[Çözüldü] Ubuntu'dan Windows'a geçiş

Başlatan cenkeroge, 26 Haziran 2013 - 02:46:21

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

cenkeroge

Merhaba, öncelikle konuları dikkatle inceledim, araştırma yaptım ve işe yaramadığı için "yeni konu" ile dile getirmek istedim sıkıntımı.
Ubuntu 13.04 yüklü bilgisayarımda ve hdd yandığı için 80 gb lık bir hdd aldım ve bölümlendirmeden biçimlendirdip 13.04 kurdum. Yani dosya sistemim görebileceğiniz üzere ext4.

Sağ tıklayıp "ayır" dediğimde:

Bununla birlikte elimde sadece 4 gb lık bir usb bellek var, cd-dvd yok. Windows 7'ye geçmek için adeta boğuşuyorum. Konularda herkes bağlantı vermiş, bağlantı yerine benimde yaptığım gibi resim veya daha anlaşılır bir dille açıklama yaparsanız sevinirim. Ubuntu ekran kartımı desteklemiyor (eski olduğundan) :) nede istediğim oyunu açıp oyun oynayabiliyorum. Daha sağlam bir pc toplayana kadar en azından windows kullanayım diye düşündüm. Lütfen bu konuda daha net bilgiler ile yardımcı olun. Ben bilgisayar uzmanı değilim, linux programcısı hiç değilim. Bu zamana kadar hemen hemen her soruma cevap aldım, lütfen bağlantı vermeden açıklarsanız ve 4 gb usb bellek dışında lazım olacak bir araç gereç olacaksa onuda bildirirseniz sevinirim.

Şimdiden teşekkür ederim :)

not: resimleri görüntüleyememe sorununa karşı resimleri ekte de bulabilirsiniz.

[eklenti yönetici tarafından silindi]
acemilik dönemide bitecek :)

heartsmagic

Ben durumu pek anlayamadım. Ubuntu kurdun ancak kaldırıp Windows mu yüklemek istiyorsun? Eğer öyleyse normal şekilde Windows yükleme işlemini başlat ve disk bölümleme esnasında ne var ne yoksa sil.

Yok eğer Ubuntu'dan yer açıp Windows kurmak istiyorsan doğru yoldasın fakat bu işlemi çalışan sistem üzerinde yapamazsın. Çalışan sistemin bağlı olduğu bölüm üzerinde işlem yapılmaz. Yapacağın şey Ubuntu kurulumunu yaptığın medya artık her neyse (CD,usb bellek) bununla Ubuntu'yu canlı sistem olarak açmak ve ardından hiçbir şey yapmadan doğrudan disk bölümleme işine başlamak. Başka bir şey yapma derken dosya yöneticisi falan açma ki kurulu Ubuntu bölümü bağlanmasın.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

cenkeroge

Alıntı yapılan: heartsmagic - 26 Haziran 2013 - 10:02:52
Ben durumu pek anlayamadım. Ubuntu kurdun ancak kaldırıp Windows mu yüklemek istiyorsun? Eğer öyleyse normal şekilde Windows yükleme işlemini başlat ve disk bölümleme esnasında ne var ne yoksa sil.

Yok eğer Ubuntu'dan yer açıp Windows kurmak istiyorsan doğru yoldasın fakat bu işlemi çalışan sistem üzerinde yapamazsın. Çalışan sistemin bağlı olduğu bölüm üzerinde işlem yapılmaz. Yapacağın şey Ubuntu kurulumunu yaptığın medya artık her neyse (CD,usb bellek) bununla Ubuntu'yu canlı sistem olarak açmak ve ardından hiçbir şey yapmadan doğrudan disk bölümleme işine başlamak. Başka bir şey yapma derken dosya yöneticisi falan açma ki kurulu Ubuntu bölümü bağlanmasın.

Ubuntu'yu silip windows yüklemek istiyordumki kendi kendime kurcalarken hallettim. Yinede çok teşekkür ederim :) windows yükleme işleminde disk bölümleme esnasında sürücüyü tanımadığı için (ntfs) ne silebiliyor ne de üzerine kurabiliyordu biliyorsunuzki.

Bu işlemi yapamayan arkadaşlar için:
1. Yüklemek istediğiniz Windows sürümünün iso dosyasını winusp programı ile usb belleğinize yazdırın,
2. "gparted live cd" yi indirip boş bir cd'ye çekin (ubuntu'daki cd yazma programı ile) ve öncelikle bilgisayarınızı bu cd ile boot edin,
3. "gparted live cd" ile çalıştırdığınız bilgisayarın ext4 olan dosya sistemini ntfs olarak biçimlendirin,
4. windows yüklü usb belleğiniz ile artık işletim sistemini kurabilirsiniz.

Şimdi bunu zaten biliyorduk diyecek olan arkadaşlar önce bir araştırma yaparlarsa, konunun ne kadar karmaşıklaştırıldığını ve hala bunu (geçiş işlemini) sorun olarak gören arkadaşların elinden * bir şey gelmediğini, forumlarda sorularının yanıtsız kalmış olduğunu görecekler. Bu kadar basit bir konuyu inanın yaklaşık 2 haftadır araştırıyorum, bu kadar karmaşıklaştırılamazdı. Buyrun 4 adımda kurulum...

Dediğim gibi sağlam bir sistem kurmadan aranıza geri dönemeyeceğim. * her şey için teşekkürler, takipteyim.
bu arada heartsmagic amma sıkıntımı çektin :) (KemalAlkın ve decent'i unutmuyorum)
acemilik dönemide bitecek :)

heartsmagic

Sorunlar mesele değil @cenkeroge, Linux kullandığın sürece bizler buradayız.
Ben son bir not düşeyim başlığa, aslında çok karışık bir durum yok. Windows silemiyorsa tanımadığı bölümleri senin yaptığın gibi Gparted ile de olur bu. Sen ayrıca Gparted Live CD indirmişsin, fakat Gparted Ubuntu kurulum kalıbının içinde var. Canlı olarak açılırsa istenilen şey yine yapılabilir.

Etiket için teşekkürler.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.