Linux altyapısıyla İmla Kontrolü Yapan Kalem İcat Edildi

Başlatan okan_668, 20 Temmuz 2013 - 19:13:23

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

okan_668

Falk Wolsky ve Daniel Kaesmacher isimli Alman mucitler, el yazısındaki yazım hatalarını kontrol edebilen dijital bir kalem yaptılar.

Daily Mail'ın haberine göre Türkçe'de "öğrenme kalemi" anlamına gelen "Lernstift" isimli kalem, kelimeleri tanımak için harflerin şeklini izleyen ve yazım hareketlerini tanıyan yerleşik bir sensöre sahip. Böylece yazı yazarken bir imla hatası yapıldığı vakit kalem titreşim veriyor.

İçerisinde Wi-Fi özelliği de bulunan Lernstift, yazılı metinlerin internet ortamına yüklenmesi için bir akıllı telefona ya da bir bilgisayara bağlanabiliyor.

Kalemin gelecekteki modelleri, dilbilgisi hatalarını da kontrol edecek ve tasarımcılar Wolsky ve Kaesmacher, kalemin, yazım ve imla yetilerini geliştirmek isteyen çocuklara ve yetişkinlere yardımcı olacağını ümit ediyorlar.

Lernstift fikri, çocuğuna ödevi sırasında yardım ederken Wolsky'nin karısının aklına geldi.

Mevcut dijital kalemlerin bir kısmı çalışırken ek cihazlar gerektiriyorlar, diğerleri ise sadece özel kağıtlar üzerinde çalışıyorlar.

Lernstift, teknoloji ve yazılımını içerisinde bulundurmasıyla farklılık yaratıyor.

Lernstift'in içerisindeki bilgisayar tümleşik bir Linux sistemi.

Kalemin gövdesinde optik olmayan bir hareket sensörü, işlemci, hafıza, Wi-Fi ve titreşim modülü bulunuyor.

Kalemin iki fonksiyonu bulunuyor: İmla Modu ve Güzel Yazı Modu.

İmla Modu, yazım hatalarının belirlenmesinde kullanılıyor ve bir imla hatası olduğu vakit kalem titreşim gönderiyor.

Güzel Yazı Modu, el yazısına ilişkin kusurları belirtmek için kullanılıyor.

Lernstift şu an için sadece İngilizce ve Almanca dillerinde piyasaya sürülecek. Fakat ekip, dil sayısını artırmayı planlıyor.

kaynak: http://www.turkishny.com/technology/91-technology/128593-imla-kontrolu-yapan-kalem-icat-edildi#.Ueq3-oJGuwc
Linux , özgürlük,barış ve kardeşliğin simgesidir.Özgürce ekledikleriniz sizi topluma ve insanlığa bir adım daha yaklaştırmış olur.Böylece şişirilmiş olan maliyetler bir anda sıfırlar...Matematiğe gerek yok, Sıfır olan herşey ucuz, bedava ve adi anlamına gelmez,bazen başlangıcın bir adımıdır sadece...

Jey@Nfer

Yahu bunların nasıl yapıldığını gerçekten çok merak ediyorum . Bi de Kur'an okuyan kalem var. Bunlarda mini bir kamera mı var nasıl algılıyorlar acaba. Mesela bu kalem için illa ya mini bir kamera olması lazm ya da hareket sensörü (çok ama çok hassas bir sensör) ki algılaması lazım anca çok ince ayarları nasıl yapıyorlar hayret ediyoruç Kur'an okuyan kalem de çok hayret vermişti . Bunun teknolojisini bilen birisi varsa bir aydınlatabilir mi teknik detaylarını çok merak ettim doğrusu.
Hırs , azim , tevekkül ...

www.mehmetvahit.net

karboran

@Jey@Nfer teknik detayından daha çok benim dikkatimi içindeki algoritma tahrik etti  . :)  Açık kaynakmı ? Kodlarını istiyoru  ;D
Kabin basıncı düştü motorlarda arıza !
Vakit süratle aksın hakimiyet kur nabıza !
İçinden nasıl geldiyse yaz anlat herşeyi ,
Bu mektup varmıcak hayalini kurduğun kıza !

burk

Başarı oranı ve kullanım şartları nelerdir tam olarak görmek lâzım. El yazısı var, el yazısı var... Üstelik ne tür kalem ve hangi renkle yazıldığı gibi konular da bu tür okumalar için önemlidir. Esasında OCR işlemi bağlamında değerlendirilebilecek bir alet yapılmış, tarayıcının hız ve kapesitesinin yanında lafı bile olmasa da yazma ve nadir eserler gibi satır arası çalışma gerektiren işler için birebir bir alet olur.

agg1401

Bu kalem denemeye deger ciksin fiyati uygunsa gider alirim. Tabi Kayseri'ye gelmesi sikinti olmazsa.