[Çözüldü] Ubuntu 13.04 her açılışta klavye "layout" değiştirmek zorunda kalıyorum.

Başlatan emrr5, 29 Mayıs 2013 - 22:35:02

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

emrr5

Merhaba,

Sistemimde ingilizce Ubuntu 13.04 kurulu. Microsoft kablosuz klavye kullanıyordum ve hiçbir sorunum yoktu ancak Logitech K520 kablosuz klavye kullanmaya başladım. Klavye ayarlarında Türkçe seçili olmasına rağmen, Türkçe karakterleri kullanamıyorum. Ancak klavye seçeneklerinden Türkçeyi kaldırıp yeniden eklersem sorun düzeliyor. Her açılışta bunu yapmak oldukça can sıkıcı bir durum. Daha önce bu sorunla iligili bir başlık göremedim. Yapabileceğim bir şey var mı?

Teşekkür ederim.

if

@emrr5, klavye ayarlarında Türkçe en başta bulunuyor değil mi?

emrr5

Aslında yalnızca Türkçe bulunuyor. Yinede her seferinde Türkçeyi kaldırıp listeden  yeniden eklemem gerekiyor.

guopx

Bilgisayar açıldığında önce
setxkbmap us komutunu sonra setxkbmap tr komutunu verdiğinizde türkçe karakterleri yazabiliyor musunuz?
Sevdiklerine sevdiğini söyle çok geç olmadan.

emrr5

@guopx evet öyle yapinca duzeliyor. Zaten bu da her acilista benim yaptigim isleminden terminal kullanilarak yapilmasi aslinda. Belki bir script yazarak otomatik olarak her acilista bu calisabilir. Tesekkur ederim. Ancak ben sorunun kaynagini da merak ediyorum :)

guopx

@emrr5 Evet ben de onun için yazdım zaten  :) Bir çözüm bulamazsanız /etc/rc.local içine eklersiniz ama sorunun temeli hakkında bir bilgim yok malesef.
Sevdiklerine sevdiğini söyle çok geç olmadan.

heartsmagic

Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

emrr5

@heartsmagic tam olarak ne demek istediğinizi anlayamadım. Sistem açılışında parola soruyor eğer bunu soruyorsanız?

if

sudo -H nautilus /etc/X11/xorg.conf.d/01-keyboard-layout.conf içine
Section "InputClass"
        Identifier "keyboard-layout"
        Driver "evdev"
        MatchIsKeyboard "yes"
        Option "XkbLayout" "tr"
EndSection
yazıp kaydedin ve yeniden başlatın.

emrr5

Komut satırında verdiğiniz kod belirtilen dosyayı sistemimde bulamadığı için, kendim bulmaya çalıştım.

Computer/etc/X11/xorg.conf.fail.safe

dosyasına ulaşabildim sizin belirttiğinize en yakın olarak. Bu dosyaya belirttiğiniz section'ı ekledim ancak bir çözüm olmadı.

if

Öyle bir dosya henüz yok ama oluşturacağız. Kullandığımız şey bir kod değil, komuttur. Dosya olmasa da o komutla oluşturulması gerek. Olmazsa sudo nano /etc/X11/xorg.conf.d/01-keyboard-layout.conf deneyin.

emrr5

Basit bir çözüm oldu ama klavye yerleşimi listesinde yalnızca "Turkish" yer alıyordu. Listenin altına bir de "English(US)" ekledim ve her açılışta bahsettiğim sorunu yaşamaktan kurtuldum. Yardımcı olan herkese teşekkür ederim.

if

"keyboard layout" yerine klavye yerleşimi demek daha uygun.

/etc yazacağıma /eetc yazmışım, bu yüzden komutlar çalışmamıştır. Düzelttim komutları.