[Çözüldü] uGet aşırı sıcaklık artışına sebep oluyor

Başlatan acemiyim, 22 Temmuz 2013 - 11:33:09

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

acemiyim

Ubuntu'yu güncelleştirip 13.04'e geçtim. Ondan sonra uGet-gtk indirme yöneticisi aşırı derece ısınmaya neden oldu ve oluyor hala. Bişey indirmezken sıcaklıkta bir oynama yok. Ama indirmeye başlayınca 80 derecenin üzerine zorluyor. 73 civarına inip tekrar sıcaklık yükseliyor.

Sorunu gidermek için önceden depoda olmayan son sürümünü kurmuştum. Ama bişey değişmedi.

Çok nadir olarak bazen sıcaklık yükselmesine neden olmadan çalıştığı oluyor.

Diğer alternatifleri fatrat, kget gibi programları da denedim. Onlarda da başka problemlerim oldu. uGet alışık olduğum bir program. Tekrar kullanılılabilir hale getirmeme yardımcı olursanız sevinirim.

Gnome masaüstü ortamını, Nemo dosya yöneticisini kullanıyorum.

Gnome masaüstü ortamı ve natuilus dosya yöneticisinde,
Cinnamon masaüstü ortamı ve nemo dosya yöneticisinde,
Unity masaüstü ortamı ve natuilus dosya yöneticisinde de aşırı sıcaklık problemine neden olmakta. Bir ara iki dosya yöneticisi aynı anda çalışmaktaydı ondan kaynaklanan bir sebep olduğunu düşünerek farklı dosya yöneticisilerinde çalıştırıp denedim.

Bazen bildiri baloncukları çıkartmaya çalışan programlarda çıkartamayınca aşırı kasmaya sebep olduğundan değişik masaüstü ortamlarını denedim. Tabii uget ayarlarından bildiri baloncuklarını kapatsam da sonuç değişmedi.

Diğer bir denediğim sürekli değişen ve arayüzde değişimi gözlemlediğimiz değeri göstermesini engelledim. Örneğin anlık hız, ne kadarı inmiş, tahmini kalan süre, geçen süre, durum çubuğu. Bu özelliklerini kapatsam da sıcaklık artışı problemine neden oldu.

acemiyim

Sorunu tam çözmemek ile birlikte eğer bölümlere azami hız sınırı konursa işlemciyi fazla kullanıp sıcaklık artışına sebep olduğunu gördüm. Çözüm olarak sınırları koymamak ısınmayı engelleyebiliriz. Ama bu çözüm yolunda çok fazla dosyayı aynı anda indirirsek internette gezinmek sorun olabiliyor. Hız sınırı koymak güzel bir özellikti kısaca. Umarım birileri tam çözüm yolunu bulur.