[Çözüldü] ubuntu da hdd açamıyorum ? [Çözüldü]

Başlatan taylanguney, 04 Temmuz 2013 - 10:43:53

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

taylanguney

Error mounting /dev/sda1 at /media/tga/Data: Command-line `mount -t "ntfs" -o "uhelper=udisks2,nodev,nosuid,uid=1000,gid=1000,dmask=0077,fmask=0177" "/dev/sda1" "/media/kullanıcı adı /hdd ismi"' exited with non-zero exit status 14: The disk contains an unclean file system (0, 0).
Metadata kept in Windows cache, refused to mount.
Failed to mount '/dev/sda1': Operation not permitted
The NTFS partition is in an unsafe state. Please resume and shutdown
Windows fully (no hibernation or fast restarting), or mount the volume
read-only with the 'ro' mount option.

hata veriyor

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 04 Temmuz 2013, 10:48:24

başka bir hhd bu hatayı veriyor

Error mounting /dev/sdg1 at /media/kullanıcı adı/hhd ismi: Command-line `mount -t "exfat" -o "uhelper=udisks2,nodev,nosuid" "/dev/sdg1" "/media/tga/TGA"' exited with non-zero exit status 32: mount: unknown filesystem type 'exfat'

ekremsenturk

Disk'leri Windows'a takıp, ckdsk komutu ve disk yolu belirterek denetleyip, güvenli çıkar seçtikten sonra ayırın ve tekrar deneyin. Aynı konu zaten daha önce de farklı isimler altında açılmıştı hatırladığım kadar.

heartsmagic

İlk hata @ekremsenturk'ün bahsettiği durum. Harici bir diskse doğru düzgün ayrılmadığı için sorun oluşmuş gibi görünmekte. Gerçi öyle bir durumda harici disklerde zorlama yoluyla bağlama yapabiliyorduk fakat bu sefer öneride bulunmamış. Sanki Windows'un uykuya yatırılması veya askıya alınmasında verdiği hata gibi hata vermiş. Yapabiliyorsan diski Windows'a bağla ve ayır.

İkinci disk içinse farklı bir durum söz konusu. Diskin dosya sistemi exfat. Doğrudan destek gelmiyor sanırım bizim tarafta, gerçi çok emin değilim ama bu desteği veren paketin PPA'sı hâlâ aktif: https://launchpad.net/~relan/+archive/exfat

Destek için şunu uygulayabilirsin:
sudo apt-add-repository ppa:relan/exfat
sudo apt-get install fuse-exfat

Normal yolla kendisi bağlamazsa elle bağlamayı deneyebiliriz.
Kaynak olarak da şunlar dursun kenarda:
http://apcmag.com/how-to-enable-exfat-in-ubuntu.htm
http://www.tannerjepsen.com/posts/exfat-fuse-module-for-ubuntu-with-readwrite-support
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

taylanguney

Alıntı yapılan: ekremsenturk - 04 Temmuz 2013 - 12:31:27
Disk'leri Windows'a takıp, ckdsk komutu ve disk yolu belirterek denetleyip, güvenli çıkar seçtikten sonra ayırın ve tekrar deneyin. Aynı konu zaten daha önce de farklı isimler altında açılmıştı hatırladığım kadar.

yaptım dediklerinizi lakin windows ortamın da hdd açmak istediğimde erişim engellendi diyor.

windows 8 ve ubuntu bir arada kullandığım için  grub error aldım .

error : unknown file sytem  grub rescue > 

hatası verdi :)

windwos ortamında hdd içinide açamıyorum.

ekremsenturk

Ben bir harici disk açmaya çalıştığını varsaymıştım. Sen sanırım sistemlerin kurulu oldukları sabit diski açamıyorsun. doğrumu anladım ?

heartsmagic

Evet ilk hata sda1 içinmiş, haliyle Windows kurulu disk olsa gerek o. Kısacası sorun Windows'un tam kapatılmayıp hızlı açılması için uykuya yatırılmasından kaynaklanıyor. Windows açılmıyorsa Boot-Repair isimli uyuglamaya bakabilirsin: http://wiki.ubuntu-tr.net/index.php/Boot-Repair

Bu makinede UEFI var mıydı bu arada, kurulum nasıl yapıldı?

taylanguney

1 tb hdd içine
Windows 8 kurdum sonra ubuntu yu üzerine kurdum.
Ubuntuyu açtım ve   3  partitions bulunan sistemde   sda1   ubuntu ve windows yüklüydü  , sda2  verilerim vardı, sda3  de  başka verilerim vardı.

grub ekranında kaldı.

hdd windows ortamında açtığımda sistem dosyalarına erişmek istedim ve sda1  erişim engelledi ve bir daha açamadım.

ubuntu live açtığımda  sda2 verdiği hata

Error mounting /dev/sda1 at /media/tga/Data: Command-line `mount -t "ntfs" -o "uhelper=udisks2,nodev,nosuid,uid=1000,gid=1000,dmask=0077,fmask=0177" "/dev/sda1" "/media/kullanıcı adı /hdd ismi"' exited with non-zero exit status 14: The disk contains an unclean file system (0, 0).
Metadata kept in Windows cache, refused to mount.
Failed to mount '/dev/sda1': Operation not permitted
The NTFS partition is in an unsafe state. Please resume and shutdown
Windows fully (no hibernation or fast restarting), or mount the volume
read-only with the 'ro' mount option.

sda3 verdiği hata

Error mounting /dev/sdg1 at /media/kullanıcı adı/hhd ismi: Command-line `mount -t "exfat" -o "uhelper=udisks2,nodev,nosuid" "/dev/sdg1" "/media/tga/TGA"' exited with non-zero exit status 32: mount: unknown filesystem type 'exfat'

Başka bir hdd windows 8 kurdum  sonra ilk hdd bu sisteme bağladım 

hdd açmaya çalıştığımda erişim engellendi hatası aldım.

windows 8 ortamın da Administrator  oturum açtıktan sonra hdd yetkilerini değiştirdim sorunum çözüldü. :)

1 . hdd ubuntu  2. hdd windows 8 kurdum   hangisine girmek istersem ona giriyorum.

Windows da görünen dosya sistemlerinin Ubuntu da  çalışmaması eksiklikmidir ?

if

Hangi dosya sistemi "çalışmıyo" @taylanguney?

Komut ve çıktıları için kod etiketi, yabancı kelimeler yerine Türkçe karşılıklarını kullanın lütfen.

heartsmagic

Alıntı yapılan: taylanguney - 06 Temmuz 2013 - 12:22:40
Ubuntuyu açtım ve   3  partitions bulunan sistemde   sda1   ubuntu ve windows yüklüydü  , sda2  verilerim vardı, sda3  de  başka verilerim vardı.

Bu anlatımda da bir yanlışlık olmasın? 3 bölüm var demiş dört bölümlük şey saymışsın. sda1 dediğin tek bir bölüm ve içinde iki sistem olamaz. Yoksa WUBI ile mi kuruldu sistem?

taylanguney

Alıntı yapılan: if - 06 Temmuz 2013 - 13:13:18

Komut ve çıktıları için kod etiketi, yabancı kelimeler yerine Türkçe karşılıklarını kullanın lütfen.

Çok dikkat ederim bu tür konulara , daha acemiyim kusuruma bakmayın ,uyarınız için teşekkür ederim .

Alıntı yapılan: heartsmagic - 10 Temmuz 2013 - 00:33:34
Alıntı yapılan: taylanguney - 06 Temmuz 2013 - 12:22:40
Ubuntuyu açtım ve   3  partitions bulunan sistemde   sda1   ubuntu ve windows yüklüydü  , sda2  verilerim vardı, sda3  de  başka verilerim vardı.

Bu anlatımda da bir yanlışlık olmasın? 3 bölüm var demiş dört bölümlük şey saymışsın. sda1 dediğin tek bir bölüm ve içinde iki sistem olamaz. Yoksa WUBI ile mi kuruldu sistem?

3 bölüm vardı  .
1. bölüme  Windows 8
2. bölümde Ubuntu .
3. bölümde  veriilerim vardı

Birden fazla bilgisayar sistemi kullandığım için sorunu ezbere yazdım şimdi farkettim . 

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 11 Temmuz 2013 - 11:07:27

Alıntı yapılan: if - 06 Temmuz 2013 - 13:13:18

exfat

Ubuntuyu kurduktan sonra  exfat dosya sistemi olan hdd taktığımda hata verdi ,Ubuntu kurulumundan sonra neden exfat dosya sistemi desteklenmiyor diye sordum.

Ubuntu exfat dosya sistemi görmesi için  terminalle hallettim

sudo add-apt-repository ppa:relan/exfat
sudo apt-get update
sudo apt-get install fuse fuse-exfat exfat-utils

siberoloji

windows 8 kurulduğunda varsayılan kapatma seçeneği "Hibernate" hazırda beklet oluyor. Tabii bu sayede daha hızlı açılıyor.
Bu özelliği iptal etmez iseniz diskler ubuntuda kullanılamıyor.

http://ubuntum.blogspot.com/2013/06/ubuntu-ile-diger-disk-bolumlerini.html

bağlantıdaki alternetifleri okumanızı öneriyorum. Orada bulunan video bağlantısını izlerseniz win8 de hazırda bekletmeyi nasıl iptal edebileceğiniz de anlatılıyor.

if

taylanguney

Alıntı yapılan: if - 01 Ağustos 2013 - 19:36:54
@taylanguney, ne oldu bu konu?

Wİndows 8 kullandığını hdd başka bir sisteme taktığınız da hdd kitliyor ancak farklı bir sisteme taktıktan sonra windos 8 yeniden hdd biçimlendirmden kurulum yaptığınızda data kilidini açıyor, bu şekilde halllettim.

heartsmagic

Ne şekilde düzelttin? Çözüm mü buldun, o çözüm neydi? Bunları paylaş ki aynı sorunu yaşayacak kullanıcılara fayda sağlayabilelim.
Ayrıca bu eklemeleri yaptıktan sonra da konuyu etiketlersen seviniriz: cozuldukonusu