Gönderen Konu: Ubuntu Başlangıç Kılavuzu  (Okunma sayısı 32172 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

« Yanıtla #1 : »
Uzun süreler Windows kullanmış ve Ubuntu (Linux) konusunda herhangi bir deneyimi olmayan bir bilgisayar kullanıcıysanız UbuntuWiki'de yer alan Ubuntu Başlangıç Kılavuzu belgesini okuyarak kısa sürede Ubuntu konusunda geniş bir bilgi birikimine sahip olabilirsiniz.
« Son Düzenleme: 27 Ocak 2018 - 16:26:55 Gönderen: hatas »

« Yanıtla #75 : »
Selam arkadaşlar. Ben Makedonyadan yazıyorum.
Sizlere bir ricam olacak.
Nedense ne zaman ben Ubuntu yüklediysem bilgisayarıma o yüklediğim işletim sistemimden performanslarını kullanamamadan yakınıyorum.
Mesela ben Ubuntuyu 2005'ten beri kullanıyorum.
Yüklemeden sonra işletim sistemi çöküyor, ya da yavaşlama meydana geliyor. Demek istediğim istikraları* kararlı değil. Sizce ne yapmalıyım?
Mesela Youtub'da izlediğim tüm videolardaki Ubuntular çok hızlı ve net çalışıyor, benim bilgisayarım leptoplarım çok daha ütün performanslı olmalarına rağmen o hıza ve netliğe ulaşamıyorum.
Yazılımcıyım bu arada.

Selamlar.
Technology is dominated by two types of people: those who understand what they do not manage, and those who manage what they do not understand.

« Yanıtla #76 : »
Foruma Yeni Kayıt Oldum fakat nasıl konu açacağımı bilmiyorum.

« Yanıtla #77 : »
Foruma Yeni Kayıt Oldum fakat nasıl konu açacağımı bilmiyorum.

Hangi bölümde yeni konu açmak istiyorsunuz?

« Yanıtla #78 : »
@Fatix, merhaba. Konuyla ilgili ayrı bir başlık açmanız daha uygun olacak. Şu kadarını söyleyeyim bilgisayar çok eski olmadığı halde yavaş/kasılan bir Ubuntu varsa bu durumda ilk akla gelen ekran kartı sürücüsü olur. Daha önce okumadıysanız şu sayfayı okumanızı tavsiye ederim. Yüklemeden sonra işletim sisteminin çökmesi konusunda da yine ayrı bir başlık açabilirsiniz, eğer çökmeden kastınız şuradaki gibi hata iletileri ise bunlar çoğu zaman bir problem yaratmaz.

« Yanıtla #79 : »
güzel çalışma teşekkür ederim

« Yanıtla #80 : »
Benim gibi Ubuntu'ya yeni başlayanlar için güzel bir paylaşım olmuş , teşekkür ederim.  :)

« Yanıtla #81 : »
kesinlikle bizim gibi ubuntu konusunda acemi olanlar için müthiş bir başlangıç yazısı olmuş. elinize sağlık

« Yanıtla #82 : »
Esenlikler. Bilgisayarım 8GB RAM, AMD ATHLON(TM) Quad Core Processor, W 10. Ubuntu kaldırır mı? Pc Dünyasından 150TL'ye hacking setleri alacağım eğer kurabilirsem. Alacağım set Ubuntu'da çalışır mı?
Fikirlerinizi almak isterim.

« Yanıtla #83 : »
@STT, donanımın Ubuntu ya da başka bir dağıtımı kaldırmayacağına dair neden bir sorunuz var? Elbette kaldırır.

« Yanıtla #84 : »
Esenlikler. Bilgisayarım 8GB RAM, AMD ATHLON(TM) Quad Core Processor, W 10. Ubuntu kaldırır mı? Pc Dünyasından 150TL'ye hacking setleri alacağım eğer kurabilirsem. Alacağım set Ubuntu'da çalışır mı?
Fikirlerinizi almak isterim.

Çok rahat çalışır. Ama nacizane tavsiyem, siber güvenlik ile ilgileniyorsanız Kali Linux kurmanız. Tahminimce zaten alacağınız setlerde de bunu tavsiye edecektir.

« Yanıtla #85 : »
@STT

O setleri almanız paranızı çöpe atmaktan başka bir şey olmayacak.

Eğer gerçekten istek ve azminiz varsa, siber güvenlik öğrenirken, o içeriği çöp olan setlerle vaktinizi kaybetmeniz yerine, İngilizce öğrenmenizi ve sonra sıfırdan başlamanızı tavsiye ederim.

İngilizce öğrenmek için, Udemy'den 29,99 TL'ye 20+ saatlik, Türkçe anlatımlı İngilizce eğitim seti alabilirsiniz.

O da olmazsa, Youtube'da yeterince kaynak var.

Bu açıklanamaz, ama hissedersin. Hayatın boyunca dünyayla ilgili bazı şeylerin yanlış olduğunu hissetmişsindir. Ne olduğunu bilmezsin, ama o oradadır; beynine saplanmış bir kıymık parçası gibi... Seni deli eder.
If you can IMAGINE IT, you can ACHIEVE IT; If you can DREAM IT, you can BECOME IT!
The only true wisdom is in knowing you know nothing!

« Yanıtla #86 : »
Öncelikle ilgilendiğiniz için teşekkürler. Ubuntu Siber Güvenlik için yeterli değil mi?
Kendi düşüncem de setlerin işe yaramayacağı yönünde ama bilemiyorum. Azmim vardır, 1 yıl sonra fazlasıyla zamanım da olacak. Bu konuda uzman mısınız?
Yeni başladım bu olaylara. Ubuntuyu düz olarak kursam herhangi program, disk, flaşbellek kullanmasam veri kaybı ya da windowsa geçememe sorunu olur mu?
Zamanı olup birebir ilgilenebilecek birisi varsa Telegram Strantrick ya da bu forum üzerinden anlatım güzel olur. :)

« Yanıtla #87 : »
@STT

Uzman değilim. Siber Güvenlik ve Network alanında temel (teorik ve pratik), Web programlama (PHP, JS, CSS, HTML orta (teorik ve pratik), Bootstrap, jQuery temel (teorik)) ve Linux Sistem Yönetimi (Sistem Yönetimi orta (teorik ve pratik), Sunucu Yönetimi temel (teorik)) alanlarında bilgi ve deneyime sahibim. Ek olarak; Udemy'nin müstakbel eğitmeniyim. Ortalama 4-6 ay sonra 50+ saatlik dev Linux kursum yayında olacak. An itibariyle içeriğini oluşturuyorum.

Siber Güvenlik ve Network alanında bilgim temel seviye olsa da, Türk'lerin Siber Güvenlik forumlarını ve bazı yöntemlerini çok incelemişliğim var.

Dolayısıyla size nasıl bir yol çizmeniz gerektiği konusunda rahatlıkla yardımcı olabilecek bilgi ve deneyime sahibim.

Bu konular forumla alakasız* konular.

O yüzden lütfen bana Facebook hesabımdan ulaşın.

Bugünlerde vaktim var. Karşılık istemeksizin, birebir yardımcı olmak isterim öğrenince öğretmeyi benimseyen birisi olarak.

* Forumda sadece Linux ve Açık kaynak ile ilgili konulara izin veriliyor.
Bu açıklanamaz, ama hissedersin. Hayatın boyunca dünyayla ilgili bazı şeylerin yanlış olduğunu hissetmişsindir. Ne olduğunu bilmezsin, ama o oradadır; beynine saplanmış bir kıymık parçası gibi... Seni deli eder.
If you can IMAGINE IT, you can ACHIEVE IT; If you can DREAM IT, you can BECOME IT!
The only true wisdom is in knowing you know nothing!

« Yanıtla #88 : »
Ulaşıyorum.