Ubuntu Kurulum Sonrası Samsung Recovery Sorunu

Başlatan ahmetakcay97, 02 Temmuz 2013 - 18:50:06

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ahmetakcay97

Evet arkadaşlar ben samsung laptop kullanıyorum f4 e basınca samsung recovery geliyordu ama ubuntuyu kurduktan sonra f4 e basınca samsung recovery gelmiyor onun yerine grub ekranı açılıyor grub ekranından seçiyorum bide grub kurulunca windows üzerinden samsung recoverye erişemiyom samsung kurtarma alanı  yok diyor kısacası arkadaşlar ubuntunun grub ekranını kurmak istemiyorum ne yapa bilirim ubuntuyu windowsun siyah ekranından seçmek istiyorum.

hatas

Alıntı yapılan: ahmetakcay97 - 02 Temmuz 2013 - 18:50:06
ubuntunun grub ekranını kurmak istemiyorum ne yapa bilirim ubuntuyu windowsun siyah ekranından seçmek istiyorum.

Windows'un kendi önyükleyicisi, bilgisayarda kurulu bulunan Linux sistemlerini kendiliğinden görebilme özelliğine sahip değil ancak Windows 8 önyükleyicisinde bu durum değişmiş olabilir, tam bilmiyorum.

Windows'un önyükleyicisi,  Linux sistemleri kendiliğinden görmese bile Windows'un önyükleme menüsüne bir şekilde Linux seçenekleri eklenebiliyor. Bu konuda bir denemem olmadı şöyle bir yol izlenerek yapılabilir diye tahmin ediyorum:

* Önce şu sayfada anlatıldığı gibi GRUB önyükleyicisini silip Windows'un önyükleyicisini kurarsınız (bunu yaptığınızda bilgisayar açılışında otomatikman Windows açılır, Ubuntu'ya ulaşılamaz).
* Ardından Windows'a EasyBCD gibi, açılış menüsüne müdahale etme imkanı veren bir yardımcı program yüklersiniz. Programın arayüzünde "Add/Remove Entries" bölümünü kullanarak Windows'un açılış menüsüne Ubuntu seçeneğini eklersiniz.

Dediğim gibi bu konuda daha net bir bilgi edinmeden açılış ayarlarına müdahale etmemenizi öneririm.

Bir de ek olarak; Windows Recovery dosyalarının bulunduu bölümünü silmiş olsanız bile eğer elinizde Recovery sisteminin DVD'leri varsa gerektiğinde bu DVD'ler aracılığıyla da Windows'u yeniden kurabilirsiniz.

ahmetakcay97

Alıntı yapılan: hatas - 02 Temmuz 2013 - 19:48:02
Alıntı yapılan: ahmetakcay97 - 02 Temmuz 2013 - 18:50:06
ubuntunun grub ekranını kurmak istemiyorum ne yapa bilirim ubuntuyu windowsun siyah ekranından seçmek istiyorum.

Windows'un kendi önyükleyicisi, bilgisayarda kurulu bulunan Linux sistemlerini kendiliğinden görebilme özelliğine sahip değil ancak Windows 8 önyükleyicisinde bu durum değişmiş olabilir, tam bilmiyorum.

Windows'un önyükleyicisi,  Linux sistemleri kendiliğinden görmese bile Windows'un önyükleme menüsüne bir şekilde Linux seçenekleri eklenebiliyor. Bu konuda bir denemem olmadı şöyle bir yol izlenerek yapılabilir diye tahmin ediyorum:

* Önce şu sayfada anlatıldığı gibi GRUB önyükleyicisini silip Windows'un önyükleyicisini kurarsınız (bunu yaptığınızda bilgisayar açılışında otomatikman Windows açılır, Ubuntu'ya ulaşılamaz).
* Ardından Windows'a EasyBCD gibi, açılış menüsüne müdahale etme imkanı veren bir yardımcı program yüklersiniz. Programın arayüzünde "Add/Remove Entries" bölümünü kullanarak Windows'un açılış menüsüne Ubuntu seçeneğini eklersiniz.

Dediğim gibi bu konuda daha net bir bilgi edinmeden açılış ayarlarına müdahale etmemenizi öneririm.

Bir de ek olarak; Windows Recovery dosyalarının bulunduu bölümünü silmiş olsanız bile eğer elinizde Recovery sisteminin DVD'leri varsa gerektiğinde bu DVD'ler aracılığıyla da Windows'u yeniden kurabilirsiniz.
@hatas ilgiliendiğin için teşekkürler.Tam olarak samsung recovery silinmiş değil ben sadece samsung recovery ye grub üzerinden erişebiliyorum başka bir şekilde izin vermiyor girmeme, grubu sildikten sonrada hiç girilmiyor grubu kurduktan sonra bozuluyor, diskte 10 gb kurtarma alanı gözüküyor ve ben ona grub ekranı olmadan giremiyorum.Grubu kurunca samsung recoverye ne f4 e basarak nede windows üzerindeki programından girebiliyorum sadece grubtan izin veriyor.Neyse ben bide şöyle yapıcam;
-Ubuntuyu kurucam ve grub ekranıda kurulucak
-Grubu silicem ubuntuya dokunmuycam
-windowsun grubuna ubuntu eklicem
sonra recoveryi dvd lerle geri yükleyeceğim
umarım olur.