Sanal Sunucuya Ubuntu Server Edition Kurma Sorunu

Başlatan ahmetkemal, 02 Nisan 2008 - 20:02:54

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ahmetkemal

Merhaba,

Bilgisayarıma Ubuntu Server kurmak istiyorum ancak bunu Microsoft un Virtual Server 2005 yazılımını kurarak yapmak sanal sunucu olarak kurmak istedim. Kurulum esnasında Ubuntu boot ediyor ancak kurulum dili, klavye dilini seçtikten sonra CD sürücüsü ararken ne gerçek CD sürücüsünü ne de sanal CD sürücüsünü görüyor ve CD sürücüsü istiyor. Tekrar belirtmek istiyorumki boot ederken her ikisini de görüyor.

Konu ile ilgili yardımlarınız Ubuntu yu kurabilmem adına çok mutlu edecektir.

Herkese teşekkürlerimi sunarım.

Sypro

Ubuntu Server dediğiniz JeOS diye düşünüyorum. Eğer ki ubuntu yu server'a çevirmeyecek iseniz.

MVS 2004 (sanıyorum ki 2004 ten sonra ücretli oldu çünkü) ile bir kaç deneme yapmıştım zamanında, pek de bir sorun çıkmamıştı.

tavsiyem Virtual Box ile denemeniz.
lakin aklımı karıştıran şu: eğer bir Ubuntu Server kuracak iseniz neden windows üzerindeki bir sanal makine ile ? :S partition ayırıp kurmanız daha sağlıklı değil mi? çünkü sanal makine ubuntu'nun tüm özelliklerini desteklemeyecektir. stabilite sorunu yaşamayın sonra.

"Milliyetin çok belirgin vasıflarından biri dildir. Türk milletindenim diyen insan, her şeyden evvel ve mutlaka Türkçe konuşmalıdır. Türkçe konuşmayan bir insan, Türk kültürüne, topluluğuna bağlılığını iddia ederse buna inanmak doğru olmaz."

heartsmagic

Ubuntu Server denilen şey sanırım sadece temel sistem ve sunucu paketlerinin dahil edildiği, X'den yoksun ISO.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

ahmetkemal

Öncelikle mesajlarınız için teşekkür ederim.

Windows ta sanal sunucu olarak kurmak istememin sebebi sanal sunucu testleri yapıyor olmam ve sanal sunucu yönetim programı olarak Windows sistemlerini biliyor olmam. Çok profesyonel bir Linux kullanıcısı olmadığım için Windows üzerinde çalıştırmak istiyorum.

Ubuntu Server Edition dediğim Ubuntu ya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Peki Linux web server için tavsiye edeceğiniz başka bir Linux sürümü var mı acaba?

İlginize teşekkür ederim.

Sypro

Verdiğiniz bağlantıdaki ubuntu bildiğimiz ubuntudan farklı değil diye biliyorum. Benim bahsettiğim ise şuydu: http://www.ubuntu.com/products/whatisubuntu/serveredition/jeos

Server olarak da çevremdeki herkes CentOS kullanmakta. Ubuntu ile arasındaki farkları tam anlamıyla bilmiyorum malesef, enine boyuna inceleyecek kadar tutmuyorum HDD üzerinde Ubuntu dışındaki dağıtımları.

"Milliyetin çok belirgin vasıflarından biri dildir. Türk milletindenim diyen insan, her şeyden evvel ve mutlaka Türkçe konuşmalıdır. Türkçe konuşmayan bir insan, Türk kültürüne, topluluğuna bağlılığını iddia ederse buna inanmak doğru olmaz."

ahmetkemal

Linkini verdiğiniz sürüm sanırım diğerinden daha iyi olacak. Gerçi Linux üzerinde sanal sunucu kurmak için ideal olabilir ama denemekte fayda var.

Tekrar teşekkür ederim, iyi akşamlar.