Asus N56VZ Uyumluluk Sorunları var mı ?

Başlatan myenes, 14 Haziran 2013 - 20:45:28

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

myenes

Merhaba arkadaşlar, Eski bilgisayarım Casper Nirvana serisinden aşırı ısınma yapmasından dolayı başlıkta belirttiğim Asus N56VZ modelini almayı düşünüyorum nasip kısmet olursa. Aklıma takılan ve net bir çözüme ulaşamadığım sorularım var onları sizle paylaşmak istiyorum;
Asus'un N56vz modeline sorunsuz bir şekilde Ubuntu 13.04 kurulumu gerçekleştirilebiliyor mu ?
Bu modelde kurulum gerçekleşiyorsa şayet Turbosunda herhangi bir sıkıntı çıkıyor mu yani turbo özelliği aktif olarak çalışıyor mu ?
Bu modellerde wifi ses vb. özellikler sorunsuz çalışıyor mu ?
Bu soruların yanıtlarını öğrenmek istedim ayrıca eğer bu model ubuntu ile uyumsuz ise eş değer özelliklerde olan ve mümkünse en düşük ısı sorununa sahip notebook tavsiyeniz nedir ?
İyi akşamlar..

Thingol

http://askubuntu.com/questions/232481/running-ubuntu-on-asus-n56vz

Genel olarak çalışsa da, bazı sorunlar olduğu belirtilmiş. %100 uyumlu olduğu bizzat Canonical tarafından onaylanan dizüstü modellerine şurdan erişebilirsiniz: http://www.ubuntu.com/certification/desktop/

İlgili markanın laptops yazan yerine tıklarsanız tam uyumlu modeller listeleniyor.

myenes

Teşekkür ederim ilginiz için ingilizcem biraz sıkıntılı acaba sorunlar neler olduğunu kabataslak rica etsem belirtebilir misiniz ?

Thingol

1- Parlaklık tuşları çalışmıyormuş. Biraz uğraştıktan sonra zaman zaman sıkıntı çıkarsa da çalışabilir hale getirilmiş.
2- Uykudan uyandıktan sonra bazen fonksiyon tuşlarının çalışmadığı oluyormuş.
3- Bu dizüstünün çözünürlüğü çok yüksek olduğundan yazı tiplerini büyütmek zorunda kalınıyor (Windows için de geçerli bu durum). Bu durumda Firefox ve Chrome kötü görünüyormuş.
4- Bazen şarj konusunda sıkıntılar oluyormuş, bataryayı görmüyormuş. Bu durumda tek çözüm bataryayı yerinden çıkarıp tekrar takmak.
5- EFI mevcut bu makinede. Ubuntu kurulumu için önceden ayarlamak gerekiyor. Grub'dan Windows'a ulaşılamıyor ayrıca, F2'den açılacak işletim sistemini seçmek şart.
6- Subwoofer sorunluymuş.

Ben sadece çevirdim. Eğer alırsanız bu sorunları kesin yaşarsınız diyemem.

myenes

Alıntı yapılan: Thingol - 14 Haziran 2013 - 21:32:35
1- Parlaklık tuşları çalışmıyormuş. Biraz uğraştıktan sonra zaman zaman sıkıntı çıkarsa da çalışabilir hale getirilmiş.
2- Uykudan uyandıktan sonra bazen fonksiyon tuşlarının çalışmadığı oluyormuş.
3- Bu dizüstünün çözünürlüğü çok yüksek olduğundan yazı tiplerini büyütmek zorunda kalınıyor (Windows için de geçerli bu durum). Bu durumda Firefox ve Chrome kötü görünüyormuş.
4- Bazen şarj konusunda sıkıntılar oluyormuş, bataryayı görmüyormuş. Bu durumda tek çözüm bataryayı yerinden çıkarıp tekrar takmak.
5- EFI mevcut bu makinede. Ubuntu kurulumu için önceden ayarlamak gerekiyor. Grub'dan Windows'a ulaşılamıyor ayrıca, F2'den açılacak işletim sistemini seçmek şart.
6- Subwoofer sorunluymuş.

Ben sadece çevirdim. Eğer alırsanız bu sorunları kesin yaşarsınız diyemem.

Çok teşekkür ederim bilgilendirmeniz için ek olarak bir model arayışına girsem iyi olacak sanırım. Ancak ısınma sorunu en düşük olan laptop'u bulmak sanırım biraz zor olacak :)

Thingol

Oyun oynamıyorsanız sadece Intel ekran kartı içeren modelleri tavsiye ederim. Çift ekran kartlı dizüstüler sorun çıkarabiliyor sık sık.

myenes

Oyun oynamayacağım konsolum var oyun için yalnız arada online fpslere bakıyorum bazen. Genellikle vaktimi Ubuntuda geçiriyorum o yüzden önerebileceğin bir model var mı ?

Thingol

Benim model önermem doğru olmaz, zira sonra bir sorun çıkar ben kendimi sorumlu hissederim :)

myenes

Alıntı yapılan: Thingol - 14 Haziran 2013 - 23:53:45
Benim model önermem doğru olmaz, zira sonra bir sorun çıkar ben kendimi sorumlu hissederim :)
Tabi ki de hayır. :) Niye kendinizi suçlu hissedesiniz tam tersine yardımcı olmuş olursunuz bana internette o kadar çok boş yorum yapan kişiler vardı ki. Doğru sonuca ulaşmayı zorlaştırıyor bu insanlar :)

Thingol

Lenovo Thinkpad serisinin sadece Intel HD 4000 içeren modellerine bakabilirsin, genelde Ubuntu ile çok iyi çalıştığı söylenir. Tabii bu modellerden daha önce de dediğim gibi oyun performansı beklemek hata olur, ekran kartı Nvidia GT620-GT630 arasına denk geliyor.

Aslında Intel HD5200 ile gelecek Haswell tabanlı yeni dizüstüleri beklemekte fayda var ama ne zaman piyasaya çıkar ve Türkiye'ye gelir bu modeller bilmiyorum.

myenes

Laptop'u satın aldım inşallah birazdan kurulumu gerçekleştirmek için harekete geçicem :)

Thingol

Hayırlı olsun, umarım sorunsuz kullanırsınız :)

myenes

Alıntı yapılan: Thingol - 16 Haziran 2013 - 00:22:12
Hayırlı olsun, umarım sorunsuz kullanırsınız :)
Teşekkür ederim UEFI bios beni çok yordu ve herşeyi silip yeniden ubuntu kuruyorum canlı dvd'de herhangi bir sıkıntı yoktu her türlü fn fonksiyonu çalışıyordu bunu belirteyim öncelikle devamını kurulumdan sonra yazarım :)
Düzenleme;
Kurulumu yapmak için baya bir uğraş gerekti yalnız sonunda sıfır kurulum yaparak ve sistemde bulunan recovery falan temizlenerek kurulum tamamlandı.
Her türlü FN işlevi çalışıyor.
Kapak kapanıp açılınca herhangi bir sıkıntı yok.r
Grub menüsü ayarlanarak açılışta rahatlatıyor beni :)
Klavye ışıkları çalışıyor.

Kısacası sorunsuz modeller arasına Asus N56VZ modelini de ekleyebiliriz. Yorumlarınız için teşekkür ederim.

Thingol

Optimus özelliğini de sorunsuz kullanabiliyor musunuz?

myenes

Bumblebee ile evet kullanabiliyorum. Varsayılan grafik işlemci İntel.

thekazma

Ben de aynı modelde Ubuntu 13.04 kullanıyorum; gözlemlediğim sorunları pili çok hızlı boşaltıyor ve askııya alıp açarsanız ısınıp biraz gürültü bir biçimde fan'ı çalıştırıyor. Bunun dışın fn+return kombinasyonuyla hesap makinesini bile açabiliyorsunuz ;)

myenes

Alıntı yapılan: thekazma - 09 Eylül 2013 - 17:00:40
Ben de aynı modelde Ubuntu 13.04 kullanıyorum; gözlemlediğim sorunları pili çok hızlı boşaltıyor ve askııya alıp açarsanız ısınıp biraz gürültü bir biçimde fan'ı çalıştırıyor. Bunun dışın fn+return kombinasyonuyla hesap makinesini bile açabiliyorsunuz ;)
Geç olsa da gelen cevap :)
Aynı şekilde bekletip açıldığı zaman çok nadir olsa da fan %100 hızlı çalışıyor kapatıp açmak gerekebiliyor bazen. Onun dışında bir sorun rastlamadım :)