Türkçe Özeni ile ilgili gözden geçirmeler

Başlatan ironic, 07 Ekim 2008 - 00:20:49

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ironic

Forumda 4 aydan fazladır varım.  :) Gördüğüm kadarıyla -benim de çok hoşuma giden- dilmize gereken değer verilmeye çalışılıyor. ;)

Bu başlıkta, forumda gözümüze çarpan Türkçe karşılığı olduğu halde kullanılan yabancı kökenli sözcükleri paylaşalım.
Hem topluluğumuz -bu sayede - doğru sözcükleri kullanmaya dikkat eder hem de dilimizdeki yozlaşmaya karşı da  bir direniş gösterilir. (...)

İlk gördüklerim.

online/offline>>çevrimiçi/çevrimdışı
mesaj >> ileti

Burak

default --->  varsayılan
applet  --->  programcık   (Bu da yabancı kökenli ama dilimize gireli çok olmuş ve yerleşmiş)
update --->  güncelleme

şunu da eklemek gerek :)
mouse  --->  fare      /    Yanlış hatırlamıyorsam 90'larda çoğunlukla fare derdik, mouse diyenlerde vardı. Sonra 90'ların sonunda ve 2000'lerin başında bilgisayar kullanımı yaygınlaşırken insanlar nedense mouse'u tercih ettiler ve bugün fare demek çoğu insana garip geliyor.

Çağlar

Network ---> Ağ
Admin ---> Yönetici
Edit ---> Düzenlemek
Wireless ----> Kablosuz

Panda ---> Panda
Penguen ---> Penguen :D benden bu kadar
We got a badass over here!

erginemr

Alıntı yapılan: Çağlar - 07 Ekim 2008 - 01:37:03
...
Panda ---> Panda
Penguen ---> Penguen :D benden bu kadar
:D

Mesaj ---> İleti
E-Mail ---> E-Posta
Hard Disk ---> Sabit Disk
Format ---> Biçimleme, Biçem
Partition ---> Bölüm, Disk Bölümü
Root ---> Kök, Ana Yönetici
Multimedia --> Çoklu Ortam
CPU --> İşlemci
Link --> Bağlantı

Ayrıca @hasanyilmaz'ın verdiği faydalı bağlantılar:
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,3966

MURATSPLAT

En çok da şunu seviyorum:
   piksel=benek  linuxda ilk tanıştığımda dikkatimi çeken  ilk türkçe terim :)
Donanım:
GA-MA790XT-UD4P Anakart
AMD Phenom(tm) II X4 945 Processor
2048*2 DDR3(1333MHZ) + 2048*2 DDR3(1600MHZ) = 8 GB  Asus Nvidia GeForce GT-430 1GB DDR3 128bit Samsung HD502HJ 500 GB + Samsung HD322HJ 320 GB + Western Box USB 640 GB =1.4 TB ATI Technologies Inc SBx00 Azalia (Intel HDA) SkyStar HD 2 Digital Uydu Kartı Logitech MK250

mbt28

Biz burda böyle yapıyoruzda geçen bir üniversite hocasının konuşmasını dinledim, adam 100 kelimeden 80 nini abancı kullanıyor 80 kelimeninde en az 60ının çok anlaşılır türkçe karşlığı var sinirim bozuldu. Asıl Türkçe'yi doğru kullanıp sahi çıkması gerekenler resmen katlediyorlar.

serdar

hasanyılmaz

Alıntı yapılan: MURATSPLAT - 07 Ekim 2008 - 09:00:36

pixel yerine benek kullanıldığını hiç görmedim.

default için öntanımlı da kullanılabilir.

fadike

process=süreç
instant message=anlık ileti
"Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olunmaz." Uğur MUMCU
"Hepimiz özgür yazılımın sendikalı emekçileriyiz." Fadike
http://fadike.org
http://pedalsorler DELL Vostro 5470 i5 4. nesil Ubuntu ön yüklü

eren

Forumda açtığım eski konularla veya belgelerle ilgili yardım gerekiyorsa lütfen ilgili konunun altına yazın, mutlaka yardım edenler olacaktır. Forum dışı ortamlardan bana ulaşıp yardım isteyenlere maalesef yardım edemiyorum. Anlayışınız için teşekkür ederim.

Burak

Alıntı yapılan: serdar - 07 Ekim 2008 - 15:16:33
ironic ---> alaycı  :)

Bence 'ironic' için Türkçe tam bir karşılık yok, en azından alaycı kelimesi karşılamıyor. Mesela: "Karakolun soyulması çok ironiktir." cümlesinde 'ironi' kelimesi için 'alaycı' kelimsi uymadığı gibi başka bir Türkçe kelime de gelmiyor benim aklıma.

e-mail için e-posta denmesi de biraz ilginç. Zira 'posta' da İtalyanca'dan dilimize geçmiş bir kelime. 'Mektup' da yine yabancı kökenli ama 'posta' ve 'mektup' çok eskiden dilimize girmiş ve yerleşmiş oldukları için dilimizden çıkarmaya çalışmak saçma olur.

bir ekleme daha yapalım:

device --> cihaz, aygıt
'device' sözcüğünü Türkçe konuşurken pek kullanmayız ama ilginçtir ki İngilizce bilen pek çok insana bu kelimenin Türkçesini sorduğumuzda apışıp kalır.   

fadike

Hard disk=sabit disk
partitions table=bölüm tablosu
"Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olunmaz." Uğur MUMCU
"Hepimiz özgür yazılımın sendikalı emekçileriyiz." Fadike
http://fadike.org
http://pedalsorler DELL Vostro 5470 i5 4. nesil Ubuntu ön yüklü

hasanyılmaz

olaki

Alıntı yapılan: cranbur - 07 Ekim 2008 - 22:19:33
Alıntı yapılan: serdar - 07 Ekim 2008 - 15:16:33
ironic ---> alaycı  :)

Bence 'ironic' için Türkçe tam bir karşılık yok, en azından alaycı kelimesi karşılamıyor. Mesela: "Karakolun soyulması çok ironiktir." cümlesinde 'ironi' kelimesi için 'alaycı' kelimsi uymadığı gibi başka bir Türkçe kelime de gelmiyor benim aklıma.    

Selam,
Bir ara/bir yerlerde... ya kullanılıyordu ya da önerilmişti, "ironi > tersinleme"
Yoksa ben mi uydurdum...  ::)

munirekinci

tufan scothbrite

@munirekinci sıkı bir okuyusun yada yazarsın...

Dur ben bir araştırayım seni :)

erokay

Türkçe tam bir karsiligi olduğunu sanmıyorum ama, daha çok trajikomik gibi bir anlam ifade ettiğini düşünüyorum.
Semer seçilirken eşeğin fikri değil ölçüsü alınır!!!

hasanyılmaz

TDK sözlüğünde ironi;

İsim, edebiyat Fransızca ironie

1 .     Gülmece.
2 .     Söylenen sözün tersini kastederek kişiyle veya olayla alay etme.

"İroni" olarak geçmiş dilimize.

gottik

"mouse" yerine "tıkırdak" veya "tıkıldak" denilebilse  daha güzel olabilir. Hem ses uyumu da var. "fare" tiksindirici bir sözcük olduğu için kullanılmıyor olabilir.

Tıkla + seç = Tıklaç.

kafkasyali

Alıntı yapılan: munirekinci - 08 Ekim 2008 - 00:47:32
Ekşisözlük'te öyle söylüyor;
http://sozluk.sourtimes.org/show.asp?t=tersinleme :)

Ekşisözlük bu konu ile ilgili başka şeyler de söylüyor ama buraya link verirsem ortalık karışır :D

http://wp.me/1pScW
sɹǝʇ nq ʞǝʇ ɹıq ؛ɐp ɐpunloʎ ʎǝsɹǝɥ ıʞuɐs

eren

Forumda açtığım eski konularla veya belgelerle ilgili yardım gerekiyorsa lütfen ilgili konunun altına yazın, mutlaka yardım edenler olacaktır. Forum dışı ortamlardan bana ulaşıp yardım isteyenlere maalesef yardım edemiyorum. Anlayışınız için teşekkür ederim.

MURATSPLAT

Alıntı yapılan: hasanyılmaz - 07 Ekim 2008 - 17:14:44
Alıntı yapılan: MURATSPLAT - 07 Ekim 2008 - 09:00:36

default için öntanımlı da kullanılabilir.

Valla ilk  kullandığım sürüm  Gelecek Lİnux du onda kde bir sürümü  vardı. Onda öğle yazıyordu.. Şuan kullandığım kde sürümünde benek mi yoksa piksel mi yazıyor  bunun farkında değilim. Bir  bakayım..
Donanım:
GA-MA790XT-UD4P Anakart
AMD Phenom(tm) II X4 945 Processor
2048*2 DDR3(1333MHZ) + 2048*2 DDR3(1600MHZ) = 8 GB  Asus Nvidia GeForce GT-430 1GB DDR3 128bit Samsung HD502HJ 500 GB + Samsung HD322HJ 320 GB + Western Box USB 640 GB =1.4 TB ATI Technologies Inc SBx00 Azalia (Intel HDA) SkyStar HD 2 Digital Uydu Kartı Logitech MK250

olaki

Selam...
Az önce başka bir söküğümü dikerken rastladım...
Bir resim dosyasına sağ tıklanır > 'özellikler' seçilir > 'resim' sekmesi açılır ve görülür ki; Ubuntu/gnome 'piksel'e 'benek' diyormuş.
:)

hasanyılmaz

Alıntı yapılan: olaki - 08 Ekim 2008 - 23:01:42
Selam...
Az önce başka bir söküğümü dikerken rastladım...
Bir resim dosyasına sağ tıklanır > 'özellikler' seçilir > 'resim' sekmesi açılır ve görülür ki; Ubuntu/gnome 'piksel'e 'benek' diyormuş.
: )

Çok da yadırganacak bir şey değil aslında. Az kullanılması en büyük sorun.

mbt28

Linux daha yeni yeni Türkçe yerelleri otururken doğru kelimeler kullanmak bunların Türkçe'ye yerleşmesini sağlayacaktır. Burda bize önemli görevler düşüyor bazı kelimeler evet garip gelebilir ama emin olun Türkçe'sini kullanmak İngilizcesini kullanmaktan daha güzeldir. Hatta dilimizde ki karşılığı farsçadan veya arapçadan geçmişse o bile daha iyidir, çünki muhtemelen kelime zamanında Ortadoğu'nun ortak kültürüyle oluştu.

Dilimize sahip çıkalım, çıkmayanları uyaralım!

#####

Paket kelimesi ingilizcedeki package kelimesinden mi geliyor? Bilgisi olan varmı?