Vodafone VODEM K3773 sorunu

Başlatan sabian, 10 Temmuz 2013 - 11:40:43

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 5 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

sabian

Öncelikle forumda gerekli aramayı yaptım fakat konular kapanmış. Çözüm yolları ise işe yaramadı.

Vodafone sitesinden driver indirip kursam da işe yaramadı, Vodafone aracı ana seçke aramasında görünse de aktifleşmiyor, çalışmıyor. Yüklemeler sırasında 3 adet python dosyası kuramadı, bunlar gtk2, gnome2 gibi eski paketler olduğu için depolardan çekemedi sanırım, ama sorunun burda olduğunu da sanmıyorum.

Zira VODEM'i Windows 7 üzerinde de kuramadım, ona taktığımda usb aygıt olarak tanıdı ancak kurulum dosyası hata verdi, eksik dosya olduğunu söyledi. Henüz Windows için siteden sürücü indirip kurmayı denemedim. Vodem içindeki dosyayla denemiştim.

Neyse Vodem'i Ubuntu'ya taktığımda aldığım hata mesajı unable to mount QuickStart 3.11, Operation was cancelled şeklinde.

lsusb çıktısı
zgr@ubuntu:~$ lsusb
Bus 001 Device 002: ID 8087:0024 Intel Corp. Integrated Rate Matching Hub
Bus 002 Device 002: ID 8087:0024 Intel Corp. Integrated Rate Matching Hub
Bus 001 Device 001: ID 1d6b:0002 Linux Foundation 2.0 root hub
Bus 002 Device 001: ID 1d6b:0002 Linux Foundation 2.0 root hub
Bus 001 Device 003: ID 0079:0006 DragonRise Inc. Generic USB Joystick
Bus 001 Device 004: ID 046d:c05a Logitech, Inc. Optical Mouse M90
Bus 001 Device 005: ID 0079:0011 DragonRise Inc. Gamepad
Bus 001 Device 006: ID 04d9:1702 Holtek Semiconductor, Inc.
Bus 002 Device 003: ID 18ec:3299 Arkmicro Technologies Inc.
Bus 002 Device 004: ID 0930:6545 Toshiba Corp. Kingston DataTraveler 102 Flash Drive / HEMA Flash Drive 2 GB / PNY Attache 4GB Stick
Bus 002 Device 007: ID 12d1:1f11 Huawei Technologies Co., Ltd.
Bus 002 Device 005: ID 058f:6366 Alcor Micro Corp. Multi Flash Reader

araç görünüyor, ancak çalışmıyor.

hata mesajının görseli şu

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 10 Temmuz 2013 - 11:41:03

Bu arada 13.04 güncel sürümdeyim.
"Özgür yazılım ile özel mülk yazılım arasındaki fark sosyal, etik ve siyasidir" Richard Stallman

Debian Sosyal Sözleşme
http://www.debian.org/social_contract.1.0.tr.html  saimbalkaya.blogspot.com guvercincurnatasi.wordpress.com

sabian

Cevap için teşekkürler..

ben sim kartı çıkartıp kartalcell usb modeme taktım ve o usb stickle direkt bağlandı. Sanırım sorun usb stickte..

Yine de bu yöntemi denememi önerir misiniz? Yani usb stick değişince çalışıyorsa sorun bu yolla halledilir mi yoksa donanımın mı değişmesi gerekir?
"Özgür yazılım ile özel mülk yazılım arasındaki fark sosyal, etik ve siyasidir" Richard Stallman

Debian Sosyal Sözleşme
http://www.debian.org/social_contract.1.0.tr.html  saimbalkaya.blogspot.com guvercincurnatasi.wordpress.com

furkankalkan

Dediğinize göre usb stickte ters giden birşeyler olabilir. Bence çalışıyorsa bu halde bırakmak iyidir.
Lover
twitter.com/furkan_kalkan1

ekremsenturk

usb_modeswitch'i güncellemekte yarar var. modem çok yeni bir model'se, sistem modemi veya özelliklerini tanıyamıyor olabilir.

sabian

Alıntı yapılan: ekremsenturk - 12 Temmuz 2013 - 19:36:34
usb_modeswitch'i güncellemekte yarar var. modem çok yeni bir model'se, sistem modemi veya özelliklerini tanıyamıyor olabilir.

son sürümünü kurdum zaten. Onda da yüklemeden sonra açılmama gibi bir sorun çıktı, her hangi bir tepki vermiyor tıklamama rağmen..

Debian Sosyal Sözleşme

ekremsenturk

Bu Quickstart sanırım modemin dahili programı. Öyle ise, sadece Windows'ta önce kurulabilir ve çalıştırılabilir. "Bende 3770 var ve onun kendi sürücüsü NetFramework 2 gerektiriyor meselâ"

Bağlantı ayarlarını Network Manager'den yapmayı denedinmi ? (ilave olrak Modem Manager'i kurman gerekebilir) Ben o şekilde bağlanıyorum.

Sabayon Türkiye Forum'dan alıntı:
Alıntı Yap/Sistem/Tercihler/Ağ bağlantısı yolunu seçerek "Ağ bağlantıları"na (ModemManager) ulaşabilirsiniz. Ve "Mobil Geniş Bant" seçerek, ve Ekle seçimini tıklayarak, Ağ kurulum sihirbazını başlatabilirsiniz. Sağ alt kısımdaki "İleri" seçimi ile menüler arasında ilerleyerek, mevcut hazır ağ yapılandırmaları arasında seçim yapabilirsiniz. Türkiye için Avea, Türkcell ve Telsim arasında bir seçim yaptıktan sonra, Faturalı (Postpaid ) veya Kontörlü ( Prepaid ) hat seçiminide doğru olarak seçmelisiniz. Ardından "Kullanıcı" "Şifre" ve "APN" ayarlarını, güncel değillerse düzeltin. Meselâ, Telsim artık Vodafone olmuş durumda, ancak eski ayarları ile de çalışıyor olabilir. İşlemleri onayladıktan sonra, artık ayarlarınız hazır. Ve Usb Modem'inizi takıp İnternet'te bağlanabilirsiniz.

Ve hiç birşey olmuyor(mu ?)

Bunun nedeni, yeni çıkan bütün modem'lerin bir hafıza bölümü var ve bu hafıza bölümünde Windows sistem'i için ağ bağlantılarını kurabilen, gerekli program bulunuyor. Bu program(lar), modem takıldığında, kendiliğinden kuruluyor ve bağlantı hazır duruma geliyor. Bir tek sim kart numarası girilmesi gerekiyor. Aynı program, Windows'ta hafıza bölümünü erişime kapatıyor ve sadece modem'in algılanmasını sağlıyor.

Linux'ta ise, hafıza bölümü usb bağlantısına bağlı olarak görünüyor ve aynı bağlantıda ikinci bir takılı cihaz görünmüyor. Aynı usb girişinde, ikinci bağlı olan ve aynı cihazın içinde bulunan modem'inde, sistem tarafından algılanabilmesi için, usb_modeswitch isimli bir program'ın veya aynı işlemi yapan bir benzer programın kurulu olamsı gerekiyor. Sabayon 10 Mate İso'su ile birlikte bu program gelmediği için, önce başka bir bağlantı üzerinden internet'e erişip, Rigo kurulum program'ı ile usb_modeswitch isimli,bu  bir kaç yüz kilobyte'lık paketi kurmanız gerekiyor.

Şimdi modem'inizi taktığınızda, bir dakika sonra PİM şifresini soran şifre ekranı belirecek ve ilk seferinde sizden "root" şifrenizi isteyecetir. daha sonraki bağlantılarınızda kullanıcı şifrenizi soracaktır. Ekran'ınızda bağlatı kuruldu bilgisini gördükten sonra, alt panel'deki bağlantı simgesini tıkladığınızda, bağlantılar arasında, 3G bağlantınızın isminide görebilirsiniz ve seçtiğinizde, 3G modem'iniz ile bağlanabilirsiniz.

if

Alıntı yapılan: sabian - 12 Temmuz 2013 - 02:34:10
Cevap için teşekkürler..

ben sim kartı çıkartıp kartalcell usb modeme taktım ve o usb stickle direkt bağlandı. Sanırım sorun usb stickte..

Yine de bu yöntemi denememi önerir misiniz? Yani usb stick değişince çalışıyorsa sorun bu yolla halledilir mi yoksa donanımın mı değişmesi gerekir?

Geçtiğim bağlantıdaki arkadaş çözebildiğine bu sorunu, sizde de işe yaraması gerek @sabian.