Ubuntu Başlangıç Kılavuzu

Başlatan hatas, 06 Temmuz 2013 - 11:13:00

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Fatix

Selam arkadaşlar. Ben Makedonyadan yazıyorum.
Sizlere bir ricam olacak.
Nedense ne zaman ben Ubuntu yüklediysem bilgisayarıma o yüklediğim işletim sistemimden performanslarını kullanamamadan yakınıyorum.
Mesela ben Ubuntuyu 2005'ten beri kullanıyorum.
Yüklemeden sonra işletim sistemi çöküyor, ya da yavaşlama meydana geliyor. Demek istediğim istikraları* kararlı değil. Sizce ne yapmalıyım?
Mesela Youtub'da izlediğim tüm videolardaki Ubuntular çok hızlı ve net çalışıyor, benim bilgisayarım leptoplarım çok daha ütün performanslı olmalarına rağmen o hıza ve netliğe ulaşamıyorum.
Yazılımcıyım bu arada.

Selamlar.
Technology is dominated by two types of people: those who understand what they do not manage, and those who manage what they do not understand.

turker71

Foruma Yeni Kayıt Oldum fakat nasıl konu açacağımı bilmiyorum.

alquirel

Alıntı yapılan: turker71 - 22 Ocak 2019 - 17:09:29
Foruma Yeni Kayıt Oldum fakat nasıl konu açacağımı bilmiyorum.

Hangi bölümde yeni konu açmak istiyorsunuz?

hatas

@Fatix, merhaba. Konuyla ilgili ayrı bir başlık açmanız daha uygun olacak. Şu kadarını söyleyeyim bilgisayar çok eski olmadığı halde yavaş/kasılan bir Ubuntu varsa bu durumda ilk akla gelen ekran kartı sürücüsü olur. Daha önce okumadıysanız şu sayfayı okumanızı tavsiye ederim. Yüklemeden sonra işletim sisteminin çökmesi konusunda da yine ayrı bir başlık açabilirsiniz, eğer çökmeden kastınız şuradaki gibi hata iletileri ise bunlar çoğu zaman bir problem yaratmaz.

mersinwebsoft

güzel çalışma teşekkür ederim

kemalerdemcicek

Benim gibi Ubuntu'ya yeni başlayanlar için güzel bir paylaşım olmuş , teşekkür ederim.  :)

mrzkn

kesinlikle bizim gibi ubuntu konusunda acemi olanlar için müthiş bir başlangıç yazısı olmuş. elinize sağlık

STT

Esenlikler. Bilgisayarım 8GB RAM, AMD ATHLON(TM) Quad Core Processor, W 10. Ubuntu kaldırır mı? Pc Dünyasından 150TL'ye hacking setleri alacağım eğer kurabilirsem. Alacağım set Ubuntu'da çalışır mı?
Fikirlerinizi almak isterim.

if

@STT, donanımın Ubuntu ya da başka bir dağıtımı kaldırmayacağına dair neden bir sorunuz var? Elbette kaldırır.

extremebrutal

Alıntı yapılan: STT - 16 Mayıs 2019 - 19:23:01
Esenlikler. Bilgisayarım 8GB RAM, AMD ATHLON(TM) Quad Core Processor, W 10. Ubuntu kaldırır mı? Pc Dünyasından 150TL'ye hacking setleri alacağım eğer kurabilirsem. Alacağım set Ubuntu'da çalışır mı?
Fikirlerinizi almak isterim.

Çok rahat çalışır. Ama nacizane tavsiyem, siber güvenlik ile ilgileniyorsanız Kali Linux kurmanız. Tahminimce zaten alacağınız setlerde de bunu tavsiye edecektir.

Empat

[mention=646231]@STT[/mention]

O setleri almanız paranızı çöpe atmaktan başka bir şey olmayacak.

Eğer gerçekten istek ve azminiz varsa, siber güvenlik öğrenirken, o içeriği çöp olan setlerle vaktinizi kaybetmeniz yerine, İngilizce öğrenmenizi ve sonra sıfırdan başlamanızı tavsiye ederim.

İngilizce öğrenmek için, Udemy'den 29,99 TL'ye 20+ saatlik, Türkçe anlatımlı İngilizce eğitim seti alabilirsiniz.

O da olmazsa, Youtube'da yeterince kaynak var.

Everything for me is just Peace - Love - Coding. Also, as they say: I am a programmer, I have no life!

STT

Öncelikle ilgilendiğiniz için teşekkürler. Ubuntu Siber Güvenlik için yeterli değil mi?
Kendi düşüncem de setlerin işe yaramayacağı yönünde ama bilemiyorum. Azmim vardır, 1 yıl sonra fazlasıyla zamanım da olacak. Bu konuda uzman mısınız?
Yeni başladım bu olaylara. Ubuntuyu düz olarak kursam herhangi program, disk, flaşbellek kullanmasam veri kaybı ya da windowsa geçememe sorunu olur mu?
Zamanı olup birebir ilgilenebilecek birisi varsa Telegram Strantrick ya da bu forum üzerinden anlatım güzel olur. :)

Empat

[mention=646239]@STT[/mention]

Uzman değilim. Siber Güvenlik ve Network alanında temel (teorik ve pratik), Web programlama (PHP, JS, CSS, HTML orta (teorik ve pratik), Bootstrap, jQuery temel (teorik)) ve Linux Sistem Yönetimi (Sistem Yönetimi orta (teorik ve pratik), Sunucu Yönetimi temel (teorik)) alanlarında bilgi ve deneyime sahibim. Ek olarak; Udemy'nin müstakbel eğitmeniyim. Ortalama 4-6 ay sonra 50+ saatlik dev Linux kursum yayında olacak. An itibariyle içeriğini oluşturuyorum.

Siber Güvenlik ve Network alanında bilgim temel seviye olsa da, Türk'lerin Siber Güvenlik forumlarını ve bazı yöntemlerini çok incelemişliğim var.

Dolayısıyla size nasıl bir yol çizmeniz gerektiği konusunda rahatlıkla yardımcı olabilecek bilgi ve deneyime sahibim.

Bu konular forumla alakasız* konular.

O yüzden lütfen bana Facebook hesabımdan ulaşın.

Bugünlerde vaktim var. Karşılık istemeksizin, birebir yardımcı olmak isterim öğrenince öğretmeyi benimseyen birisi olarak.

* Forumda sadece Linux ve Açık kaynak ile ilgili konulara izin veriliyor.
Everything for me is just Peace - Love - Coding. Also, as they say: I am a programmer, I have no life!

STT

buri

Aynı uygulamadan iki ve daha fazla sayıda çalıştırdığım zaman Rıhtım üzerinde tek simge gözüküyor. Her pencere için ayrı ayrı uygulama simgesinin gözükmesi mümkün müdür?
Mesela; aşağıdaki resimde iki tane ofis dosyası açık ancak tek bir simge var. Bu durumu iki simge halinde açmak mümkün müdür?

Empat

[mention=647953]@buri[/mention]
LatteDock veya DockBarX gibi özelleştirilebilir dock yazılımlarıyla bunu yapabilirsiniz.

buri

Alıntı yapılan: Empat - 22 Temmuz 2019 - 18:05:29
[mention=647953]@buri[/mention]
LatteDock veya DockBarX gibi özelleştirilebilir dock yazılımlarıyla bunu yapabilirsiniz.

DockBarX'i yükledim. İstediğim düzenlemeyi hangi ayarla yapabilirim, bu konuda bilginiz var?

Deneme yanılmayla bir şeyler yapıyorum ama istediğim ayarı bulamadım. İngilizcem olmadığı için de çok fazla kurcalamak istemiyorum.

quesa

başlangıç klavuzu için teşekkürler

Empat

[mention=648053]@buri[/mention]
Dockbarx kullanmayalı uzun süre oldu. Dolayısıyla ayarın nerede olduğunu hatırlamıyorum.

İstediğiniz ayarı bulmak için kurcalayabilirsiniz. Bunun sisteme bir zararı olmaz. Alternatif olarak, Google Translate servisini kullanabilirsiniz.

CANGO54

Selamlar. Dün gece Ubuntu 18.04 kurdum. Windows 10 üzerine kurdum. Herşey iyi de e-posta adresimi veremiyorum. Tuşlardan "@" tuşu basmıyor. Siteye üye olamadım diğer bilgisayardan
işlemlerimi tamamladım. Daha yeni başlamıştım. Windows a dönmek istemiyorum. Bu hata nasıl düzelir. Teşekkürler. Daha bir sürü sürücü tanıtacağım bakalım ne olacak.

lnxdev

[mention=648815]@CANGO54[/mention], bunun için ayrı bir konu açarsanız forumdaki arkadaşlar daha iyi bir şekilde yardımcı olabilirler.

CANGO54

[mention=648816]@lnxdev[/mention] Teşekkür ederim .

ozgurrsvan

cx4

Güzel fakat bir sorum olacak; telefonumu ubuntu 19.10 sürümlü bilgisayarıma bağlıyorum fakat dosya aktarımı yapamıyorum neden?

012rev3

[mention=649896]@cx4[/mention]
Gerekli yazılımlar kurulu mu?
sudo apt-get update
sudo apt-get install adb
sudo apt-get install android-tools-adb

Ek olarak kablosuz paylaşım yapmak isteyebilirsin. Bunun için python3'ün http serveri kullanılabilir. Bana çok lazım oluyor.
Paylaşıma açmak istediğiniz klasör içinde terminal açıp şu komutu girin.
python3 -m http.server
şöyle bir çıktı belirecek;
Serving HTTP on 0.0.0.0 port 8000 (http://0.0.0.0:8000/) ...
Böylelikle klasör içerisinde bulunan dosya/kasörleri yerel ağda paylaşıma açmış olursunuz. Öntanımlı olarak port numarası "8000".
Daha sonra paylaşıma açtığınız bilgisayarın yerel ip adresini öğrenin.
sudo ifconfig
Örnek ip adresi olarak : 192.168.1.3 diyelim.
Telefonunuzda internet tarayıcısını açıp;
192.168.1.3:8000
şeklinde girerseniz paylaşıma açtığınız dosya ve klasörleri görürsünüz. Server açık olduğu sürece dosyalara erişiminiz olur. ctrl+c ile sonlandırabilirsiniz.
"Her şey mümkün olduğunca basitleştirilmeli ancak sıradanlaştırılmamalıdır." Albert Einstein