[Çözüldü] Inspiron 7520 SE: Isınma ve Fan Sorunu

Başlatan PcCopat, 14 Haziran 2013 - 21:58:29

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

PcCopat

Acemi bir kullanıcıdan hepinize merhaba.
Dün Ubuntu 12.04.2 sürümünü yükledikten sonra karşılaştığım sorunların bazılarını halledebilmişken, bir kaçı ile halen uğraşmaktayım.
Şu anki en büyük sorunum fan hızının, donanım ısısından bağımsız olarak sürekli yüksek seviyede dönmesi. Win7'den 8'e geçtiğimde de aynı sorun olmuştu ancak Intel sürücülerini yükleyince düzelmişti. Sanırım sensörlerle alakası olması gerek ki, şu anlık geçici çözümde de sensör sürücülerini yüklemem gerekti. Buradaki konuda bahsedilen i8kmon programını kurdum ve anlatıldığı gibi program işlemci ve pil ısısına göre fan hızını ayarlıyor. Programda anlatılan conf dosyasını, bilgisayar fazla ısındığı için şu değerlerle değiştirdim:

# Run as daemon, override with --daemon option
set config(daemon) 1

# Automatic fan control, override with --auto option
set config(auto) 1

# Status check timeout (seconds), override with --timeout option 
set config(timeout) 2

# Report status on stdout, override with --verbose option
set config(verbose) 1

# Temperature thresholds: {fan_speeds low_ac high_ac low_batt high_batt}
set config(0) {{0 0} -1 55 -1 55}
set config(1) {{0 1} 45 60 45 60}
set config(2) {{1 1} 55 80 55 80}
set config(3) {{2 2} 65 128 65 128}

# end of file

Bu değerlerle bile (ki aslında değerleri doğru girip girmediğim konusunda pek fikrim yok), program -auto parametresiyle çalıştığında fan devreye bir türlü girmiyor. Kendim boot ile açılan i8kmon işlemini kapatıp GUI ile açmak zorunda kalıyorum elle hızını ayarlamak için. Programın GUI'si oldukça basit. İki tane kutu üst üste yerleşik duruyor, üstteki sıcaklığı C cinsinden gösteriyor ve alttaki ise buton görevi görüp tıkladıkça fan değerini değiştiriyor. Butonun 3 değeri var: null, 1, 2. null'da hiç dönmezken 1 değeri az hızda, 2 değeri daha hızlı döndürüyor. Benim buradaki sorunum yukarıdaki değerleri kaç dereceye ayarlamalıyım ki bilgisayar yeterince ısınmasın. Windows'da sadece internet kullanımında bilgisayar neredeyse hiç ısınmazken şu an bu mesajı Ubuntu'da yazıyorum ve ısı dizimi yakıyor. (Fan değeri 2'ye ayarlıyken.)
Bir gözlemim ise şu oldu: Windows'da fanın sadece iki ayrı seviyede dönmediğini farkettim. Dönme sesinden ayırt edebildiğim en az 3 dönme seviyesi var. 3. dönme seviyesi şu an i8kmon'daki 2'den çok daha yüksek. Bunu oradaki ayarlara nasıl ekleyebilirim bilmiyorum. Üstelik yukarıdaki kodda config(3)'e kadar gidiyor ama programda 3. seviye mevcut değil.

Bir ihtimal bu ısınmayı mevcut bulunan Radeon 7730M HD ekran kartı yapıyor olabilir diye de düşünüyorum, çünkü pilde kullanma süresi Windows'dan bir saat kadar düşük. AMD'nin sitesinden Linux için olan kapalı kaynak sürücüyü kurdum ancak fayda ediyor mu bilmiyorum. Sanırım BIOS'dan harici ekran kartını tamamen kapatma seçeneği varmış ancak arada Windows da kullanacağımdan dolayı bu konuda isteksizim. Radeon ayarlarından hangi ekran kartını kullanmak istediğini seçebiliyorsun. Sanırım geçişi otomatik değil de kullanıcı isteğine göre yapıyor. Birazdan Intel HD 4000 grafiklere geçmeyi deneyeceğim. Ubuntu'nun sitesinde bu model için tam uyumlu sayfası var iken, bu şekilde sorunlar olması düşündürücü.

Thingol

PcCopat

Şu anda 57-60 derece arasında ancak program fanı çalıştırmıyor. Koda göre şu an config(2)'nin çalışıyor olması gerekmez miydi?

Thingol

Bu tür programlar sorunu ancak bir nebze önleyebilir. Sorunun asıl kaynağına inmek lazım. Öncelikle tlp programını kurup biraz gözlemleyin bir fark yaratıyor mu? Dizüstüler için güç yönetimi konusunda iyileştirmeler sağlıyor.

sudo add-apt-repository ppa:linrunner/tlp
sudo apt-get update
sudo apt-get install tlp tlp-rdw
sudo tlp start

komutlarını verip yeniden başlatın. Sorun bu şekilde çözülmezse ekran kartı yapılandırmalarına bakmakta fayda var.

PcCopat

sudo add-apt-repository ppa:linrunner/tlp
komutuna aşağıdaki hatayı alıyorum. Oysa apt-get ile çalışıyor.  ???
sudo: komut bulunamadı

Düzeltme: Yazılımın kendi sitesinden kodu kopyaladığımda hata vermedi.  :-\

Thingol

PcCopat

Komutları çalıştırdım. Yeniden başlattıktan sonra başka bir ayar yapmam gerekiyor mu?
Yeniden başlattıktan sonra şarz kablosunu çıkardım ve şu anki tahmini pil ömrü yaklaşık 3 saat. (minimum ekran parlaklığı ile)
İlk açıldığında fan hızlıydı ancak sonra kendi kendine düştü, i8kmon'u boot ile açılıştan kaldırmıştım. (Kontrol için çalışan işlemlere de baktım, çalışmıyor.)

Sorunun 3 satır kodla çözülmesi çok harika, ama saatlerimi harcayıp da bu kodları bulamadığım için kendime kızmıyor da değilim. Yardım için çok teşekkürler.
Kullanmaya devam edeyim bir süre, bakalım bir sorun çıkacak mı...

Bir soru: Buradaki paket yukarıdaki ile çakışma yapar mı?

Thingol

Herhangi bir ayar gerekmiyor o komutlardan sonra. Laptop-mode-tools paketi ile çakışır, beraber kullanmayın.

heartsmagic

Sorun çözüldü sanırım?
@Thingol'e teşekkür ederek senden şunu rica edelim @PcCopat: cozuldukonusu
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.