Ubuntu Başlangıç Kılavuzu

Başlatan hatas, 06 Temmuz 2013 - 11:13:00

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

soldanatar

yazı için teşekkürler . Linux ubuntu ya yeni geçtim ,  tüm işlerimi terminalden yapmak istiyorum bu yüzden önerebileceğiniz herhangi kitap ya da pdf linki var mı ?  . Saygılar.

heartsmagic

@soldanatar, forumun arama bölümünde "linux kitap" araması yapar, önüne gelen başlıkları biraz süzersen daha önce açılmış konuları görürsün.

Ayrıca:
https://wiki.ubuntu-tr.net/index.php?title=Temel_Linux_komutlar%C4%B1
http://belgeler.org/
http://www.shellskript.com
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

soldanatar

bytasiyici

win xp başlayan win 7 ve sonrası win 10 ama en sonunda ubuntuyu yükledim baya yararlı bilgiler için sağol bir kaç programıda çalıştırırsa komple ubuntu linuxa gecicem teşekkkürler ubuntu ailesi

digiturkey

Teşekkürler faydalı bilgiler için artık farklı işletim sistemine geçme zamanı geldi benim için.

bmelikoglu

Merhaba; Windows kullanıcısıyım. Ortanın biraz üstünde bilgisi olan biriyim. Eski dizüstüme (windows 10 yüklü) dual boot yapmak istiyorum. Cd'ye ve flash belleğe Ubuntu 16.04 LTS Xenial Xerus yazdırdım. ilk önce Flash bellek ile kurulumda Linuxlive USB Craetor 2.9.4 kullandım. windows 10 ile birlikte kur seçeneği arkadaşımda çıkmıştı ben de çıkmadı. windowsumu silmek istemediğim için diğer şeyleri seçtim buradaki işlemde ise başarılı olmadım. Cd ile boot etmede ise biosdan cd ile başlat ekranını kullandım. Biosum klasik bios yani uefi yok..! Aynı sıkıntı burada da oldu.
Disk bölümlendirme gerekli ok ama web sayfalarında, forumlarda anlatılan şeyler ne kadar güzel. Ama bunu evde tek başınıza yapmaya kalkınca anlatan kişinin bilgi olarak kendini esas aldığı ve bunu ilk kez yapacak kişiye göre bir şey anlatmadığını görüyorum. Windows yükleme, windows sürümünü yükseltme, format atma işlemlerinin kolaylığını düşününce artık şevkim kırılmaya başladı. 

hatas

@bmelikoglu merhaba. Kurulum ile ilgili sorularınızı Kurulum Öncesi ve Sonrası bölümüne sorarsanız daha uygun olur. Viki'deki Windows'un yanına Ubuntu kurmak belgesine daha önce bakmadıysanız bakmanızı öneririm.

MrPossitive

Bende bu dünyadayım.Yürümeyi öğrenmeliyim.
Gücün Linux tarafında daha güçlü olacaksın.

sevgi42

seviyorum linux u, niye bilmiyorum ama windows a göre daha güvende hissediyorum kendimi. vazgeçilmez bir şey benim için ama malum sebeplerden ötürü iki işletim sistemini de bulunduruyorum.

furyzer0

Alıntı yapılan: sevgi42 - 20 Ocak 2017 - 16:05:06
seviyorum linux u, niye bilmiyorum ama windows a göre daha güvende hissediyorum kendimi. vazgeçilmez bir şey benim için ama malum sebeplerden ötürü iki işletim sistemini de bulunduruyorum.
güvenli hissediyorsunuz çünkü zaten daha güvenli  :)

SirGre

Cok tesekkurler microsoftun kapitalizmine karsi cok yararli bilgiler ve paylasimlarda bulunmaktasiniz umarim ileride bizim de yararimiz dokunur iyi calismalar .

coyistik

Geçilir de durulur mu bilmem. Adobe ürünleri olmasaydı muhtemelen windows hayatımdan seneler önce çıkmıştı.

arkeographic

Merhaba arkadaşlar,
Sorumu yanlış yere yazıyorsam veya daha önce bu tip sorular sorulduysa hepinizden özür dilerim.
Uzun süredir Windows kullanıyorum; ancak bir o kadardır da Linux kullanmak istiyorum. Windows'u kullanmamın tek nedeni grafik tasarım programları. 3ds Max (veya Autodesk ürünleri), Zbrush, Photoshop, CorelDraw vb. yazılımları kullanabileceğim bir Linux dağıtımı var mı?
Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.

neynefes

Yeri çok uygun olmasada sorun değil eğer bu konu dallanıp uzamayacaksa. Eğer uzayacaksa da mesajları başlıktan ayırırız. Böyle bir dağıtım mevcut değil. Uygulama geliştiricilerinin desteklediği sistemleri kullanmak zorundasınız.

if

@arkeographic, gorumumuza hoş geldiniz. Grafik tasarımı için bahsettiğiniz uygulamaların ikamelerinin kısa bir listesini vikimizdeki bu[1] bağlantıda bulabilirsiniz. İkame uygulamalardan bazılarını kullanırken alışık olduğunuz iş yapma biçimini değiştirmeniz gerekebilir. Yani daha önce CTRL+T ile yaptığınız işi CTRL+Y ile yapmaz zorunda kalabilirsiniz. Takdir edersiniz ki bu da normal bir süreç. Grafik tasarımcılara yönelik çıkartılan bir dağıtım bilmiyorum fakat bu uygulamaların hepsini Ubuntu'ya ya da tercih ettiğiniz bir dağıtıma kurabilirsiniz. Bu uygulamaları kulanmamayı tercih eder ve dolayısıyla herhangi bir GNU/Linux dağıtımı kullanmaya gerek duymasanız da diskinizin bir köşesine Ubuntu kurmanızı tavsiye ederim. Bilginin ve tecrübenin paylaşılması ve çoğaltılması şeklinde indirgeyebileceğim özgür ve açık kaynak yazılım dünyasının sizlere neler sunduğunu müşahade etmeniz güzel bir tecrübe olabilir.

[1] https://wiki.ubuntu-tr.net/index.php?title=Uygulamalar/Grafik

Dropman

Teşekkür ederim, güzel bir rehber. Emeğinize sağlık.
<Doctus>

Dhcp

Teşekkürler emeğinize sağlık çok güzel bir rehber olmuş.

Alıntı yapılan: soldanatar - 24 Eylül 2016 - 14:14:01
yazı için teşekkürler . Linux ubuntu ya yeni geçtim ,  tüm işlerimi terminalden yapmak istiyorum bu yüzden önerebileceğiniz herhangi kitap ya da pdf linki var mı ?  . Saygılar.
Bende sizin gibi Linux Ubuntu'ya yeni başladım. Amacım öncelikle Linux komut sistemini ve dosya hiyerarşisini öğrenmek. Sipariş verdiğim kitaplar arasından bir taneside Linux Komut Satırı - Kemal Demirez kitabıdır. Yorumlar ve tavsiyeler sonucu bu kitabı buldum. Sizede tavsiye ederim. İyi çalışmalar.

bardamu1

Özgür olmayan bir yazılımı desteklediğinden dolayı kurulum esnasında yapılandırma yapılmadı. Sürücüyü destekleyen bir paket bulamadım. Wireless kart sürücüsünün kodunu internet üzerinden indirdim. Nasıl kurabilirim?

ata1

[mention=624623]@bardamu1[/mention] İlgili bölüme yeni konu açın ve yardım alın bu şekilde yanıt almanız zor.

bardamu1

[mention=624624]@ata1[/mention]

Teşekkürler.

Greenboy

Tesekkurler gayet yararli bir konu olmus. Aciklamalar da yeterli. Herkesin anlayacagi bir bicimde. Tesekkurler tekrardan.
Fast - Cheap - Reliable. Pick two.

enis56

suan ubuntuyu indiriyorumda sıkıntı çıkmaz insalah

tevfikşen

hatas

GNOME masaüstü ortamıyla gelen Ubuntu 17.10 sürümü bugün yayınlandı.
Bu belgenin, Ubuntu 17.10 sürümü göz önüne alınarak yenilenmiş halini aynı gün yayına aldık. Okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

mikail13