[Çözüldü] terminal komutlarını bir masaüstü kısayolu ile çalıştırmak istiyorum

Başlatan parazit2zler, 23 Temmuz 2013 - 21:16:15

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

parazit2zler

merhaba canlar bu benim forumdaki ilk konum ve sizlerden yardım rica edicektim
ben baslıktada belirtmek istediğim gibi şu terminale yazdığımız komutları bir komut dosyası olusturup tek tıkla
o komutu çalıştırmasını istiyorum mesela windows daki .bat uzantıları gibi
yani mesela çok kullandığım komutları terminal açmadan tek tıkla masaüstündeki komut dosyasından kullanmak istiyorum
çok aradım gerçekten ama ne diye arama yapacağımıda pek bilmediğim için kendi kelimelerimle bulamadım
bi el atarsanız çok sevinirim herkese teşekkürler

Not: Lütfen konu acarken basliga ''yardim lütfen'' yazmayiniz, konu hakinda bilgi sahibi olan üyeler size zaten yardimci olacaktir.

BayboraKaan

Yeni bir belge olustur, komutu yazdiktan sonra kayit et. Sonra olusturdugumuz belgenin üstüne sag tik özelikler bir program gibi calismasina izin ver kutucugunu tikla bu islem yeterli olmali istegine.

kypdk

işlem kolay önce terminaldeki komutun için bir bash dosyayi yapacaksin akabinde bir kısayol oluşturup onu gostereceksin mesela

kod1.sh
#! /bin/bash
örnek kod

sonra
sudo apt-get install --no-install-recommends gnome-panel
gnome-desktop-item-edit ~/Desktop/ --create-new

grafiker ekran gelecek ordan oluştdugun dosyayi seç sana kisayol yapsın

2.metod
eğer kısayolu tamamen elle yapmak istersen

masaüstünde bos bir dosya aç

[Desktop Entry]
Version=1.0
Type=Application
Terminal=false
Icon[en_CA]=gnome-panel-launcher
Exec=çalıştıracağın/dosya
Name[en_US]=Create Desktop Shortcut
Name=Create Desktop Shortcut
Icon=gnome-panel-launcher

sonrada kod1.desktop diye farkli kaydet

parazit2zler

BayboraKaan arkadaşımın işlemini gerçekleştirip, kypdk arkadaşımın da 1. methodunu birleştirince oldu ama biri olmadan diğerini çalıştırtamadım :)
ikinizede çok çok çok teşekkür ederim

kypdk

rica ederim oluşturdugun

koda "chmod +x dosyaadi" komutu ile calistirabilir yapabilrsin arkadaşın dediğin kısa tarifi bu

kolay gelsin

parazit2zler

ben tam kavrayamadım olayı "chmod +x dosyaadi" nı nereye yazarak çalıştırabilir yapabiliyoruz :) biraz yeniyimde :)

kypdk

mesela çalıştırmak istediği kodu bir dosya içine kaydettin buna kod1.sh ismi verelim

bu dosyanın oldugu klasörde chmod +x kod1.sh komutu verirsen bunu çalışabilir bir dosya oldugunu sisteme bildirmiş olursun
daha sonra kısa yolu yaptıgında çift tıklama ile calisir

DoGuKaN

chmod komutunun yaptığı işi dosyaya sağ tıklayıp "Özellikler" menüsünü seçip gelen pencereden "İzinler" sekmesindeki "Bir uygulama gibi çalışmasına izin ver" kutucuğunu işaretleyerek de yapabilirsiniz. (Verdiğim menü, sekme ve kutucuk isimleri tam böyle yazmayabilir ben İngilizce kullanıyorum).  Sonra dosyayı tıklayıp çalıştırabilirsiniz.

parazit2zler

hmm anladım çok saolun teşekkürler
peki bir soru daha var aklımda şu kısayol işi olmadan yani konum sıkıntısı falan olmadan
direk exe tarzı bir dosya gibi her yerden tek dosya olarak kullanabilir miyiz o yazdığımız kodları

DoGuKaN

Zaten oluşturacağınız dosya bir .exe uzantılı dosya gibi sadece tıklama ile çalışacaktır. Menüde kısayol oluşturmanıza gerek yok. Boş metin dosyası açtıktan sonra ilk satıra #!/bin/bash yazın. Alttaki satıra geçip bu dosyaya tıklanıldığında hangi komutun çalıştırılmasını istediğinizi yazın. Kaydedip kapatın. Son olarak arkadaşların verdiği chmod komutunu veya benim verdiğim sağ tık yöntemini uygulayın. Sonra dosyaya tıklayıp çalıştırın. Bu kadar basit.

parazit2zler

DoGuKaN arkadasım yaptım onu fakat olmuyor şimdi resimlerini çektim nerede yanlış yaptığımı söyleyebilir misiniz
aslında ben bir kısayol oluşturma komutu çalıştırmayı istemiştim

şimdi ilk önce bir metin belgesi oluşturdum masaüstünde

sonra içini açıp şu kodları yazdım

sonra özelliklerinden proğram gibi çalışması için kutucugu işaretledim

ve kapattım ama dosyaya çift tıklayıp açtığımda hala metin belgesi olarak açıyor nerde hata yapıyorum acaba

DoGuKaN

Pardon benim hatam denilebilir :) Ubuntu 13.04 üzerinde Nautilus ayarları farklıymış anladığım kadarıyla. Dosyanın tıklama ile çalıştırılması için bir ayar daha yapmak lazımmış. 13.04 üzerinde hiç tıklayarak çalıştırmayı denememiştim bir dosyayı. O zaman hemen halledelim sorunumuzu.

Şu adreste sizinki ile aynı soru sorulmuş ve cevabı işinizi görecek gibi duruyor. Kısaca çevirmek gerekirse dosya yöneticisi açıkken Alt+F10 tuş kombinasyonunu kullanıp yukarıda açılan menüden "Tercihler" bölümüne girilir. Açılan pencerede "Davranış" sekmesinden "Çalıştırılabilir Metin Dosyaları" başlığı altındaki seçeneklerden "Her seferinde sor" yazanın başına tik atılır ve bundan sonra hazırladığımız dosya çift tıklama ile çalışır :) Yalnız dediğim gibi menülerin isimleri tam olarak böyle olmayabilir. Açılan pencerede davranışlar sekmesinin görünümü şu şekilde olmalı. En son bu bölümden "Ask each time" yani "Her seferinde sor" seçeneğini işaretlemelisiniz.

parazit2zler

oldu DoGuKaN bey size ne kadar teşekkür etsem az ama çok saolun çok teşekkürler :)

DoGuKaN

Rica ederiz burada yardımcı olmaya çalışan gönüllü herkesin amacı bu zaten :) Sorununuz tamamen çözüldü ise konunun başlığına [Çözüldü] etiketini eklerseniz seviniriz.