C Tarihçesi

Başlatan Lock, 18 Temmuz 2013 - 20:42:13

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Lock

C, temelde iki eski dile dayanır:BCPL ve B.BCPL, 1967 yılında Martin Richards tarafından işletim sistemleri ve derleyiciler yazmak için geliştirilmiştir.Ken Tomphson, BCPL çalışmalarının ardından ardından kendi yarattığı dil olan B'yi geliştirmiştir ve B ile UNIX ' in versiyonları üzerinde , Bell Laboratuarlarında,DEC PDP-7 bilgisayarı ile çalışmıştır.Bu iki dilde de, her veri hafızada bir "word" (16 bit) kaplamaktaydı ve değişkenlerin yazımı programcıya ağır bir yük getiriyordu.

C dili, 1972'de bu çalışmaların izinde yine Bell Laboratuarında Dennis Ritchie tarafından DEC PDP-11 bilgisayarlarında geliştirilmiştir.C, BCPL ve B dillerinin önemli bir çok kavramını kullanırken, veri yazımı ve daha bir çok güçlü özellikleri de içerir.C, genel anlamda bir işletim sistemi olan UNIX' in geliştirilmesinde kullanılmasıyla ün kazanmıştır.Bugün bütün yeni işletim sistemleri C veya C++ ile yazılmaktadır.Geçen yirmi yıl içinde C, bütün bilgisayarlar için uygun hale getirilmiştir.C, donanımdan bağımsızdır.Bu yüzden C' de dikkatli bir biçimde yazılmış bir program her bilgisayara taşınabilir.

1970'lerin sonunda C, şu an geleneksel C olarak bilinen haline geldi.1978 yılında Kernighan ve Ritchie tarafından yazılan "The C Programming Language" adlı kitabın yayınlanmasından sonra, C'ye olan ilgiyi artmıştır.Bu yayın, bütün zamanların en iyi bilgisayar kitablarından biridir.

Kaynak : Deitel & Deitel

0xdeadbeef

C dili  icin guzel bir yazi olmus.Tesekkurler...
Amac balik vermek degil, balik tutmasini ogretmek...

karakartala

Konuyu yanlış yere açmışsınız. C/C++ bölümünde olmalıydı.
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?board=111.0

freeman

Ken Thompson, B diline, karısı Bonnie 'nin ismine ithafen B adını vermiştir. :)
Küçük bir ayrıntı vereyim dedim.
Good morning and welcome to the Black Mesa Transit System. This automated train is provided for the security and convenience of the Black Mesa Research Facility personnel.

Lock

Rica ederim arkadaşlar.

burk

Bu tür konular için taşımış olduğum bu kısmı kullanabilirsiniz @Lock.

Lock