20GB SSD Ubuntu için yeter mi ?

Başlatan Dexter61, 01 Temmuz 2013 - 03:42:26

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Dexter61

Arkadaşlar ultrabook'a kurulum yapmayı düşünüyorum. Normalde 20GB msata ssd'yi windowsda cache amaçlı kullanıyor sizce ubuntuyu 500gb hdd ye mi kurayım yoksa 20gb ssd ye mi ?

cagriemer

Ne icin kullanacaginiza da bagli olmak kaydiyla 20GB yeterli. Isterseniz ev dizininizi 500GB'lik diske de baglayabilirsiniz.

gecegezen

Ben sana tavsiye veremeyeceğim ama ben aklıma gelen her programı kurmanla birlikte (büyük oyunlar hariç) sistem için 50 gb ayırdım ama sistemim şu anda 13 gb kullanıyor tabi benim ev dizini ayrı bir bölümde bu sadece sistem
Yotube kanalım hepinizi beklerim...
https://www.youtube.com/channel/UCsRQPZxNJKZbfpGy6r97nJw

Dexter61

Alıntı yapılan: cagriemer - 01 Temmuz 2013 - 04:04:45
Ne icin kullanacaginiza da bagli olmak kaydiyla 20GB yeterli. Isterseniz ev dizininizi 500GB'lik diske de baglayabilirsiniz.
Onu nasıl yapıcam hocam ? Programlar vs oraya yüklenirse süper olur

Aloha

20 gb yeterli olabilir. Kurulumda / ve /home dizinlerini ayarlıcaksın olacak kardeşim kolay gelsin

cagriemer

Evet, denildigi gibi kurulumda ayirabilirsiniz. Yalniz kurulan programlar ev dizininize kurulmaz. Onlar / bolumunde kalir.

Dexter61

Arkadaşlar peki ev dizinini ayırmam bana ne yarar sağlayacak ? Birde bu işlemi nasıl yapıcam bir rehber falan varmıdır

siberoloji

Kurulum esnasında "Başka bir şey" "Something else" bölümüne girdiğinizde işte 20 GB bölüme ext4 olsun ve bağlanma noktası / olsun derseniz buraya işletim sistemi kurulur.
Başka bir bölüme mesela bağlanma noktası /home olsun derseniz ve formatlamaz iseniz sadece işletim sistemini yeniden kurmuş olursunuz. Ev dizininizdeki dosyalar aynen durur ve bütün linux dağıtımlarını kurar iken /home dizinini(hard diskin ayrı bir bölümü) formatlamadan bırakırsanız istediğiniz işletim sistemini kurabilirsiniz. DİKKAT: programlar /user/bin vs. gibi / disk bölümüne kurulduğundan onlar silinir.

Dexter61

Şuan 20GB SSD'de ubuntu kurulu ben programları depolama amaçlı kullandığım 500GB HDD'ye yüklemek istiyorum amacım bu

monthy_python

Programlar kök dizine (işletim sisteminin olduğu dizine) kurulur. ayrı bir yere kuramazsınız.
ev dizinini ayırırsanız, müzik & video gibi büyük boyutlu dosyalar buraya konur, yeni sistem yüklerken yedekle/yeniden kopyala yapmak zorunda kalmazsınız.

Ubuntu programları kapalı programlar gibi çok büyük dosyalar (genelde) olmadığından, 20 GB rahat rahat yetecektir.
Yazılım merkezinden programların boyutlarına bakarsanız dediğimi anlayacaksınız.

Yok programlar ille de 500 GB'lık diskte olsun diyorsanız, Ubuntu'yu da oraya kurmalısınız.

furkankalkan

20 GB kullanmadığınız programları temizlediğiniz taktirde sistemin kendisi için yeter de artar bile. Bu arada ev dizinini /home diye ayırmanız mantıklı. Dosya sistemi için de / için ReiserFS veya varsa Reiser4 öneriririm. Ext4 bana biraz hantal geliyor. Ext3 ise çok eski.
Lover
twitter.com/furkan_kalkan1

heartsmagic

Hani belki /usr falan da ayrı bir bölüme bağlanabilir ama cidden gerekli mi böyle bir şey? Büyük bazı uygulamalar ve oyunlar /opt altına da gidebilir. Hatta çok büyük oyunlar kurulum yolunu bile sorabilirler.

20GB söylendiği üzere birçok uygulama için yeter ve artar bile sanırım.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

WhiteScars

Örnek vereyim:

Benim sistemim uzun yıllardır bu yapıda. Daha root dizininin 15 GB geçtiğini görmedim.

Filesystem      Size  Used Avail Use% Mounted on
/dev/sdb2        28G  6.8G   20G  27% /
none            4.0K     0  4.0K   0% /sys/fs/cgroup
udev            3.9G  4.0K  3.9G   1% /dev
tmpfs           799M  1.2M  798M   1% /run
none            5.0M     0  5.0M   0% /run/lock
none            3.9G  1.8M  3.9G   1% /run/shm
none            100M   32K  100M   1% /run/user
/dev/sdb3        65G  4.8G   57G   8% /home
/dev/sdc1       1.4T  1.2T  195G  87% /media/storedge
/dev/sdd1       1.4T  1.2T  205G  86% /media/vault
/dev/sda1       466G  294G  173G  64% /media/warehouse
/dev/sdb1       136G  118G   18G  87% /media/windows

Zaten bir çok dosyamı vs / dizini dışında tutuyorum. Bu şekilde dağınık bir sistem kullanırsan sanmıyorum bir problem yaşayasın :)
İnsanoğluna bırakabileceğiniz en güzel miras tecrübelerinizdir.

pars bilisim

20 gb SSD yeterlidir.Zaten programların boyutu küçüktür en baba olanı 300-400 mb geçmez(oyunlar hariç)Ben HDD 18 GB alan ayırdım  hala 8.8 gb boş ;D Lİnux Mİnt 15 KDE kullanıyorum üstelik o 20 gb ssd ile ubuntu resmen kanatlanır