbox ikilisini kullanıyorum son 1 senedir, arada bir Pcbsd'ye dalıyorum ama onun da açılmasının uzun sürmesi beni kendisinden soğutuyor.
Arch'ı rolling olmasından dolayı seviyorum, bir kere kur sonra gidebildiği kadar devam  et.En  son güncellemeleri alması da cabası.
''Eğer 386BSD ben Linux'a başladığımda var olsaydı, Linux büyük bir olasılıkla olmazdı."
........................Linus Torvalds..........................
İnsanın aradığı sadece huzur ve mutluluktur, 1 numara olmak yalnız kalmak demektir ve 1 numara kalmak için birçok şeyi feda etmek zorunda kalırsın...

TRubuntu

Pardus-Ubuntu-BT5 var en iyisi Pardus.. (BT5 de bir Ubuntu türevidir)
"Türkiye Cumhuriyeti sınırları dahilinde yaşayan, Türk dili ile konuşan Türk kültürü ile yetişen, Türk ülküsünü benimseyen her vatandaş, hangi din ve mezhepten olursa olsun Türk'tür, Türk Milliyetçisidir."

"Türkiye Cumhuriyeti'ni kuran Türk halkına Türk Milleti denir." (1930)

Uluönder Mustafa Kemal ATATÜRK