İlk Linux Deneyiminizi Hangi Dağıtım ve Hangi Sürümüyle Yaşadınız ?

Başlatan matraxx22, 16 Temmuz 2013 - 14:50:30

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

matraxx22

Hatırladığım kadarıyla 2007 yılıda Ubuntu 7.04 sürümü ile tanıştım ben Linuxla ve o günden beri hiç vaz geçemedim ilk anlar resmen beni büyülemişti windows un dışında bir işletim sistemi ve gayet eksiksiz kullanışlı ve güzel gelmişti bana sonrasında ubuntu hakkında bilgiler edindim ve daha sonra pardusu denedim ilk KDE deneyimimdi ve bana gayet oturaklı ama birazda olsa narin gelmişti bi kaçkez çökelttim KDE pardusu ama raporlar göndermeyi ihmal etmedim her linuz dağıtımınn geliştirilmesi için benim yapabileceğim en iyi şey o sıralar hata raporu göndererek gelişime yardımcı olmaktı ben kullandığım her dağıtımda bunu yaptım

Peki ya sizin ilk deneyiminiz nasıl oldu

furkankalkan

Linux'u ilk kez 8. sınıfta Bilim Teknik dergisinden çıkan Pardus 2009 CDsi ile bilgisayar laboratuvarındaki bir bilgisayara  kurarak denemiştim.Düzgün bir şekilde format bile atılamayan, her türlü sorunlu, yavaş okul bilgisayarlarında bile yüksek performans ile çalışarak herkesi şaşırtmıştı. Sonra Linux öğrenmek adına Pardus 2009.2 indirip sanal makinayla evdeki bilgisayarıma da kurdum. Giderek Windowsa çok az uğruyor genelde hemen sanal makinayı açıp Linux'a koşuyordum. O zamanki Pardus ekibinin Linux kültürünü benimsememdeki rolü büyüktür. Sık sık IRC toplantılarına katılıp eğitici kitaplar okuyarak Pardus'un bana zayıf kaldığını düşünerek bir arkadaşın tavsiyesiyle Ubuntuya geçtim. Bir süre daha sanal makinada takıldım Sonra Windows'u tamamen silerek Linux'a geçtim ve Windows 8 Developer Preview'i deneme dışında hiçbir zaman Windows kullanmadım.
Lover
twitter.com/furkan_kalkan1

guopx

Bir forumda antivirüs tavsiyesi isterken biri ubuntu kur rahat et demişti. Ubuntu 12.04 kurmuştum hala kullanıyorum.
Sevdiklerine sevdiğini söyle çok geç olmadan.

burak öztürk

Hemen hemen 1 yıl öncesinde program forumlarından birinde bir programı ararken alttaki bir yorumda "Bu program Ubuntuda da çalışıyor" cümlesi üzerine Ubuntuyu  araştırdım. Unity(tabi o zamanlar Unity nedir bilmiyorum: ) ) beni etkilemişti. Sonrasında "Özgür Yazılım" terimi ile karşılaştım Richard Stallman, Linus Torvalds.. ve Özgür Yazılım felsefesi hoşuma gitmişti gayet açık ve kararlıydı. Sonraları bu işin ardından gönüllü ve herzaman hazır bir ordu olduğunu anladım ki bu bende güven yarattı.

Ubuntu kullanımına ve bilgisayarıma kurmadan, kullanmaya geçmeden önce gece gündüz 10-12 gün devamlı araştırdım ve okudum. İtiraf etmeliyim ki birçok kez pes ettim. Ancak merak işte bırakılmıyor; hastalık gibi bir kez bulaştı mı gerisi geliyor :) :)Ayrıca Linux sistemlerinin kendi program-paket ihtiyacını karşılayabilecek olgunlukta olması da beni hep çekmiştir kendine.

Sonrasında Distrowatch'ı ve başka dağıtımları keşfettim. Merakımdan dolayı haftada iki-üç kez başka sistemleri kurup bakıyordum ve bu 3 ay kadar devam etti. Ama apt-get olmayınca ne bileyim eksik hissediyorum ve bir diğer nedense Ubuntu'nun iyi bir Türkçe konuşabilmesiydi; geniş bir topluluk ve yardımsever insanlar..

Şimdilerde hala Ubuntu kullanıyorum. Hobi olarakta Sabayon Linux(paket yöneticisi hoşuma gidiyor) ile ilgilensem de ana sistemim olarak Ubuntuyu görüyorum.

krwlng

İlk olarak 1999 senesinde Mandrake Helios ile oldu ilk linux deneyimim, sonrasında kullanmadığım dağıtım kalmadı diyebilirim, bazı zamanlar ara vermek zorunda kaldım fakat Ubuntu 5.04 ile aralıksız linux kullanmaya başladım, o zamandan bu zamana, Redhat (Fedora), Pardus ve Ubuntu arasında sürekli gidiş gelişler yaşadım, Ubuntu 10.04 sürümünden sonrada ana sistem olarak Ubuntu seçtim. Hala arada yeni çıkan dağıtımları sanal da olsa denerim.
http://twitter.com/yusuFBrn

Ali İsmail Korkmaz, FENERBAHÇE Yıkılmaz!

ovural43

ben unix ile başladım aslında .. linux de ise mandrake ve gelecek linux birde turkix vardı bunları denemiştim .. hangisi önce hatırlamıyorum ..

betseg

Bilim ve Teknik'te Pardus 2011 CD'si vardı. Windows'un yanına kurdum. Sonra bayıldım Pardus'a, Windows'u sildim.

freeman

Ben programcı olmaya çalışan bir aday olarak, çok araştırmacı bir kişiliğim var. Ubuntu 'yu da bu sayede buldum. Daha önce PARDUS kurmak istemiştim sanal makineye ama kurulmamıştı. Birgün pat diye Ubuntu 'yu indirdim, kurdum. 1-2 ay WUBI üzerinden kullanmıştım. Daha sonra disk üzerine kurulum yaptım. Halen daha kullanıyorum.

Ben de Linux 'a yeni başlayan herkes gibi birçok dağıtım denedim. Ama bir iki dağıtımda karar kılıp, onu avucumun içi gibi bilmeyi istediğimden Ubuntu, Debian, Slax, (ilerde)Arch, Slackware dağıtımlarını kullanıyorum. İlerde herhalde Debian ve Slackware kullanırım gibime geliyor. Ki Slackware 'yi kullanabilmeyı sabırsızlıkla bekliyorum. :D

Ben de Windows 'tan rahatsızdım. Sadece tek bir şeye bağımlı olmak, her zaman canımı sıkar. Sadece bir şirketin borusunu öttürmesi. Siz ne derseniz deyin, kendi bildiklerini okumalarını. Tek amaçları para olması. Daha da sayabilirm. Bu gibi durumlarda artık midemi bulandırmaya başalamıştı.

Linux 'u burada hangimiz anlatsak bitiremeyiz. Dıştan bakınca buğulu camın arkasından pek birşey görünmeyen, içine girince bir daha bırakamadığınız bir şey Linux.
Velhasıl kelam, iyi ki varsın Linux...

We are Linux :D :D
Good morning and welcome to the Black Mesa Transit System. This automated train is provided for the security and convenience of the Black Mesa Research Facility personnel.

kalkan1973

2004 yılında internette araştırma yaparken MANDRAKE  ve yılını hatırlamıyorum TÜRKİX KNOPPİX denemelerim çalışan CD den başlasada çok kısa sürdü...Ama ilk tanışmam 2004 yılı idi. iş gereği arada bir linux a uğrarken 2007 yılı sonlarında 2008 başlarında UBUNTU ile tanıştım . İLK UBUNTU 8.04 kullandım... Evde denemelerim devam ederken işyerime taşıdım PARDUS 2007.3 Ü Ardından PARDUS 2008.2 Kİ mükemmel bir sistemdi ve hala iş görse kullanırım...KDE 3.5 masaüstü benim için windows a elvedanın ilk adıları oldu..İşte mecburen windows tabusu yıkmaya karar vermiştim. Muhasebe ve üye takip programı kullanan makine dışında kısmen başardım. Pardus 2007.3, Pardus 2008.2 ubuntu 8.04-8.10-9.04-9.10-10.04-10.10 serilerini aralıksız takip ettim. 11.04 ile UNİTY e geçmesi benim ubuntuyla yollarımın ayrılmasına sebep oldu. Hala UNİTY ile aram soğuk. Bu kişisel tercihim...2011 yılı Nisan ayından 2012 baharına kadar DEBİAN ile devam ettim. Kararlı ve sağlam olmasına karşın kütüphane ve programların eski olması ve ARCHLİNUX a olan merakım ki ( ZOR OLANLA DİDİŞMEYİ UĞRAŞMAYI ÇOK SEVERİM...) 1 yılı aşkın süredir beni ARCH kullanmaya itiyor.  ŞU AN SİSTEMİMDE SADECE ARCHLİNUX VAR... Arşiv olarak kullandığım bölüm de XFS ile formatlı. Kısaca WİNDOWS'u hatırlatacak hiçbir şey yok diyebilirim.VİSTA çıktı denedim kaldırdım... WİNDOWS 7 çıktı denedim kaldırdım. WİNDOWS 8 çıktı denedim kaldırdım. Elimde ATIL DURUMDA bir adet XP VİSTA 7 ve 8 lisansları öylece çantada duruyor...

twitterdaki kişisel sayfamda bile LİNUX u görebilirsiniz. twitter/mkalkan1973 :) LİNUX içimize öyle işlemiş ki sanki kalıplaşmış... HİÇBİR ZAMAN SANAL MAKİNAYA LİNUX KURMADIM. ÖNCE ÇALIŞAN CD DEN BAKTIM SONRA MAKİNAYA DİREK OLARAK KURDUM.
Bugüne kadar MANDRAKE, KNOPPİX, MANDRİVA, UBUNTU, PARDUS,FEDORA,OPENSUSE, MAGEİA, DEBİAN, LİNUXMİNT, ELEMENTARY OS ve ARCH denediğim dağıtımlar...
Evde İşte her yerde Linux

denizhansaglam

Kenarda hard diski çalışmadığı için bekleyen laptopuma flash disk üzerinden çalışan işletim sistemi arıyordum. Ubuntu, Xubuntu, Lubuntu, Linux Mint (LXDE), PepperMint OS, Puppy Linux vs denedim. En sonunda Lubuntu kullanmaya karar verdim.

kalkan1973

Genelde türev değil de asıl dağıtımları tercih ediyorum. Mesela

ARCHLİNUX... türevi MANJERO  kullanmıyorum.
UBUNTU.......türevi çok saymak lazım :) işte onları tercih etmiyorum. Ve sistemimde TEK DAĞITIM bulundurmayı seviyorum.

Eludecraft

İlk dağıtımımım Pardus 2008.1 olmuştu. Ramazan ayında iftarı beklerken büyük bir heyecanla kurduğum için özel bir yeri vardır. Ek olarak KDE sevgimin nedeni de bu olabilir.

İkinci denemem Kubuntu ile oldu. Aramız bayağı güzeldi, birbirimize alıştık; büyük bir sevgi seli oldu aramızda. Ancak o zamanlar KDE'nin stabil olmaması bana illallah dedirtti ve OpenSuSE'nin Gnome versiyonuna geçiş yaptım. KDE 4.3'ün çıkması ile tekrar KDE'ye geri dönmüştüm. Tabi ekran kartı aldıktan sonra Linux'un yüzüne bir daha bakmadım. :D (Tabi bir iki kere Arch falan kurdum.)

Gabriel

1999 yılında bir arkadaşımın makinesinde çift işletim sistemi olarak Win98 ve Mandrake 6.1 Helios görmüştüm. Mandrake Win98'e göre çok daha yavaş açılıyordu. Ama daha güzel görünüyordu. Bluetooth ile internete giriyorum gibi bir şey demişti. O zamanlar hem bilgim az hem de bilgisayarım olmadığından kullanmaya fırsatım olmadı. Ama çok fena içimde kalmıştı. Linux ile ilk tanışmam böyle oldu.

Sonrasında bir derginin verdiği Knoppix 4.0 Live ile tekrar görüştük ve ardından elime bir Ubuntu Live geçti. Sürümünü hatırlamıyorum ama reklamında siyahi ve kafasında saç olmayan parlak bir genç vardı. :D

Daha sonrasında her bulduğum dağıtımı denemeye başladım.
Yeryüzü bize atalarımızdan miras kalmadı, çocuklarımızdan ödünç aldık.

arpia

1998 Slackware 3.5 sanırım. Sonra SuSE ve Redhat ile tanıştım fakat Slackware uzun süre sabit kaldı.

karahindi

2009 yılında pardus 2009'la linux kullanmaya başladım. Biraz tecrübe kazanınca farklı masaüstü ortamları denemek istedim.  Yaklaşık iki yıldır kesintisiz olarak farklı masaüstü ortamlarıyla ubuntu kullanıyorum.

matraxx22

Tüm yorumları okudum herkese teşekkürler bu konunun sabitlenmesini rica ediyorum ve devam edin lütfen herkes yazsın hikayesini

kalkan1973

Windows'un virüs kapmasından ve çökmesinden yaka silken LİNUX'a geliyor...

orhangungor

Pardus ve Ubuntu ile başladım Slackware ve Debian ile devam ediyorum.

tosun

ubuntu 9.04 ilk tecrübe meraktan kurmuştum,şu an 13.04 daima linux
"İnsan dünyaya sadece yemek, içmek, koynuna birini alıp yatmak için gelmiş olamazdı. Daha büyük ve insanca bir sebep lazımdı."

sezmen

Pardus ile tanıştığım linux dünyasında birçok dağıtım kurdum kullandım. Pardus hala gönlümün dağıtımı olmasına karşın manjaro'dan ayrılamıyorum...
Linux merakla başlar, bağımlılık yapar. Linux gönül işidir.

https://500px.com/sezginmendil

alihanozturk

Linux ile tanışmam Pardus ile oldu ve çok sevmiştim Linux'u. Şu anda ise Pisilinux ile devam ediyorum. Bir çok dağıtım denedim ama bana en yakın gelen Pisi tabanlı dağıtımlardı. PArdus pisiyi bırakınca Pislinux ile yola devam :)
Özgürlük şimdi başladı...

http://www.pisilinux.org/

gecegezen

linux ile ilk tanışmam lise zamanında eski masaüstü bilgisayarım vardı o zamanlar, chip; linuxnet diye bir dergi çıkarmıştı onun ilk sayısı ile mandrake, red hat birde knoppix canlı cd olmalı yanlış hatırlamıyorsam ilk red hat sabit diskime kurmuştum. çok hoşuma gitmişti değişik etrafımda kimsede olmayan ve istediğim şeyi değiştirebildiğim bir ortam. Ama o zamanlar geniş bant internet bu kadar yayğın değildi tek internet geçişi telefon hattı ileydi ki modem bağlantısı kuramamıştım o zamanlar linux ile modemi kullanmak çok zordu ki benim bilgisayarda ki yazılımsal bir modemdi onların bağlanması daha zormuş zaten bende bağlayamamıştım. Sonra bizim orda bir yerde geleceklinux satıldığını gördüm ve hemen yapıştım kısa bir süre onu kullandım. Hatta o zamanlar grub yerine lilo daha yaygındı.
Sonra uzun bir süre windowsa geri döndüm. taki ubuntu 9.04'de kadar o zamanlar gene bilgisayara kavuştum ve internet yaygınlaştı internette ufak bir araştırma yaptım hangi linux diye aslında aklımda ilk önce fedora vardı Red hat hatırına ama veya debian internette biraz araştırma yaptım ubuntu donanım tanımada daha başarılı ve binanry sürücüleride dağıtmasından dolayı ve skype gibi bir çok programın ubuntu için deb paketleri hazırladığı için onu seçtim.
Ve son olarakta bu seçimde yanılmadığımı düşünüyorum. Gerçi çok sık sürüm çıkardığı artık sadece lts sürümlerini kullanıyorum.
Yotube kanalım hepinizi beklerim...
https://www.youtube.com/channel/UCsRQPZxNJKZbfpGy6r97nJw

WhiteScars

Yanlış hatırlamıyorsam Red Hat 8 veya 9 idi. (Enterprise olmadan önce) O zamanlar zaten öyle çok dağıtım yoktu zaten. Internetten öyle CD isoları falan indirmek biraz rüya gibiydi. O dönemlerde PC Net dergisi Mandrake Linux 10 setini veriyordu, onu almıştım. Sene 1999'lar 2000'ler olması lazım.

Ubuntu ile 9.04 sürümünde tanışmıştım. Ondan öncesi Suse kullanıyordum.  Ne zamanki ubuntu unity'i dayattı o zaman ubuntudan fazgeçtim. Son zamanlarda GNOME 3'ün gelişme aşamasında olmasından dolayı kendime istediğim gibi bir linux ortamı bulamıyorum. Umarım yakında GNOME 3 kullanılacak hale gelir :)

İnsanoğluna bırakabileceğiniz en güzel miras tecrübelerinizdir.

tosun

Alıntı yapılan: alihanozturk - 17 Temmuz 2013 - 00:58:27
Linux ile tanışmam Pardus ile oldu ve çok sevmiştim Linux'u. Şu anda ise Pisilinux ile devam ediyorum. Bir çok dağıtım denedim ama bana en yakın gelen Pisi tabanlı dağıtımlardı. PArdus pisiyi bırakınca Pislinux ile yola devam :)

pisilinux nasıl mrak ediyorum, gerçekten memnun musunuz??
"İnsan dünyaya sadece yemek, içmek, koynuna birini alıp yatmak için gelmiş olamazdı. Daha büyük ve insanca bir sebep lazımdı."

MRWhite

2008 de knoppix ile olmuştu bir arkadaşım sayesinde fakat sürümünü hatırlamıyorum.  :)